خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

تحصیل در پرتغال

فهرست مطالب

افراد زیادی تمایل دارند برای ادامه تحصیل به کشور پرتغال مهاجرت کنند، به‌همین علت می‌خواهند در مورد سیستم آموزشی، مدارس و دانشگاه‌های آن اطلاعاتی کسب کنند.

هدف از این مقاله نیز دادن اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع است. پس تا انتها با ما همراه باشید.

وضعیت تحصیل در پرتغال                        

مسئول سیستم آموزشی این کشور دو وزارت آموزش و پرورش و علوم و فناوری هستند. مدارس ابتدایی، متوسطه و پیش دانشگاهی زیر نظر آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها زیر نظر علوم فناوری به فعالیت خود ادامه می‌دهند.                                

مدارس کشور پرتغال                

مدارس کشور پرتغال به دو بخش پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه تقسیم می‌شوند که هر کدام شرایط و خصوصیات جداگانه‌ای دارند.                             

مدارس پیش دبستانی                         

این مدارس همان مهد کودک است که فرزندان سه تا پنج سال به آن‌جا می‌روند و آموزش‌های لازم را می‌بینند. پیش دبستانی‌‌ها در پرتغال اجباری نیستند، اما زمانی که کودک به سن شش سالگی رسید باید به مدارس ابتدایی برود.                      

مدارس ابتدایی               

این مدارس اجباری و البته رایگان هستند. دوره تحصیلی مدارس ابتدایی حدود نه سال طول می‌کشد و سه دوره داد.

 • دوره اول، حدود چهار سال طول می‌کشد.                 
 • چرخه دوم، حدود دو سال طول می‌کشد.                          
 • دوره سوم، حدود سه سال طول می‌کشد و بعد از آن دانش آموز باید به مدرسه متوسطه برود.                        

دوره متوسطه در کشور پرتغال                     

در این کشور دوره متوسطه حدود سه سال طول می‌کشد و به کلاس‌های دهم، یازدهم و دوازدهم تقسیم می‌شود. این مدرسه به دو نوع دبیرستان و هنرستان است.

دوره دبیرستان برای اشخاصی است که می‌خواهند به کالج یا دانشگاه بروند. در مقایسه دوره‌های هنرستان، این دوره برای اشخاصی است که می‌خواهند مدرک فنی و حرفه‌ای را بگیرند و وارد بازار کار شوند.

به‌طور کلی، دانش آموز بعد از اتمام دوره دبیرستان مدرک دیپلم می‌گیرد اما فارغ التحصیلان بعد از اتمام دوره هنرستان، مدرک فنی حرفه‌ای خود را دریافت می‌کنند.

آموزش های ویزای کانادا

انواع مدارس پرتغال            

مدارس پرتغال به دو نوع خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. بیشتر مدارس خصوصی در لیسبون و پورتو قرار دارند. معمولا این نوع مدارس تسهیلات بیشتری نسبت به مدارس دولتی دارند. در مقایسه با مدارس دولتی پذیرفته شدن در مدارس خصوصی آسان نیست، زیرا برای ورود به آن‌ها ابتدا باید در آزمون ورودی قبول شوید.

با وجود این، پذیرفته شدن به مدارس دولتی راحت‌تر است و تنها شرط آن‌ها برای ثبت نام دانش آموز محل زندگی او است.                                           

مدارس بین‌المللی پرتغال                             

به‌عنوان یک مهاجر می‌توانید در مدارس انگلیسی زبان این کشور ثبت‌نام کنید، به‌ویژه مدارس ابتدایی و متوسطه. این مدارس بیشتر در شهرهای لیسبون و الگاروه قرار دارند.                             

فهرست مدارس پرتغال                             

اسم مهم‌ترین مدارس این کشور که در شهرهای بزرگ آن قرار گرفتند به شرح زیر است:

 • مدرسه سنت دومینیکن
 • مدرسه ایالت لیسبون
 • مدرسه ویلامورا
 • مدرسه سنت پیتر
 • مدرسه الگاروه
 • مدرسه سنت جولین
 • مدرسه اوپورتو بریتیش
 • مدرسه ردبریج
 • مدرسه ویلامورا
 • مدرسه لامگو
 • مدرسه الجزور                        

تقویم مدارس پرتغال             

ساعات مدارس و تعطیلات در پرتغال براساس هر منطقه‌ای متفاوت است. به‌طور کلی، در مدارس ابتدایی دانش آموزان باید در هفته 25 ساعت در کلاس‌ها حضور داشته باشند.

کلاس‌ها از ساعت 9 شروع و ساعت 3.5 بعدازظهر تمام می‌شود. بعضی از مدارس خصوصی دو شیفت هستند. شیفت صبح از ساعت 8 تا 1 بعدازظهر و شیفت عصر از 13:15 تا 6:15 برگزار می‌شود.

زمانی که دانش آموز به سن ده سالگی می‌رسد، ساعت‌های حضور در مدارس بیشتر می‌شود. دانش آموزان معمولا از هشت صبح تا چهار و چهل و پنج دقیقه در آن حضور دارند.                   

تعطیلات تحصیلی در پرتغال                              

دوره تحصیلی در مدرسه معمولا بین هشتم و سیزدهم سپتامبر برگزار می‌شود. تعطیلات کریسمس حدود دو هفته بیستم تا سی و یکم دسامبر است.

در مارس نیز دو روز تعطیل است که در آن کارناوال را جشن می‌گیرند و یکی دیگر از تعطیلات مربوط به روز عید پاک است.

دانشگاه‌های پرتغال                 

آموزش عالی در این کشور از دو سیستم اصلی دانشگاه و موسسات پلی تکنیک تشکیل شده است. در دانشگاه می‌توانید در رشته‌های حقوق، ریاضیات و پزشکی تحصیل کنید یا به کار‌های پژوهشی بپردازید.

سیستم پلی تکنیک بیشتر به رشته‌های پرستاری، حسابداری و کسب‌و‌کار مرتبط می‌شود. دانشگاه‌های پرتغال به سه نوع دانشگاه پلی تکنیک، دانشگاه خصوصی و دانشگاه دولتی تقسیم می‌شوند که شهریه دانشگاه‌های خصوصی از شهریه دانشگاه‌های دیگر بالا‌تر است. استادان بیشتر واحد‌های درسی را در دوره کارشناسی به زبان پرتغالی تدریس می‌کنند.

در مقطع تحصیلات تکمیلی دروسی نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی هستند. اما در هر صورت بهتر است زبان ملی این کشور را یاد بگیرید تا با مشکل روبرو نشوید.

بهترین دانشگاه‌های پرتغال                            

از دانشگاه‌های برتر کشور پرتغال می‌توان دانشگاه پورتو، لیسبون، نوا لیسبون و کویمبرا اشاره کرد که هر کدام خصوصیات مختلفی دارند.

دانشگاه پورتو                      

این دانشگاه در جهان در رتبه سیصد و یک قرار دارد و دانشگاه دولتی است که در شهر پورتو واقع شده است. دانشگاه پورتو در سال ۱۹۱۱ تاسیس شد و حدود ۳۱۰۰۰ دانشجو در آن تحصیل می‌کنند. این دانشگاه مراکز تحقیقاتی مانند بیولوژی، پاتولوژی و علوم کامپیوتر دارد.               

دانشگاه کویمبرا                           

قدیمی‌ترین دانشگاه پرتغال، دانشگاه دولتی کویمبرا است که در سال ۱۲۹۰ تاسیس شد. این دانشگاه در جهان در رتبه ۴۰۱ تا ۴۱۰ قرار دارد و در شهر کویمبرا واقع شده است. در حال حاضر حدود ۲۵۰۰۰ دانشجو در آن تحصیل می‌کنند.                               

دانشگاه نوا لیسبون                

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های پرتغال دانشگاه نوا لیسبون است که رتبه آن در پرتغال سه و در جهان سیصد و شصت و یک است. این دانشگاه در سال ۱۹۷۳ تاسیس شد و به‌طور کلی آن را به عنوان NOVA می‌شناسند.

در حال حاضر حدود ۲۰۰۰۰ دانشجو در این مرکز آموزشی تحصیل می‌کنند. در این دانشگاه استادان رشته‌های فناوری، علوم، مهندسی، ریاضیات، حسابداری، اقتصاد و مدیریت تدریس می‌کنند.                                           

فهرستی از دانشگاه‌های پرتغال                

علاوه بر دانشگاه‌هایی که در بالا اشاره شد و جزو بهترین دانشگاه‌های این کشور هستند، کشور پرتغال دانشگاه‌هایی دارد که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.                         

 • دانشگاه کاستلو برانکو              
 • دانشگاه فرناندو پسوآ                  
 • دانشگاه الگاروه                       
 • دانشگاه مینهو                        
 • دانشگاه اورا                             
 • دانشگاه بیرا اینتریور                  
 • دانشگاه اورا

سخن نهایی                      

با داشتن فرهنگ غنی، هیچ تعجبی وجود ندارد که سرمایه‌گذاران تمایل دارند در کشور پرتغال سرمایه‌گذاری کنند. چون این کشور به سرعت از لحاظ کسب‌وکار در حال پیشرفت است.

با این‌حال، پرتغال علاوه بر فرصت‌های شغلی شرایط عالی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی دارد و می‌توان گفت از این نظر عالی است.

دولت این کشور برای داشتن سیستم آموزشی عالی هزینه زیادی را پرداخت می‌کند و بعضی از مدارس و دانشگاه‌های آن در جهان رتبه‌های خوبی دارند.

در این مقاله در حد امکان سعی کردیم در مورد وضعیت تحصیل در پرتغال اطلاعاتی دهیم. با وجود این، اگر در مورد آن یا دانشگاه‌‌‌‌های این کشور سوال داشتید، می‌توانید از یک وکیل یا گروه‌های مهاجرتی کمک بگیرید.

آموزش های ویزای کانادا

در این مقاله ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به‌ صورت خلاصه و مفید شما را با کشور پرتغال و استان‌ها و قلمروهایش آشنا کنیم و یک تصویر کلی از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه پرتغال را به شما نمایش دهیم. بدیهی است که نمی‌توان تنها در یک مقاله تمام ویژگی‌های کشور چند فرهنگی و بزرگی مثل پرتغال را پوشش داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که پرتغال بهشت مهاجرین است و گزینه اول هر فردی برای زندگی و کار پرتغال است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *