خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

اقامت قطر

فهرست مطالب

** توضیحات متا:

اقامت قطر از طریق خرید ملک هنوز هم سختی‌های خاص خودش را دارد، اما مطمئن‌ترین روش برای اقامت قطر است. قیمت ملک در قطر طی دو سال گذشته پنج برابر شده و…

 

اقامت قطر از طریق خرید ملک با شرایطی که احتمالاً نمی‌دانید

کشور قطر در همین خلیج فارس قرار دارد. تنها همسایه اش در مرز خاکی، کشور عربستان است که از جنوب با قطر مرز مشترک دارد. از طریق مرز دریایی با عراق، کویت، بحرین و امارات دارای مرز آبی است. یکی از ثروتمندترین کشورهای حوزه خلیج فارس که سرمایه گذاری در این کشور در بخش‌های مختلف صنعتی، ساختمانی، و… کرده است. با وجود این که از درآمد گازی و نفتی بسیار خوبی برخوردار است، اما هدفگذاری بلند مدت انها برای کاهش وابستگی به این درامدها است. اتفاقی که باعث شده میزبان جام جهانی فوتبال را در سال 2022 باشند و سرمایه گذاران خارجی را به هزینه کردن در این کشور ترغیب کنند. یکی از روش‌های مهم آنها، جذب درآمد با اقامت قطر از طریق خرید ملک است. به همین دلیل به تازگی بازار املاک خود را به روی اتباع خارجی باز کرده است. اهمیت این موضوع را با توجه به شرایط اقامت این کشور، قیمت ملک در قطر و همچنین شرایط دیگر اقامت را در این یادداشت بررسی می‌کنیم.

 

آموزش های ویزای کانادا

آیا هنوز برای خرید ملک باید شریک قطری داشت؟

در سال‌های گذشته هیچ تبعه ای از خارج نمی توانست در قطر ملکی خریداری کند. اما در حال حاضر با خرید ملک به ارزش یک میلیون دلار، می‌توانید اقامت و تابعیت دائم قطر را به دست بیاورید. البته این قابلیت که تمام یک ملک را بتوانید به نام خودتان بزنید، هنوز در بعضی از مناطق قطر امکان پذیر است. در بیشتر مناطق این کشور، حتی اگر بتوانید قیمت ملک را بپردازید، نمی توانید مالکیت کامل آن را به دست بیاورید. مالکیت صد در صد یک خانه در قطر، با توجه به منطقه ای که قصد خرید ملک را در آن دارید، متفاوت است. در گذشته قانون به این شکل بود که می‌توانستید در هر کجا که خواستید، خانه را به نام خودتان خریداری کنید. اما در حال حاضر در حالت عادی، باید 50 درصد آن را به نام یک شریک قطری بزنید و بعد از تمام مراحل اداری می‌توانید کل خانه را به مالکیت خود در بیاورید. مسئله مالکیت برای اقامت قطر از طریق خرید ملک بسیار مهم است.

 

شرایط اقامت قطر از طریق خرید ملک

با توجه به نزدیک شدن جام جهانی فوتبال 2022 و میزبانی این کشور، شرایط اقامت قطر با خرید ملک تغییر شگفتی کرده است. اگر شما در بازار املاک این کشور 200,000 دلار سرمایه گذاری کنید، می‌توانید اقامت موقت خود را دریافت کنید. اما با پرداخت یک میلیون دلار در این کشور، اقامت دائمش را به دست خواهید آورد. اقامت دائم برای شخص و خانواده همراهش خواهد بود. همچنین از حق تحصیل و خدمات بهداشت و درمان رایگان نیز بهره مند خواهند شد.

با توجه به این که این طرح به تازگی شروع شده، هنوز بازار داغی برایش شکل نگرفته است. اما با گذشت زمان و نزدیک شدن به جام جهانی فوتبال، اقامت قطر با خرید ملک ممکن است رقابت بیشتری بگیرد. بازار ملک این کشور منتظر سرمایه گذاران ایرانی، هندی، مصری و لبنانی است که برای خرید ملک دراین کشور اقدام کنند. قیمت ملک در قطر نسبت به دو سال گذشته رشد پنج برابری داشته و همچنان هم رو به رشد است. سرمایه گذاران با خرید ملک، می‌توانند سرمایه خودشان را به سرعت رشد بدهند.

اهمیت این نوع اقامت در چیست؟

برای هر نوع سرمایه گذاری در قطر نیاز به یک شریک تجاری در این کشور دارید. حتی برای ثبت شرکت نیاز دارید که یک شریک قطری برای خودتان پیدا کنید که 51 درصد سهام شرکت به نام او باشد. در حقیقت قطر به هیچ وجه اجازه سرمایه گذاری کامل خارجی‌ها در کشور خود را نمی داد. اما از زمانی که به سمت کاهش وابستگی مالی از نفت و گاز افتاده اند، راه‌های دیگر را یکی یکی باز می‌کنند. به خصوص که کشور گرم و خشکی مثل قطر، ممکن است به زودی نیروی کار کافی نیز نداشته باشد.

با توجه به توسعه عظیمی که در بخش‌های مختلف صنعت این کشور از جمله پتروشیمی ایجاد شده، نیروی کار به زودی در این کشور حرف اول را خواهد زد. سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در قطر با توجه به قوانین سختگیرانه ای که برای خارجی‌ها دارد، ریسک بالایی به حساب می‌آید. این کشور می‌تواند در صورتی که نسبت به سرمایه گذار خارجی خطری احساس کند، به راحتی مالکیت را از طرف خارجی سلب خواهد کرد. بدون این که خسارت سرمایه گذار را جبران نماید. اگر بخواهیم منطقی باشیم، خطر چنین سرمایه گذاری ای در قطر بالا است. پس می‌بینیم که دریافت اقامت قطر از طریق خرید ملک یک اقدام منطقی تر نسبت به گزینه‌های قبلی است.

 

تمام شهرها این ویژگی را دارند؟

مسلماً دولت قطر هنوز سختگیری‌های خودش را دارد. این ویژگی برای شهرهایی که در آن مسابقات فوتبال جام جهانی برگزار می‌شود، در اولویت هستند. احتمالاً به این دلیل که نیاز به حضور مردم بیشتری در این شهرها هستند و البته نیاز به گردش اقتصاد در این شهرها را دارند. یکی از این شهرها، شهر جدید لوسیل است که یکی از استادیوم‌های اصلی جام جهانی  در آن قرار دارد. همچنین جزیره ساحلی مروارید هم از این قانون تبعیت می‌کند.

برای اقدام به خرید ملک، باید کارت اقامت و کارت بانکی کشور قطر را داشته باشید. یک سوم مبلغ را باید در ابتدا بپردازید و باقی را می‌توانید به صورت اقساط هم پرداخت کنید.

 

قیمت ملک در قطر

با قیمتی که ملک در قطر دارد، با 200,000 دلار در شمال دوحه می‌توانید یک سوئیت 50 متری برای خودتان بخرید. با یک میلیون دلار، یک خانه 330 متری و سه خوابه در جزیره ساحلی مروارید می‌توان خرید. برای خرید ملک در دوحه، باید در مناطق مشخص شده ملک بخرید. بنابراین برای مهاجرت، فکر خرید خانه در مرکز شهر دوحه را از سر بیرون کنید. یا این که به فکر یک شریک تجاری قطری باشید که این کار را برای شما ممکن کند.

در مرکز شهری مثل دوحه که یک میلیون نفر جمعیت دارد و کسب و کار رونق بهتری دارد، می‌توانید خانه اجاره کنید. اجاره خانه در قطر از 2500 تا 20,000 ریال قطر متغیر است. البته با توجه به متراژ و کیفیت خانه تعیین می‌شود. در مورد تهران هم اگر بخواهیم حساب کنیم از 500,000 تا ده میلیون تومان کرایه خانه‌ها متغیر است.

قطر چه قدر جذاب است؟

قطر کشور محافظه کاری است. اقامت قطر از طریق خرید ملک یکی از راه‌های بسیار حساس برای این کشور است. طرح اعطای ویزای طلایی در اروپا با انتقادهای گسترده ای روبرو شده. آن هم به دلیل بروز فساد اداری و پولشویی که ممکن است از این طریق اتفاق بیافتد. سختگیری‌های قطر در سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت کاملاً مشخص می‌کند که چه قدر در مورد موضوعات مختلف مالی حساس است.

به منظور جلوگیری از مشکلات ناشی از شرب  خمر، قیمت مشروبات الکلی در این کشور بسیار بالا است. همچنین اینترنت در این کشور به طور گسترده ای فیلتر می‌شود. البته روی سایت‌های که محتوای جن.سی دارند حساسیت بیشتری به خرج  می‌دهند. همچنین اسلامی بودن و محدودیت‌های مختلف برای آزادی بیان و گرمای بسیار بالا، ممکن است برای تمام سرمایه گذاران جذاب نباشد.

عمده کسانی که احتمالاً در این کشور اقدام به خرید ملک می‌کنند، مردمانی از جنس خودشان خواهند بود. به همین دلیل منتظر سرمایه گذاران  هندی، ایرانی و اعراب کشورهای مختلف هستند. پیشرفت فنی و تکنولوژی گسترده در این کشور، ممکن است اقامت قطر از طریق خرید ملک را برای چنین سرمایه گذارانی جذاب کند. رشد اقتصادی در این کشور بسیار بالا است و  هر زمان که بخواهید می‌توانید در این کشور کاری پیدا کنید.

آموزش های ویزای کانادا

راه ارزان تری هم هست؟

اگر خرید ملک در قطر برای شما سخت است یا اقامت قطر از طریق خرید ملک برایتان به صرفه نیست، دیگر راه‌ها را هم بررسی می‌کنید. از دیگر راه‌های اقامت در قطر، ثبت شرکت بود که در موردش کمی توضیح دادیم. طبق مطالب بالا، فقط می‌توانید 49 درصد از سهام شرکتی را که در این کشور ثبت می‌کنید به نام خود داشته باشید. الباقی در اختیار شریک یا شرکت قطری خواهد بود. این اقدام به این دلیل است که به محض احساس خطر از سوی سرمایه گذار خارجی، از او سلب مسئولیت بشود و خسارتی هم پرداخت نشود. اتفاقی که با وجود هزینه کمتر، ریسک بالایی هم دارد.

برای اقامت از طریق ازدواج، فقط زن‌ها می‌توانند از این روش استفاده کنند. آقایان نمی توانند با گرفتن یک همسر قطری، به تابعیت این کشور برسند. همچنین حتی اگر در این کشور متولد بشوید، تابعیت در این کشور از طریق خونی به افراد داده می‌شود. این کشور مانند کانادا و آمریکا نیست که به تمام متولدین در این کشور، تابعیت بدهد. پس می‌بینید که دیگر روش‌ها چندان عملی نیستند.

برای اقامت از طریق کار، نیاز به درخواست کارفرمایی از این کشور دارید. بعد از دریافت این پیشنهاد، می‌توانید برای دریافت ویزای کار قطر اقدام کنید. بعد از مهاجرت هم می‌توانید خانه ای اجاره کنید و در این کشور به کار مشغول شوید. البته در نظر داشته باشید که کار کردن در این کشور، حتی به مدت سی سال برای شما اقامت  دائم نخواهد آورد. البته رشد بالای اقتصادی در قطر، نیاز به نیروی کار را در آن حسابی بالا برده است. اما این دلیل نمی شود که بخواهد به نیروی کار خود، اقامت دائم بدهد.

پس می‌بینید که اقامت قطر از طریق خرید ملک، یک استثنا برای این کشور ثروتمند حاشیه خلیج فارس به حساب می‌آید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *