خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

اقامت بازنشستگی اروپا

فهرست مطالب

راهنمای جامع اطلاعات در مورد اقامت بازنشستگی اروپا

اگر قصد بازنشسته‌شدن در خارج از کشور را دارید و قصد دارید با سرمایه‌گذاری سبک زندگی جدیدی را برای خود رقم بزنید؛ در این  مطلب با ما همراه باشید تا با کسب هرچه بیشتر اطلاعات، با زاویه دید بهتری درباره این موضوع اقدام کنید. چه چیزی بهتر از این که با بازنشسته شدن در خارج از کشور، سطح بالاتری از کیفیت را برای زندگی خود فراهم آورید و از مزایای کشور مقصد بهره‌مند شوید. اقامت بازنشستگی یکی از چند روش مهاجرت به خارج از کشور ( مهاجرت از طریق تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، از طریق ازدواج، از طریق تولد فرزند، از طریق تمکن مالی) است که خود نیز زیر مجموعه‌هایی دارد:

 • روش اول: شما در این روش می‌بایست تمکن مالی خود را (بدون نیاز به انتقال) اثبات کنید و همینطور یک یا تعدادی سند ملکی در اختیار خودتان داشته باشید و ثابت کنید که امکان اجاره‌دادن آن‌ها نیز وجود دارد.
 • روش دوم: با خریداری ملکی در کشور مقصد می‌توانید از امکان اقامت در کشور مقصد بهره ببرید.
 • روش سوم: در این روش اگر شما اقدام به سرمایه‌گذاری در کشور مقصد بکنید قادر خواهید بود تا قدمی در راه تضمین اقامت بازنشستگی خود بردارید. یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری خرید کسب‌وکارهای از پیش آماده برای مثال نمایندگی فروشگاه‌ها یا رستوران‌های زنجیره‌ای هستند.
آموزش های ویزای کانادا

پیش نیازهای روند اقامت بازنشستگی اروپا

مواردی هستند که شاید بتوان گفت گردآوری آن‌ها و اقدام برای آماده‌کردن آنها از قبل برای هر کشوری مورد نیاز خواهد بود. از جمله: شما باید اول از همه شرایط خود و خانواده‌تان و همچنین مدارک‌تان بررسی به‌عمل‌آورید. بعد از آن مدارک شما تحت نظر مجموعه ما تکمیل، تنظیم و ترجمه خواهد شد و سپس برای گرفتن وقت سفارت کشور مورد نظر اقدام می‌گردد. بعد از آن شما با دریافت ویزای بازنشستگی، به کشور موردنظر مسافرت خواهید کرد و برای اخذ اقامت اقدام خواهید نمود.

این مدارک عبارتند از:

 • اصل و رونوشت پاسپورت شما با حداقل 12 ماه اعتبار
 • شناسنامه ملی شما
 • دو عکس قطع مناسب پاسپورت
 • مدرک اثبات تسهیلات اقامتی
 • گواهی میزان درآمد
 • رونوشت گواهی آخرین اظهارنامه مالیاتی
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • گواهی امضا شده سلب مسئولیت از کنسولگری

همچنین شرط تمکن مالی که برای تمامی کشورهایی که ویزا بازنشستگی اعطا می‌کنند صدق می‌کند از طرق مختلفی قابل اثبات می‌باشد. از جمله:

 • حقوق بازنشستگی
 • سود حساب سپرده بانکی
 • سود اجاره ملک

رفاه و ثبات اقتصادی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب بهترین کشور برای اقامت از طریق بازنشستگی

نرخ مصادره اموال و نرخ کنترل فساد از مهم‌ترین نکاتی هستند که شما در زمینه استانداردهای سرمایه‌گذاری کشور مقصد باید به آن توجه کنید. نرخ مصادره اموال هرچقدر به عدد یک نزدیک‌تر باشد، نشان‌دهنده‌ی این است که با سرمایه‌گذاران خارجی در آن کشور خوب رفتار می‌شود. و نرخ کنترل فساد نیز مبین راهکارهای قوه قضاییه آن کشور برای مبارزه با مفاسد و جرایم اقتصادی (بین 2.5 تا _2.5) است.

کشور ممتاز برای گرفتن ویزای بازنشستگی کدام است؟

قاره اروپا که به قاره سبز معروف است؛ بهترین مقاصد برای اخذ ویزای بازنشستگی را در خود جای داده است. اروپا با تاریخ و فرهنگی غنی، خوراک‌های خوشمزه و مناظر مسحورکننده یکی از پرطرفدارترین مناطق برای اخذ ویزای بازنشستگی است. سطح بالای استاندارد کیفیت زندگی در قاره اروپا و همچنین امکان سفر به کشورهای منطقه شنگن بدون ویزا از دیگر مزایای اخذ اقامت از طریق بازنشستگی در اروپا است. همچنین کشورهای منطقه شنگن، خدمات سلامت و درمان کم‌نظیری را ارائه می‌کنند. 

 

برای انتخاب کشور به چه نکاتی توجه کنیم؟

ابتدا باید بدانید کدام کشورها در دوران بازنشستگی، پذیرای شما برای مهاجرت خواهند بود. کشورهای ذکر شده در ذیل، بستر مناسبی برای اخذ اقامت از طریق بازنشستگی برای شما  هستند. روند به این شکل خواهد بود که ابتدا اجازه اقامت موقت را اخذ می‌کنید و بعد از سپری کردن چندسال (بین 5 تا 10 سال متغیر بسته به کشورها) قادر خواهید بود برای گرفتن اقامت دائم و حق شهروندی اقدام کنید. برای انتخاب کشور مقصد برای سپری کردن دوران بازنشستگی در خاک آن‌جا لازم است به مواردی از قبیل نمونه‌های زیر توجه شود:

 1. سهولت خرید و تملک دارایی و ارزش سرمایه گذاری در املاک
 2. هزینه اجاره ملک در خاک آن کشور
 3. مزایا و تخفیف در مواردی مانند مراقبت‌های مربوط به بهداشت و درمان و در درجه بعد تفریح و سرگرمی و امکانات رفاهی
 4. توسعه و زیرساخت‌ها
 5. آب‌و‌هوا
 6. ثبات وضعیت سیاسی کشور

آیا ویزا بازنشستگی محدودیت سنی دارد؟

یکی از اولین سوالاتی که در طی روند پیگیری اقامت بازنشستگی اروپا در ذهن ایجاد می‌شود؛ این است که آیا با محدودیت سنی مواجه هستیم یا خیر؟ در این مورد باید گفت که در اکثریت قریب به اتفاق کشورهای اروپایی، برای امکان اقدام در مورد اقامت بازنشستگی اروپا باید بالای 18 سال سن داشته باشید. همچنین باید از طریق سفارت‌خانه و یا سرکنسولگری کشور مورد نظر به‌عنوان مقصد مهاجرت، در داخل کشور خودتان اقدام کنید. اظهارنامه و گواهی عدم سوءسابقه شما توسط پلیس تایید شده باشد.

 

مزایا و شرایط پرطرفدارترین کشورها برای اخذ اقامت بازنشستگی اروپا

 

1. پرتغال، غربی‌ترین کشور قاره اروپا

جدا از آب‌وهوای دلپذیر این کشور، نکته تمایز انتخاب این کشور به‌عنوان مقصد اقامت از طریق بازنشستگی این است که شما اجازه کار خواهید داشت. همچنین خرج و مخارج در این کشور نجومی نخواهد بود. شما بعد از اثبات تمکن مالی و اثبات درآمدی که به حضور شما در ایران وابسته نباشد (600 یورو ماهانه به ازای هر نفر) ، می‌توانید بعد از 5 سال اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. ویزا بازنشستگی کشور پرتغال ویزا D7 نامیده می‌شود.

 

2.فرانسه، سومین کشور بزرگ اروپا بر اساس مساحت

اخذ ویزای بازنشستگی در کشور فرانسه نیاز به ارائه مدرک زبان ندارد ولی می‌بایست در گذشته به این کشور سفر کرده باشید و تمکن مالی خود (بدون نیاز به انتقال سرمایه) را نیز اثبات کنید. همچنین شما می‌بایست از پس مخارج و هزینه‌های ماهیانه خود و افراد همراهتان بربیایید. شرط حضور در خاک کشور مقصد، برای فرانسه اجباری نیست. شما با اثبات تمکن مالی سالانه حدود 63000 یورو قادر خواهید بود تا در کشور فرانسه که ارائه‌دهنده یکی از ممتازترین سرویس‌های آموزشی و تحصیلی و، پزشکی و درمانی است، در راستای اخذ اقامت بازنشستگی گام بردارید. شهرهای پاریس، بوردو، لیون، نانت از شهرهای خوب این کشور هستند که می‌توانند هزینه‌های حمل و نقل و قبوض آب و برق را با قیمت‌هایی بسیار مناسب‌تر در مقایسه با ایالات متحده آمریکا، برای شما فراهم کنند.

 

3.ایتالیا، مهد هنر و معماری

ایتالیا هرآن‌چیزی که از سبک زندگی آرام و رویایی انتظار داشته باشید را در خود دارد. غذای خوب، آب‌وهوای معتدل و سواحل زیبا. ایتالیا در نظر برخی کشوری پرهزینه جلوه کرده است؛ اما باید توجه داشت که هزینه‌های اقامت یک توریست با هزینه‌های زندگی دائم متفاوت است. علاوه‌براین موضوع، سبک زندگی مورد پسند شما نیز بسیار در هزینه‌های تمام شده دخیل خواهد بود. اقدام برای اخذ اقامت بازنشستگی این کشور نیز از راه اثبات تمکن مالی (درآمد سالانه 31000 یورو برای فرد مجرد) و یا خرید ملک در این سرزمین قابل پیگیری خواهد بود. در مورد کشور ایتالیا ملزم به تحویل مدرک زبان یا مدرک تحصیلی نیستید. شهرهای رم، میلان، تورین و پارما شهرهای بسیار زیبایی برای انتخاب اقامت هستند؛ و ساخت جاده‌ها و بزرگراه‌های جدید باعث شده‌است تا حمل‌و نقل بین شهرهای بزرگ به آسانی صورت پذیرد.

 

4.کشور لتونی

شاید کشور لتونی به ذهن همه افرادی که قصد مهاجرت از طریق بازنشستگی را دارند؛ نرسد. اما حقیقت این است که جمهوری لتونی را می‌توان یکی از بهترین کشورهای قاره اروپا به‌شمار آورد. بارزترین نکته در مورد زندگی در کشور لتونی این است که یکی از بالاترین استانداردهای زندگی را با قیمت‌هایی مقرون‌به‌صرفه در اختیار شهروندانش قرار می‌دهد. ریگا، سیسیس، یورمالا، کولدیگا و داگاوپیلس، در شمار امن‌ترین شهرهای اروپایی برای اقامت مهاجران بازنشسته می‌باشد.

آموزش های ویزای کانادا

سخن پایانی

ویژگیهای مثبت و منفی اقامت از طریق بازنشستگی

از نکات مثبت در مورد این روش برای اخذ اقامت این است که شما ملزم به ارائه مدرک زبان یا مدرک تحصیلی نیستید، اما (بسته به قوانین کشور مقصد) امکان تحصیل رایگان برای فرد اصلی و همراهانش وجود دارد. در مورد معایب شاید بتوان گفت که این راه مهاجرتی روشی به نسبت کم‌ریسک است اما تصمیم‌گیری در مورد پرونده شما به‌عهده افسر ویزا اداره مهاجرت آن کشور خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *