خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

مهاجرت به اتریش

فهرست مطالب

مهاجرت به اتریش

اتریش جایگاه بسیار خوبی در بین کشورهای اروپایی دارد، به‌همین دلیل، مهاجرت به اتریش متقاضی بسیار زیادی دارد. شما با دریافت اقامت اتریش علاوه بر اینکه می‌توانید از تمام مزایای یک زندگی اروپایی برخوردار شوید، همچنین می‌توانید آزادانه بین کشورهای عضو شینگن نیز تردد کنید. از آنجایی که اتریش جزو کشورهای ثروتمند جهان است، سطح رفاه اجتماعی در این کشور بسیار بالا بوده و از سیستم بهداشت و درمان بسیار پیشرفته‌ای نیز برخوردار است. امنیت بالا، موقعیت‌های شغلی مناسب، نرخ بیکاری پایین، شرایط تحصیلی رایگان و بسیاری موارد دیگر، اتریش را به یک کشور اروپایی ایده‌آل برای مهاجرت تبدیل کرده است. در این مقاله، کارشناسان مهاجرتی اطلاعات لازم درمورد کشور اتریش و همچنین راه‌های مهاجرت به این کشور زیبای اروپایی را در اختیار شما قرار داده تا علاقمندان به مهاجرت بتوانند با در اختیار داشتن اطلاعات کافی نسبت به مهاجرت و اخذ اقامت اتریش تصمیم‌گیری کنند.

آموزش های ویزای کانادا

درباره کشور اتریش

اتریش در قلب اروپا قرار دارد. این کشور با آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان، ایتالیا، اسلوونی، سوئیس و لیختن‌اشتاین هم‌مرز است. پایتخت اتریش وین، زبان رسمی آن آلمانی، جمعیت آن نزدیک به 9 میلیون نفر و سیستم حکومتی آن نیز جمهوری فدرال است. مساحت اتریش 83.878 کیلومترمربع بوده که حدود 60 درصد آن را رشته کوه‌های آلپ پوشانده و به 9 ایالت تقسیم‌بندی شده است. حدود 60 درصد از جمعیت اتریش کاتولیک، حدود 3.5 درصد اوانجلیست و حدود 7 درصد مسلمان هستند.

 

روش‌های مهاجرت به اتریش

زمانی که تصمیم به مهاجرت به اتریش می‌گیرید اولین سؤالی که به ذهنتان می‌رسد این است که از چه طریقی می‌توانید اقدام کنید. برای مهاجرت و اخذ اقامت اتریش شما می‌توانید براساس موقعیت خود از روش‌های مختلفی اقدام کنید. این روش‌ها از این قرار هستند:

  • مهاجرت از طریق کار
  • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
  • مهاجرت از طریق تحصیل
  • مهاجرت از طریق ازدواج
  • مهاجرت از طریق تولد

در ادامه درمورد هر یک از این روش‌ها توضیح خواهیم داد.

مهاجرت به اتریش از طریق کار

یکی از روش‌های مهاجرت به اتریش که به دلیل کم‌هزینه بودن محبوبیت بیشتری دارد، روش اخذ ویزای کار اتریش است. در کشور اتریش برخلاف سایر کشورها، برای دریافت ویزای کار نیازی نیست که فقط پیشنهاد کاری یا همان جاب آفر داشته باشید. بلکه شما به دو روش، یعنی هم با داشتن پیشنهاد کاری و هم از طریق ویزای جست‌وجوی کار می‌توانید نسبت به دریافت اقامت اتریش اقدام کنید. در ادامه این دو روش را توضیح می‌دهیم:

 

مهاجرت کاری به اتریش از طریق پیشنهاد کار

اگر شخصی مدرک تحصیلی لیسانس و تخصص داشته باشد و یک پیشنهاد شغلی یا یک دعوتنامه از یک کارفرمای معتبر اتریشی داشته باشد، می‌تواند اجازه کار و اقامت اتریش را به مدت یک سال دریافت کند. البته برای صدور این نوع ویزا لازم است که کارفرمای اتریشی به مدت 3 ماه در اتریش و در اتحادیه اروپا آگهی کند، و در صورتی که فردی برای شغل موردنظر پیدا نشد نسبت به استخدام شخص مهاجر اقدام کند. ضمن اینکه شخص مهاجر برای دریافت اقامت اتریش باید از جدول امتیازبندی حداقل امتیاز موردنیاز را نیز کسب کند.

معیارهای واجد شرایط بودن برای مشاغل مورد نیاز

امتیازها

شرایط لازم

حداکثر امتیاز 30

تحصیلات فنی‌وحرفه‌ای در زمینه شغل‌های کم‌درآمد

20

واجد شرایط پذیرش در دانشگاه

25

تکمیل برنامه مطالعاتی 3 ساله در مؤسسات آموزش عالی

30

تجربه کاری در زمینه شغل کم درآمد

حداکثر امتیاز 20

به ازای هر سال

2

کار در اتریش به ازای هر سال

4

مهارت زبانی آلمانی

حداکثر امتیاز 15

آلمانی در سطح A1

5

آلمانی در سطح A2

10

آلمانی در سطح B2

15

مهارت زبان انگلیسی

حداکثر امتیاز 10

انگلیسی در سطح A2

5

انگلیسی در سطح B1

10

سن

حداکثر امتیاز 15

تا 30 سال

15

تا 40 سال

10

حداکثر مجموع امتیازات مجاز

90

حداقل امتیاز مورد نیاز

55

مهاجرت کاری به اتریش از طریق ویزای جست‌وجوی کار

در روش دوم مهاجرت به اتریش که از طریق ویزای جست‌وجوی کار است، شخص درخواست کننده ابتدا باید دارای مدرک دانشگاهی معتبر باشد. سپس لازم است که در رشته مرتبط سابقه‌ی کاری داشته باشد. و در نهایت باید از جدول امتیازی حداقل 70 امتیاز را کسب کند تا اقامت اتریش به او داده شود. در این صورت شخص مهاجر می‌تواند ویزای جست‌وجوی کار اتریش را با اعتبار 6 ماهه دریافت کند. البته شخص مهاجر می‌تواند پس از پیدا کردن یک شغل مرتبط با مدرک تحصیلی خود آن را به ویزای کار اتریش تبدیل کند. در این صورت مهاجر دارای کارت قرمزسفیدقرمز اتریش خواهد شد که به معنی اقامت کاری در این کشور است.

عنوان

امتیاز

شرایط و مهارت ویژه

حداکثر امتیاز 40

فارغ‌التحصیل از دانشگاه در مقطع کارشناسی

20

داشتن مدرک کارشناسی در رشته‌های: ریاضیات، رایانه، علوم پایه، تکنولوژی

30

داشتن مدرک دکترا در رشته‌های فوق

40

در مشاغل مدیریتی کلان و با دارا بودن کسب‌وکار معتبری که مورد تأیید اداره بازرگانی اتریش باشد و درآمد سالانه زیر را داشته باشد:

از 50.000 یورو تا 60.000 یورو

20

از 60.000 یورو تا 70.000 یورو

25

بیشتر از 70.000 یورو

30

فعالیت‌های پژوهشی و ثبت اختراع

20

جوایز علمی شناخته شده

20

تجربه کاری

حداکثر امتیاز 20

هر 1 سال تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی

2

تجربه 6 ماه کار در اتریش

10

مهارت زبان

حداکثر امتیاز 10

یاد داشتن زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح A1

5

یاد داشتن زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح A2

10

سن

حداکثر امتیاز 20

تا 35 سالگی

20

تا 40 سالگی

15

تا 45 سالگی

10

تحصیل از اتریش

حداکثر امتیاز 10

فوق دیپلم در اتریش

5

کارشناسی یا کارشناسی ارشد در اتریش

10

حداکثر امتیاز مجاز

100

حداقل امتیاز مورد نیاز

70

 

دریافت اقامت اتریش از طریق سرمایه‌گذاری

از دیگر راه‌های مهاجرت به اتریش سرمایه‌گذاری در این کشور است. اتریش به‌دلیل امنیت بالای سرمایه‌گذاری و همچنین رشد اقتصادی مثبتی که دارد، کشور مناسبی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. اما شما مانند بسیاری از کشورهای دیگر صرفاً با خرید ملک نمی‌توانید ویزای سرمایه‌گذاری و به‌دنبال آن اقامت اتریش را دریافت کنید، بلکه نیاز به یک سرمایه‌گذاری پویا و فعال دارد. بنابراین لازم است که اولویت‌های وقت دولت اتریش در سرمایه‌گذاری را مدنظر داشته باشید.

 

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

یکی دیگر از روش‌های ارزان مهاجرت به اتریش اخذ ویزای تحصیلی اتریش است. در کشور اتریش هم دانشگاه دولتی و هم دانشگاه خصوصی وجود دارد. شما امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی را دارید اما هزینه دانشگاه‌های خصوصی نیز بسیار کم (هر ترم حدود 750 یورو) است. همچنین شما می‌توانید پس از اتمام تحصیلات، ویزای تحصیلی خود را به ویزای جست‌وجوی کار یا شروع کار تغییر دهید. امکان تحصیل رایگان با کیفیت آموزشی بالا و همچنین رفاه اجتماعی باعث شده است که بسیاری از دانشجویان برای دریافت اقامت اتریش تلاش کنند.

آموزش های ویزای کانادا

دریافت اقامت اتریش از طریق ازدواج

برای مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج لازم است با شخصی که شهروندی اتریش را دارد ازدواج کنید. در این صورت می‌توانید اقامت اتریش را دریافت کنید. البته بلافاصله بعد از ازدواج به شما تابعیت اتریش تعلق نمی‌گیرد، بلکه پس از گذشت 6 سال و در صورت دوام ازدواج می‌توانید نسبت به درخواست تابعیت اتریش اقدام کنید. ضمن اینکه از این 6 سال شما حتماً باید مدت 5 سال را در کشور اتریش اقامت داشته و با همسر خود در یک خانه زندگی کنید. همچنین موارد دیگری مانند تسلط به زبان آلمانی، عدم سوء پیشینه کیفری، تمکن مالی، قبول شدن در آزمون تابعیت اتریش و مواردی دیگر نیز برای دریافت اقامت اتریش موردنیاز است.

مهاجرت به اتریش و اخذ تابعیت از طریق تولد

مهاجرت به اتریش از طریق تولد مانند بسیاری از کشورهایی که صرف تولد فرزند در خاک آن کشور تابعیت به او تعلق می‌گیرد نیست. دریافت تابعیت اتریش برای فرزند مستلزم این است که آن فرزند از لحاظ خونی با شهروند اتریش مشترک باشد. بدین صورت که تنها در صورتی تابعیت کشور اتریش به فرزند تعلق می‌گیرد که یکی از والدین تابعیت اتریش را داشته باشد. این تابعیت می‌تواند هم از پدر و هم از مادر به طفل برسد. اما اگر والدین کودک متولد شده یکی اتریشی و دیگری غیراتریشی باشد، تابعیت و اقامت اتریش به کودک تعلق خواهد گرفت، اما دو تابعیتی خواهد بود. دو تابعیتی بودن کودک تا زمان بزرگسالی مشکلی ندارد، اما بعد از رسیدن به سن بلوغ باید نسبت به اینکه کدام تابعیت را می‌خواهد انتخاب کند تصمیم‌گیری کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *