خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

چک

فهرست مطالب

چک اگرچه یکی از کوچکترین کشورهای قاره اروپا است اما گردشگرانی را که می‌خواهند از بهترین جاهای دیدنی اروپای مرکزی بازدید کنند، ناامید نمی‌کند. با توجه به اندازه این کشور و به لطف سیستم حمل‌‌و‌نقل عمومی درجه یکی که دارد، گردش در نقاط مختلف آن آسان است. مخصوصا برای افرادی که دوست دارند بیشتر وقتشان را صرف بازدید از پایتخت زیبای آن یعنی پراگ کنند.

در ادامه این مطلب بیشتر در مورد این سرزمین، فرهنگ، مردم و جاهای گردشگری آن صحبت می‌کنیم. پس تا انتها همراه ما بمانید.

 

دولت و نظام حکومتی

نظام حکومتی این کشور دموکراسی پارلمانی بوده و رئیس دولت آن، رئیس جمهور و رئیس حکومتش، نخست وزیر است. اقتصاد این کشور با موفقیت از اقتصاد برنامه‌ریزی شده متمرکز، به اقتصاد بازاری تبدیل شده است که در آن قیمت کالاها و خدمات در یک سیستم متمرکز بر قیمت آزاد، تعیین می‌شود.

 

جغرافیای چک

جمهوری چک کشوری محصور در خشکی است که در منطقه معتدل نیمکره شمالی اروپای مرکزی قرار دارد و سرزمین‌های بوهمیا، موراویا و بخشی از سیلزی را در برمی‌گیرد. این کشور هم‌مرز با کشورهای لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی است. جمهوری چک از لحاظ استراتژیک در کنار بعضی از قدیمی‌ترین مسیرهای زمینی در اروپا قرار دارد.

این کشور از نظر جغرافیایی روی مرز رشته‌ کوه‌ بوهمی و کوه‌های کارپات غربی قرار گرفته است و محیط جغرافیایی آن را دشت‌ها و تپه‌های متعدد تشکیل می‌دهند.

 

تاریخچه جمهوری چک

جمهوری کنونی چک در قرن چهارم پیش از میلاد محل سکونت سلت‌ها بود و قبیله سلتیک بویی، نام لاتین بوهمیان را به آن دادند. سپس حدود صد سال پس از میلاد، قبایل آلمانی و در قرن 6 اسلاوها جایگزین قبایل سلتیک شدند.

معماری

این کشور به ‌خاطر قرار گرفتن در قلب اروپا با تاثیرات فرهنگی و سبک‌های معماری زیادی روبرو بوده است. از آن‌جایی که چک در طول جنگ جهانی دوم آسیب‌های کمی دید و به‌‌ دلایلی مانند برخورداری از پروژه‌های توسعه بافت فرسوده، ویرانی چندانی نداشت، میراث فرهنگی آن به‌شکلی غنی باقی ‌مانده است.

 

طبیعت

اگرچه نواحی وسیعی از پوشش‌های جنگلی این کشور به کشاورزی و تهیه الوار اختصاص داده شده‌اند اما همچنان می‌توانید در سراسر این سرزمین جنگل‌هایی را با مناظر طبیعی زیبا پیدا کنید.

درختان بلوط، راش و صنوبر پوشش غالب مناطق جنگلی هستند و در قسمت‌های مرتفع‌تر این کشور پوشش گیاهی تایگا و توندرا پیدا می‌شوند.

در چک چشمه‌های آب گرم و سرد طبیعی و معدنی زیادی با کاربردهای درمانی وجود دارند و مرکز مراجعه افرادی هستند که دوران نقاهت بیماری خود را سپری می‌کنند. بسیاری از این منابع نیز برای تهیه آب معدنی استفاده می‌شوند.

 

زبان رسمی

زبان رسمی این کشور، چکی است که قدمت آن از لحاظ ادبی به اواخر قرن سیزدهم برمی‌گردد. اکثر مردم جمهوری چک به این زبان، به‌عنوان زبان مادری خود، صحبت می‌کنند. زبان‌های دیگر که اقلیت مردم به آن صحبت می‌کنند، زبان‌های رومانیایی، آلمانی و لهستانی هستند.

دین و مذهب

در دوران حکومت کمونیست‌ها در چک، هیچ آمار رسمی در مورد دین وجود نداشته است. گرچه دولت به دنبال ملی شدن دارایی تمام کلیساها در سال 1494، تامین مالی آن‌ها را برعهده گرفت. سیاست دولت کمونیسم بی‌خدایی بود و نقش کلیساها بیشتر به مراسم مذهبی محدود می‌شد.

هرچند آزادی مذهبی در سال 1989 بازگشت اما در اوایل قرن 21 تقریبا 90 درصد مردم این سرزمین ادعا می‌کردند با مذهب ارتباطی ندارند. بازدید جان پل دوم از چکسواکی در آوریل 1990 موجب تجدید حیات کاتولیک رومی شد و حدود یک دهم مردم این کشور پیرو این آیین هستند.

همچنین در چک اجتماعات مذهبی کلیسای ارتودوکس شرقی و فرقه‌های کوچک و مختلف پروتستان فعالیت می‌کنند و کلیسای انجیلی برادران چک از جمله مهم‌ترین آن‌ها است. عده زیادی از مردم این کشور عضو کلیسای ملی این کشور هستند که در سال 1920 بنا شد و در سال 1972 کلیسای هوسیت چکسلواکی نام گرفت.

 

حیات وحش

حیات وحش این کشور بسیار متنوع است و پستانداران زیادی مانند خرس، گرگ، سیاه‌گوش و گربه وحشی را در خود جا داده است. جنگل‌ها و مرداب‌ها نیز زیستگاه پستانداران کوچکتر مانند موش‌خرما، سمور آبی، دکه و مینک هستند.

پرندگان شکاری به‌ویژه قرقاول، کبک، غاز وحشی و اردک، از جمله پرندگان رایج این سرزمین به‌شمار می‌روند و گونه‌های نادر مانند عقاب، کرکس، همای ماهی‌خوار، لک ‌لک، شاه‌بوف اوراسیایی، هوبره و ستبر خروس به‌طور کلی تحت حفاظت ملی قرار گرفته‌اند.

 

صنعت

کشور چک در زمینه تولیدات صنعتی پیشرفت زیادی دارد و در سال‌های اخیر سهم صنعت غذایی افزایش یافته اما پیشرفت‌ها در بخش مهندسی آهسته بوده است. محبوب‌ترین حوزه‌های تولیدی در جمهوری چک را کالاهای مصرفی، پوشاک، کفش، چینی، سرامیک و زیورآلات به خود اختصاص می‌دهند.

 

کشاورزی

مهم‌ترین بخش در صنعت غذایی چک مربوط به صنایع، تهیه آرد، شکر، گوشت و نوشیدنی است. پرورش ماهی‌های آب‌های شیرین در این کشور بسیار طرفدار دارد و دریاچه‌های مصنوعی نیز ساخته شده‌اند تا ماهگیری رواج پیدا کند.

 

پایتخت چک

پایتخت جمهوری چک شهر پراگ است که مرکز تاریخی آن نیز به‌شمار می‌رود. این شهر سحرآمیز پل‌ها، کلیساها و برج‌هایی با طاق طلایی دارد که تصویر آن‌ها در سطح رودخانه پر از قوی والتاوا منعکس می‌شود.

پراگ شهری مدرن، پویا و پر انرژی است و در آن‌جا موسیقی، هنرهای فرهنگی، رستوران‌های خوب و رویدادهای خاص حرف اول را می‌زنند.

شرایط آب‌و‌هوایی

شرایط آب‌و‌هوایی چک متغیر است و تحت تاثیر نوسان‌های دمایی و بارش باران قرار دارد. به‌طور کلی با افزایش ارتفاع در این کشور، دما کاهش پیدا می‌کند اما مقدار آن در مناطق پست‎تر نسبتا یکنواخت است.

در این کشور دمای میانگین سالانه شهر خب (Cheb) در منتهی‌الیه غربی 7 درجه سانتیگراد و در برنو در استان موراویای جنوبی 9 درجه سانتیگراد است. دمای هوا در پراگ در ماه جولای از 32 درجه سانتیگراد بالاتر می‌رود و ممکن است در شهر خب در طول ماه فوریه به 17- درجه سانتیگراد برسد.

 

منابع

جمهوری چک میزان قابل توجهی قیر، آنتراسیت و زغال سنگ قهوه‌ای تولید می‌کند. زغال سنگ آنتراسیت بیشتر در ناحیه زغال‌خیز استراوا-کاروینا در شمال شرقی این کشور استخراج می‌شود. البته این ماده در نزدیکی شهر کلادنو در استان پلزن و در نزدیکی شهرهای تروتنوف و برنو نیز استخراج می‌شود.

در این کشور تولید زغال قهوه‌ای به‌سرعت تا نیمه قرن بیستم افزایش یافت و تا دهه 90 نسبتا ثابت باقی ماند. مقادیر کمی نفت و گاز طبیعی نیز در نزدیکی ناحیه هودونین در مرز اسلواکی تولید می‌شوند.

 

امنیت

عقب‌نشینی نیروهای شوروی از چکسلواکی در اواسط سال 1991 مصادف با منحل شدن پیمان ورشو شد و در زمان تجزیه این کشور، تقسیم غنائم نظامی یکی از وظایف اصلی وزارت دفاع چک و اسلواکی بود.

دو سوم تدارکات جنگی که شامل نیروی هوایی، زمینی و مرزبانی بود، به ارتش چک تعلق یافت و جمهوی چک به همراه لهستان و مجارستان در سال 1999 عضو ناتو شدند. در اواخر سال 2004، ارتش از سازمانی وابسته به خدمت اجباری به نیروی کاملا داوطلب تبدیل شد.

 

تحصیل

در چک کودکان 3 تا 6 سال به مهدکودک‌های دولتی می‌روند و آموزش اجباری حدود 10 سال و از سن 6 تا 16 سالگی طول می‌کشد.

بیشتر دانش‌آموزان 15 تا 18 ساله در دبیرستان به تحصیلاتشان ادامه می‌دهند و برای کالج یا دانشگاه و مدارس فنی و حرفه‌ای آماده می‌شوند. از سال 1990 نیز مدارس خصوصی و مذهبی زیادی در جمهوری چک تاسیس شده است.

هزینه ثبت‌نام در کالج و دانشگاه‌های این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پایین است. برای مثال مقدار آن در کشورهای لهستان، اتریش و آلمان، دو برابر کشور چک است.

دانشگاه چارلز (سال تاسیس 1348) و دانشگاه فنی چک (سال تاسیس 1707)، در شهر پراگ قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در مرکز اروپا هستند و شهرهای برنو دو دانشگاه و اولوموتس یک دانشگاه دارند.

فرهنگ

قلمروی چک بین آلمان و اسلاو قرار دارد و فرهنگ این کشور ترکیبی از هر دو است. این کشور از لحاظ بصری بیشترین تاثیر را از ایتالیا در عصر رنسانس و معماری باروک گرفته است.

 

جاذبه‌های گردشگری چک

اگر قصد دارید به اروپا سفر کنید، چک یکی از بهترین کشورهایی است که می‌توانید انتخاب کنید. چون بازدید از برج‌های تاریخی، فضاهای طبیعی جذاب و معماری بناهای آن واقعا تجربه‌ای فراموش‌نشدنی است. این سرزمین جایگاه بیش از 2000 قلعه است که بسیاری از آن‌ها ثبت جهانی شده‌اند.

پراگ نیز یکی از جادویی‌ترین شهرهای این کشور است که کاخ‌های باروک و کلیساهای گوتیک در ترکیب با بناهای سبک کوبیست و هنر نو در آن قرار دارند.

در پراگ برج پل چارلز متعلق به قرون وسطی است و به ‌همراه برج قدیمی Town Hall که بر فراز میدان اصلی شهر بنا شده است، در زمستان منظره زیبایی از پشت‌بام‌های قرمز و بازار کریسمس اصلی را به نمایش می‌گذارند. قلعه پراگ که در قرن نهم میلادی ساخته شده، بزرگترین مجموعه قلعه در جهان است.

 

هزینه زندگی در چک

هزینه زندگی در جمهوری چک در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان است. میانگین هزینه زندگی در این کشور ماهیانه از 350 تا 750 دلار است و شامل هزینه غذا و استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی می‌شود. البته این مقدار بسته به محل زندگی و نوع مسکن، سبک زندگی و عادات خرج کردن، متفاوت خواهد بود.

اجاره خانه در چک در مرکز شهر ماهیانه 560 یورو است و مقدار آن برای یک آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر به 440 یورو می‌رسد. اگر بخواهید با دوستان خود یا به‌صورت اشتراکی یک آپارتمان بزرگتر را اجاره کنید، میانگین قیمت اجاره هر اتاق 280 تا 320 یورو خواهد بود.

سخن نهایی

برای سفر به چک بهتر است در مورد تاریخ و فرهنگ این کشور بدانید، مذهب و فرهنگ آن را بشناسید و بتوانید به زبان مردم آن‌جا صحبت کنید. در مطلب بالا در مورد این مسائل و چیزهای مهم دیگر صحبت کردیم تا برای سفر به چک یا مهاجرت به آ‌ن‌جا آگاهی بیشتری داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Alert: Content is protected !!