خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

لتونی

فهرست مطالب

طی سال‌های اخیر توجه بسیاری از گردشگران خارجی و مهاجران به لتونی جلب شده است. کشوری که با وجود جمعیت بسیار اندکی که دارد، کیفیت و استاندارد زندگی در آن بسیار بالا است. دلیل توجه مهاجران به این کشور اقتصاد سریعا در حال رشد و فرصت‌های متعدد شغلی آن بوده است. از طرفی با سفر در این کشور یا زندگی در آن می‌توانید از مناظر طبیعی فراوان و فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای مانند دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی در سواحل دریا، لذت ببرید.

در ادامه این مطلب تا انتها همراه ما باشید تا بیشتر با این مقصد اروپایی آشنا شوید و بدانید برای زندگی در لتونی یا سفر به آن‌جا، چه چیزهایی در انتظار شما است.

 

آشنایی با لتونی

لتونی، کشوری در شمال شرقی اروپا و دریای بالتیک است که بین کشورهای لیتوانی و استونی قرار دارد. این کشور در ژوئن 1940 به اشغال اتحاد جماهیر شوروی درآمد و در 21 آگوست 1991 استقلال خود را اعلام کرد.

اتحاد جماهیر شوروی در 6 سپتامبر استقلال لتونی را به رسمیت شناخت که پس از آن خیلی زود توانست به عضویت سازمان ملل متحد نیز در آید. دولت لتونی در سال 2004 مورد تایید سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا قرار گرفت.

آموزش های ویزای کانادا

جغرافیای لتونی

این کشور در امتداد سواحل دریای بالتیک و خلیج ریگا قرار دارد و از شمال به استونی، از شرق به روسیه، از جنوب شرقی به بلاروس و از جنوب به لیتوانی محدود می‌شود.

به عقیده بسیاری از افراد لتونی کشوری کوچک است اما اندازه واقعی آن مسافران را شگفت‌زده می‌کند. چون این کشور تنها کمی کوچکتر از ایرلند و بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر مانند هلند، سوئیس، بلژیک و دانمارک است.

 

پایتخت

ریگا، به‌عنوان پایتخت لتونی، در خلیج ریگا و در دهانه رودخانه دائوگاوا به سمت دریای بالتیک قرار دارد و بزرگترین شهر بین سه پایتخت دیگر کشورهای حوزه بالتیک است. این شهر به ‌خاطر بافت قدیمی، بناهای زیبا و سبک هنر نو، زندگی شبانه جذاب و ارتباط خود با بقیه کشورهای اروپایی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

برای رفتن به ریگا هر شکلی از حمل‌ونقل را که برایتان راحت‌تر است می‌توانید انتخاب کنید، از هواپیما گرفته تا قطار، اتوبوس، ماشین یا کشتی مسافربری روی دریای بالتیک.

4 قاره دنیا بیش از 85 پرواز مستقیم به ریگا دارند و فرودگاه بین‌المللی این شهر در 10 کیلومتری جنوب غربی سیتی سنتر ریگا واقع شده است. سفر با کشتی نیز به ریگا از طریق استکهلم و در فاصله زمانی یک روز در میان میسر است.

 

نظام سیاسی

دولت لتونی از نوع جمهوری پارلمانی با نخست وزیر به‌عنوان رئیس حکومت است و هیئت وزیران و رئیس دولت، رئیس جمهور را انتخاب می‌کنند. نقش رئیس جمهور در واقع بیشتر تشریفاتی است اما او نخست‌وزیر را منصوب می‌کند. دولت در هر دوره باید از طریق پارلمان تایید شود.

آب‌و‌هوا

جمهوری لتونی در منطقه آب‌و‌هوایی معتدل قرار داد، بنابراین کشوری چهارفصل است. با سفر به این کشور یا زندگی در آن‌جا می‌توانید از زمستان واقعی با دمای زیر صفر، هوای برفی، بارش‌های متعدد بهاری، تابستان‌های گرم و پاییز رنگارنگ لذت ببرید.

زمستان در این سرزمین معمولا از میانه دسامبر تا اوایل ماه مارس طول می‌کشد و دمای هوا می‌تواند از 5+ درجه سلسیوس تا 30- درجه سلسیوس متفاوت باشد.

شرایط آب‌وهوایی لتونی تحت تاثیر بادهای شدید جنوب غربی است که از اقیانوس اطلس می‌وزند. زندگی در این کشور به معنای تحمل رطوبت بالا و آسمان معمولا ابری است و حدود 30 تا 40 روز از سال را هوای آفتابی تشکیل می‌دهد.

میانگین بارش در لتونی معمولا از 20 اینچ (حدود 500 میلی‌متر) در زمین‌های پست تجاوز می‌کند و ممکن است در جاهای مرتفع‌تر به حتی 30 اینچ (حدود 760میلی‌متر) برسد یا از آن تجاوز کند.

 

پوشش گیاهی و حیات وحش

بیش از نیمی از سرزمین‌های لتونی با جنگل، علفزار، مرتع، باتلاق و بیابان پوشیده شده‌اند. در این کشور جنگل‌ها بیش از یک سوم کل مناطق آن را تشکیل می‌دهند و حدود یک دهم از جنگل‌ها زیر کشت قرار گرفته‌اند.

مناطق جنگلی بزرگتر لتونی در بخش شمالی شبه جزیره Kurzeme، در امتداد سواحل دوینای غربی و در شمال شرقی قرار دارند و گیاهان مخروطی (کاج و صنوبر) پوشش غالب آن‌ها است. همچنین گونه‌های گیاهی برگ‌ریز، قان، سپیدار و توسکا در این مناطق رایج هستند، علفزارها نیز در دره رودخانه‌ها و تپه‌ها یافته می‌شوند.

گونه‌های حیوانی حاضر در لتونی را سنجاب‌ها، روباه‌ها، سیاه‌گوش‌ها و گورکن‌ها تشکیل می‌دهند و به‌ندرت در این کشور راسوها دیده می‌شوند. از طرفی اقدامات حفاظتی موثر، تعداد گوزن‌های حاضر در لتونی را افزایش داده و باعث بازگردانی سگ‌های آبی به آن‌جا شده است.

بلبل، مرغ انجیرخوار، سیاه‌پر، دارکوب، جغد، سیاه خروس، کبک، سهره، سینه ‌سرخ، بلدرچین و چکاوک از جمله پرندگان رایج در این کشور هستند. لک‌ لک‌ها و حواصیل‌ها نیز معمولا در مرداب‌ها و علفزارها یافت می‌شوند.

مردم و جمعیت

قبل از این‌که شوروی در سال 1940 این کشور را اشغال کند، قومیت لتونی حدود سه چهارم جمعیت کشور را تشکیل می‌داد. امروزه آن‌ها حدود سه پنجم جمعیت را شامل می‌شوند و قوم روس حدود یک چهارم را در برمی‌گیرند.

گروه‌های کوچکی از مردم بلاروس، اوکراین، لهستان، لیتوانی و سایرین نیز در لتونی زندگی می‌کنند. جمعیت این کشور تنها در حدود 2.2 میلیون نفر است.

 

زبان رسمی

زبان لتونی به اسم لتونیایی زیربنای هویت مردم آن است، به‌همین خاطر آن‌ها بیشتر به این زبان صحبت می‌کنند. از زمان استقلال این سرزمین در سال 1918، زبان لتونیایی توسعه یافته است تا گویش‌ها و اصطلاحات متعددی را شامل شود.

با این‌حال تقریبا یک سوم جمعیت لتونی به زبان روسی حرف می‌زنند. تعداد کمتری نیز به زبان‌های دیگر مانند رومانیایی، هندو آریایی و عبری صحبت می‌کنند.

 

دین و مذهب

بیشتر مردم کشور لتونی آیین مسیحیت، مخصوصا لوتریانیسم، کاتولیک رومی و ارتودوکس شرقی را قبول دارند و حدود یک چهارم آن‌ها خود را بی‌دین معرفی می‌کنند.

 

اقتصاد

فرآیند صنعتی‌سازی در این کشور از اواخر قرن 19 شروع شد تا لتونی در اواخر قرن 20 یکی از صنعتی‌ترین کشورهای حوزه دریای بالتیک نام گیرد. تغییرات اقتصادی اساسی به‌ دنبال استقلال لتونی در سال 1991 افزایش یافتند تا نقش اقتصاد در این کشور پررنگ شود.

در اواسط دهه 90، حوزه‌های اقتصادی متنوع شدند و در اوایل قرن 21 بیشتر صنایع در لتونی به بخش خصوصی اختصاص یافتند. مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد لتونی در سال 2020 را عمده‌فروشی، خرده‌فروشی، حمل‌و‌نقل، اقامت و خدمات غذایی، اداره امور عمومی، دفاع، آموزش، بهداشت، مددکاری اجتماعی و صنعت تشکیل دادند.

آموزش در این کشور

تحصیل در این کشور رایگان و تا سن 16 سالگی اجباری است. طبق قانونی که در سال 1998 تصویب شد، میزان مشخصی از دروس در مدارس اقلیت‌ها به زبان لتونی تدریس می‌شوند.

اما بودجه دولت با هدف حفظ میراث و فرهنگ هر اقلیت، به مدارسی که در اقلیت بودند و به زبان بلاروسی، استونیایی، عبری، لیتوانیایی، لهستانی، رومانی، روسی و اوکراینی تدریس می‌کردند نیز اختصاص پیدا کرد.

 

دانشگاه‌های مهم لتونی

در فهرست زیر برترین موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های لتونی را نام بردیم:

  • دانشگاه لتونی
  • دانشگاه کشاورزی لتونی
  • دانشگاه فنی ریگا
  • دانشکده اقتصاد استکهلم در ریگا
  • دانشگاه علوم لتونی در ریگا

محیط فرهنگی

چون لتونی در طول تاریخ مورد هجوم و اشغال همسایگانش بوده، باید برای حفظ زبان، فرهنگ عامه و رسوم خود تلاش می‌کرده است. نداشتن استقلال سیاسی در قرن 13، توسعه فرهنگ لتونی را برای سالیان متمادی متوقف کرد. در واقع این سرزمین از اواخر قرن 19 توانست به‌طور آشکار میراث فرهنگی خود را جشن بگیرد.

آموزش های ویزای کانادا

زندگی روزانه و رسوم اجتماعی

جشن‌های مذهبی و فرهنگی عامه که در دوران حکومت شوروی ممنوع بود، پس از استقلال لتونی دوباره به سبک سنتی جشن گرفته شدند.

این جشن‌ها با رقص، موسیقی و آوازخوانی تکمیل و معمولا با لباس‌های رنگی که مختص مناطق خاصی هستند، اجرا می‌شوند. مهم‌ترین جشن سالانه در این کشور جشن Jāņi نام دارد که در میانه تابستان برگزار می‌شود.

 

غذاهای این کشور

تنوع غذاهای لتونی بالا است و در آن‌جا به‌جز غذاهای محلی می‌توانید غذاهای چینی، ژاپنی، گرجی، ایتالیایی، اسپانیایی و بعضی خوراک‌های اروپایی را امتحان کنید. روس‌ها تا سال‌ها بر این کشور حکومت می‌کردند و بنابراین روی فرهنگ و غذای آن تاثیر قابل توجهی گذاشتند.

به‌عنوان مثال به‌راحتی می‌توانید غذاهای روسی را در لتونی پیدا کنید. یکی از معروف‌ترین این غذاها پلمنی است، نوعی کوفته گوشت که با خامه ترش سرو می‌شود.

به‌علاوه در لتونی می‌توانید انواع مختلف پنکیک، سوپ و غذاهای مخصوص دیگر را امتحان کنید. گرچه با وجود آن‌که لتونی در کنار دریا قرار گرفته است، مردم آن به غذاهای دریایی علاقه زیادی ندارند.

در این کشور شاه‌ماهی فراوان است و به دو شکل پخته یا ترشی سرو می‌شود. شاه‌ماهی کوچک دودی نیز غذای سنتی و خوشمزه‌ای است که قیمت آن در تابستان‌ها کاهش پیدا می‌کنید.

 

هزینه زندگی در لتونی

براساس تخمین‌ها، یک خانواده چهارنفره برای زندگی در لتونی بدون احتساب هزینه اجاره خانه، باید ماهیانه 2221 دلار آمریکا هزینه کنند. این هزینه برای یک فرد مجرد مجددا بدون در نظر گرفته اجاره خانه 658 دلار است. هزینه زندگی در لتونی به‌طور میانگین 36.42 درصد از آمریکا کمتر است.

سخن نهایی

با وجود این‌که لتونی کشوری کوچک در کنار دریای بالتیک است، سنت‌های باستانی و تاریخ دیرینی دارد که قدمت آن‌ها به 9000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد.

در مطلب بالا این کشور را از جوانب گوناگون بررسی کردیم تا برای سفر یا مهاجرت به آن‌ آگاهی بیشتری داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *