خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

لیتوانی

فهرست مطالب

لیتوانی(Lithuania)  در شمال شرقی اروپا قرار دارد و بزرگترین و جنوبی‌ترین کشور محدوده بالتیک به‌شمار می‌رود. این کشور در قرن 14 و 16 میلای به‌عنوان یک امپراتوری قدرتمند بر بسیاری از بخش‌های اروپای شرقی تسلط داشت.

پایتخت لیتوانی شهر ویلنیوس است که از نظر تاریخی و بسیاری از جنبه‌های دیگر در این کشور اهمیت دارد. سفر به لیتوانی می‌تواند تجربه‌ای هیجان‌انگیز باشد. این کشور با آن‌که نسبتا کوچک است اما جاذبه‌های گردشگری متنوعی دارد که شما را عاشق آن می‌کند.

مهاجرت به لیتوانی نیز ارزان و نسبتا ساده است و مهاجران پس از آن می‌توانند به کشورهای شنگن آزادانه سفر کرده و از تمام امکانات و خدمات استفاده کنند. تا انتها همراه ما باشید تا در ادامه لیتوانی را از دیدگاه‌های متعدد بررسی کنیم.

 

موقعیت جغرافیایی

لیتوانی با نام رسمی جمهوری لیتوانی شناخته می‌شود و در ساحل شرقی دریای بالتیک واقع شده است. این کشور در همسایگی کشورهای بلاروس، لهستان و روسیه قرار دارد و با سوئد از طریق مرز دریایی همسایه است. مساحت لیتوانی به حدود 65300 کیلومترمربع می‌رسد و اندازه این کشور کوچکتر از نصف یونان و کمی بزرگتر از ویرجینیای غربی است.

ویژگی‌هایی مثل چشم‌اندازهای صاف و هموار، سواحل شنی، دریاچه‌های متعدد، تالاب‌ها و مناطق جنگلی لیتوانی را به یکی از جذاب‌ترین کشورها برای بازدید تبدیل کرده‌اند. این کشور حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارد و ویلنیوس بزرگترین شهر و پایتخت آن محسوب می‌شود.

لیتوانی تنها کشوری است که در آن کوه‌های با ارتفاع زیاد وجود ندارد و بیشتر مناطق آن را دشت‌ها پوشش می‌دهند.

آموزش های ویزای کانادا

آب‌وهوا

آب‌وهوای این کشور ترکیبی از آب‌وهوای دریایی اروپای غربی و قاره‌ای شرقی است. توده‌های هوای مرطوب با منشاء اقیانوس اطلس معمولا در این سرزمین غالب است و دریای بالتیک نیز بر آب‌وهوای منطقه ساحلی نسبتا باریکی تسلط دارد.

سردترین ماه در لیتوانی ژانویه است که دمای هوا در آن به حدود منفی 5 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. در مقابل ماه جولای گرم‎ترین ماه سال محسوب می‌شود و دمای آن به‌طور متوسط 17 درجه سانتی‌گراد است. میزان بارندگی در لیتوانی معمولا به بیش از 800 میلی‌متر می‌رسد و بیشترین آمار بارش باران مربوط به ماه آگوست است.

 

زندگی گیاهی و جانوری

پوشش گیاهی لیتوانی به سه منطقه جداگانه تقسیم می‌شود. در مناطق دریایی پوشش گیاهی منطقه را جنگل‌های کاج تشکیل می‌دهند. همچنین گیاهان مختلف بوته‌ای روی تپه‌های شنی می‌رویند و درختان صنوبر در تپه‌های مناطق شرقی رشد می‌کنند.

منطقه مرکزی با درختان بلوط، جنگل‌های زیبای توس، توسکا سیاه و نخلستان‌ها پوشش داده شده است و در جنوب کشور نیز جنگل‌های کاج وجود دارد. در واقع حدود یک سوم از نواحی لیتوانی جنگلی هستند و نزدیک به یک پنجم از آن توسط مراتع اشغال شده‌اند. تعداد خیلی کمی باتلاق نیز در این کشور وجود دارد.

حیات وحش لیتوانی بسیار متنوع است و گونه‌های مختلفی از پستانداران در آن وجود دارند. از حیواناتی که در لیتوانی زندگی می‌کنند می‌توان به گرگ، روباه، سمور، گورکن، ارمینه، گراز وحشی و بسیاری از جوندگان اشاره کرد.

جنگل‌های عمیق و وسیع لیتوانی پناهگاه حیواناتی مانند گوزن‌ها، بیور، راسو و موش‌ها هستند. لیتوانی محل زندگی صدها گونه پرنده نیز محسوب می‌شود و در آن پرندگانی مثل لک لک سفید، اردک، غاز، قو، باکلان، شاهین و عقاب زندگی می‌کنند.

مردم

بیشتر جمعیت این کشور را لیتوانی‌ها تشکیل می‌دهند. همچنین تعداد کمی از روس‌ها، لهستانی‌ها، اوکراینی‌ها، لتونی‌ها، تاتارها، رومی‌ها و بلاروس‌ها در این سرزمین سکونت دارند.

قبل از جنگ جهانی دوم تعداد قابل توجهی از یهودی‌ها تحت کنترل آلمان از لهستان به لیتوانی مهاجرت کردند. با این اتفاق حدود 250000 نفر یهودی در این کشور ساکن شدند. با این‌حال تا سال 1944 بیشتر جمعیت یهودی‌ها به قتل رسیدند، تبعید شده یا در اردوگاه‌های کار اجباری مشغول به کار شدند.

زبان رسمی این کشور لیتوانی است. در شهرهای بزرگتر لیتوانی برخی مردم به زبان‌های روسی، لهستانی، بلاروسی و اوکراینی نیز صحبت می‌کنند. گروه کوچکی از یهودیان باقی‌مانده در این کشور نیز به زبان ییدیش سخن می‌گویند.

لیتوانی در زمان‌های گذشته یکی از کشورهای بت‌پرست اروپا به‌شمار می‌رفت. در این کشور آئین کاتولیک رومی در اواخر قرن چهاردهم پذیرفته شد و حدود چهار پنجم از جمعیت آن از کاتولیک رومی پیروی می‌کنند. گروه‌های کوچکی از مردم نیز به پروتستان و انجیل اعتقاد دارند اما در بعضی روستاهای این کشور برخی مردم هنوز بت‌پرست هستند.

مردم لیتوانی علاقه زیادی به ورزش بسکتبال دارند و بسکتبال به‌عنوان ورزش ملی این کشور شناخته می‌شود. در این کشور لک لک‌های زیادی زندگی می‌کنند، به‌همین علت لیتوانی به سرزمین لک‌لک‌ها شهرت دارد. مردم این سرزمین لک لک را به‌عنوان نماد خوش‌شانسی می‌شناسند و در لیتوانی 25 مارس، روز ملی لک لک است.

مردم این کشور سنت‌هایشان را در جشن‌ها و مراسم‌های سالانه خود رعایت می‌کنند و در رویدادهای ملی، لباس سنتی لیتوانی می‌پوشند.

یکی از نکات جالب در مورد لیتوانی این است که بوی رسمی معروف به «عطر و بوی لیتوانی» دارد. این بو رایحه‌ای از ترنج، گل‌های وحشی، زنجبیل، تمشک، چوب صندل و مشک است و مردم این کشور از این عطر به‌عنوان عطر ملی خود استفاده می‌کنند.

اقتصاد

لیتوانی حتی قبل از جدایی از اتحاد جماهیر شوروی برنامه‌ای برای پیروی نکردن از سیستم اقتصادی شوروی داشت. اما در آن سال‌ها دولت این کشور نتوانست به هدف خود برسد، زیرا بخش مهمی از تجارت آن مرتبط با جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی بود.

در آن دوران لیتوانی به منابع طبیعی سایر کشورها مثل نفت، گاز و مواد خام صنعتی وابستگی زیادی داشت. این عوامل باعث شدند که در این کشور نرخ تورم و بیکاری افزایش یابد. با وجود این دولت دست از تلاش و برنامه‌ریزی برنداشت و در سال 1995 میزان تورم برای اولین بار پس از استقلال این کشور کاهش پیدا کرد. لیتوانی در سال 2004 عضو اتحادیه اروپا شد.

در اوایل قرن 21 درصد کمی از درآمد دولت به بخش کشاورزی تعلق داشت و در حال حاضر مقدار قابل توجهی از آن از طریق تولید گوشت، شیر، کشت کتان، چغندر قند، سیب زمینی و سبزیجات تامین می‌شود. به‌طور کلی در این کشور دام‌پروری و تولید شیر گاو و خوک رواج بیشتری دارد.

در بخش کشاورزی کشت بخش زیادی از محصولات به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود اما در فصل پاییز در زمان برداشت محصول لازم است تا بخشی از کار به‌صورت دستی نیز انجام شود.

لیتوانی منابع معدنی مفید زیادی مثل سولفات، گچ، سنگ آهک، انواع خاک رس، زغال سنگ نارس، سنگ آهن، شن، ماسه و آب‌های معدنی دارد. همچنین در مناطق نزدیک به ساحل آن ذخایر نفتی کشف شده‌اند. بعضی رودخانه‌های این کشور پتانسیل تولید برق را نیز دارند.

پس از جنگ جهانی دوم لیتوانی در زمینه تولید ماشین آلات، کشتی‌سازی، الکترونیک، برق، شیمی و صنایع فرآوری تحول پیدا کرد. این کشور در این دوره در شاخه‌هایی مثل فرآوری مواد غذایی پیشرفت قابل توجهی داشت. پس از استقلال لیتوانی، بخش‌هایی مثل نساجی و فرآوری مواد غذایی به‌سرعت با شرایط جدید سازگار شدند.

در نهایت در این دوره تولید تجهیزات ارتباطی به یک فعالیت مهم اقتصادی در این کشور تبدیل شد. در دورانی که لیتوانی تحت اشغال شوروی بود، از روبل روسیه به‌عنوان واحد پول خود استفاده می‌کرد. در سال 1993 واحد پول این کشور به لیتاس  تغییر یافت و در سال 2015 لیتوانی نوزدهمین کشوری محسوب می‌شد که یورو را به‌عنوان واحد پول رسمی خود معرفی کرد.

اولین بورس اوراق بهادر این کشور در سال 1993 در شهر ویلنیوس تاسیس شد. لیتوانی در زمینه تجاری بیشتر با کشورهای روسیه، لتونی، آلمان، لهستان و استونی ارتباط دارد و محصولاتی مثل نفت خام، ماشین آلات، مواد غذایی، محصولات شیمیایی و فلزی را از سایر کشورها وارد می‌کند.

لیتوانی در زمینه صادرات نفت تصفیه شده، مواد غذایی، ماشین‌آلات، منسوجات، تجهیزات حمل و نقل فعالیت دارد و در سال 2001 به سازمان تجارت جهانی پیوست.

جاذبه‌های گردشگری

لیتوانی منابع طبیعی بسیار زیبا و بناهای تاریخی قدیمی با قدمت بالا دارد. در ادامه به معرفی تعدادی از معروف‌ترین جاهای دیدنی این سرزمین می‌پردازیم.

 

قلعه کایوناس

قلعه کایوناس یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی لیتوانی است. در این قلعه گالری‌های هنری بزرگی وجود دارد که سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به سمت خود می‌کشاند.

 

موزه ملی

موزه ملی یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های گردشگری لیتوانی است و قدمت آن به سال 1952 بازمی‌گردد. با بازدید از این موزه می‌توانید تا حد زیادی با فرهنگ بومی این کشور آشنا شوید.

 

قلعه جزیره تراکای

قلعه جزیره تراکای در قرن چهاردهم توسط دوک‌های لیتوانی ساخته شد. درون این قلعه موزه‌ای وجود دارد که در آن وسایل قرون وسطی و نبرد شوالیه‌ها برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته شده است.

 

کلیسای سنت

یکی از جذاب‌ترین و قدیمی‌ترین بناهای این کشور کلیسای سنت است. این کلیسا شاهکاری از دوره گوتیک است و معماری بسیار چشم‌نوازی دارد. سالانه بسیاری از مشهورترین معمارهای دنیا برای بازدید از این بنا به لیتوانی سفر می‌کنند.

آموزش های ویزای کانادا

معایب زندگی در لیتوانی

  • زبان رسمی این کشور دشوار است و از طرفی بیشتر مردم لیتوانی به زبان انگلیسی تسلط ندارند.
  • قیمت بالای مسکن
  •  

مزایای زندگی در لیتوانی

  • اقتصاد رو به رشد
  • مردم هنرمند و مهربان
  • آب‌وهوای عالی
  •  

هزینه زندگی در لیتوانی

هزینه زندگی در لیتوانی نسبتا پایین است. دانشجویان بین‌المللی در این کشور ماهیانه بین 300 تا 900 یورو هزینه می‌کنند.

یک خانواده چهارنفره برای زندگی راحت در لیتوانی بدون توجه به اجاره خانه باید ماهیانه 2117 دلار هزینه کنند که این مقدار برای یک فرد مجرد مجددا بدون احتساب اجاره خانه 613 دلار است. قیمت اجاره خانه بستگی به محل زندگی دارد اما برای یک آپارتمان دوخوابه می‌تواند بین 340 تا 600 یورو باشد.

سخن نهایی

لیتوانی یکی از کشورهایی است که در بخش شمال شرقی اروپا قرار دارد. این کشور طبیعت متفاوت و جذابی دارد، در آن‌جا خبری از کوه‌ها بلند و مرتفع نیست و بیشتر بخش‌هایش را دشت‌ها فرا گرفته‌اند. پس از جنگ جهانی دوم این کشور در زمینه اقتصادی پیشرفت زیادی کرده است.

در مطلب بالا نگاهی از جوانب مختلف به لیتوانی انداختیم تا قبل از سفر یا مهاجرت به آن‌جا اطلاعات بیشتری داشته باشید و بهتر تصمیم بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *