خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

مهاجرت به قطر

فهرست مطالب

** توضیحات متا:

قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است که در همین خلیج فارس قرار دارد. مهاجرت به قطر و ویزای کار و تحصیل و… را در این یادداشت بررسی کرده‌ایم.

 

مهاجرت به قطر از روش‌هایی که احتمالاً نمی‌دانید

بیشتر کسانی که قصد مهاجرت به قطر را دارند، تصور می‌کنند این کشور محافظه کار به این راحتی‌ها ویزای اقامت نمی‌دهد. پس بهتر است که قید اخذ اقامت قطر را بزنند. اما راه‌های مختلفی هست که می‌توان در این کشور اقامت و زندگی و حتی سرمایه گذاری هم کرد. شرایط مهاجرت به قطر از هر روشی، ریسک‌ها و خطرات و البته مزایای خودش را دارد. نمی‌شود گفت که تک تک این مسیرها می‌توانند همه چیز را تامین کنند. اما همین که نسبت به این مطلب علاقه مند هستید، یعنی به دنبال راهی برای سبک سنگین کردن هستید. در این یادداشت قصد داریم که انواع راه‌های اخذ اقامت قطر را بررسی کنیم تا ببینیم چه طور می‌توانیم از راه‌های مهاجرت به قطر، این شیخ نشین ثروتمند استفاده کنیم. قبل از هر صحبتی، شرایط دیگر را باید بررسی کنیم. از جمله زندگی در قطر، شرایط آب و هوایی و البته اشتغال و شرایط بهداشتی و عمرانی. 

آموزش های ویزای کانادا

مزایای کشور قطر برای مهاجرت

کشور مسلمان نشین قطر تا سال 1967 تحت استعمار انگلستان بوده است و از همان سال بوده که به طور مستقل فعالیت می‌کند. این کشور در همین مدت کوتاه، رشد اقصادی بسیار بالایی داشته است. از درآمد نفت و گاز خود به خوبی استفاده کرده اند و تا جایی که می‌توانستند در حوزه‌های مختلف صنعتی و تکنولوژی پیشرفت کرده اند. اما با توجه به محدودیت خاک و جمعیت، نیاز دارند که به جز تامین نیروی کار، سرمایه کافی برای پیشرفت‌های خود را به دست بیاورند. اما  محافظه کار بودن دولتمردان، باعث شده است که به این راحتی‌ها به اتباع خارجی اقامت دائم داده نشود.

با این حال ورود نیروی کار به این کشور بسیار ساده تر از گذشته است، و درامد خوبی هم می‌توان در مدت حضور در این کشور به دست آورد. هزینه زندگی در این کشور ممکن است کمی بالا باشد، اما درآمد خوبی هم می‌توانید به دست بیاورید.

کار کردن برای زنان در این کشور هنوز هم دشواری‌های خودش را دارد. با این حال، نسبت به عربستان، کشور همسایه، مردمان قطری روشنفکرتر هستند. با این حال زنان خارجی نمی‌توانند لباس‌های خیلی باز بپوشند و پوشاندن بخش‌های مهمی از بدن از شانه‌ها تا زیر زانو برای تمام زنان در این کشور الزامی است.

 

دوحه قلب تپنده قطر

اگر از بالا نگاهی به نقشه قطر بیاندازید، به جز دوحه و چند شهرک کناری، در این کشور مکان آباد آن چنانی نمی‌بینید. تمام عکس‌هایی که مربوط به قطر هستند، از دوحه و شهرک‌های کناری گرفته شده اند. برخلاف تیم‌های اروپایی و حتی ایرانی که به اسم شهرشان شناخته می‌شوند، تیم‌های فوتبال مشهور قطر، به اسم محله‌های شهر دوحه هستند. شهر جدید لوسیَل که در شمال دوحه قرار دارد، به تازگی ساخته شده و یکی از استادیوم‌های بزرگ جام جهانی در این شهرک در حال آماده سازی است.

بیشتر از پنجاه درصد مردم قطر در این شهر زندگی می‌کنند. اقتصاد مردم قبل از کشف نفت، صید مروارید و ماهی بوده و تاجران بزرگ مروارید، در حال حاضر از خانواده‌های معتبر این کشور هستند.

تلاش برای کاهش وابستگی به نفت و گاز

وابستگی مالی به نفت و گاز برای کشوری مثل قطر در طولانی مدت مشکل ساز خواهد بود. بنابراین تمام تلاش این کشور، کاهش این وابستگی و کسب درآمد از روش‌های دیگر است. برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور، و سرمایه‌گذاری هنگفتی که روی آن شده، نشان می‌دهد که این اراده در قطر وجود دارد. و برای حفظ این روند، حاضرند هر کاری انجام بدهند. اولین  تلاش‌ها، جذب سرمایه گذار خارجی و دادن تضمین‌های لازم به آنها است. اما قطر در این مورد خیلی خوب کار نکرد. این کشور تمام تلاش خودش را کرد که هیچ بخشی از کشورش به اتباع خارجی به طور صد در صد واگذار نشود. بنابراین سرمایه گذاران خارجی با توجه به محدودیت‌هایی که برای آنها در نظر گرفته شده بود، چندان سرمایه گذاری نکردند. اما در حال حاضر و با توجه به نزدیک بودن جام جهانی فوتبال در سال 2022، این محافظه کاری در حال کمرنگ تر شدن است. به همین دلیل شرایط مهاجرت به قطر به مرور آسان تر شده و می‌شود. 

 

قطر سال‌ها تحت استعمار انگلیس بوده و به طور  جدی علاقه ای ندارد که این شرایط را دوباره به هر شکلی تجربه کند. این سختگیری‌ها تا حد زیادی به این استعمار طولانی برمی گردد. با این حال، سانسور در این کشور بالا است. سایت‌های زیادی با محتواهای نامناسب در این کشور فیلتر شده اند. خوردن مشروبات الکلی در ملا عام ممنوع، و قیمتشان هم نسبت به دیگر کشورها حداقل ده برابر است. با این وجود زندگی در یک چنین کشور پر از ثروتی که رفاه در بالاترین سطح قرار دارد، بسیار آرامش بخش است.

قطر یک کشور مهاجرپذیر

طبق آمار‌های مختلف، 90 درصد قطر را مهاجرین تشکیل می‌دهند. این کشور در دوحه و شهرهای اطرافش خلاصه می‌شود. و در دیگر بخش‌هایش، آبادانی زیادی نیست. بنابراین جمعیت این کشور تا حدی وابسته به مهاجران خودش است. کارگران مختلفی از آسیای شرقی و میانه به این کشور را به خود ببیند. البته با توجه به حجم نفت و گازی که دارد، سرمایه هنگفتی به دست می‌آورد که با توجه به جمعیت خیلی کمش، بیشتر این سرمایه خرج کارهای بزرگتر می‌شود. در مقایسه با کشوری مثل ایران، این حجم از درآمد برای هر نفر بسیار بالاتر است.

 

انواع راه‌های اخذ اقامت قطر

خرید خانه

تحصیل

ازدواج

ویزای کاری

ثبت شرکت

 

خرید خانه و مستغلات

تا قبل از سال 2020 خرید خانه در قطر فقط با وجود یک شریک قطری ممکن بود. این شریک باید 50 درصد از خانه را می‌خرید و 50 درصد باقیمانده به طرف خارجی تعلق می‌گرفت. در حقیقت هیچ خانه ای در قطر به طور صد در صد به اتباع خارجی فروخته نمی‌شد. با گذشت زمان و نزدیک شدن به جام جهانی، این قانون تغییر بزرگی کرد و در بازار املاک قطر به روی سرمایه گذاران باز شد. در این روش، هر کسی با 200,000 دلار که البته مبلغ کمی هم نیست و کمی بیشتر از 700,000 ریال قطر است، می‌تواند اقامت موقت این کشور را به دست بیاورد. برای اخذ اقامت دائم در قطر باید یک میلیون دلار، چیزی معادل 3.5 میلیارد ریال قطر هزینه کنید. اما در این صورت برای شما و تمام اعضای خانواده تان، اقامت دائم در قطر صادر می‌شود.

در حقیقت مطمئن ترین و سریع ترین راه برای دریافت اقامت دائم قطر، همین روش است. با توجه به این که روش اخذ اقامت قطر از طریق ملک تازه به راه افتاده است، خیلی  از مسائل در آن دیده نشده است. به عنوان مثال قوانین پولشویی و فساد مالی از این طریق در قطر هنوز برنامه ریزی نشده. و بعید نیست که این قانون به زودی دوباره تغییر کند. اما در حال حاضر این قانون از سپتامبر سال 2020 برقرار شده است.

تا امروز، بازار املاک قطر حدود 5 برابر در دو سال گذشته رشد قیمت داشته است. و حتی اگر برای سرمایه گذاری هم اقدام کنید، این روش به شما سود بالایی خواهد داد.

مهاجرت از طریق تحصیل به قطر

این دانشگاه‌ها الزاماً قطری نیستند. با توجه به روابط خوب قطر با دانشگاه‌های بین المللی از جمله دانشگاه‌های آمریکایی، تعدادی از دانشگاه‌ها در قطر شعبه دارند. به عنوان مثال (دانشگاه هنر) Virginia و A&M دانشگاه تگزاس دو تا از دانشگاه‌های آمریکایی هستند که می‌توانید در قطر تحصیل کنید.

دانشگاه‌های عربی در این کشور، اعتبار جهانی بالایی ندارند و فقط یکی از آنها در رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی جای گرفته است. با این حال، درس خواندن و تحصیل در قطر، یکی از روش‌های مطمئن برای مهاجرت به قطر است.

تمام دانشگاه‌های این کشور در شهر آموزش یا همان Education City قرار دارند. جایی که یکی از استادیوم‌های زیبای قطر هم در آن ساخته شده است.

حدود 18,000 دانشجو در حال حاضر به تحصیل مشغول هستند. زبان تحصیلی در قطر، انگلیسی و عربی است. و تجهیزات بسیار فوق العاده ای برای آزمایشگاه‌ها، فناوری، کتابخانه‌ها، نسخه‌های خطی بسیاری از کتاب‌ها و… برای آموزش بهتر موجود است. امکاناتی که برای یک تحصیل فوق العاده در نظر گرفته شده اند.

 

مهاجرت به قطر از طریق کار

کار کردن در یک کشور دیگر و زندگی کردن، شرایط ایده‌آلی را برای مهاجرت فراهم می‌کند. در حقیقت وقتی که خیال شخص از شغل و درآمدش راحت باشد، می‌تواند با خیال راحت تری به مهاجرت فکر کند. قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است و بارها در این یادداشته به آن اشاره کردیم. بنابراین حقوقی که به کارمندان و متخصصان خود می‌دهد، بسیار بیشتر از دیگر کشورها است.

اقتصاد این کشور وابسته دولت است و اکثر کارها ملی هستند. بنابراین حقوق کارمندان را عموماً دولت پرداخت می‌کند. دولتی که از طریق فروش نفت و گاز، سرمایه هنگفتی به دست آورده و می‌آورد.

با پیدا کردن یک شغل مناسب در قطر، می‌توانید از مزایای زندگی و کار در قطر استفاده کنید. کمترین حقوق در این کشور، 1000 ریال قطر در هفته است که معادل شصت و پنج میلیون ریال ایران می‌شود. یعنی حقوق ماهیانه در این کشور حتی برای کارگرهای ایرانی، نزدیک به 25 میلیون تومان در ماه است. رقمی بسیار وسوسه کننده که هر کسی را برای کار در این کشور ترغیب می‌کند.

 

حقوق میانگین در کشور قطر حدود 12,000 ریال قطر است. اگر شخص مهاجر بتواند حقوقی بالاتر 10,000 ریال قطر در ماه درآمد داشته باشد، می‌تواند یکی از اعضای خانواده (معمولاً همسر) خود را به قطر بیاورد و برای او هم اجازه کار بگیرد. در غیر این صورت، باید ویزای اقامت فقط برای او صادر می‌شود.

تمام کارگران ساختمانی که به کمترین حقوق در این کشور قناعت می‌کنند، اجازه همراهی خانواده شان را به دست نخواهند آورد.

نکته:

کار کردن برای زنان مجرد در قطر ساده نیست. یک زن متاهل در قطر راحت تر کار پیدا می‌کند، زیرا رضایت شوهر خود را دارد. اما برای زنان مجرد، نگرانی امنیت آنها برای کارفرما وجود دارد. برای زنان مجرد، قطر به این سادگی مجوز اقامت یا کار نمی‌دهد. در مورد این موضوع باید بیشتر و بهتر فکر کنید.

 

ثبت شرکت و سرمایه گذاری در قطر

با توجه به ریسک بالای سرمایه گذاری در قطر، اما این راه همچنان برای اتباع خارجی باز است. ثبت شرکت در قطر، نیازمند حضور یک شریک قطری دارد. با این حال یکی از روش‌های مهم برای حضور و دریافت اقامت این کشور است. شهروندان خارجی از هفت طریق مختلف می‌ توانند اقدام کنند. ثبت شرکت در قطر با توجه به این که معاف از مالیات است، می‌تواند سود هنگفتی برای اتباع خارجی داشته باشد. فقط برای مبادلات خارجی بین 5 تا ده درصد مالیات در نظر گرفته شده است.

شرکت‌ها بر چند نوع مختلفند: شرکت مشارکتی ساده، شرکت با همکاری مشترک، با سرمایه گذاری مشترک، سهام عمومی، سهامی خاص با مسئولیت محدود، تضامنی، و آخرین روش با مسئولیت محدود است.

رایج ترین روش، ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. این نوع شرکت برای فعالیت‌های بازرگانی تاسیس می‌شود.  با این حال باید یک یا چند شریک قطری با 51% سرمایه و سهم پیدا کنید.

 

آموزش های ویزای کانادا

مهاجرت از طریق ازدواج به قطر

البته که چنین روشی فقط برای خانم‌ها کاربرد دارد. هیچ مردی نمی‌تواند با گرفتن زنی قطری اقامت این کشور را به دست بیاورد. اما اگر مردی قطری قصد کند که زنی از اتباع خارجی بگیرد، در این صورت می‌تواند اقامت دائم این کشور را به دست بیاورد. ازدواج کردن با یک مرد قطری با توجه به تفاوتی که در فرهنگ آنها با دیگر بخش‌های جهان وجود دارد، خودش مسئله ای جداگانه است. اما این روش هم برای مهاجرت به این کشور باز است.

مرد متاهل قطری می‌تواند با سه بار گفتن «من تو را طلاق می‌دهم.» زن خود را طلاق بدهد. در این صورت صیغه طلاق بین آنها جاری شده است. اما زن برای طلاق گرفتن نیاز به تشکیل پرونده در دادگاه دارد. به هر حال، برای طلاق در کشور قطر، دادگاه به ملیت مرد پرونده دقت می‌کند. ازدواج با یک مرد قطری برای غیر مسلمان‌ها به این معنی است که حتماً باید دین خود را به اسلام تغییر بدهند. و تنها مسیحی‌ها هستند که می‌توانند از قانون ازدواج خود در این کشور استفاده کنند.  

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *