خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

مدارس و دانشگاه های کانادا

فهرست مطالب

کشور کانادا بعد از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است. این کشور در قاره آمریکای شمالی و در شمالی‌ترین نقطه این قاره قرار گرفته است. طولانی‌ترین مرز زمینی با ایالت متحده را در قسمت جنوبی خود دارد. آموزش و تحصیل در کانادا عالی است و به بهترین شیوه برگزار می‌شود و مسلماً با یک سیستم آموزشی دولتی و بودجه خوب و قوی در میان بهترین‌های جهان جای دارد.

 

معرفی سیستم آموزشی کانادا

برای دولت کانادا آموزش یکی از بالاترین اولویت‌ها است. تحصیل در کانادا با رفتن کودکان در سن چهار یا پنج سالگی به مدت یک یا دو سال به مهدکودک شروع می‌شود، البته مهدکودک رفتن عملاً اختیاری است. سپس مدرسه رفتن از کلاس اول اجباری می‌شود، که معمولاً شروع آن در سن شش سالگی است. سیستم آموزشی بسته به استا‌ن متفاوت است. اما شیوه عمومی و رایج تحصیل در این کشور بدین صورت است که مدارس تا کلاس 11 یا 12 دایر هستند. یعنی دانش‌آموز تا سن 16 سالگی به تحصیل در مدارس می‌پردازد. سپس آن‌ها این انتخاب را دارند که به تحصیلات عالی در دانشگاه‌ها، کالج‌ها و… بروند یا نروند. از نظر کیفیت آموزشی کانادا کشوری بسیار پیشرفته است و یکی از بالاترین کیفیت‌های آموزش را در سراسر جهان ارائه می‌دهد.

آموزش های ویزای کانادا

ساختار سیستم آموزشی

این ساختار از استانی به استان دیگر متفاوت است، اما به‌طورکلی، دانش آموزان این کشور باید تا سن 16 سالگی به مدرسه بروند. این مدارس از چهار سطح تشکیل شده می شوند.

 

  • پیش دبستانی: تحصیل در کانادا با اولین دوره آموزش یعنی مقطع پیش دبستانی شروع می‌شود. این دوره که پیش دبستانی یا «مهدکودک» نیز نامیده می‌شود اولین مرحله آموزش در این کشور است. سن متناسب برای شرکت در این دوره 4 تا 5 سالگی است و شرکت در این دوره در برخی استان‌ها مثل نیوبرانزویک و… اجباری اما در برخی استان‌ها به صورت اختیاری است.
  •  

مدارس در کانادا به صورت دولتی، خصوصی یا فدرال هستند و این بستگی به شما دارد که در کجا و در کدام مدرسه تحصیل کنید و این امر کاملاً اختیاری است. در بسیاری از استان‌ها دوره پیش‌دبستانی دولتی و کاملاً رایگان است. در این دوره حروف الفبا، شمارش اعداد، ارتباط برقرار کردن با دیگران، هنر و… آموزش داده می‌شود. دوره پیش‌دبستانی مقدمه دروه ابتدایی است.

 

  • مدارس ابتدایی: تحصیل در کانادا در این دوره برای دانش‌آموزان اجباری است. دانش‌آموزان از سن 6 تا 7 سالگی وارد این دوره می‌شوند. تحصیل در دوره ابتدایی از کلاس اول شروع و تا کلاس ششم ادامه می‌یابد. در این دوره شش ساله، دانش‌آموزان مباحثی مانند ریاضی، تربیت بدنی، علوم، تاریخ، زبان انگلیسی و… یاد می‌گیرند.
  •  
  • مدارس متوسطه: این دوره آخرین دوره آموزشی در کانادا است و در دو سطح برگزار می‌شود. دانش‌آموزان بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی وارد کلاس‌های 7 و 8 می‌شوند و در این دوره با معلمان جدید و مباحث جدیدتری آشنا می‌شوند. این مرحله فرصتی است تا دانش‌آموزان خود را برای شرایط سخت و آموزش‌های سنگین‌تر آماده کنند. بعد از این مرحله دانش‌آموزان به مدت 4 سال وارد شرایط تحصیلی جدیدی می‌شوند و تا کلاس 11 یا 12 آموزش می‌بینند.

تحصیل در کانادا استان به استان متفاوت است. برخی استان‌ها آموزش متفاوتی دارند، مثلاً قانون ایالت انتاریو به این صورت است که باید دانش‌آموزان تا سن 18 سالگی و تا زمان گرفتن مدرک دیپلم در مدرسه بمانند. یا در ایالت کبک، مدارس دوره متوسطه تا کلاس 11 است و با یک برنامه دو ساله پیش دانشگاهی به نام Cegep دنبال می‌شود. دبیرستان‌های کانادا برنامه درسی خود را با دقت و سنجیده طراحی کرده‌اند تا دانش‌آموزان بهترین آموزش را ببینند. برخی از استان‌ها آموزش‌های شغلی را در سطح دبیرستان ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌های کانادا

پس از اتمام دروس متوسطه و فارغ التحصیلی از دبیرستان دانش‌آموزان این امکان را دارند تا برای ادامه تحصیل در کانادا به دانشگاه‌ها یا کالج‌ها درخواست پذیرش دهند.(کالج: محل تحصیلی کوچک‌تر از دانشگاه است). به‌طورکلی می‌توان گفت کالج مرحله‌ای برای آماده شدن برای دانشگاه است.

دانشگاه در کانادا مکانی برای آموزش عالی است که در آن می‌توان مدارک آکادمیک را در رشته‌های مختلف در ساختاری مشابه با ایالات متحده دریافت کرد، که از مدرک لیسانس شروع می‌شود، سپس مدرک کارشناسی ارشد و در نهایت دکترا به عنوان بالاترین سطح تحصیلات ادامه می‌یابد.

تحصیل در کانادا از نظر مالی مقرون‌به‌صرفه است زیرا تأمین مالی برای دانشگاه‌ها و کالج‌های دولتی، عمدتاً توسط دولت‌های استانی صورت می‌گیرد و مابقی نیز با حداقل هزینه‌های تحصیل و همچنین کمک هزینه‌های تحقیقاتی از دولت فدرال پرداخت می‌شود.  

آموزش های ویزای کانادا

انواع دیگر آموزش در کانادا

  • آموزشگاه‌های حرفه‌ای: علاوه بر کالج‌های محلی که آموزش حرفه‌ای را ارائه می‌دهند، به دانش‌آموزان  این فرصت داده می‌شود تا حرفه یا حرفه‌ای را در مدارس فنی که در سراسر کانادا گسترده شده‌اند، بیاموزند. مدارس حرفه‌ای به دانش آموزان کانادایی این امکان را می‌دهد که حرفه خاصی را که به آن علاقه دارند یاد بگیرند و تجربه واقعی زندگی را زیر نظر یک سرپرست حرفه‌ای و واجد شرایط کسب کنند.
  •  
  • مدارس خصوصی: مدارس خصوصی نیز در کانادا وجود دارند. این مدارس توسط دولت تامین مالی نمی‌شوند و اغلب با قیمت‌های گزافی به ارائه آموزش می‌پردازند. این انتخاب والدین و دانش آموز است تا در این مدارس به تحصیل بپردازند یا خیر.
  • مدارس دینی: کسانی که مایلند فرزندان خود را به مدارس دینی در کانادا بفرستند، باید آ‌ن‌ها را به موسسات خصوصی بفرستند. این مدارس هم برنامه درسی عادی مدرسه و هم آموزه‌های دینی مرتبط با مذهب خاص مدرسه را آموزش می‌دهند.

لیست بهترین دانشگا‌های کانادا

دانشجویان سایر کشورها علاقه زیادی به تحصیل در کانادا دارند، زیرا از بهترین و باکیفیت‌ترین سیستم‌ آموزشی برخوردار است. محبوب‌ترین استان‌های کانادا برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی استان‌های انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک هستند که بسیاری از دانشگاه‌های برتر کانادا در آن‌ها جای دارند. افرادی که قصد دارند در یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان تحصیل کنند درخواست دادن به دانشگاه‌های کانادا را فراموش نکنند.

در مجموع 26 دانشگاه کانادا در  رتبه بندی QS World University Rankings 2019 حضور دارند که از این میان سه دانشگاه جز 50 دانشگاه برتر جهان هستند و 11 دانشگاه دیگر در بین 300 دانشگاه برتر جهان جای گرفته‌اند. دانشگاه تورنتو (28 هفتم) و  دانشگاه مک گیل  (33 RD )، واقع در تورنتو و مونترال هستند. دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه واترلو و دانشگاه وسترن نیز در بین 220 رتبه برتر جهانی قرار دارند.

 

جمع بندی

کانادا دارای سیستم آموزش عمومی قوی و با بودجه خوبی است که عمدتاً به صورت استانی مدیریت می‌شود. در نتیجه، برخی از جنبه‌های نظام آموزشی می‌تواند بین استان‌ها متفاوت باشد. با این حال، از آنجایی که آموزش توسط دولت فدرال نظارت می‌شود، استاندارد آموزش در سراسر کشور یکسان است. در این مقاله به وضعیت مدارس و دانشگاه‌ها و تحصیل در کانادا پرداختیم که امیدواریم مفید واقع شده باشد.