خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

کار در اسپانیا

فهرست مطالب

بازار کار اسپانیا

برای مهاجرت به اسپانیا پیدا کردن کار مناسب که درآمد شما را تأمین کند لازم است؛ به‌خصوص برای مهاجرانی که هدف آنها از رفتن به اسپانیا کار کردن است این درآمد باید بتواند آنها را راضی کند. برای همین آشنایی با بازار کار اسپانیا قبل از مهاجرت لازم و ضروری است تا بتوانید در این کشور زندگی خود را شروع کنید.

وقتی در کشور اسپانیا به‌دنبال کار می‌گردید شاید با تعداد موقعیت‌های شغلی کمی که مناسب شما هستند مواجه شوید و از طرفی هم متقاضیان زیادی که به‌دنبال کار هستند پیدا کردن کار را برای شما سخت‌تر ‌کنند. همچنین محدود کردن موقعیت‌های شغلی به مواردی که دانستن زبان انگلیسی برای آنها کفایت می‌کند شما را در بازار کار اسپانیا محدود می‌سازد.

شناخت از بازار کار اسپانیا و جستجو در مکان‌هایی از این کشور که احتمال یافتن موقعیت شغلی مناسب شما در آنجا زیاد است شانس شما برای یافتن شغل و کسب درآمد را بالا می‌برد. اگر در خود مهارت شغلی خاصی می‌بینید در اسپانیا بیکار نمی‌مانید.

آموزش های ویزای کانادا

وضعیت بازار کار اسپانیا                            

نرخ بیکاری در اسپانیا از نرخ‌های بالا در قاره‌ی اروپا است. این نرخ بیکاری از رقم 26%/15 در سه‌ماهه‌ی دوم سال 2021 به رقم 57%/14 درصد در سه‌ماهه‌ی سوم همین سال رسید. در کاهش نرخ بیکاری در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری کاهش محدودیت‌های حاصل از بیماری همه‌گیر کووید-19 تأثیر داشته است؛ هر چند انتظارات بازار رقم 2%/14 را نشان می‌دهد. نرخ بیکاری در اسپانیا همچنان بالای رقم 78%/13 است که مربوط به سه‌ماهه‌ی چهارم سال 2019 و قبل از شیوع ویروس کرونا در اسپانیا است.

از طرفی اسپانیا بدترین وضعت بیکاری جوانان را دارد. نرخ بیکاری جوانان در اسپانیا  رقم 8%/40 در ژوئن 2020 را تجربه کرده است. برای این نرخ بیکاری در اکتبر سال 2021 رقم 3%/30 ثبت شده است. دولت اسپانیا برنامه‌ی خاصی برای مدیریت و حل بیکاری جوانان اجرا کرد تا بتواند این مسأله را حل کند. بالاترین سطح بیکاری در اسپانیا در میان افرادی که مهارت ندارند دیده می‌شود.

با وجود نرخ بیکاری بالا در اسپانیا، می‌توانید امید خود را برای یافتن شغل در حوزه‌هایی مانند آی‌تی، خودرو، داروسازی، غذا، گردشگری و … از دست ندهید. شرکت‌های بزرگ جهانی در کشور اسپانیا حضور دارند که از آنها موارد زیر را نام می‌بریم:              

  • Telefonica (در حوزه‌ی مخابرات)
  • Repsol (در حوزه‌ی انرژی)
  • ACS (در حوزه‌ی ساخت‌وساز)
  • BBVA (در حوزه‌ی مالی)
  • Inditex (در حوزه‌ی پوشاک)
  • IAG (در حوزه‌ی مسافرت هوایی)

فرصت‌های شغلی در اسپانیا                             

کشور اسپانیا به‌همراه کشورهای یونان و پرتغال در قاره‌ی اروپا کمترین تعداد فرصت‌های شغلی را دارند. با این وجود کار کردن در حوزه‌هایی مثل آی‌تی، خدماتی، مالی، مهندسی و …، که احتمالاً شما علاقه‌مند به یافتن شغل در آنها هستید، به داشتن دانش تخصصی بستگی دارد. اگر مهارت و تخصصی در حوزه‌ی خاصی دارید فرصت‌های شغلی متناسب با شما در بازار کار اسپانیا پیدا می‌شود. تعداد فرصت‌های شغلی در اسپانیا بسته به موقعیت مکانی و جغرافیایی بسیار متفاوت است.

برای کسانی که می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند کار فصلی در صنعت گردشگری و همچنین آموزش زبان انگلیسی، فرصت‌هایی هستند که می‌تواند مورد استقبال آنان قرار بگیرد. در این فرصت‌های شغلی می‌توان به گردشگران بسیاری که در طول سال به اسپانیا می‌آیند و از شهرهای بزرگ این کشور مانند مادرید، بارسلونا و سویا بازدید می‌کنند و به تفریح در سواحل اسپانیا می‌پردازند خدمات ارائه داد. زبان اسپانیایی برای افرادی که وارد اسپانیا وارد می‌شوند صرفاً ابزار شغلی به‌حساب می‌آید.                                         

درآمد شغلی در اسپانیا                             

در دوره‌ی بحران اقتصادی 2008-2007 تقریباً در همه‌ی حوزه‌ها درآمد شغلی کاهش یافت. این بحران اقتصادی مشاغل بخش عمومی را به‌طور خاصی تحت تأثیر خود قرار داد. با گذر از تبعات بحران اقتصادی 2008-2007 متوسط درآمد شغلی در اسپانیا دوباره رشد گرفت.

طبق گزارشات INE دستمزدها در سه‌ماهه‌ی سوم سال 2021 به 37/1952 یورو در هر ماه رسید که این رقم در سه‌ماهه‌ی دوم همین سال 37/2064 یورو در هر ماه بود که کاهش در این رقم را نشان می‌دهد.

فرهنگ کاری در اسپانیا                              

فرهنگ تجاری اسپانیا علاقه‌مند به شرکت‌هایی است که ساختار سلسله‌مراتبی دارند و تصمیمات، به‌خصوص تصمیمات استراتژیک، در رأس سازمان گرفته می‌شود. جلسات در این شرکت‌ها صرفاً برای جمع شدن افراد سازمان نیست بلکه فرصتی برای تبادل اطلاعات و دستورالعمل‌ها است.

وقتی وارد کسب‌وکاری در اسپانیا می‌شوید از همکاران خود بخواهید که زمانی را برای آشنایی با شما اختصاص دهند و سعی کنید که جلسه‌ای برای معارفه‌ی شما تشکیل شود. معرفی خود به همکاران به اعتماد متقابل کمک می‌کند و ارزش‌های شما را نشان می‌دهد. در اسپانیا فردگرایی به کار گروهی ترجیح داده می‌شود هرچند احترام و فروتنی در برخورد با همکاران فراموش نمی‌شود.                                     

قوانین کار در اسپانیا                 

در شرکت‌های اسپانیا سعی می‌شود که زمانی بالای 40 ساعت برای هفته‌ی کاری تمام‌وقت اختصاص داده شود. کار تمام‌وقت از ساعت 9 صبح تا حداکثر ساعت 8 بعد از ظهر ادامه دارد و در این بازه‌ی زمانی از ساعت 2 بعد از ظهر تا ساعت 4 یا 5 بعد از ظهر ناهار صرف می‌شود. هر چند در سال‌های اخیر دولت اسپانیا حرکتی برای کم کردن مدت زمان صرف ناهار انجام داد.

در بسیاری از شرکت‌های بزرگ و چندملیتی که در اسپانیا حضور دارند شما احتمالاً ساعات کاری معمول با یک ساعت زمان استراحت برای صرف ناهار را مشاهده خواهید کرد.

در اسپانیا کارگران با قراردادهای کاری خوبی که وجود دارد به‌خوبی مورد حمایت قرار می‌گیرند که این حمایت حتی در موقعیت‌های کاری موقت نیز وجود دارد.

دوره‌ی آزمایشی در موقعیت‌های شغلی اسپانیا به‌طور معمول بین 2 تا 6 ماه است. مهلتی که برای فسخ قرارداد در نظر گرفته می‌شود حداقل 15 روز است که برای افراد با سابقه‌ی کاری چندساله این مهلت به سه ماه هم می‌رسد.

کارگران اسپانیایی علاوه‌بر تعطیلات عمومی، حداقل 22 روز تعطیلات اضافه در طول سال دارند که همراه با حقوق و دستمزد است.

یافتن شغل در اسپانیا 

برای پیدا کردن کار مناسب در اسپانیا راه‌های مختلفی وجود دارد که به موارد زیر اشاره می‌شود:

  • خدمات استخدامی عمومی (SEPE)

این خدمات، اطلاعاتی در مورد موقعیت‌های شغلی و دوره‌های آموزشی دارد و همچنین توصیه‌هایی ارائه می‌دهد که عمل به آنها هنگام درخواست برای یک موقعیت شغلی مفید است. همچنین مناطق خودمختار در اسپانیا اداره‌های استخدامی خود را دارند که دسترسی به آنها از طریق وب‌سایت SEPE ممکن است.

  • وب‌سایت‌های کاریابی در اسپانیا

وب‌سایت‌های متعددی در اسپانیا وجود دارد که‌ می‌توانند برای شما کار پیدا کنند. برای برخی صنایع خاص وب‌سایت‌های کاریابی مخصوص وجود دارد.

  • وب‌سایت EURES

وب‌سایت EURES به مردم اتحادیه‌ی اروپا امکان می‌دهد که بتوانند در کشور اسپانیا موقعیت‌های شغلی را رصد کنند. پرتال کاریابی EURES توسط کمیسیون اروپا تدارک دیده شده است و حرکت آزاد در منطقه‌ی اقتصادی اروپا را تسهیل می‌کند.

آموزش های ویزای کانادا

در این مقاله ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به‌ صورت خلاصه و مفید شما را با کشور اسپانیا و استان‌ها و قلمروهایش آشنا کنیم و یک تصویر کلی از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه اسپانیا را به شما نمایش دهیم. بدیهی است که نمی‌توان تنها در یک مقاله تمام ویژگی‌های کشور چند فرهنگی و بزرگی مثل اسپانیا را پوشش داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که اسپانیا بهشت مهاجرین است و گزینه اول هر فردی برای زندگی و کار اسپانیا است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *