خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

مدارس و دانشگاه‌های فرانسه

فهرست مطالب

تحصیل در فرانسه رویای خیلی از مردم است. کشور فرانسه که در قسمت غربی اروپا واقع شده است، یکی از کشورهایی می‌باشد که تعداد زیادی از مردم طالب تحصیل در آن هستند. اقامت در کشور فرانسه یکی از دلایلی است که این علاقه را قوت می‌بخشد.

تحصیل در فرانسه به صورت رایگان انجام می‌گیرد، این موضوع یکی از ویژگی‌های مثبت این کشور محسوب می‌شود. بسیاری از مدارس و دانشگاه‌های فرانسه دارای اعتبار هستند و در سطح دنیا جز رتبه‌های برتر هستند. در ادامه به توضیح درباره‌ی تحصیل در این کشور زیبا می‌پردازیم.

 

تحصیل در فرانسه                            

یکی از کشورهای اروپایی که از ابتدا تاکنون مقصد بسیاری از دانش آموران و دانشجویان سراسر دنیا برای تحصیل بوده، کشور فرانسه است. کم هزینه و رایگان بودن تحصیل در این کشور، سطح بالای علمی مراکز آموزشی، تاریخ بی‌نظیر، مردم گرم، هنر و علم بی‌سابقه از دلایلی است که هر دانش آموز یا دانشجویی را برای تحصیل در فرانسه مشتاق خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی وضعیت تحصیل در فرانسه و معرفی و شرایط مدارس و دانشگاه‌های این کشور بپردازیم.

جالب است بدانید هر ساله سطح کیفی مراکز آموزشی در این کشور بالاتر می‌رود، به‌طوری‌که سطح علمی دانشگاه‌ها و مدارس این کشور در سطح دنیا بسیار تراز بالاست. تعداد دانشجویانی که هر ساله از کشورهای محتلف جهت تحصیل به فرانسه مهاجرت می‌کنند، حدود چند ده هزار نفر برآورد شده است.

یکی از ویژگی‌های مثبت تحصیل در فرانسه این است که برای ورود به دانشگاه‌های این کشور هیچ شرایط خاصی وجود ندارد و شما حتی اگر در آزمون یا کنکور نیز شرکت نکرده باشید، می‌توانید به ادامه تحصیل در فرانسه بپردازید. از نکات مثبت تحصیل در فرانسه این است که برای ورود به دانشگاه‌های این کشور تنها مدرک دیپلم کفایت می‌کند.

آموزش های ویزای کانادا

مقاطع تحصیلی در فرانسه                  

دولت فرانسه هر ساله بخش زیادی از بودجه‌ خود را در اختیار آموزش این کشور قرار می‌دهد و این نکته بیانگر نقش مهم آموزش در این کشور است. مدارس و دانشگاه‌های زیادی در فرانسه وجود دارند که موجب شده‌اند دانش‌آموزان و دانشجویان زیادی مشتاق به تحصیل در فرانسه شوند. نکته‌ حائز اهمیتی که وجود دارد این است که اکثر دانشگاه‌های کشور فرانسه رایگان بوده و افراد می‌توانند به‌طور رایگان در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند.

اگر مایل به تحصیل در فرانسه باشید مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، یادگیری و تسلط به زبان فرانسوی است. زیرا در اکثر مدارس و دانشگاه‌های این کشور دروس به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند و مردم فرانسه زبان فرانسوی را زبان اصلی خود می‌دانند.

بنابراین اگر به هر زبان دیگری غیر از فرانسوی در این کشور صحبت کنید، نمی‌توانید ارتباطات خوبی در کشور فرانسه داشته باشید. ترتیب مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور به صورت لیسانس، فوق لیسانس و دکتری است.

 

شرایط سنی تحصیل در فرانسه              

فقط در بعضی از دانشگاه‌های این کشور رنج سنی مشخص شده است، این درحالی است که بیشتر دانشگاه‌های این کشور بدون در نظر گرفتن شرایط سنی از هر کجای دنیا دانشجو می‌پذیرند.

اما به هر حال اگر قصد ادامه تحصیل در فرانسه را دارید بهتر است که در شرایط سنی مناسب اقدام به این کار کنید. بهترین زمان برای اقدام به پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های فرانسه سن زیر بیست سال، در مقطع کارشناسی ارشد زیر بیست و پنج سال و در مقطع دکتری حدود سی و سه سال است.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در فرانسه                                     

در کشور فرانسه نیز مانند هر کشور دیگری دانش‌آموزان یا دانشجویان باید مدارکی را به مدارس و دانشگاه‌های این کشور جهت تحصیل در فرانسه ارائه شود. در ادامه به برخی از این مدارک اشاره می‌کنیم که عبارت‌اند از:

رزومه‌ تحصیلی دانش‌آموز یا دانشجو، مدارک کل دوران تحصیل دانش‌آموز یا دانشجو، مدارک مربوط به اشتغال و گواهی اشتغال دانشجو در صورتی که مشغول به کار است، هدف از تحصیل که به عنوان انگیزه نامه شناخته می‌شود، مدرک تسلط به زبان فرانسوی، مدارکی که هویت دانش آموز یا دانشجو را مشخص می‌کند.

 

مدارس فرانسه                                

نسبت به رده‌ی سنی مقاطع و مدارس مختلفی جهت تحصیل در فرانسه وجود دارد. این مقاطع از مهدکودک تا دبیرستان هستند. تحصیل در این مقاطع در فرانسه اجباری است. مدرسه‌ها در فرانسه به صورت دولتی و خصوصی هستند.

مدارس دولتی این کشور همانطور که از اسم آن‌ها پیداست تحت نظارت کامل دولت هستند و نسبت به مدارس غیردولتی هزینه‌های به‌صرفه‌ای دارند. مدارس خصوصی این کشور هم ممکن است تحت نظر دولت باشند و یا اینکه کاملاً مستقل باشند. اکثر این مدارس مربوط به اتباع خارجی هستند و مدارس بین‌المللی به‌شمار می‌روند.

 

لیست برخی از مدارس فرانسه               

در ادامه قصد داریم لیستی از بهترین مدارس جهت تحصیل در فرانسه که همواره پرتقاضا هستند را به شما ارائه کنیم.

 • مدرسه بوردو
 • مدرسه تولوز
 • مدرسه بنار
 • مدرسه نیس
 • مدرسه اروپایی استراسبورگ

دانشگاه‌های فرانسه                          

دانشگاه‌های این کشور از بهترین سیستم‌های آموزشی در کل دنیا هستند. هر سال خیلی از دانشگاه‌های این کشور در سطح جهانی رتبه‌های خوبی به دست می‌آورند. جهت پذیرش در دانشگاه‌های این کشور علاوه‌بر مدارک شناسایی، به مدارک تحصیلی نیز نیاز دارید. گاهی بعضی از دانشگاه‌های این کشور جهت آزمودن میزان سطح علمی داوطلبان آزمون‌هایی را برگزار می‌کنند‌. لذا این افراد جهت تحصیل در فرانسه باید نمره قبولی را در این آزمون‌ها کسب کنند.

لیست دانشگاه‌های فرانسه               

دانشگاه‌های مختلفی در کشور فرانسه وجود دارند که برای تحصیل دانشجویان در رشته‌های مختلف در نظر گرفته شده‌اند. در ادامه برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های این کشور را به شما معرفی می‌کنیم.

 • دانشگاه پی اس ال
 • دانشگاه سوربن
 • دانشگاه سوپلک
 • دانشگاه پلی تکنیک
 • دانشگاه paris
 • دانشگاه استراسبورگ
 • دانشگاه بوردو
 • دانشگاه لیل
 • دانشگاه تولوز و …

هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه                                       

باید در نظر داشت که باتوجه به موقعیت کشور فرانسه هزینه‌های زندگی و تحصیل در آن نسبتاً زیاد است. بنابراین اگر دغدغه‌ مالی یکی از نکاتی است که برای شما بسیار مهم است پس توصیه می‌شود تا رسیدن به درآمد دلخواه خود و اتمام تحصیل در فرانسه هزینه‌های خود را کنترل کنید.

بیشتر هزینه‌هایی که برای تحصیل در فرانسه باید بپردازید صرف هزینه‌های مسکن در این کشور می‌شود. در این صورت شما حتی می‌توانید برای تحصیل در فرانسه از خوابگاه‌ها نیز استفاده کنید. البته در شهرهای کوچک این کشور هزینه‌ها قطعاً کاهش خواهند یافت.

 

جمع بندی                                      

کشور فرانسه یکی از کشورهای ایده‌آل برای تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی است. زیرا تحصیلات در این کشور به شما این امکان را می‌دهد که در عین رایگان بودن تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ها، شما مطالب را در بهترین مرکزهای آموزشی آموزش ببینید.

این مدارس و دانشگاه‌ها در فرانسه متناسب با نیاز دانش آموزان و دانشجویان طراحی شده‌اند که بعداً برای اشتغال به شما کمک خواهند کرد. مدرکی که بعد از تحصیل در فرانسه دریافت می‌کنید دارای اعتبار جهانی است که در هر کجای دنیا به درد شما می‌خورد.

آموزش های ویزای کانادا

در این مقاله ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به‌صورت خلاصه و مفید شما را با کشور فرانسه و استان‌ها و قلمروهایش آشنا کنیم و یک تصویر کلی از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه فرانسه را به شما نمایش دهیم. بدیهی است که نمی‌توان تنها در یک مقاله تمام ویژگی‌های کشور چندفرهنگی و بزرگی مثل فرانسه را پوشش داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که فرانسه بهشت مهاجرین است و گزینه اول هر فردی برای زندگی و کار فرانسه است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *