خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

راه‌اندازی کسب‌وکار در اسپانیا

فهرست مطالب

فعالیت اقتصادی در اسپانیا برای مهاجران              

شروع کسب‌وکار جدید در یک کشور خارجی احتمالاً قضیه‌ای پراسترس است. آگاهی از فرهنگ حاکم بر کسب‌وکار، قوانین کلیدی راه‌اندازی کسب‌وکار، مطمئن شدن از مؤفقیت آن در آینده و پیش‌بینی واکنش‌های احتمالی در صورت وقوع شکست می‌تواند میزان استرسی که وارد می‌شود را کم کند.

وقتی که فرد مهاجری تصمیم می‌گیرد کسب‌وکار خود را در اسپانیا تأسیس کند باید به شرایط حوزه‌های مختلفی از جمله وضعیت صنایع این کشور آشنا شود. این آشنایی در برنامه‌ریزی‌های دقیق کمک می‌کند.

در ماه سپتامبر سال 2021 میلادی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در اسپانیا 381 میلیون یورو افزایش داشت.

آموزش های ویزای کانادا

فرهنگ کسب‌وکار در اسپانیا                            

فرهنگی که در کسب‌وکار اسپانیا حاکم است احتمالاً به‌طور قابل توجهی با فرهنگ متناظر در کشورهای دیگر فرق می‌کند. می‌توان رویکرد آرامی را که در کسب‌وکارهای اسپانیا وجود دارد مثال زد که باعث می‌شود فرصت‌هایی با بازه‌ی زمانی بیشتری به افراد داخل شرکت داده شود و یا جلساتی که برگزار می‌شود تا دیرهنگام طول بکشد.

نباید تصور شود که در کسب‌وکارهای اسپانیا فرهنگی قدیمی حاکم است. خواب نیمروز در فرهنگ کسب‌وکار اسپانیا به‌طور واقعی دیگر وجود ندارد. علاوه‌بر آن بسیاری از شرکت‌ها از سلسله‌ مراتب قدیمی برای اتخاذ تصمیم، دوری می‌کنند. همچنین دولت کشور اسپانیا سعی دارد که شکاف در دستمزدهای مرد و زن که در حدود 14% است را بردارد.

امکان راه‌اندازی کسب‌وکار در اسپانیا برای افراد مهاجر                

شروع کسب‌وکار در اسپانیا همیشه با فرآیندهای سخت درگیر نمی‌شود. فرآیندی که فرد مهاجر برای کسب‌وکار در اسپانیا با آن روبه‌رو می‌شود به بنگاه اقتصادی که می‌خواهد راه‌اندازی کند بستگی دارد. در برخی از این فرآیندها ممکن است فرد مهاجر مسیری اداری و طولانی را طی کند.

شهروندان اتحادیه‌ی اروپا که کشورهای مبدأ آنها شرکای تجاری برای اسپانیا به‌حساب می‌آیند قدم‌های لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار را سریعتر برمی‌دارند و با چالش‌های کمی روبه‌رو هستند. بنابراین این شهروندان از مزیتی بزرگ نسبت به مهاجران دیگر برخوردار می‌شوند. مهاجرانی که شهروند اتحادیه‌ی اروپا نیستند در ابتدا به مجوزی نیاز دارند که اجازه‌ی کار در اسپانیا را می‌دهد.

با وجود طیف متنوعی از ساختارهای کسب‌وکاری که در اسپانیا وجود دارد راه‌اندازی یک بنگاه اقتصادی کوچک هم می‌تواند زمان زیادی را از فرد مهاجر بگیرد و برای او هزینه‌ی زیادی به بار آورد. هزینه‌ و زمانی که صرف می‌شود به‌شدت به دولت اسپانیا بستگی دارد؛ دولتی که کمترین الزامات مالی را در پیش روی کسانی می‌گذارد که سعی دارند عضوی از جامعه‌ی اسپانیا شوند.

قوانین و ملاحظات درباره‌ی کسب‌وکار در اسپانیا با توجه به وسعت اقتصادی که برنامه‌های فرد مهاجر دارد فرق می‌کند.

گزینه‌های متنوعی پیش روی فرد مهاجر در اسپانیا برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که تصمیم او را محدود نمی‌کند. فهرستی از این گزینه‌ها شامل موارد زیر است:

 • ایجاد یک شرکت با شخصیت، که هویت اسپانیایی دارد
 • کارآفرینی با مسئولیت محدود
 • تأسیس شعبه یا استقرار دائمی
 • سرمایه‌گذاری مشترک
 • بدون نیاز به راه‌اندازی کسب‌وکار، مشارکت با کسب‌وکارهای موجود یا استقرار مرکز فیزیکی عملیاتی در اسپانیا
 • خرید
 • سرمایه‌گذاری با احتمال ریسک

همانطور که گفته شد فرآیندی که برای شروع کسب‌وکار لازم است طی شود بسته به بنگاه اقتصادی و شرکتی که فرد مهاجر می‌خواهد تأسیس کند تعریف می‌شود. برای نمونه، فرآیندی که برای راه‌اندازی یک شرکت کوچک در اسپانیا وجود دارد به‌صورت کوتاه فهرست می‌شود و در روند کلی زیر قرار می‌گیرد:

 • کسب شماره‌ی شناسایی مالیاتی برای افراد غیر بومی (NIE)
 • ثبت برند و نام شرکت از طریق فرآیند ثبت تجاری (Registro Mercantil Central or RMC)
 • کسب شماره‌ی شناسایی مالیاتی شرکت (CIF)
 • باز کردن حساب بانکی تجاری
 • امضای سند تأسیس
 • ثبت شرکت
 • خدمات تأمین اجتماعی برای شرکت

افراد مهاجری که از کشورهایی غیر از حوزه‌ی اتحادیه‌ی اروپا به اسپانیا برای راه‌اندازی کسب‌وکار می‌آیند می‌توانند برای اخذ مجوز کار به سفارت اسپانیا در کشور خود مراجعه کنند. در اولین مرحله برای اخذ مجوز کار، فرد مهاجر نیاز دارد که مدارکی دال بر توانایی مالی و کافی او برای سرمایه‌گذاری در کسب‌وکاری که می‌خواهد در اسپانیا تأسیس کند ارائه دهد. علاوه‌بر آن شاید از فرد مهاجر خواسته شود که برنامه‌ها و مهارت‌های خود را نیز در اختیار بگذارد و مهارت‌ها و تجربیات خود را نشان دهد.

برای کشور اسپانیا اشتغال‌زایی کسب‌وکارها اهمیت دارد. دولت این کشور می‌تواند در مورد ظرفیت و توانایی اشتغال‌زایی کسب‌وکاری که فرد مهاجر برنامه‌های آن را طرح کرده است سؤالاتی کند.

مجوز کار حتماً باید هر سال تمدید شود اما با گذشت پنج سال به‌جای تمدید فرد مهاجر می‌تواند برای وضعیت اقامت در اسپانیا درخواست دهد که این درخواست الزام به تمدید مجوز کار را برمی‌دارد.

وضعیت صنایع اسپانیا                     

دو دهه‌ی گذشته نشان می‌دهد که ظرفیت تولیدی صنایع در اقتصاد کل اسپانیا موقعیت مهمی را به خود اختصاص داده است. در عین حال، از سال 2000 میلادی به بعد این ظرفیت در اسپانیا سیر نزولی شدیدی را تجربه کرد که در بسیاری از کشورهای پیشرفته هم مشاهده شد و به بدترین وضعیت در اثر رکود بزرگ اقتصادی سال 2008 در بین سال‌های 2008 تا 2013 رسید.

در بین سال‌های 2000 و 2014 میلادی، 41% از شغل‌ها در ارتباط با بخش صنایع از دست رفتند (حداقل 16/1 میلیون نفر بیکار) و در شرایط نسبی، استخدام در این بخش از رقم کلی 8%/17 در سال 2000 میلادی به رقم 4%/10 در سال 2014 میلادی رسید. کاهش در شاخص ارزش افزوده‌ی ناخالص (GVA) هم در این سال‌ها محسوس بود (رقم 11%- در شرایط واقعی) اما کمتر از ارقام مربوط به استخدام است که نشان می‌دهد دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای در این سال‌ها به‌دست آمده است (3%+ به‌ازای هر سال و هر استخدام شونده در طول چهارده سال).

صنایع، حوزه‌ای است که تمایل دارد مزایای تغییرات در فناوری را از دست ندهد و به آن حساسیت زیادی دارد. اتوماسیون و دیجیتالی کردن فرآیندهای تولید بهره‌وری از نیروی کار را تقویت می‌کند و راندمان تولید را در مقایسه با نیروی انسانی متناظر بالا می‌برد.

تولید در بخش صنایع اسپانیا در بازه‌ی زمانی یک‌ساله تا ماه اکتبر 2021 میلادی 9%/0 کاهش داشته است که سیر نزولی نسبت به رشد 4%/0 در ماه قبل از آن دارد و برآورده نشدن انتظارات بازار (افزایش 7%/0) را هم نشان می‌دهد. بعد از فرآیند برگشت روند اقتصادی که از ماه مارس سال 2021 میلادی شروع شد اولین انقباض در ماه اکتبر مشاهده شد که در اثر کاهش تولید کالاهای سرمایه (capital goods) و کالاهای متوسط (intermediate goods)است. از طرف دیگر، خروجی‌ها در ماه اکتبر برای کالاهای مصرفی بدون دوام (Non-durable consumer goods) و کالاهای مصرفی بادوام (durable consumer goods) و همچنین انرژی افزایش داشته است. در یک تنظیم فصلی بر اساس دوره‌ی زمانی ماهیانه، خروجی‌های بخش صنایع 4%/0 در ماه اکتبر سال 2021 میلادی کاهش داشته است و رشدی را نشان نمی‌دهد.

آموزش های ویزای کانادا

در این مقاله ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به‌ صورت خلاصه و مفید شما را با کشور اسپانیا و استان‌ها و قلمروهایش آشنا کنیم و یک تصویر کلی از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه اسپانیا را به شما نمایش دهیم. بدیهی است که نمی‌توان تنها در یک مقاله تمام ویژگی‌های کشور چند فرهنگی و بزرگی مثل اسپانیا را پوشش داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که اسپانیا بهشت مهاجرین است و گزینه اول هر فردی برای زندگی و کار اسپانیا است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *