خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

ویزای لیتوانی

فهرست مطالب

لیتوانی کشوری سردسیر با مردمانی خونگرم است. این کشور در مجاورت قطب شمال است و به همین دلیل بسیار سردتر از سایر کشورها است. در کشور لیتوانی تلفیقی از مناظر کوهستانی و سواحل زیبا، بسیار چشم نواز است. در واقع وجود چنین جاذبه‌های طبیعی در کشور لیتوانی باعث جذب گردشگران به این کشور شده است. صنعت گردشگری در لیتوانی به ویژه در سال‌های اخیر پیشرفت کرده است. علاوه‌بر این، بیش از ۱.۵ میلیون گردشگر در سال از لیتوانی بازدید می‌کنند که این رقم برای کشور لیتوانی، عدد نسبتاً بزرگی است. بسیاری از مهاجران نیز کشور لیتوانی را به عنوان مقصد اصلی خود برای ادامه تحصیل و کار انتخاب می‌کنند. در این مقاله از وب سایت قصد داریم ضمن معرفی انواع ویزای لیتوانی، به بررسی شرایط و مراحل اخذ ویزای این کشور بپردازیم، با ما همراه باشید.

آموزش های ویزای کانادا

انواع ویزای لیتوانی

پیش از اقدام برای دریافت ویزای لیتوانی باید هدف سفر خود را مشخص کنید، پس از آن نسبت به اخذ ویزای لیتوانی اقدام نمایید. انواع ویزای لیتوانی بر اساس مدت اقامت در این کشور عبارتند از:

 

ویزای شینگن  (ویزای کوتاه مدت)

ویزای شینگن لیتوانی نوعی ویزای کوتاه مدت است که فرد متقاضی می‌توانید در مدت زمان ۶ ماه به اندازه ۹۰ روز در لیتوانی اقامت داشته باشد، در واقع این نوع ویزا به عنوان ویزای یک بار ورود و چندبار ورود عمل می‌کند. بنابراین کسی که این ویزا را دارد می‌تواند ظرف مدت ۶ ماه به هر یک از کشورهای عضو شینگن سفر کند. ویزای شینگن لیتوانی شامل انواع ویزای توریستی، ویزای کاری و تجاری است.

 

ویزای بلند مدت لیتوانی (ویزای ملی یا ویزای نوع D)

انواع ویزای لیتوانی بر اساس تعداد ورودی‌ها به این کشور شامل ویزای یکبار ورود و ویزای چندبار ورود است.

 • ویزای یکبار ورود یا(D) Single Entry: این نوع ویزا برای افرادی که در مناطق خارج از کشورهای عضو شینگن سامن هستند، صادر می‌شود. فردی که این نوع ویزا را دارد، می‌تواند ویزا اقامت موقت یا دائم در جمهوری لیتوانی داده را دریافت کند. اداره مهاجرت وزارت کشور لیتوانی، مسئول صدور ویزای یکبار ورود یا همان Single Entery است.
 •  
 • ویزای چندبار ورود یا Multiple Entry (D): این نوع ویزای لیتوانی با هدف سهولت در ورود و خروج به کشور لیتوانی به صورت دوره‎‌ای صادر می‌شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند، می‌توانند در مدت زمان ویزا به صورت نامحدود به لیتوانی سفر کنند. صدور ویزای ملی یا ویزای تایپ D مستلزم ارائه مدارک مشخص بر اساس ماهیت و هدف بازدید است.

فرآیند درخواست ویزای لیتوانی

برای درخواست ویزای لیتوانی باید مراحل زیر را به ترتیب سپری کنید:

مرحله ۱: ابتدا هدف خود را از سفر به کشور لیتوانی تعیین کنید. سپس با توجه به هدف سفر، نوع ویزایی که باید برای آن درخواست دهید را مشخص نمایید.

مرحله ۲: در این مرحله باید تصمیم بگیرید که ویزای شما چندبار ورود یا یک بار ورود باشد.

مرحله ۳: مدارک مورد نیاز خود را جمع آوری کنید.

مرحله ۴: قرار ملاقات در سفارت کشور لیتوانی تعیین کنید.

با توجه به این که سفارت لیتوانی در ایران وجود ندارد، برای درخواست ویزای لیتوانی باید به نزدیک‌ترین کشوری که سفارت لیتوانی را دارد، مراجعه کنید. ایرانی‌ها برای درخواست ویزای لیتوانی می‌توانند به سفارت لیتوانی در کشور ترکیه مراجعه کنند. بنابراین در قدم اول باید برای دریافت وقت از سفارت لیتوانی در شهر آنکارا اقدام کنید. رزرو نوبت سفارت از طریق ایمیل امکان‌پذیر است. در نهایت، با دریافت نوبت باید در تاریخ مقرر به ترکیه سفر کنید.

مرحله ۵: درخواست ویزای خود را به سفارت ارائه دهید.

در بیشتر موارد، شما باید فرم درخواست ویزای لیتوانی را به صورت آنلاین و از طریق سایت اصلی سفارت این کشور ارسال کنید تا در نهایت درخواست شما به خدمات کنسولی جمهوری لیتوانی ارسال شود. علاوه‌بر ارسال درخواست به صورت الکترونیکی، باید یک نسخه کاغذی را نیز پرینت بگیرید و به کنسولگری یا مرکز ویزای لیتوانی که از طریق آن درخواست می‌دهید، ارسال کنید.

مرحله ۶: هزینه‌های مرتبط با درخواست ویزای لیتوانی را پرداخت کنید.

مرحله ۷: درخواست ویزای شینگن لیتوانی خود را حداقل ۱۵ روز قبل از سفر، ارسال کنید.

سفارت‌های لیتوانی در کشورهای مختلف دارای رویه‌های متفاوتی برای ارسال درخواست هستند. تقریباً در همه موارد، درخواست‌ها باید شخصاً به سفارتی که از طریق آن درخواست می‌کنید ارسال شود.

هنگامی که درخواست خود را ارسال می‌کنید، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که داده‌های بیومتریک (اثر انگشت) را نیز ارسال کنید. اثر انگشت برای کودکان کمتر از ۱۲ سال الزامی نیست. اگر قبلاً اثر انگشت ارسال کرده‌اید (در ۵۹ ماه گذشته)، احتمالاً نیازی به ارسال مجدد آن‌ها نخواهید داشت.توجه داشته باشید، پس از ارسال درخواست ویزا ، ممکن است از شما خواسته شود که در تاریخ دیگری برای مصاحبه شخصی و ارائه اطلاعات تکمیلی و مرتبط با سفر، به محل سفارت لیتوانی بازگردید.

شرایط اخذ ویزای لیتوانی

برای اخذ ویزای لیتوانی فارغ از نوع ویزا، یک سری شرایط اولیه‌ای وجود دارد که باید متقاضی این شرایط را داشته باشد، در غیر این صورت درخواست ویزا در اولین مرحله رد خواهد شد. شرایط اولیه برای اخذ ویزای لیتوانی به شرح زیر است:

 • اگر می‌خواهید از طریق لیتوانی به سایر کشورهای حوزه شینگن بروید، باید حداقل ۳ روز در لیتوانی اقامت داشته باشید. برای اثبات اقامت در لیتوانی می‌توانید بلیط هواپیمای رفت و برگشت به لیتوانی یا واچر هتل را ارائه دهید.
 • اگر متقاضی ویزای تحصیلی هستید، باید گواهی پذیرش در یکی از مراکز آموزشی معتبر لیتوانی را ارائه دهید.
 • اگر متقاضی ویزای کار لیتوانی هستید، باید پیشنهاد شغلی یا دعوتنامه از طرف کارفرمایی در لیتوانی ارائه کنید.
 • ارائه نامه تمکن مالی برای اخذ ویزای لیتوانی الزامی است. حداقل تمکن مالی لازم برای هر نفر حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است که این مبلغ باید به یورو اعلام شده و نامه تمکن مالی باید از طرف مراجع معتبر مهر و امضا داشته باشد.
 • گردش حساب بالا از جمله شرایطی است که شانس متقاضی برای اخذ ویزای لیتوانی را افزایش می‌دهد. بنابراین با ارائه گردش مالی بالا می‌توانید ویزای لیتوانی را دریافت کنید.

مدارک لازم برای ویزای لیتوانی

تمام مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن لیتوانی شما باید با حروف لاتین نوشته شود و باید به لیتوانیایی یا انگلیسی ترجمه شود. برای درخواست‌ انواع ویزای لیتوانی ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • ارائه اصل و ترجمه مدارک شناسایی
 • ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)
 • فرم درخواست ویزا به صورت تکمیل شده
 • اثر انگشت (داده های بیومتریک)
 • بیمه درمانی مسافرتی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

علاوه بر مدارک فوق، یک سری اطلاعات مرتبط با سفر به کشور لیتوانی نیز از شما خواسته می‌شود، از جمله این اطلاعات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دلیل بازدید
 • محل اقامت (مدارک مرتبط با رزرو هتل)
 • چگونه هزینه سفر خود را تأمین می کنید (نامه تمکن مالی)
 • مدرکی مبنی بر اینکه قبل از باطل شدن یا منقضی شدن ویزای خود، لیتوانی را ترک خواهید کرد. این مدرک اغلب به صورت بلیط هواپیما رفت و برگشت ارائه می‌شود.
 •  

هزینه ویزای لیتوانی

هزینه ویزای لیتوانی فقط به یورو قابل پرداخت است و میانگین هزینه ویزای شینگن لیتوانی برای بزرگسالان ۸۰ یورو است. هزینه ویزای لیتوانی تایپ D برای متقاضیان بزرگسال حدود ۱۲۰ یورو است. انواع خاصی از متقاضیان (اکثر دانش آموزان و کودکان زیر ۶ سال) از پرداخت کلیه هزینه‌های ویزا معاف هستند. برای دریافت ویزای لیتوانی، احتمالاً باید با درخواست ویزای خود، صورتحساب پرداخت خدمات را ارسال کنید که این هزینه جدا از هزینه ویزا است. توجه داشته باشید که این هزینه‌ها در صورت رد ویزا غیر قابل استرداد هستند.

 

مدت زمان جوابدهی ویزای لیتوانی

مدت زمان رسیدگی به ویزای شینگن لیتوانی معمولاً ۱۵ روز است، اگرچه در موارد خاص ممکن است تا ۶۰ روز طول بکشد. اگر ویزای شما تایید شد، باید ویزای خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که اطلاعات موجود در آن معتبر و کامل است. در صورتی که ویزای شما رد شد، می‌توانید برای تجدید نظر درخواست دهید. این فرآیند را دریافت فرم استاندارد رد ویزای صادر شده خود شروع کنید، که توضیح می‌دهد چرا درخواست شما رد شده و مراحل دقیق فرآیند تجدید نظر را توضیح می‌دهد. توجه داشته باشید که ممکن است مجبور به پرداخت هزینه تجدید نظر باشید. این هزینه احتمالاً بدون توجه به نتیجه درخواست تجدید نظر (مثبت یا منفی) قابل استرداد نیست.

آموزش های ویزای کانادا

جمع بندی

در این مقاله از وب سایت به بررسی انواع ویزای لیتوانی، شرایط و مراحل اخذ آن پرداختیم. شما می‌توانید با توجه به هدف سفر خود برای یکی از انواع ویزای لیتوانی درخواست دهید. به منظور ثبت درخواست ویزای لیتوانی باید به سفارت لیتوانی در آنکارا ترکیه مراجعه کنید.

 

سوالات متداول

 1. چگونه می‌توان برای اخذ ویزای لیتوانی اقدام کرد؟

برای اخذ ویزای لیتوانی باید از طریق سفارت لیتوانی درخواست دهید. با توجه به این که سفارت لیتوانی در کشور ایران نیست، می‌توانید از طریق نزدیک‌ترین سفارت این کشور یعنی سفارت لیتوانی در ترکیه اقدام کنید.

 

 1. هزینه ویزای لیتوانی چقدر است؟

هزینه ویزای توریستی لیتوانی حدود ۸۰ یورو که معادل ۹۱ دلار آمریکا است.

 

 1. زمان رسیدگی به ویزای لیتوانی چقدر است؟

معمولاً حدود ۱۵ روز کاری طول می‌کشد، گاهی اوقات بسته به نوع ویزا که درخواست کرده اید، بیشتر یا کمتر است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *