خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

بازار کار فرانسه

فهرست مطالب

کشور فرانسه یکی از مهم‌ترین کشورهای اروپا است که قدرت زیادی در اقتصاد این قاره دارد. بر این اساس همواره افراد زیادی خواهان کار در فرانسه هستند.

کشور فرانسه با وجود اقتصاد قوی که دارد از نیروی کار مطلوبی برخوردار نیست. همین مورد امکان اشتغال در این کشور را برای اتباع خارجی فراهم کرده است و باعث شده است افراد زیادی در سراسر دنیا طالب مهاجرت به این کشور باشند. در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با بازار کار در فرانسه به شما ارائه می‌دهیم.

 

شرایط عمومی بازار کار در فرانسه                                        

اگر مایل به کار در فرانسه باشید، باید بدانید که در درجه‌ اول یادگیری زبان فرانسه از مهم‌ترین شرایط کار در این کشور است‌. پس لازم است قبل از اقدام به هر کاری ابتدا زبان فرانسه رو خوب یاد بگیرید.

هنگامی که در حال یافتن شغل مناسب برای خود هستید، سعی کنید منعطف باشید. زیرا شاید در ابتدا امکان کار در شغل ایده‌آل خود را نداشته باشید. بهتر است بدانید امکان و شرایط اشتغال برای اتباع بعضی کشورها مانند بیشتر کشورهای اروپایی همانند یک فرد فرانسوی است.

بنابراین این‌گونه شهروندان می‌توانند در هر شغلی به جز موارد خاص، استخدام شوند. استخدام اتباع سایر کشورها، بعد از استخدام شدن این شهروندان امکان‌پذیر است.

آموزش های ویزای کانادا

ویزای کار کشور فرانسه                       

ایرانیان برای استخدام در فرانسه، ابتدا به ویزای کار نیاز دارند. حتماً باید قبل از دریافت مجوز اقامت این ویزا را کسب کنید. برای گرفتن این ویزا لازم است یک کارفرما، برای کار در فرانسه، درخواست دهد.  

ویزای کار در فرانسه جهت ورود و اشتغال در این کشور، به افراد و نیروی کار بامهارت تعلق می‌گیرد‌. بعد از یافتن شغل مناسب خود، کارفرمایی که می‌تواند امکان اشتغال را برایتان فراهم کند، باید به دنبال درخواست مجوز و ویزای کار برای شما باشد.

 

مدارک مورد نیاز جهت کار در فرانسه                                          

ویزای کار در فرانسه حداقل سه ماه اعتبار دارد. مدارک ضروری جهت گرفتن ویزای کار، هم مربوط به مدارک کارفرما و هم مربوط به مدارک متقاضی می‌شود که هر یک را در ادامه بیان می‌کنیم.

مدارک ضروری متقاضی                      

عکس، پاسپورت، گواهی درخواست ویزا، اجاره‌ نامه‌ی محلی فرانسه، قرارداد اشتغال، مدارک مالی که نشان دهنده‌ وضعیت متقاضی است، گواهی اشتغال و مدارک مربوطه، مدارک قانونی و عدم سوء پیشینه مدارکی هستند که متقاضی این نوع ویزا باید ارائه دهد.

مدارک ضروری کارفرما                         

گواهی شغلی کارفرما و قرارداد کار متقاضی مدارکی هستند که کارفرما باید ارائه دهد. کارفرما باید جهت استخدام شما، قرادادی تنظیم کند و آن را به وزارت کار در فرانسه تحویل دهد. اگر قرارداد مورد تایید این وزارتخانه قرار گرفت، سپس باید سند را به اداره مهاجرت در این کشور ارائه کند. در صورت تایید، این اداره موظف است درخواست شما را به سفارت این کشور در ایران بفرستد و بعد شما باید با حضور در این سفار‌تخانه درخواست اخذ ویزای کار در این کشور را تقدیم کنید.

کار در فرانسه بدون دعوت نامه شغلی                                          

غیر از گرفتن ویزای کار نیز می‌توان در کشور فرانسه مشغول به کار شد. از جمله‌ راه‌‌حل‌های مناسب جهت این کار، گرفتن ویزای تحصیلی فرانسه است که از طریق این ویزا می‌توان در این کشور اقامت داشت.

یکی از راه‌حل‌های مشابه نیز تحصیل رشته زبان در فرانسه است. با اقامت در فرانسه از این طریق، شما می‌توانید در طول تحصیل خود، شاغل شوید. همچنین می‌توانید بعد از تمام شدن مدت تحصیل خود، ویزای کار در فرانسه را دریافت کنید و در صورت اشتغال یافتن اقامت خود در فرانسه را طولانی مدت کنید. لازم به ذکر است دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس بیست ساعت در هفته اجازه‌ کار کردن خواهند داشت.

 

نحوه کاریابی در فرانسه                    

اولین نکته در پیدا کردن شغل مناسب در این کشور یادگیری کامل زبان فرانسه است. زیرا اگر شما به این زبان مسلط نباشید نمی‌توانید به شغل دلخواه خود دسترسی پیدا کنید. بعد از یادگیری زبان فرانسه می‌توانید از طریق مراکز کاریابی در این کشور اقدام به پیدا کردن کار مورد نظر خود کنید.

نکته‌ مهم دیگری که وجود دارد این است که جهت کار در فرانسه باید ابتدا آزمون بازار کار این کشور را گذرانده باشید. این آزمون به این شکل است که ابتدا کارفرما، درخواست اشتغال به کار را ارائه می‌دهد. اگر بعد از گذشت سه ماه یک متقاضی فرانسوی برای این کار یافت نشد، سه ماه دیگر تقاضا را برای اتباع اروپایی نگه می‌دارد و بعد از آن اگر باز هم متقاضی مناسبی یافت نشد، کارفرما این تقاضا را برای متقاضیان سایر کشورها ارائه خواهد داد.

مشاغل مورد نیاز در فرانسه                   

با وجود اینکه فرانسه در درجه‌ دوم از کشورهای قدرتمند اقتصادی در قاره‌ اروپا است، بیکاری یکی از مهم‌ترین مسائل این کشور محسوب می‌شود. این بیکاری به علت ناهماهنگی نیاز کارفرمایان و مهارت و دانش متقاضیان است. نرخ بیکاری این کشور بیشتر در قسمت‌های آی تی، صنایع و مهندسی به چشم می‌خورد، درحالی‌که تعداد کارگران در این کشور روزبه‌روز در حال افزایش است.  

از جمله کارهای موجود در این کشور که می‌تواند برای افراد متقاضی مناسب باشد عبارت‌اند از: کارهای صنعتی، شغل‌های مربوط به دارو، مهندسی مواد و برق، صنعت توریست. اما تحقیقات نشان می‌دهند که بیشترین کار در فرانسه مربوط به بخش‌های فناوری اطلاعات و بانک‌ها است.

مشاغل مربوط به جذب گردشگران و صنعت گردشگری یکی از پرطرفدارین شغل‌ها برای افراد غیر فرانسوی در این کشور است و معمولاً درآمد بالایی نیز دارند. از جمله این مشاغل می‌توان به کار در رستوران‌ها، هتل‌ها، خدمات رفاهی، خدمات پزشکی و آموزش زبان فرانسه اشاره کرد.

میزان حقوق در فرانسه                       

در فرانسه نیز مانند هر کشور دیگری، میزان حقوق بستگی به نوع کار و همچنین مدت زمان انجام آن دارد. اما جالب است بدانید کمترین دستمزد در این کشور حدود ده یورو در ساعت است. این میزان دستمزد هر ساله و براساس قوانین و شرایط اقتصادی جدید معمولاً تا دو درصد افزایش می‌یابد.

 

جمع بندی                                     

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، کار در فرانسه با وجود زیرساخت‌هایی که برای این امر صورت گرفته و بازار کار گسترده‌ای که در این کشور وجود دارد، همواره متقاضیان خود را دارد. از طرفی گرفتن ویزای کار در این کشور راحت‌ترین راه برای مهاجرت است. کشور فرانسه جز کشورهایی است که تنها با یک دعوت‌نامه‌ی شغلی به شما امکان اشتغال در این کشور را می‌دهد و برای شما ویزای اشتغال صادر می‌کند.

آموزش های ویزای کانادا

در این مقاله ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به‌صورت خلاصه و مفید شما را با کشور فرانسه و استان‌ها و قلمروهایش آشنا کنیم و یک تصویر کلی از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه فرانسه را به شما نمایش دهیم. بدیهی است که نمی‌توان تنها در یک مقاله تمام ویژگی‌های کشور چندفرهنگی و بزرگی مثل فرانسه را پوشش داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که فرانسه بهشت مهاجرین است و گزینه اول هر فردی برای زندگی و کار فرانسه است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *