خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

تحصیل در یونان

فهرست مطالب

با وجود اینکه مردم یونان به زبان یونانی صحبت می‌کنند اما بسیاری از آن‌ها زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود انتخاب کرده‌اند و بر آن مسلط هستند. این مسئله خود موجب شده است، کار برای کسانی که مایل به تحصیل در یونان هستند، راحت‌تر شود.

کشور یونان دارای دانشگاه‌ها و مدارس زیادی است که بسیاری از آن‌ها از کیفیت خوبی برخوردار هستند. یکی از دلایل مهاجرت افراد به یونان برای تحصیل، رایگان بودن تحصیل در یونان است. تحصیل در بسیاری از مراکز آموزشی این کشور رایگان است. در ادامه قصد داریم درباره‌ شرایط تحصیل در یونان با شما صحبت کنیم.

 

شرایط تحصیل در یونان                             

با وجود تسلط بیشتر مردم یونان به زبان انگلیسی، تحصیل در یونان به زبان یونانی انجام می‌گیرد. فقط در بعضی مقاطع عالی و بعضی از رشته‌های تحصیلی، تحصیل به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های پزشکی و دندان پزشکی یونان جز بالاترین سطوح علمی در دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شوند.

دانشجویان بعد از اتمام تحصیل خود در این رشته می‌توانند در هر جای دنیا ادامه تحصیل دهند و یا اشتغال پیدا کنند. تعداد دانشگاه‌های یونان بیست و دو عدد است که در این دانشگاه‌ها رشته‌هایی چون پزشکی، دندان پزشکی، علوم پایه، دارو، وکالت، اقتصاد، علوم انسانی و … تدریس می‌شود.

هر سال تحصیلی در یونان شامل دو ترم است. هر ترم شامل سیزده هفته است و آزمون هر ترم نیز بعد از این سیزده هفته صورت می‌گیرد. به‌طورکلی مدت زمان هر مقطع در دانشگاه‌های یونان چهار سال است، به جز رشته‌های خاص. دانشگاه‌ها و مدارس یونان از اول سپتامبر تا اواخر آگوست برگزار می‌شوند.

دانشگاه آتن مهم‌ترین دانشگاه این کشور محسوب می‌شود که از اعتبار خاصی برخوردار است. شما می‌توانید در هر مقطعی که هستید در یونان تحصیل کنید. البته لازم به ذکر است بعضی دانشگاه‌ها و همچنین برخی رشته‌ها نیاز به پرداخت هزینه خواهند داشت.

آموزش های ویزای کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های یونان                

تحصیل در مقطع کارشناسی                     

مقطع کارشناسی در یونان حدود سه یا چهار سال به طول می‌انجامد.  تحصیل در یونان برای  این مقطع به صورت رایگان صورت می‌گیرد. حتی خدمات درمانی در لیسانس برای دانشجویان رایگان است. افرادی که مایل به تحصیل در این مقطع هستند حداکثر باید نوزده سال داشته باشند.

یونانی زبان اصلی برای آموزش در این مقطع تحصیلی است. همچنین علاوه بر اینکه توزیع کتاب مقطع لیسانس در یونان رایگان است، دانشگاه‌های این کشور دارای کتابخانه‌های بزرگ و زیادی هستند که آن‌ها را در دسترس دانشجویان قرار داده‌اند.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد                 

تحصیل در یونان در مقطع فوق لیسانس حدود دو سال است. هدف از تحصیل در این مقطع برای دانشجویان بالابردن تخصص در رشته‌ تحصیلی آن‌ها است. آموزش برخی از رشته‌ها در این مقطع به زبان انگلیسی است.

 این دوره نیز مانند کارشناسی دارای خدمات درمانی رایگان است. یکی از شرایط تحصیل در یونان در دوره کارشناسی ارشد داشتن مدرک زبان یونانی یا انگلیسی است. دانشجویانی که مدرک زبان ندارند می‌توانند در دوره‌هایی که آموزش زبان یونانی دارند، شرکت کنند.

 

تحصیل در مقطع دکترا                               

مدت زمان آموزش دوره دکترا در کشور یونان سه ساله است.  برای کسب مدرک دکترا لازم است دانشجویان در آخر تحصیل خود پایان نامه ارائه دهند. لازم است دانشجویان برای پایان نامه خود، خوب تحقیق کنند تا نمره‌ قابل قبولی دریافت کنند.

برای تحصیل در یونان در دوره‌ دکتری باید دانشجویان مدرک رشته‌ تحصیلی مرتبط با رشته‌ی خود را داشته باشند. قبولی در دوره‌ دکتری در دانشگاه‌های کشور یونان محدودیت شرایط سنی ندارد. اما به‌طورکلی سیاست آموزشی کشور یونان مخالف وقفه بین دوره‌های تحصیلی است. حداقل نمره برای قبولی در مقاطع عالی در یونان حدوداً کمی بیش از نصف نمره است.

معرفی برخی دانشگاه‌های یونان               

برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های یونان عبارت‌اند از: دانشگاه آتن، پاتراس،  اقتصاد، کرت، اسپانیا و… .

 

تحصیل در مدارس یونان                             

مانند بسیاری از کشورهای اروپایی تحصیل در مدارس یونان به صورت اجباری انجام می‌گیرد. این مسئله حتی برای اتباع خارجی نیز جهت تحصیل در یونان صادق است. همین امر موجب شده است که تقریبا در این کشور هیچ بی‌سوادی وجود نداشته باشد. تحصیل در مدارس برای کودکان از سن شش سالگی شروع می‌شود.

تحصیل در مدارس در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان است. دروس آموزشی مدارس یونان شامل زبان یونانی و انگلیسی، ریاضی، علوم، هنر، تربیت بدنی، تاریخ، جغرافی، جامعه شناسی و… می‌شود. آموزش در مقطع ابتدایی یونان حدوداً هفته‌ای بیست و پنج ساعت انجام می‌شود.

بعد از ابتدایی، دانش آموزان به صورت اجباری و بدون هیچ آزمونی وارد دوره‌ راهنمایی می‌شوند. مدت زمان دوره‌ راهنمایی سه سال است. مدارس کشور یونان به دو صورت خصوصی و دولتی وجود دارند که مدارس خصوصی آن‌ها نیاز به پرداخت هزینه دارند. همچنین جالب است بدانید کتاب‌های درسی در هر مقطع از مدارس برای دانش آموزان و معلمان این کشور به صورت رایگان توزیع می‌شو‌ند.

 

معرفی برخی مدارس یونان                            

در ادامه قصد داریم برخی از مهم‌ترین مدارس بین‌المللی جهت تحصیل در یونان را به شما معرفی کنیم.

  • مدرسه Catherine’s British School               
  • مدرسه The American College                              
  • مدرسه The British School                                
  • مدرسه Lycée Franco-Hellénique Eugene Delacroix

هزینه تحصیل و زندگی در یونان                   

همانطور که قبلاً اشاره شد برای تحصیل در یونان برخی از مدارس و دانشگاه‌ها شهریه دریافت می‌کنند و نیاز به پرداخت هزینه است. هزینه‌ تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در کشور یونان متفاوت است. علاوه بر آن باید هزینه‌هایی جهت سکونت در این کشور نیز بپردازند که ماهیانه حدود ششصد تا هزار و دویست یورو است. با این حال هزینه‌ زندگی در یونان بسته به سبک زندگی، منطقه‌ سکونت، خوراک و… متفاوت است.  

 

اخذ اقامت پس از تحصیل در یونان                

یکی از دلایلی که دانشجویان تمایل به تحصیل در یونان دارند، می‌تواند اخذ اقامت این کشور باشد. این دانشجویان بعد از تحصیل در کشور یونان به دنبال راه‌هایی برای سکونت دایم هستند. در حال حاضر در یونان امکان اقامت بعد از تحصیل فراهم است. شما می‌توانید بعد از تحصیل در یونان در این کشور مشغول به کار شوید و از این طریق نیز اقامت خود را تضمین کنید.

جمع بندی                       

همانطور که می‌دانید یکی از روش‌ها برای مهاجرت و اقامت در بسیاری از کشورها،  تحصیل در آن کشورهاست. یونان کشوری از نظر فرهنگ و تاریخ و هنر غنی است. جالب است بدانید اولین دانشگاه دنیا در این کشور راه‌اندازی شده است. در کشور یونان از نظر اجتماعی اهمیت خاصی برای تحصیل قائل هستند. بسیاری از دانشگاه‌های یونان از نظر رتبه علمی در سطح بالای جهانی هستند. همچنین تحصیل در یونان به‌طور رایگان صورت می‌گیرد. همه‌ این موارد موجب شده‌اند که یونان کشوری محبوب جهت مهاجرت تحصیلی باشد.

آموزش های ویزای کانادا

در این مقاله ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به‌صورت خلاصه و مفید شما را با کشور یونان و استان‌ها و قلمروهایش آشنا کنیم و یک تصویر کلی از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه یونان را به شما نمایش دهیم. بدیهی است که نمی‌توان تنها در یک مقاله تمام ویژگی‌های کشور چندفرهنگی و بزرگی مثل یونان را پوشش داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که یونان بهشت مهاجرین است و گزینه اول هر فردی برای زندگی و کار یونان است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *