خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

تحصیل در اسپانیا

فهرست مطالب

تحصیلات در اسپانیا               

کشور اسپانیا با توجه به گزینه‌های تحصیلی آن که کیفیت بالایی دارند و متنوع هستند مقصدی عالی برای تحصیلات است.

از چشم‌انداز تحصیلی و علمی، بهترین مدارس در اسپانیا در رتبه‌بندی مدارس PISA که سالانه در بین کشورهای OECD منتشر می‌شود موقعیتی بالاتر از حد متوسط را به خود اختصاص می‌دهند. در اسپانیا تحصیلات یکی از قدرت‌هایی است که به مناطق مختلف خودمختار در این کشور تزریق شده است.

سیستم تحصیلات عالی در کشور اسپانیا به‌دلیل موقعیت قابل قبولی که این کشور در جهان دارد و همچنین فرصت‌های توسعه که برای آن به‌وجود آمده شهرت خود را یافته است. طیف گسترده‌ای از فرصت‌های تحصیلی در دانشگاه‌های اسپانیا برای انتخاب داوطلبان و دانشجویان وجود دارد.

از مزایای تحصیل در اسپانیا زبان رسمی این کشور است. زبان اسپانیایی دومین زبان در سطح جهان است که به‌طور گسترده‌ای جمعیت بسیاری در جهان به آن صحبت می‌کنند.

آموزش های ویزای کانادا

سیستم تحصیلی در اسپانیا                            

سیستم تحصیلی اسپانیا توسط دولت ملی و دولت‌های محلی در هر یک از هفده منطقه‌ی خودمختار در این کشور پشتیبانی می‌شود. مقاطع ابتدایی و متوسطه برای همه‌ی افراد با بازه‌ی سنی بین شش تا شانزده سال اجباری و رایگان است. بعد از پایان تحصیلات متوسطه گواهی فارغ‌التحصیلی به افراد داده می‌شود و آنها می‌توانند در صورت تمایل وارد فرآیند تحصیلات عالی شوند.

کشور اسپانیا تا حد زیادی از سیستمی جامع و کارآمد برای تحصیلات برخوردار است. شما در اسپانیا با هر شرایطی که دارید از امکانات سیستم تحصیلی برخوردار می‌شوید حتی اگر موانع زبانی در مسیر شما قرار گیرد.

در کشور اسپانیا مدارس اسپانیایی و بین‌المللی وجود دارند.

در طول سال‌ها، در سیستم تحصیلی اسپانیا تغییرات مشخصی رخ داده است. عمده‌ی این تغییرات بهبود اصلاحات آموزشی از قبیل تدریس، برنامه‌ی درسی، زیرساخت‌ها و کیفیت بوده است.

سیستم تحصیلی اسپانیا به پنج مقطع تقسیم می‌شود که به قرار زیر است:

  • مقطع مهدکودک (Nursery)
  • مقطع پیش‌دبستانی (preschool)
  • مقطع ابتدایی (primary)
  • مقطع متوسطه (secondary)
  • مقطع فوق متوسطه (upper secondary)

مقاطع تحصیلی مهدکودک، پیش‌دبستانی و فوق متوسطه اختیاری هستند و همان‌طور که گفته شد گذراندن مقاطع ابتدایی و متوسطه برای مردم اسپانیا اجباری و رایگان است.

مقطع مهدکودک (Nursery)                       

مقطع مهدکودک، افراد تا سن سه سالگی را قبول می‌کند. مدارس مهدکودک در اسپانیا معمولاً توسط دولت حمایت مالی نمی‌شود و بنابراین والدین و سرپرستان باید هزینه‌های آن را بپردازند.                                      

مقطع پیش‌دبستانی (preschool)                    

در مقطع پیش‌دبستانی افراد تا سن شش سال پذیرفته می‌شوند. در این دوره مهارت‌های جسمی و ذهنی افراد و توانایی آنها در الفبا، خواندن و نوشتن پیشرفت می‌کند. این مقطع، علمی نیست و به افراد مهارت‌هایی که در زندگی واقعی لازم است آموزش داده می‌شود. این مقطع تحصیلی رایگان است.                                            

مقطع ابتدایی (primary)                      

مقطع ابتدایی از سن شش سالگی شروع می‌شود و در سن دوازده سالگی به پایان می‌رسد. این مقطع تحصیلی سه مرحله دارد که هر کدام دو سال طول می‌کشد. افراد در مقطع ابتدایی موضوعات عمومی مانند زبان، ریاضیات، ادبیات، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و هنر را یاد می‌گیرند. همچنین افراد کلاس‌های آموزش فیزیکی را در طول این مقطع دارند. مقطع ابتدایی به افراد این امکان را می‌دهد که علایق خاصی که به برخی موضوعات دارند را کشف کنند.                                             

مقطع متوسطه(secondary)                                    

در مقطع متوسطه افرادی با بازه‌ی سنی بین دوازده تا شانزده سال تحصیل می‌کنند. این مقطع در اسپانیا در مدارس دولتی، خصوصی و غیر‌انتفاعی تحصیل می‌شود. برخلاف مقطع ابتدایی، مقطع متوسطه تنها دو مرحله دارد که هر کدام تا دو سال طول می‌کشد.

افراد در مقطع دبیرستان همان موضوعاتی را یاد می‌گیرند که در مقطع ابتدایی به آنها پرداخته می‌شود با این تفاوت که یادگیری در مرحله‌ای پیشرفته‌تر است. زبان، ادبیات، ریاضیات، تاریخ، زیست‌شناسی و جغرافیا از موضوعاتی هستند که یادگیری آنها در این مقطع توسط افراد اجباری است. افراد همچنین انتخاب‌هایی از موضوعات اختیاری در رشته‌هایی مانند موسیقی، زبان خارجی، علوم یا هنر دارند.

مقطع فوق متوسطه (upper secondary)                      

در اسپانیا بعد از گذراندن مقطع متوسطه، تحصیلات در مقطع فوق متوسطه با تلاش برای گرفتن مدرک Bachillerato ادامه پیدا می‌کند.

برای گرفتن مدرک Bachillerato افراد شانزده‌ساله‌ای که مقطع متوسطه را تمام می‌کنند باید دوره‌ی دوساله‌ای را برای مطالعه بگذرانند و بعد از پایان دوره در امتحانی شرکت کنند. بعد از گرفتن مدرک Bachillerato می‌توان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را گذراند یا در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها شرکت کرد.

گذراندن دوره‌های فنی و حرفه‌ای (Ciclos Formativos) به دانش‌آموزان در اسپانیا این امکان را می‌دهد که در بسیاری از مهارت‌های کاری آموزش کسب کنند. این دوره‌ها تا چهار سال ادامه پیدا می‌کند. دانش‌آموزان می‌توانند به Grado Medio اکتفا کنند که مدت آن تا دوسال است و آموزش‌های پایه و حداقلی را ارائه می‌دهد. همچنین می‌توان دوره‌ی دوساله‌ی دیگری را گذراند و به سطح Grado Superior رسید. تنها دانش‌آموزان با سن بالای هجده سال می‌توانند Grado Superior را شروع کنند.

تحصیلات عالی در اسپانیا                           

در اسپانیا سیستم تحصیلات عالی از هشتاد و هفت دانشگاه (پنجاه دانشگاه عمومی و سی‌وهفت دانشگاه خصوصی)، چهارصدوهشتاد مرکز تحقیقاتی و شصت‌وهفت پارک فناوری تشکیل شده است. اسپانیا یکی از اعضای ناحیه‌ی تحصیلات عالی اروپایی (EHEA) است و بنابراین همه‌ی مدارک رسمی که توسط دانشگاه‌های اسپانیا اعطا می‌شود برای اهداف علمی و حرفه‌ای در پنجاه‌وسه کشور جهان رسمیت دارند که چهل‌وپنج کشور، اروپایی هستند.

کشور اسپانیا دانشگاه‌هایی با کیفیت بالا دارد که در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی بر حسب ناحیه، موقعیت خوبی کسب کرده‌اند. در سطح بین‌الملل دانشگاه‌های این کشور شناخته شده هستند.

اگر قصد دارید وارد مقاطع تحصیلی عالی در اسپانیا شوید یا تحصیلات عالی خود را در این کشور ادامه دهید شما نیاز به شناخت از دانشگاه‌هایی دارید که برای شما مناسب است.

اکثر دانشگاه‌های معتبر در اسپانیا در شهرهای اصلی مانند بارسلونا و مادرید قرار دارند. هر چند تراکم دانشگاه‌ها در شهرهای وسیع اسپانیا زیاد است بسیاری از دانشگاه‌های قدیمی و برتر در مناطق مختلف اسپانیا پراکنده‌اند.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط آموزش عالی تایمز (Times Higher Education World University Rankings) برترین نهادها را در جهان برمی‌گزیند و به عملکرد آنها با توجه به اهدافی که دنبال می‌کنند نگاه می‌کند. این اهداف در زمینه‌هایی مانند تدریس، تحقیق، انتقال دانش و نگاه بین‌المللی است. اسپانیا در این رتبه‌بندی به‌طور کلی پنجاه‌وسه دانشگاه دارد. دانشگاه پمپئو فابرا (Pompeu Fabra University) با جایگاه صدوپنجاه‌وشش برترین دانشگاه کشور اسپانیا است.

دانشگاه‌های برتر اسپانیا بر حسب جایگاهی که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط آموزش عالی تایمز دارند به ترتیب زیر قرار می‌گیرند:

  • دانشگاه پمپئو فابرا ( جایگاه 156)                         
  • دانشگاه خودمختار بارسلونا (Autonomous University of Barcelona) (جایگاه 170)                                   
  • دانشگاه بارسلونا (University of Barcelona) (جایگاه 193)                                   
  • دانشگاه ناوارا (University of Navarra) (جایگاهی بین 251 تا 300)                            
  • دانشگاه خودمختار مادرید (Autonomous University of Madrid) (جایگاهی بین 301 تا 350)
آموزش های ویزای کانادا

در این مقاله ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به‌ صورت خلاصه و مفید شما را با کشور اسپانیا و استان‌ها و قلمروهایش آشنا کنیم و یک تصویر کلی از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه اسپانیا را به شما نمایش دهیم. بدیهی است که نمی‌توان تنها در یک مقاله تمام ویژگی‌های کشور چند فرهنگی و بزرگی مثل اسپانیا را پوشش داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که اسپانیا بهشت مهاجرین است و گزینه اول هر فردی برای زندگی و کار اسپانیا است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *