خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

مهاجرت کاری به کانادا

فهرست مطالب

مهاجرت کاری به کانادا یکی از پر تقاضاترین روش‌های مهاجرتی است و بنا به دلایل مختلف بسیاری از مهاجران ترجیح می‌دهند به جای روش‌های سرمایه‌گذاری و تحصیلی و … با اخذ ویزای کاری به کانادا مهاجرت کند. در این مقاله شرایط اخذ ویزای کاری کانادا و در طی سال‌های 2021 الی 2023 را که در اکتبر 2020 توسط اداره مهاجرت کانادا اعلام شد مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

 

آموزش مهاجرت کاری به کانادا

شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد کل جهان و به تبع کشور کانادا تأثیر منفی زیادی داشته است. آمار مهاجرت کاهش یافته است و کشور در حال پیشرفت کانادا با کمبود نیروی کار مواجه شده است. برای تأمین نیروی کار ماهر مورد نیاز در بازار کار، کانادا در طی سه سال آینده بیشتری نیروی کار متخصص و ماهر را از سراسر جهان جذب خواهد کرد. بر اساس برنامه‌ی مهاجرتی کانادا این کشور در طی سال‌های 2021 الی 2023 سالیانه 400 هزار مهاجر جدید و جمعاً یک میلیون و دویست هزار نفر را با اقامت کاری کانادا پذیرش می‌کند. این تعداد مهاجرت جدید با اخذ ویزای کاری کانادا از سه طریق اکسپرس اینتری (Express Entry)، برنامه مهاجرت استانی (Provincial Nominee Program) و پایلوت آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot Program) به کانادا وارد می‌شوند. در ادامه آموزش اخذ اقامت کاری کانادا را با هر کدام از این روش‌ها به همراه مدارک و شرایط مورد نیاز بیان می‌کنیم.

آموزش های ویزای کانادا

1- آموزش اخذ اقامت کاری کانادا از طریق اکسپرس اینتری (Express Entry)

 

طرح اکسپرس اینتری از سال 2015 به اجرا درآمد و با استفاده از آن افراد متخصص و نیروی کار ماهر می‌توانند اقامت دائم کانادا را به دست آورند. اکسپرس اینتری سریع‌ترین راه و ارزان‌ترین راه اخذ ویزای کاری کانادا است. داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمایان کانادایی، داشتن تجربه شغلی در کانادا و همچنین سابقه‌ی تحصیل در کانادا شانس موفقیت شما در اخذ ویزای کاری کانادا از طریق اکسپرس اینتری افزایش می‌دهد. اما اگر شما هیچ‌کدام از شرایط گفته‌شده را ندارید، هنوز هم شانس موفقیت شما در برنامه‌ی مهاجرتی اکسپرس اینتری (Express Entry) وجود دارد. داشتن شرایط زیر شانس موفقیت شما در برنامه‌ی مهاجرتی اکسپرس اینتری را افزایش می‌دهد.

1- بازه‌ی سنی شما باید بین 20 الی 34 سال باشد.

2- حداقل مدرک تحصیلی شما فوق‌لیسانس باشد.

3- سه سال سابقه‌ی کار داشته باشید که بتوانید آن را اثبات کنید (الزامی به بیمه نیست).

4-  نمره‌ی زبان شما CLB9 باشد (آیلتس 8 به بالا) و درصورتی‌که نمره‌ی زبان انگلیسی شما کمتر از این مقدار است حتماً باید زبان فرانسه نیز بلد باشید و در آزمون آن شرکت کنید.

در نظر داشته باشدی که داشتن شرایط فوق برای اخذ ویزای کاری کانادا از طریق برنامه‌ی اکسپری اینتری (Express Entry) الزامی نیست ولی در صورتی که بتوانید هر کدام از این شرایط را داشته باشید موفقیت شما تا حدود زیادی تضمین شده خواهد بود.

 

تمکن مالی برای اخذ اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری

هزینه‌ی ثبت‌نام و ارائه‌ی مدارک برای اکسپرس اینتری 550 دلار است. ولی جدای از این مبلغ شما باید برای ورود به کانادا تمکن مالی مورد نظر را داشته باشید. میزان تمکن مالی برای افرادی که از طریق اکسپرس اینتری می‌خواهند وارد کانادا شوند، به شرح زیر است:

مبلغ تمکن مالی برای یک نفر تنها: 13213 دلار کانادا

مبلغ تمکن مالی برای یک خانواده‌ی دو نفره: 16449 دلار کانادا

مبلغ تمکن مالی برای یک خانواده‌ی سه نفره: 20222 دلار کانادا

مبلغ تمکن مالی برای یک خانواده‌ی چهار نفره: 24553 دلار کانادا

مبلغ تمکن مالی برای یک خانواده‌ی پنج نفره: 27847 دلار کانادا

مبلغ تمکن مالی برای یک خانواده‌ی شش نفره: 31407 دلار کانادا

مبلغ تمکن مالی برای یک خانواده‌ی هفت نفره: 34967 دلار کانادا

 

 امتیازبندی روش اکسپرس اینتری

 برای اخذ ویزای کاری کانادا از طریق روش اکسپرس اینتری شما باید در یکی از سه برنامه‌ی برنامه نیروی کار متخصص فدرال، برنامه فنی و حرفه‌ای فدرال و برنامه تجربه کانادایی، امتیاز لازم را کسب کنید. شرایط امتیازدهی در هر سه روش تقریباً مشابه است و شامل سن، تحصیلات، تجربه کاری و مدرک زبان می‌شود. در هر کدام از این موارد شرایط بهتری داشت باشید، می‌توانید امتیاز بیشتری کسب کنید و امکان انتخاب شدن شما بیشتر خواهد بود. در روش اکسپرس اینتری اگر از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی داشته باشید، امتیاز شما بیشتر خواهد شد و امکان پذیرش شما افزایش می‌یابد. هرچند که داشتن این پیشنهاد شغلی برای اخذ ویزای کاری کانادا الزامی نیست اما می‌تواند شانس شما را افزایش دهد. 

2- آموزش اخذ اقامت کاری کانادا از طریق پایلوت آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot Program)

مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت کاری کانادا از طریق پایلوت آتلانتیک یک راه جدید برای کسانی است که امکان مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری را ندارند. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های متقاضیان مهاجرت به کانادا نحوه پیدا کردن کار در کانادا است. در روش پایلوت آتلانتیک تا حدودی پیدا کردن کار در کانادا ساده‌تر شده است. روش پایلوت آتلانتیک برای اخذ اقامت کانادا در استان‌های شرقی این کشور پهناور شامل نیوفاندلند و لابرادور، نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد است. در این استان‌ها کمبود نیروی ماهر و متخصص به شدت محسوس است و به همین دلیل شرایط بسیار خوبی برای مهاجرت کاری وجود دارد.

شرط اولیه برای اخذ اقامت کاری کانادا از طریق پایلوت آتلانتیک داشتن یک پیشنهاد شغلی از کارفرمایی کانادایی در یکی از این استان‌ها است. به دلیل شرایطی که گفتیم دریافت جاب آفر در این استان‌ها کمی راحت‌تر از دیگر مناطق کانادا است. در ادامه لیستی از ده تا از بهترین سایت‌های کانادا برای کاریابی و دریافت پیشنهاد شغلی را آورده‌ایم. با مراجعه به این سایت‌ها با شرایط کارفرمایان مختلف و نحوه پیدا کردن کار در کانادا بیشتر آشنا خواهید شد.

 

 1. https://www.glassdoor.com/
 2. https://www.indeed.com/
 3. https://www.eluta.ca
 4. https://www.jobbank.gc.ca/
 5. https://www.careerbuilder.com/
 6. https://www.jobboom.com/en
 7. https://www.emploiquebec.gouv.qc.ca/
 8. https://www.workopolis.com/en/
 9. https://www.simplyhired.com/
 10. https://www.roberthalf.com/

 

تمکن مالی برای روش پایلوت آتلانتیک

برای مهاجرت از طریق برنامه‌ی پایلوت آتلانتیک و اخذ ویزای کاری کانادا باید هزینه‌ی ثبت‌نام 1325 دلار کانادا برای بررسی درخواست (825 دلار هزینه فرآیند و 500 دلار هزینه اقامت دائم) و 85 دلار برای بیومتریک را پرداخت کنید. به جز این مبلغ باید تمکن مالی تعیین‌شده برای متقاضی را داشته باشید. نکته‌ای که در مورد تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا از طریق پایلوت آتلانتیک باید در نظر داشته باشید این است که تمکن مالی شما بر اساس تعداد کل اعضای خانواده‌ی شما سنجیده می‌شود، حتی اگر همه‌ی اعضای خانواده قصد همراهی کردن شما را نداشته باشند. البته گرفتن تمکن مالی در این روش چندان سخت نیست و بر خلاق روش‌های دیگر نیازی به گردش حساب وجود ندارد. تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت از طریق پایلوت آتلانتیک به شرح زیر است:

تمکن مالی مورد نیاز برای یک نفر تنها: 3240 دلار کانادا

تمکن مالی مورد نیاز برای خانواده دو نفره: 4034 دلار کانادا

تمکن مالی مورد نیاز برای خانواده سه نفره: 4959 دلار کانادا

تمکن مالی مورد نیاز برای خانواده چهار نفره: 6021 دلار کانادا

تمکن مالی مورد نیاز برای خانواده پنج نفره: 6829 دلار کانادا

تمکن مالی مورد نیاز برای خانواده شش نفره: 7702 دلار کانادا

تمکن مالی مورد نیاز برای خانواده‌ هفت نفره و بیشتر: 8575 دلار کانادا

 

مراحل برنامه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot Program)

پس از دریافت دعوت‌نامه شغلی باید برای اسکان خود در کانادا برنامه‌ای را آماده و به کارفرما ارائه کنید. برای این کار می‌توانید با سازمان‌هایی که به اسکان متقاضیان کمک می‌کنند، ایمیل بزنید. پس از اینکه برنامه‌ی اسکان را دریافت کردید، یک کپی از آن را برای کارفرما ارسال می‌کنید تا او بتواند از طرف استان مربوطه تأییدیه دعوت‌نامه شغلی شما (Certificate of Endorsement) را اخذ کند. پس از اینکه کارفرما تأیید دعوت‌نامه‌ی شغلی شما دریافت کرد، می‌توانید برای اقامت دائم کانادا درخواست دهید.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری کانادا از طریق روش پایلوت آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot Program)

 1. مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت
 2. مدرک زبان معادل حداقل آیلتس 5
 3. داشتن تحصیلات مرتبط با شغل مورد نظر
 4. اعتبار سنجی مدارک تحصیلی و آموزش و معادل‌سازی آن‌ها در WES
 5. گواهی تمکن مالی
 6. گواهی سابقه کاری حداقل یک سال در شغل مورد نظر
 7. دعوت‌نامه شغلی تمام‌وقت از طرف کارفرمایی در کانادا
 8. آزمایش‌های پزشکی مورد نیاز
آموزش های ویزای کانادا

3- آموزش مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه‌های مهاجرت استانی (Provincial Nominee Program)

برنامه‌های مهاجرت استانی (PNP) با توجه به نیازهای اقتصادی هر استان و منطقه طراحی شده‌اند و تقریباً برای تمامی استان‌های کانادا با استفاده از این برنامه می‌توانید اقدام کنید. در صورتی که مهارت‌های شغلی و تحصیلی مورد نیاز هر استان را داشته باشید، می‌توانید در برنامه‌ی اکسپرس اینتری آن استان را انتخاب کنید و از طریق برنامه‌های مهاجرت استانی اقامت دائم کانادا را به دست آورید.

در برنامه‌های مهاجرت استانی، هر منطقه و استان دارای مسیر متفاوتی برای اخذ ویزای کاری کانادا است و مدارک متفاوتی را از متقاضی درخواست می‌کند. برای شروع فرآیند مهاجرت از این طریق ابتدا باید از طریق سایت دولت استانی نسبت به پیش‌نیازها و نحوه ثبت‌نام در هر برنامه اطلاعات کافی را به دست آورید. دو تا بهترین استان‌ها برای مهاجرت استانی ساسکاچوان و نیوفاندلند هستند که شرایط بسیار خوبی را مهاجران ارائه می‌کنند. برای مثال برای مهاجرت به این دو استان نیاز به پیشنهاد شغلی ندارید و می‌توانید پس از ورود به کانادا به دنبال کار بروید.

در برنامه‌های مهاجرت استانی پس از ثبت نام در سایت استان و اخذ تأییده می‌توانید برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید. به طور کلی فرآیند به این صورت است که باید یک EOI ثبت کنید و مانند روش اکسپرس اینتری سابقه کار، تحصیلات، مدرک زبان و دیگر مدارک مورد نیاز را ارائه کنید. بسیاری از متقاضیان پس از دریافت تأییده‌ی استانی ترجیح می‌دهند از طریق اکسپرس اینتری اقدام کنند و سریع‌تر به اقامت دائم کانادا برسند.

در صورتی که بتوانید تأییده‌ی استانی را دریافت کنید 600 امتیاز به امتیاز اکسپرس اینتری شما افزوده می‌شود این بدین معنی است که انتخاب شما از این روش قطعی خواهد بود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *