خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

نروژ

فهرست مطالب

نروژ با داشتن پدیده‌های طبیعی و مناظر زیبا مانند آبدره‌ها، شفق قطبی، خورشید نیمه شب و ساحل ممتد، یکی از جذاب‌ترین کشورهای اروپایی است که در هر زمان از سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

اگر به این کشور روی نقشه نگاه کنید، متوجه می‌شوید که شکلی بسیار کشیده دارد. از طرفی یکی از طولانی‌ترین و ناهموارترین خطوط ساحلی دنیا متعلق به این سرزمین است و هزاران جزیره در آن قرار دارد.

نروژ کشوری مستقل در شبه جزیره اسکاندیناوی و در شمال اروپا است که یافتن آن روی نقشه کاری بسیار آسان خواهد بود. این کشور را همچنین باید زادگاه وایکینگ‌ها بدانیم و مردم آن داستان‌های زیادی برای صحبت در مورد اسطوره‌های افسانه‌ای نروژ دارند.

خط ساحلی این کشور از سوئد و کل کوه‌های مرکزی و جنوبی تا مرزهای روسیه کشیده شده است. دانمارک، نروژ و سوئد با یکدیگر اسکاندیناوی را تشکیل می‌دهند، در حالی‌که کشورهای اسکاندیناویایی به‌ همراه فنلاند و ایسلند به کشورهای نوردیک معروف هستند. اگر قصد دارید به نروژ سفر یا مهاجرت کنید و به اطلاعات بیشتری از آن‌جا نیاز دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

آموزش های ویزای کانادا

دولت و سیاست

نظام سیاسی این کشور سلطنت مشروطه است و قدرت را بین دولت، پارلمان، کابینه و دیوان عالی تقسیم می‌کند. امضای قانون اساسی در سال 1814 یکی از مهم‌ترین رویدادها برای نروژ بود، هرچند استقلال کامل آن از سوئد تا سال 1905 به‌دست نیامد.

اخیرا گزارش سازمان غیر دولتی «خانه آزادی» در آمریکا در گزارش معروف خود تحت عنوان Freedom in the World به نروژ امتیاز بالایی از نظر رعایت حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی داده است.

در تقسیمات کشوری، نروژ به 19 بخش تقسیم می‌شود که هرکدام fylker نام دارند و پادشاه این کشور برای هر fylker یک فرماندار را تعیین می‌کند. هر بخش نیز یک شورای اجتماعی دارد که از مقامات منتخب تشکیل می‌شود. اعضای پارلمان نروژ «استورتینگ» نام دارند که هر 4 سال یک بار انتخاب می‌شوند. افراد بالاتر از 18 سال در این کشور حق رای دادن در انتخابات پارلمان را دارند.

 

 جغرافیا و آب‌و‌هوای نروژ

نروژ با کشور سوئد مرز زمینی طولانی دارد، همچنین از سمت شمال و جنوب با فنلاند و روسیه هم‌مرز است و خط ساحلی گسترده‌ای در برابر اقیانوس اطلس و دریای بارنتز دارد.

این خط ساحلی ممتد بر آب‌و‌هوای این کشور اثر می‌گذارد و ساحل نروژ مرطوب و معتدل است اما قسمت‌های داخلی این سرزمین سردتر و خشک‌تر بوده و زمستان‌هایی طولانی‌تر دارند.

با وجود این قسمت‌های ساحلی، آب و هوای نروژ به ‌خاطر جریان اقیانوسی گرم و قوی «گلف استریم» در زمستان‌ها بیشتر معتدل است و همه بخش‌های کشور به‌طرز عجیبی تابستانی گرم را تجربه می‌کنند.

محیط طبیعی در این کشور بسیار متنوع است. به‌نحوی که بلندترین کوه‌های اروپای شمالی، یخچال‌های در حال پسروی و آبدره‌های مشهور مناظر این کشور را مشخص می‌کنند و بیشتر شهرهای این سرزمین در خط ساحلی آن یا کنار آبدره‌ها قرار گرفته‌اند.

چنین چشم‌اندازی صنعت گردشگری را در این کشور رونق بخشیده است و گردشگران زیادی از سرتاسر جهان به ‌منظور تجربه کردن آبدره‌ها و کوهنوردی به آن می‌آیند. نروژ شمالی نیز مجموعه‌ای از جذابیت‌های مخصوص ‌به خود را دارد، از جمله شفق قطبی که جذابیت آن برای گردشگران زیاد است.

اقتصاد نروژ

اقتصاد نروژ ترکیبی از اقتصاد بازار و مدل رفاهی نوردیک، به همراه بهداشت جهانی و نظام تامین اجتماعی است. این کشور بر اساس گزارش بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول درآمد سرانه بالایی را در جهان دارد.

با وجود رکود اخیر، صنعت نفت و گاز نروژ اهمیت زیادی را برای اقتصاد آن خواهد داشت، به‌طوری‌که این کشور خارج از خاورمیانه، بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز طبیعی به‌شمار می‌رود. صنعت نفت حدود 25 درصد از تولید ناخالص داخلی نروژ را تشکیل می‌دهد.

با وجود این، اقتصاد این کشور در حال تغییر است، چون منابع طبیعی نفت و گاز همیشگی نیستند و دولت در سایر فناوری‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند. برق داخلی نروژ بیشتر از طریق انرژی تجدیدپذیر تامین می‌شود و سایر صنایع مهم این کشور غذاهای دریایی، کشتیرانی و صنعت گردشگری هستند.

به‌ خاطر سواحل گسترده و کوهستان‌هایی که نواحی وسیعی از نروژ را پوشش داده‌اند، ماهیگیری همیشه نقش مهمی در پیشرفت اقتصاد آن داشته است. تنها در بخش شرقی نروژ جنوبی زمین‌های مناسب برای مزرعه‌داری و کشاورزی قرار گرفتند.

 

تحصیل

در این کشور تحصیلات دانشگاهی به‌ دلیل پایین بودن هزینه‌های آموزش بسیار رایج است. نظام آموزشی این کشور تحت حمایت دولت قرار دارد و همگان به آموزش رایگان دسترسی دارند. تمام کودکان و جوانان نروژی حق تحصیل دارند و باید دبستان و دبیرستان را به اتمام برسانند.

با توجه به کیفیت و استاندارد بالای دانشگاه‌های نروژ، دانشجویان بین‌المللی زیادی تحصیل در این کشور را انتخاب می‌کنند. به‌طوری که این سرزمین بهشتی برای دانشجویان خارجی به‌شمار می‌رود. چون دانشگاه‌های دولتی هیچ شهریه‌ای از دانشجو دریافت نمی‌کنند و این سیاست برای تمام دانشجویان بین‌المللی، بدون در نظر گرفتن ملیت آن‌ها اجرا می‌شود.

از جمله بهترین دانشگاه‌های نروژ باید به اسامی زیر اشاره کنیم:

  • دانشگاه اسلو
  • دانشگاه علم و فناوری نروژ
  • دانشگاه برگن
  • دانشگاه علوم زیستی نروژ
  • دانشگاه استاوانگر

فرهنگ و مردم

نروژی‌ها به آداب‌ و ‌رسوم برابری و انسان‌دوستانه خود افتخار می‌کنند و این کشور اغلب از کشورهای دیگر پناهنده می‌گیرد. مردم نروژ بالاترین استاندارد زندگی در جهان را دارند، افراد معمولا از 8 صبح تا 2 بعدازظهر کار می‌کنند و زمان کوتاهی را به استراحت و ناهار اختصاص می‌دهند. درآمد مردم به علت نفت بالا است و رفاه عمومی بالایی را تجربه می‌کنند.

از طرفی دولتمردان نروژ توجه خاصی را به بناهای تاریخی نشان می‌دهند و اخیرا خانه اپرا در اسلو در سال 2008 افتتاح شد. همچنین باید از موزه هنرهای معاصر Astrup Fearnley نام ببریم که توسط معمار مشهور ایتالیایی به اسم «رنتسو پیانو» طراحی و در سال 2012 افتتاح شد.

 

تاریخچه نروژ

پادشاهی نروژ تاریخچه جالبی دارد که قدمت آن به زمان‌های قبل از وایکینگ‌ها بازمی‌گردد. البته زمانی که افراد به تاریخچه این سرزمین توجه می‌کنند، اولین چیزی که به ذهنشان خطور می‌کند، وایکینگ‌ها است.

تاریخ این کشور به‌خصوص در اواخر قرون وسطی با دانمارک و سوئد درهم آمیخته شده است. اتحاد و جنگ‌های مختلفی بین دانمارک و سوئد، اسکاندیناوی را که ما امروز می‌شناسیم، شکل داده است.

 

جمعیت

نروژ جمعیتی حدود 5 میلیون نفر دارد و دومین کشور کم جمعیت در اروپا است که اکثریت مردم در اسلو و بخش شرقی کشور زندگی می‌کنند. اسلو پایتخت کوچکی است که با 63500 سکنه به طرز زیبایی در آبدره اسلو قرار دارد و با تپه‌های جنگلی پوشیده شده‌ است.

مکان‌های گردشگری

از جمله مکان‌های گردشگری نروژ باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 

سواحل نروژ

سواحل این سرزمین حدود 2500 کیلومتر است و بیش از 8300 کیلومتر از آن را آبدره و جزیره‌ها در بر می‌گیرند، به‌طوری که 239057 جزیره در نروژ ثبت شده است.

مجموعه جزایر زیادی در طول این ساحل وجود دارد، مانند جزایر لوفوتن و مجمع‌الجزایر وگا در شمال. مجموعه جزایر Bomlo در نروژ غربی با 12000 سکنه قرار دارند و از بیش از 1000 جزیره تشکیل شده‌اند.

 

خورشید نیمه شب و شفق قطبی

در مدار شمالگان یا مدار قطب شمال، خورشید در طول ماه‌های تابستان، از ماه می تا اواسط جولای افق را ترک نمی‌کند، بنابراین می‌توانید از شب‌های روشن بی‌پایان و خورشید نیمه‌ شب لذت ببرید. از ماه اکتبر تا مارس هم می‌توانید شفق قطبی جادویی را در بخش‌های شمالی کشور تجربه کنید.

 

جزایر جادویی لوفوتن

این مجمع‌‍الجزیره قطبی جالب که در شمال مدار قطب شمال قرار دارد، منظره جذابی با قله‌های شیب‌دار، آبدره‌های قطبی و سواحل زیبا را به‌وجود می‌آورد. بزرگترین صخره‌های مرجانی که در عمق آب‌ها قرار گرفتند، صخره‌های Rost نام دارند و در غرب جزیره‌ای به همین نام واقع شده‌اند.

 

حیات وحش

بیشترین خرس‌های قهوه‌ای در این سرزمین در دره پاسویک، نزدیک شهر معدنکاری کیرکنس و مرز روسیه پیدا می‌شوند. خرس قطبی فقط در جزیره سوالبارد زندگی می‌کند و در قسمت اصلی نروژ دیده نمی‌شود، گوزن شمالی نیز در نواحی کوهستانی کشور از جنوب تا شمال زندگی می‌کند.

پوشش گیاهی

نروژ حدود 2000 گونه گیاه دارد، اما تنها میزان کمی از گیاهان پوشش گیاهی کوهستانی بومی آن به‌شمار می‌روند. جنگل‌‌های انبوه کاج و صنوبر در دره‌های یخبندان وسیع تا 2800 فوت (850 متر) بالاتر از سطح دریا در نروژ شرقی و 2300 فوت (700 متر) در منطقه تروندهایم پوشش گیاهی غالب هستند.

زبان نروژی

زبان نروژی متعلق به شاخه ژرمنی شمالی است و الفبای آن از الفبای لاتین سه حرف بیشتر دارد. البته نروژی مدرن گویش‌های زیادی را در برمی‌گیرد اما همه آن‌ها علاوه ‌بر زبان سوئدی و دانمارکی در سه کشور اسکاندیناویایی قابل درک هستند. بیش از 15000 نروژی بیشتر در مناطق شمالی نروژ، زبان سامی را به‌عنوان زبان رسمی انتخاب کردند.

 

دین و مذهب

بیش از چهار پنجم نروژی‌ها عضو کلیسای ملی انجیلی لوتری هستند.

 

هزینه زندگی در نروژ

گزارش‌ها نشان می‌دهند که نروژ برای زندگی در بین گران‌ترین کشورهای اروپای غربی، رتبه سوم را دارد. هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با 95 درصد کشورهای دنیا بیشتر است. با این‌حال زندگی در آمریکا از نروژ 16.4 درصد گران‌تر است.

بیشترین اجاره خانه را در این کشور ساکنان اسلو پرداخت می‌کنند و میانگین هزینه‌ای که باید برای اجاره خانه در نروژ پرداخت کنید، تقریبا 1347 دلار است.

سخن نهایی

نروژ به دلیل داشتن مناظر تماشایی، کیفیت بالای زندگی، میراث غنی، آبدره‌ها و شفق قطبی، کشوری جذاب است که گردشگران زیادی هر سال به آن سفر می‌کنند.

افرادی که نروژ را برای سفر انتخاب می‌کنند، به ‌خاطر جغرافیای این سرزمین همواره با چالش‌هایی مواجه می‌شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از سفر به آن‌جا به شرایط آب‌وهوایی دقت کنید. در مطلب بالا سعی کردیم ضمن بیان تاریخچه‌ای از این سرزمین، شما را با فرهنگ مردم نروژ نیز آشنا کنیم تا اگر قصد سفر یا مهاجرت به آن‌جا را داشتید، اطلاعات بیشتری داشته باشید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *