خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

استونی

فهرست مطالب

اگر قصد سفر یا مهاجرت به کشوری اروپایی را دارید، استونی در اروپای شمالی، گوهری است که نادیده گرفته می‌شود. سفر به این کشور مقرون ‌به‌صرفه است و شهرهای قرون وسطایی، سواحل زیبا و تاریخچه جذاب آن می‌تواند خاطره‌ای خوش را برای گردشگران رقم بزند.

در این مطلب با استونی، جغرافیا، تاریخ و موقعیت این کشور بیشتر آشنا خواهید شد تا برای سفر یا مهاجرت به آن‌جا بهتر تصمیم بگیرید.

 

موقعیت جغرافیایی

استونی در اروپای شمالی، خلیج‌های کوچک، تنگه‌ها، خورها و به‌طور تخمینی 1500 جزیره را شامل می‌شود که دو تا از بزرگترین جزایر آن به اسامی سارما و هیوما، در سواحل غربی این کشور قرار دارند. استونی با روسیه، لتونی، خلیج فنلاند و دریای بالتیک هم‌مرز است.

 

نظام حکومتی

نظام حکومتی استونی جمهوری پارلمانی بوده، رئیس دولت آن رئیس جمهور است و ریاست حکومت را نخست وزیر به ‌عهده دارد. اقتصاد این کشور مبتنی بر بازار است که در آن قیمت کالاها و خدمات در نظام بازار آزاد مشخص خواهند شد.

تاریخچه استونی

این سرزمین در طول تاریخ خود تحت سلطه بیگانگان بوده است. استونی در سال 1940 به‌عنوان یکی از جمهوری‌های تشکیل‌دهنده اتحاد جماهیر شوروی، به این کشور پیوست و تا سال 1991 جزو جمهوری شوروی باقی ماند تا زمانی که به همراه سایر کشورهای حوزه بالتیک، استقلال خود را اعلام کرد.

اتحاد جماهیر شوروی، استقلال استونی و سایر کشورهای حوزه بالتیک را در 6 سپتامبر 1991 به رسمیت شناخت و استونی کمی پس از آن عضو سازمان ملل شد.

 

شرایط آب‌و‌هوایی

آب‌و‌هوای مرطوب استونی با آب‌و‌هوای مناطق شرق (در روسیه در عرض جغرافیایی یکسان) تفاوت دارد و این کشور در مسیر توده‌های هوایی قرار گرفته است. این توده‌ها توسط گردبادهایی آورده می‌شوند که از اقیانوس اطلس شمالی نشات می‌گیرند و در زمستان هوای گرم و در تابستان هوای سرد را حمل می‌کنند.

آب‌وهوای نواحی ساحلی شمالی و غربی استونی نسبت به مناطق داخلی آن معتدل‌تر هستند اما نواحی شرقی و جنوب شرقی آب‌و‌هوای قاره‌ای دارند.

میانگین دما در مناطق مختلف این کشور در ژانویه 17 تا 23 درجه فارنهایت (8- تا 5- درجه سانتیگراد) و در ماه جولای 61 تا 63 درجه فارنهایت (16 تا 17 درجه سانتیگراد) است. بارش باران سالانه نیز به حدود 24 تا 28 اینچ (600 تا 700 میلی‌متر) می‌رسد.

استونی کشوری اروپایی و چهار فصل است که گاهی در معرض سیل‌های طبیعی قرار دارد. این سیل‌ها در اواخر ماه مارس یا اوایل آوریل شروع می‌شوند. سطح آب رودخانه‌ها و دریاچه‌ها در استونی می‌تواند به 5 متر برسد که قایق‌سواری را ممکن می‌کند.

 

پایتخت استونی

تالین، پایتخت استونی و یکی از دیدنی‌ترین شهرهای آن به‌شمار می‌رود که در جاهای مختلف آن نشانی از معماری قرون وسطایی دیده می‌شود.

در قلب تالین تپله‌ای به نام Toompea قرار دارد دارد که به لطف خیابان‌های سنگ‌فرش و بناهای قرن پانزدهم، فضایی تاریخی ایجاد کرده است. این ناحیه به‌خوبی محافظت می‌شود و با پای پیاده نیز می‌توان به آن دسترسی داشت. اگر به بالای Toompea بروید، می‌توانید از آن‌جا بیشتر قسمت‌های شهر را ببینید.

پوشش گیاهی و حیات وحش

حدود نیمی از قلمرو استونی را جنگل‌هایی تشکیل‌شده از حدود 90 گونه بومی درخت و درختچه پوشش می‌دهند. در بین آن‌ها گونه‌های شایع‌‌تر کاج، صنوبر، قان و سپیدار هستند و گونه‌های بلوط، افرا، نارون و زبان گنجشک کمتر دیده می‌شوند.

کاج اسکاتلندی رایج‌ترین درخت بومی استونی است و مراتع، مرداب‌ها و باتلاق‌ها ناحیه وسیعی از این کشور را اشغال کرده‌اند که در آن‌ها یک چهارم گونه‌های گیاهی استونی پیدا می‌شوند.

حدود 60 گونه پستاندار در این کشور زندگی می‌کنند که بیشتر آن‌ها واپیتی، شوکا و خوک وحشی هستند. در اعماق جنگل‌های شمال شرقی استونی حیواناتی مانند گوزن و سیاه‌گوش نیز دیده شده‌اند. همچنین روباه، گورکن، سمور آبی، خرگوش و خرگوش صحرایی از جمله جانوران نسبتا رایج در این کشور هستند.

در استونی ماهی‌هایی مانند کاد، شاه‌ماهی، ماهی آزاد، مارماهی و ماهی پلایس اهمیت تجاری دارند. پرندگان مهاجر نیز به‌وفور یافت می‌شوند و بیش از 300 گونه شناخته شده وجود دارد که تعداد کمی از آن‌ها در تمام مدت سال در این کشور می‌مانند.

گروه‌های قومیتی

استونی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی شهروندان خارجی زیادی دارد و تنها دو سوم مردم آن را قوم استونیایی تشکیل می‌دهند.

روس‌ها مهم‌ترین اقلیت این کشور به خود اختصاص دادند و حدود یک چهارم شهروندان استونی، روسی هستند. در این سرزمین اقلیت‌های قومی دیگری مانند اوکراینی‌ها، بلاروسی‌ها و فنلاندی‌ها نیز زندگی می‌کنند.

تفاوت‌های فرهنگی و زبانی منطقه‌ای در میان قومیت‌های استونیایی وجود دارد. به‌نحوی که مردم ستو در جنوب شرقی استونی به گویش خاصی از استونی صحبت می‌کنند و آیین مذهبی ارتودوکس شرقی دارند. در مقابل جزیره‌نشینان مجمع‌الجزایر موهو در غرب با گویش خاص خود، قرابت‌های فرهنگی زیادی با مردم اسکاندیناوی دارند.

 

زبان

استونیایی، زبان رسمی استونی، بخشی از شاخه فینو-اوگری از خانواده اورالی است و بیش از دو سوم مردم این کشور به این زبان به‌عنوان زبان مادری خود حرف می‌زنند. حدود یک چهارم نیز زبان روسی را به‌عنوان زبان مادری انتخاب کردند.

 

جمعیت

جمعیت فعلی این کشور تا 4 سپتامبر 2022، حدود 1328468 هزار نفر و چیزی معادل 0.02 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد. تراکم جمعیت در استونی 31 نفر در هر کیلومتر مربع است و 67.9 درصد از جمعیت آن را جمعیت شهری تشکیل می‌دهد.

 

مذهب

دین رسمی در استونی وجود ندارد و بسیاری از مردم آن بی‌دین و خداناباور هستند. اکثر پیروان دین مسیحیت در این کشور غیروابسته به کلیسا هستند، بخشی از آن‌ها را جوامع لوتری انجیلی و ارتودوکس شرقی تشکیل می‌دهند و تعداد کمی نیز باپتیست، متدیست و کاتولیک رومی محسوب می‌شوند.

 

اقتصاد استونی

استونی در گذشته به‌عنوان بخشی وابسته به اقتصاد شوروی، کشوری صنعتی بوده است و پس از استقلال صنعت و کشاورزی جزو مولفه‌های مهم اقتصاد آن باقی ماندند. اما در سال‌های بعد سهم این دو از تولید ناخالص داخلی و نیروی کار کاسته شد و در مقابل حوزه‌های تجاری و خدماتی رشد کردند.

اقتصاد این کشور در طول تغییر به اقتصاد بازار، رکود اولیه‌ای را تجربه کرد (که مشخصه آن کاهش تولید، تورم و بیکاری بود) اما در میانه دهه 90 با پیشرفت در دهه‌های بعدی مواجه شد.

استونی یکی از اولین کشورهای شرقی و اروپای مرکزی بود که اتحادیه اروپا مذاکرات الحاق را با آن آغاز کرد و در سال 2004 عضو این اتحادیه شد. خصوصی‌سازی کسب‌و‌کارهای دولتی تقریبا تا آغاز قرن 21 کامل شد، گرچه دولت همچنان بر بعضی از فعالیت‌های داخل بندرگاه‌ها کنترل دارد.

 

آموزش

قانونی که در سال 1993 تصویب شد، آموزش را در استونی دگرگون کرد و حضور اجباری را تا سن 17 سالگی یا پایان کلاس نهم بالا برد. آموزش در ابتدا به زبان استونیایی انجام می‌شد و بسیاری از مدارس دروس خود را به زبان روسی تدریس می‌کردند. کیفیت آموزش در استونی در اروپا جزو بهترین‌ها است و در جهان در بین 8 کشور ابتدایی قرار می‌گیرد.

 

فرهنگ

استونی یکی از پیشروترین کشورهای اروپایی در زمینه فرهنگی است و 1.3 میلیون نفر سکنه آن آمار 3.4 میلیون بازدید از موزه، 3.5 میلیون مراجعه به سینما، 2 میلیون مراجعه به کنسرت و 1.2 میلیون بازدید از تئاتر را به‌جا گذاشته‌اند.

مکان‌های گردشگری استونی

اگر به اروپا می‌خواهید سفر کنید، استونی را در فهرست گزینه‌های خود قرار دهید. این کشور کم جمعیت اروپایی با جنگل‌های مجذوب‌کننده، مرداب‌های مه‌گرفته و آیین‌و‌رسوم باستانی، مانند افسانه‌ای در دنیای واقعیت است. در بخش بعد تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استونی را معرفی می‌کنیم.

 

شهر قدیمی تالین

در سفر به استونی، چه تعطیلات کامل باشد و چه توقفی یک روزه در دریای بالتیک، باید در برنامه خود وقتی را به بازدید از تالین و بخش قدیمی آن اختصاص دهید. این بخش یکی از کهن‌ترین مراکز حفظ شده شهر هانسیاتیک است و تاجران ثروتمند دانمارکی و آلمانی در قرن سیزدهم در آن‌جا زندگی می‌کرده‌اند.

خیابان‌های سنگ‌فرش و کلیساهای قرون وسطایی این منطقه در سال 1997 در میراث جهانی یونسکو ثبت شدند. با سفر به تالین می‌توانید هنر و طاق‌های گوتیک را در تالار شهر ببینید، سپس دور و اطراف شهر قدیمی را بگردید و از کلیساها، کلیسای ارتودوکس روسی و جاهای دیگر دیدن کنید.

 

قلعه اسقفی کورسار

یکی از دژهایی که به‌خوبی در منطقه بالتیک محافظت می‌شود، قلعه اسقفی کورسار بوده که از دهه 80 پابرجا مانده است. با رفتن به این قلعه تمام روز را می‌توانید در فضای گوتیک آن غرق شوید و در فضای منحصر به‌فرد این بنا از جمله بنای صومعه، پلکان‌های شیب‌دار، حیاط مرکزی، صومعه، تالار و محل سکونت کشیش پرسه بزنید و ناهار را در کافه برج و با دید به منظره‌ای با‌شکوه نوش جان کنید.

 

پارک ملی ماتسالو

گردشگرانی که قصد سفر به استونی را دارند باید دوربین صحرایی با خود ببرند، چون پارک ماتسالو یکی از بهترین مقاصد برای پرنده‌نگری به‌حساب می‌آید.

در پارک ملی ماتسالو 48610 هزار هکتار زمین به‌عنوان منطقه طبیعی حفاظت شده برای لانه‌سازی، پوست‌اندازی و مهاجرت پرندگانی مانند عقاب دم سفید در نظر گرفته شده است.

توریست‌ها با رفتن به پارک ملی ماتسالو می‌توانند از چند برج پرنده‌نگری در Haeska، Keemu، Kloostri و سایر نواحی پارک، منظره وسیعی از این چشم‌انداز زیبا را ببینند.

همچنین در این مکان چندین مسیر پیاده‌روی وجود دارد که از بین تالاب‌ها، مراتع کنار ساحل و علفزارها عبور می‌کنند. اقامت در یکی از مهمانخانه‌های پارک فرصتی را برایتان فراهم می‌کند تا این ناحیه را در یکی از پرشکوه‌ترین لحظات روز، یعنی طلوع خورشید ببینید.

 

هزینه زندگی در لتونی

اگر تصمیم دارید با سفر به استونی یا مهاجرت به آن‌جا، مدتی را در این کشور زندگی کنید، هزینه‌های زندگی‌تان نسبتا ارزان خواهد بود. از نظر خارجی‌های ساکن در استونی، شرایط زندگی در آن‌جا شبیه به کشورهای اروپای غربی است.

یک خانواده چهارنفره برای زندگی در تالین بدون احتساب اجاره خانه باید ماهیانه 2776 دلار هزینه کنند و این مقدار برای یک فرد مجرد مجددا بدون توجه به اجاره خانه 834 دلار خواهد بود.

هزینه‌ای که باید برای اجاره خانه در استونی بپردازید بستگی به محل اقامتتان دارد. به‌عنوان مثال در تالین مقدار آن از 500 یورو برای یک آپارتمان کوچک تک‌خوابه می‌تواند باشد و به 1500 یورو برای یک آپارتمان بزرگ سه‌خوابه برسد.

سخن نهایی

استونی یکی از کشورهای اروپایی است که مناظر و قلعه‌های شگفت‌انگیز تاریخی زیادی را در دل خود جای داده است، به‌همین خاطر گردشگران زیادی به این کشور سفر می‌کنند.

مهاجران خارجی نیز استونی را به دلیل مساحت کوچک، برخورداری از استانداردهای قابل قبول زندگی و هزینه معقول زندگی انتخاب می‌کنند. در مطلب بالا نگاهی جامع به استونی انداختیم تا اطلاعات بیشتری برای سفر یا مهاجرت به این کشور داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Alert: Content is protected !!