خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

مهاجرت به رومانی

فهرست مطالب

مهاجرت به رومانی

اقامت رومانی با طبیعتی شگفت‌انگیز و شهرهای زیبا و خوراک‌های خوشمزه می‌تواند یک گزینه غیرقابل چشم‌پوشی برای مهاجرت و زندگی در قاره اروپا باشد. این کشور در حال توسعه است اما از بسیاری جهات می‌تواند تصمیم شما را برای مهاجرت به رومانی قطعی کند. آشنایی مردم با زبان انگلیسی و خونگرم و مهربان بودن آن‌ها باعث می‌شود تا از قبل به یک آسودگی‌خاطر در این زمینه رسیده‌ باشید. همچنین با یک رزومه خوب و نمره قابل قبول زبان، امکان کار و تحصیل برای شما فراهم است.

 

اگر قصد مهاجرت به رومانی را دارید درباره جفرافیای آن بیشتر بدانید

اگر به اقامت  رومانی فکر می‌کنید، حتما باید بدانید کشور رومانی در قاره اروپا و در قسمت جنوب شرقی آن قرار دارد و از فرهنگ و تاریخ غنی برخوردار است. آب‌وهوای این کشور معتدل بوده و می‌توان گفت چهارفصل را در خود جای داده ‌است. این کشور دارای مناظر و چشم‌اندازهای کوهستانی، جنگلی و دشت و تپه است. کشور رومانی با مجارستان، صربستان، اوکراین و بلغارستان همسایه است. رومانی در قلب اروپای شرقی دارای جاذبه‌های دیدنی و گردشگری بسیاری است و قلعه‌ها و کاخ‌های قرون وسطایی زیادی را در خود جای داده ‌است. برای مثال بزرگ‌ترین کلیسا با معماری گوتیک در شهر براسوف و شهر سیگیسوآرا که با برج‌ها و کلیساهای خود در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده ‌است، از نمونه‌های معروف جاذبه‌های این کشور است. با مهاجرت به رومانی می‌توانید زمینه فعالیت‌های بسیاری را برای تفریحات در خارج از خانه در اختیار داشته ‌باشید مثل ماهیگیری، شنا، شکار و کمپینگ در طبیعت.

آموزش های ویزای کانادا

اقامت در رومانی و شهرهای مهم این کشور چگونه است؟

شهر بخارست پایتخت این کشور به موزه‌ها و معماری بی‌نظیرش معروف است و از سیستم حمل‌ونقل عمومی خوبی برخوردار است، اما ممکن است این موضوع در مورد شهرهای کوچک‌تر کشور رومانی صدق نکند. هزینه مخارج سلامت و درمان برای مردم بومی کشور رومانی رایگان است اما گفته می‌شود بخش خصوصی حوزه سلامت و درمان کشور رومانی بهتر از بخش عمومی عمل می‌کند. شاید لازم باشد قبل از مهاجرت به رومانی بدانید هزینه و مخارج زندگی در کشور رومانی ماهانه برای هر فرد حدود 800 تا 1000 دلار در نوسان است و برای یک خانواده چهارنفره نیز در حدود 2200 دلار تمام می‌شود. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که میانگین مخارج بسیار به سبک زندگی هر فرد و الگوی مصرف او بستگی دارد. سیبیو، کلوژ-ناپوکا، ایاسی، سینا، سوسوا، تارگومورس، تیمیسوارا، کنستانتا و بیستریتا از دیگر شهرهای این کشور زیبا هستند که می‌توانند گزینه شما برای اقامت در رومانی باشند اما بدون شک از نظر تسهیلات رفاهی و امکانات زندگی سطح پایین‌تری نسبت به بخارست خواهند داشت.

 

پیش‌نیاز زبان برای مهاجرت به رومانی

زبان این کشور رومانیایی است که به زبان لاتین شباهت دارد. دین اغلب مردم این کشور مسیحی است اما اقلیت‌های مذهبی نیز در این کشور وجود دارند. بیشتر مردم رومانی به انگلیسی مسلط هستند، به این زبان می‌توانند صحبت کنند و آن را متوجه شوند. زبان انگلیسی هم در دانشگاه‌های این کشور به‌عنوان زبان مشترک است. هویت جمعی مردم کشور رومانی به دلیل اینکه در مسیر مهاجرت به قاره اروپا قرار دارد در طول تاریخ با اقوام، فرهنگ و ادیان مختلفی ادغام شده و در طول تاریخ  پذیرای مردمان جدیدی شده ‌است. پس مهاجرت به رومانی از لحاظ ادغام با جامعه جدید چندان سخت نخواهد بود. واحد پول این کشور لئو رومانی است.

مهاجرت به رومانی از طریق پیدا کردن کار

هر فرد در صورت داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرما در کشور رومانی می‌تواند از طریق سفارت کشور رومانی برای ویزای کاری و اقامت رومانی به صورت طولانی مدت درخواست دهد. برخوردار بودن رومانی از سرعت بالای اینترنت این کشور را به مقصد محبوبی برای افرادی که در حوزه دیجیتال و فناوری شاغل هستند یا دورکاری می‌کنند، تبدیل کرده ‌است. داشتن یک رزومه قوی و البته مسلط بودن به زبان انگلیسی می‌تواند به شما در یافتن موقعیت شغلی‌ و موفقیت بیشتر در مهاجرت به رومانی کمک کند. یک سری از مشاغل مورد نیاز در خاک رومانی را در ادامه برای شما ذکر می‌کنیم:

 • مکانیک و ماشین‌آلات
 • کابینت‌ساز
 • مهندس برق
 • تکنسین فیزیک و علوم مهندسی
 • تکنسین ماشین‌آلات نساجی و محصولات چرمی
 • کارمند پوشاک

 

اقامت رومانی از طریق تحصیل

در صورتی که برای مهاجرت به رومانی از طریق ویزای تحصیلی اقدام کنید نیز اجازه کار پاره‌وقت در حدود 20 ساعت در هفته را خواهید داشت و از این طریق نیز می‌توانید هم به کار و هم به تحصیل در رومانی بپردازید. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی و رومانیایی امکان‌پذیر است. شهریه دانشگاه‌های رومانی بر حسب ملیت دانشجو یا برنامه دانشگاه ممکن است فرق کند. نمره مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع ارشد 6 و برای مقطع لیسانس 5.5 است. دانشگاه‌های برتر در رومانی عبارتند از :

 • Transilvania University of Brasov
 • دانشگاه شهر بخارست رومانی (University of Bucharest)
 • دانشگاه پلی تکنیک شهر بخارست (University POLITEHNICA of Bucharest)
 • آکادمی اقتصاد و کسب و کار بخارست (Bucharest Academy of Economic Studies)
 • Babes-Bolyai University
 • Technical University of Cluj-Napoca
 • Alexandru Ioan Cuza University
 • Gheorghe Asachi Technical University of Iași
 • West University of Timişoara
 • Politehnica University of Timişoara

سرمایه‌گذاری، یکی دیگر از راه‎های مهاجرت به رومانی

سرمایه‌گذاری نیز یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌توانید برای مهاجرت به رومانی به آن فکر کنید. 200.000 یورو تا 500.000 یورو میزان پولی است که شما می‌بایست برای گرفتن حق اقامت یک تا سه ساله در این کشور سرمایه‌گذاری کنید. 4 سال متوالی باید از اقدام شما به اقامت در رومانی بگذرد که بتوانید برای خود و احتمالا همسر و فرزندان خردسالتان درخواست تابعیت این کشور و اقامت رومانی را بدهید.

 

اقتصاد کشور رومانی

کشور رومانی در سال 2019 با دو اتفاق مثبت و منفی در زمینه اقتصاد مواجه شد. حداقل دستمزد کار در رومانی افزایش داشت و اما نکته منفی این بود که تورم نیز با رشد مواجه بود. به همین دلیل هزینه‌های زندگی در رومانی نیز با افزایش روبه روست؛ اما با این‌حال مهاجرت به رومانی هنوز هم یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود چراکه یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپایی است و اقامت رومانی می‌تواند یک زندگی کم هزینه‌ را به کسی که مایل به زندگی در قاره سرسبز اروپاست هدیه دهد.

اخذ تابعیت رومانی

همانطور که احتمالا اکثر شما می‌دانید هر کشوری تابع یکی از دو قانون خاک یا خون برای اعطا تابعیت از طریق تولد است. کشور رومانی قانون خون را دارد و تابعیت رومانیایی باید از طریق یکی از والدین که رومانیایی‌تبار باشند به نوزاد تازه متولد شده برسد. یکی دیگر از طرق اخذ اقامت و تابعیت، ازدواج است که در این حالت فرد مهاجر باید با یک تبعه رومانیایی رابطه واقعی و ازدواج پایدار داشته باشد تا بعد از گذشت 5 سال به او نیز اقامت رومانی و تابعیت این کشور داده شود.

 

سفر به رومانی

شهروندان ایالات متحده آمریکا می‌توانند بدون ویزا به رومانی سفر کنند و دیگر کشورها نیاز به تهیه ویزا دارند. در بین آمار و رتبه‌بندی‌های مهاجرت مردم ساکن در خارج از کشورهای اتحادیه اروپا به این حوزه، رومانی در رتبه دوم و کشور اسلوونی در رتبه اول از محبوب‌ترین مقاصد برای مهاجرت مردم غیر اتحادیه اروپا هستند. رومانی، قبرس، کرواسی و بلغارستان جزو اتحادیه شنگن نیستند.

 

نقاط قوت کشور رومانی

برخی افراد بدون حتی یک‌بار بازدید یا مطالعه تمایل دارند که کشورهای حوزه بالکان را مورد قضاوت قرار دهند؛ اما با مراجعه به بسیاری از منابع درمی‌یابیم پتانسیل و خودکفایی کشور رومانی در تامین آب و ذخایر انرژی باعث شده‌ است که این کشور به زودی در رتبه یکی از مستقل‌ترین سرزمین‌ها در تامین انرژی آب، برق و گاز خود باشد. همچنین چشم‌انداز اقتصادی رومانی بسیار روشن بوده و این موضوع باعث شده بسیاری از افراد رومانیایی که از کشور خودشان مهاجرت کرده بودند، به وطن بازگردند. با این‌حال باید در نظر داشت این کشور هنوز یک کشور جهان اول نیست و در حال توسعه است.

آموزش های ویزای کانادا

سخن پایانی

در این مقاله به نکات و مسائل پیرامون مهاجرت به رومانی را برشمردیم و از شرایط اقامت رومانی، کشوری با طبیعت زیبا و بناهای دیدنی صحبت کردیم. با بررسی روش‌های مختلف مهاجرت به این کشور از راه کار گرفته تا تحصیل و سرمایه‌گذاری و غیره، وجوه مهاجرت به رومانی و ابعاد مختلف آن ذکر شد. حالا تصمیم‌گیری با شماست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *