خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

اسپانیا

فهرست مطالب

اسپانیا                              

اسپانیا کشوری در جنوب غربی قاره‌ی اروپا است و با کشور پرتغال شبه‌جزیره‌ی ایبری را تشکیل می‌دهد. کشور اسپانیا در سواحل شمالی خود به اقیانوس آتلانتیک (اطلس) و در سواحل جنوب شرقی هم به دریای مدیترانه راه دارد.

اسپانیا در شمال با کشورهای فرانسه و آندورا و در غرب با کشور پرتغال همسایه است و با آنها مرز مشترک زمینی دارد. تنگه‌ی جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا، بین این کشور و مراکش فاصله می‌اندازد. کشور اسپانیا مرزهای دریایی مشترک با کشورهای ایتالیا و الجزایر دارد.

مساحت کشور اسپانیا 505992 کیلومتر مربع است و از نظر وسعت در رتبه‌ی چهارم بین کشورهای اروپایی قرار دارد. اسپانیا دومین کشور بزرگ در اروپای غربی است.

قلمروی پادشاهی اسپانیا 5/47 میلیون نفر جمعیت دارد (طبق آمار 2021).

پایتخت و بزرگترین شهر قلمروی پادشاهی اسپانیا مادرید است. پس از مادرید، بارسلونا، مرکز ایالت کاتالونیا، دومین شهر بزرگ این کشور است.

زبان رسمی و ملی کشور اسپانیا، اسپانیایی (Spanish) است. مردم این کشور به زبان‌های کاتالان، گالیسیایی، باسکی و اُکسیتان هم صحبت می‌کنند.

آموزش های ویزای کانادا

تاریخچه‌ی کشور اسپانیا                             

در زمان‌های قدیم گروه‌های قومی مختلفی شبه‌جزیره‌ی ایبری در جنوب غرب اروپا را برای محل زندگی خود انتخاب کردند. قبایل ایبری در هزاره‌ی دوم قبل از میلاد خود را از شمال آفریقا یا جنوب اروپا به این شبه‌جزیره رساندند و در سرزمین گسترده‌ی آن پخش شدند. در قرن‌های نهم و هشتم قبل از میلاد مردمی از سرزمین فنیقیه، یونانیان، کارتاژنی‌ها و تعداد قابل توجهی از مهاجران سلتیک داخل شبه‌جزیره‌ی ایبری شدند. قومیت‌های مختلفی که در دوران قبل از امپراطوری روم در این شبه‌جزیره حضور داشتند اجداد اولیه‌ی مردم اسپانیا هستند.

جوامع مختلفی که در شبه‌جزیره‌ی ایبری حضور پیدا کردند با هم نابرابری داشتند و سیستمی قبیله‌ای در این سرزمین حاکم بود. فقدان سیستم واحد سبب شد که این سرزمین به‌دست رومی‌ها بیافتد و از سال 218 تا 19 قبل از میلاد در این سرزمین حکومت کنند. از دوران روم این سرزمین هیسپانیا (Hispania) خوانده شد.

با فروپاشی امپراطوری روم سوئبی‌ها، واندال‌ها و آلان‌ها هر یک بخشی‌هایی از هیسپانیا را تحت کنترل خود درآوردند. ویزیگوت‌ها حکومت‌های ایجاد شده در هیسپانیا را تهدید کردند و توانستند در قرن پنجم بعد از میلاد سرزمین هیسپانیا را به تصرف کامل خود درآورند و تا سال 711 میلادی حکومتی پادشاهی در این سرزمین برقرار کنند. سال 711 میلادی، سالی بود که پادشاهی ویزیگوت‌ها در هیسپانیا مورد تهاجم مورو‌های مسلمان در شمال آفریقا قرار گرفت.

با حاکم شدن مسلمانان سرزمین هیسپانیا اندلس نامیده شد. جنگ بازپس‌گیری اندلس بین پادشاهان مسیحی و موروها تا سال 1492 میلادی به‌طول انجامید و در سال 1512 میلادی بود که اسپانیای واحد امروزی شکل گرفت.

در طول قرن شانزدهم میلادی اسپانیا به‌خاطر ثروتی که از قاره‌ی آمریکا به‌دست آورد تبدیل به ملتی قدرتمند در اروپا شد. در اواخر قرن شانزدهم میلادی قدرت اسپانیا ثبات خود را از دست داد و دچار انحطاط شد. اسپانیا در قرن نوزدهم میلادی اکثر مستعمرات خود را از دست داد.

بعد از پیروزی نیروهای ملی‌گرا در سال 1939 میلادی، ژنرال فرانسیسکو فرانکو به‌کمک متحدانش رهبری مردم اسپانیا را که از وضع سیاسی و اقتصادی ناراضی بودند در دست گرفت.

اسپانیا در سال 1955 میلادی به سازمان ملل پیوست. در سال 1969 میلادی ژنرال فرانکو، شاهزاده خوآن کارلوس را به‌عنوان حاکم بعدی اسپانیا تعیین کرد. شاهزاده خوآن کارلوس در سال 1975 پادشاه و حاکم اسپانیا خوانده شد.

اسپانیا در سال 1982 میلادی به نیروهای ناتو ملحق شد و در سال 1986 میلادی هم به عضویت اتحادیه‌ی اروپا درآمد.

حکومت کشور اسپانیا         

کشور اسپانیا که به «پادشاهی اسپانیا» هم شناخته می‌شود دارای حکومتی با سیستم سلطنت مشروطه‌ی دموکراتیک است. این نوع حکومت به‌عنوان سلطنت پارلمانی هم شناخته می‌شود. در این حکومت پادشاه شخصی است که در مراسم‌های دولتی حضور پررنگی دارد و مسئولیت‌های اجرایی در دست دولت است. نخست‌وزیری که دموکراتیک انتخاب می‌شود رئیس دولت ملی است.

در حال حاضر «فیلیپ پنجم» در کشور اسپانیا پادشاهی می‌کند و نخست‌وزیر «پدرو سانچز» ریاست دولت ملی را بر عهده دارد.

نقاط قوت کشور اسپانیا                              

از نقاط قوتی که کشور اسپانیا دارد به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

  • جمعیت زیادی در جهان به زبان رسمی اسپانیا صحبت می‌کنند.

تخمین زده می‌شود که زبان اسپانیایی زبان بومی 440 میلیون نفر در سرتاسر جهان است. در حالی که اسپانیایی زبان رسمی کشور اسپانیا است مناطقی در این کشور هستند که زبان محلی و خاص خود را هم دارند.

  • مکان خوبی برای کارآفرینان زن است.

در طی پنج سال پس از شروع بحران مالی جهانی در سال 2008، کارآفرینان زن نقش بارزی در اقتصاد اسپانیا ایفا کردند و برپایی 40% کسب‌وکارهای جدید در این کشور به زنان مربوط می‌شود. تعداد این کسب‌وکارها رقم 800000 برآورد می‌شود که باعث تقویت اقتصاد اسپانیا شده است.

  • 47 اثر در این کشور در میراث یونسکو ثبت جهانی شده است.

از جولای 2019 تعداد آثاری که در کشور اسپانیا در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است به عدد 47 رسید؛ این تعداد اسپانیا را از لحاظ ثبت آثار در یونسکو در رده‌ی سوم قرار می‌دهد. از این آثار می‌توان به شهرهای تاریخی و کلیساهای بزرگ و مهم اشاره کرد. تنها چین و ایتالیا بالاتر از اسپانیا قرار دارند و آثاری که آنها توانستند در میراث جهانی یونسکو ثبت کنند هر کدام 55 اثر است.

  • مقصد گردشگری محبوبی است.

اسپانیا جاذبه‌های زیادی برای گردشگران دارد. از این جاذبه‌ها می‌توان به آثار تاریخی، سواحل و مناطق کوهستانی اشاره کرد. گردشگری که به اسپانیا می‌آید برای گذراندن وقت خود گزینه‌های زیادی دارد. در سال 2018 کشور اسپانیا بعد از فرانسه دومین مقصد محبوب برای جهانگردها بود و از بیش از 82 میلیون گردشگر میزبانی کرد.

  • در هنر ریشه‌دار است.

اسپانیا برای قرن‌های متمادی هنرمندان بسیاری را به جهان معرفی کرده است. هنرمندانی مانند دیه‌گو ولازکوز(Diego Velázquez) در قرن هفدهم میلادی تا پابلو پیکاسو (Pablo Picasso) و سالوادور دالی (Salvador Dali) در قرن بیستم میلادی همگی در کشور اسپانیا پرورش یافته‌اند و ریشه‌دار بودن این کشور در هنر را نشان می‌دهد.

نقاط ضعف کشور اسپانیا                            

از نقاط ضعفی که کشور اسپانیا دارد به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

  • بازرسان مالیاتی زیادی ندارد.

طبق ارقام رسمی در کشور اسپانیا به ازای هر 1928 پرداخت‌کننده‌ی مالیات یک بازرس مالیاتی وجود دارد. اگر بخواهیم در مورد این رقم قضاوت کنیم می‌توانیم کشور فرانسه را مثال بزنیم. در فرانسه برای هر 729 پرداحت‌کننده‌ی مالیات یک بازرس مالیاتی در نظر می‌گیرند. مسئولین مالیاتی اسپانیا تخمین می‌زنند که یک‌چهارم تولید ناخالص ملی اسپانیا از بازار سیاه می‌آید؛ رقم پایین بازرسان مالیاتی در اسپانیا این تخمین را می‌تواند توضیح دهد.

  • دومین نرخ بیکاری بالا را در اروپا دارد.

آمارهای مربوط به سال 2019 نشان می‌دهند که اسپانیا دومین نرخ بیکاری را در اتحادیه‌ی اروپا دارد و پشت سر یونان قرار می‌گیرد. هر چند، رقم %8/13 بهبود نسبی نسبت به رقم %2/24 برای نرخ بیکاری در سال 2015 را نشان می‌دهد.

  • تعداد تحصیل‌کرده‌های مقطع دبیرستان در این کشور از حد متوسط کم است.

طبق آمارهای رسمی در حدود نیمی از بزرگسالان بالای 64 سال در اسپانیا مدرک تحصیلی دیپلم دبیرستان را دارند در حالی که متوسط این رقم در بین کشورهای OECD تقریباً 75% است. البته با ظهور نسل‌های جوان که استعداد خود را نشان می‌دهند و 65% آنها این سطح از تحصیلات را با مؤفقیت می‌گذرانند اسپانیا را به آینده امیدوار می‌کند.

آموزش های ویزای کانادا

در این مقاله ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به‌ صورت خلاصه و مفید شما را با کشور اسپانیا و استان‌ها و قلمروهایش آشنا کنیم و یک تصویر کلی از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه اسپانیا را به شما نمایش دهیم. بدیهی است که نمی‌توان تنها در یک مقاله تمام ویژگی‌های کشور چند فرهنگی و بزرگی مثل اسپانیا را پوشش داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که اسپانیا بهشت مهاجرین است و گزینه اول هر فردی برای زندگی و کار اسپانیا است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *