خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

خرید و اجاره ملک در اسپانیا

فهرست مطالب

مناطق اسپانیا و سکونت در این کشور                                                   

پس از آنکه تصمیم گرفتید به اسپانیا مهاجرت کنید یا برای مدتی در آنجا بمانید به این فکر می‌افتید که برای محل زندگی خود چکار کنید. آیا می‌توان در اسپانیا ملک خرید یا اینکه اجاره کردن آن بهتر است؟ تصمیم در مورد محل زندگی علاوه‌بر آنکه به قیمت‌ها در بازار ملک اسپانیا بستگی دارد به منطقه‌ای هم که برای زندگی انتخاب می‌کنیم وابسته است. اسپانیا مناطق مختلفی دارد و هر کدام جاذبه‌های متفاوتی را به نمایش می‌گذارند.

آموزش های ویزای کانادا

مناطق اسپانیا                   

مناطق مختلف اسپانیا از منابع عظیم فرهنگی و طبیعی برخوردار هستند. کشور اسپانیا در تقسیمات داخی خود 17 منطقه‌ی خودمختار دارد. همچنین شهرهای سئوتا (Ceuta) و ملیلا (Melilla) در این کشور خودمختار به‌حساب می‌آیند. هر منطقه ویژگی‌های منحصر به خود را دارد. این ویژگی‌ها در بناها و میراث شهری، جشن‌ها و سنت‌ها و غذا‌های محلی دیده می‌شود.

مناطق اسپانیا مناظر متضادی با یکدیگر دارند که مطمئناً توجه شما را جلب خواهد کرد. همین حالا نقشه‌‌ی اسپانیا را بردارید و به‌دنبال جوابی برای این سؤال بگردید که چرا در اسپانیا هر منطقه‌ای برای خود دنیایی دارد. شما در اسپانیا می‌توانید در جنگل قدم بزنید، در بیابان بگردید، از سواحل عالی آن لذت ببرید یا اینکه در خلیج‌های کوچک جزایر اسپانیا به اکتشاف بپردازید. شلوغی شهرهای اصلی اسپانیا و فضای صلح‌آمیز شهرهای کوچک و روستاهای آن شما را به خود جذب می‌کند.

برای شناخت مناطق اسپانیا می‌توانید به منابع معتبر مراجعه کنید و در مورد منطقه‌ای که می‌خواهید در آنجا بمانید تصمیم بگیرید. در اینجا به معرفی سه منطقه‌ی خودمختار کشور اسپانیا بسنده می‌کنیم.

جامعه‌ی مادرید (Community of Madrid)                        

جامعه‌ی مادرید در قلب اسپانیا قرار دارد و شهر مادرید، پایتخت کشور را دربرمی‌گیرد و روی فلات مرکزی کاستیلیان (Castilian) واقع شده است. این منطقه در بین مناطق خودمختار اسپانیا بیشترین تراکم جمعیتی را دارد. ساکنان جامعه‌ی مادرید در کلانشهر مادرید، مرکز جامعه، متمرکز هستند.                               

کاتالونیا (Catalonia)                    

منطقه‌ی کاتالونیا در شمال‌ شرق کشور اسپانیا و بین منطقه‌ی آراگون (Aragon) و دریای بالئاریک (Balearic) قرار دارد و با کشورهای فرانسه و آندورا مرز مشترک زمینی تشکیل می‌دهد. کاتالونیا چهار استان دارد. استان ال‌لِیدا (Lleida) محصور در خشکی و کوهستانی است اما استان‌های بارسلونا (Barcelona)، تاراگونا (Tarragona) و خیرونا (Girona) در این منطقه خط ساحلی با دریای مدیترانه دارند. مرکز و بزرگترین شهر این منطقه بارسلونا است.

در تاریخ یک اکتبر 2017 مردم کاتالونیا در یک همه‌پرسی اعتراضی برای جدایی از اسپانیا شرکت کردند. دولت اسپانیا هر‌گونه حرکت جدایی‌طلبانه را در این کشور محکوم می‌کند. قانون اساسی اسپانیا (تصویب سال 1978) که بیش از 90 درصد رأی‌دهندگان در منطقه‌ی کاتالونیا به آن رأی مثبت دادند اختیارات گسترده‌ای را به جوامع خودمختار می‌دهد اما با وجود این وحدت دائمی ملت اسپانیا مورد تأیید است. این اختیارات حوزه‌های مختلفی مانند فرهنگ، محیط زیست، ارتباطات، حمل‌ونقل، تجارت، امنیت عمومی و دولت محلی را دربرمی‌گیرد.

آندالوزیا (Andalusia)                       

منطقه‌ی آندالوزیا در جنوب شبه‌جزیره‌ی ایبری قرار دارد و پرجمعیت‌ترین منطقه‌ی خودمختار در اسپانیا است. این منطقه هشت استان دارد: آلمریا (Almería)، گرانادا (Granada)، خائن (Jaén)، کوردوبا (Córdoba)، مالاگا (Málaga)، سویا (Seville)، کادیس (Cádiz) و اوئلوا (Huelva) مرکز و بزرگترین شهر این منطقه سویا است. منطقه‌ی آندالوزیا با کشور پرتغال مرز زمینی دارد. در سواحل منطقه‌ی آندالوزیا دریای مدیترانه در شرق و اقیانوس آتلانتیک (اطلس) در غرب به هم می‌رسند.

اجاره کردن ملک در اسپانیا                            

درصد زیادی از مهاجرانی که به کشور اسپانیا می‌آیند برای مدت کمی می‌مانند. بسیاری از آنها می‌فهمند که پیدا کردن ملک مناسب در شهرهای بزرگی مانند مادرید، بارسلونا یا والنسیا از آنچه که فکر می‌کردند سخت‌تر است.

انتظار می‌رود که بهای اجاره در شهری که می‌خواهید بمانید نسبت به شهرها و مناطق دیگر کمی بیشتر است. این اختلاف قیمت برای اجاره‌ کردن یک واحد سه‌خوابه به‌طور متوسط بین 800 تا 1200 یورو در ماه است. به خاطر بسپارید اگر قصد دارید در مرکز شهر زندگی کنید آپارتمان‌ها کوچک می‌شوند در حالی که شاید در بیرون شهر گزینه‌های بهتری پیدا کنید.

در هر حال اگر قصد دارید که در یک آپارتمان تک‌خوابه یا یک واحد مشترک زندگی کنید اجاره‌بهای آن از 500 یورو تا 900 یورو متغیر است و به موقعیت آن در شهر بستگی دارد. اگر شهرهایی مانند مالاگا، گرانادا یا آلمریا را برای زندگی انتخاب می‌کنید با اجاره‌بهای ارزان‌تری روبه‌رو می‌شوید و پیدا کردن مسکن ارزان‌ در این شهرها آسان‌تر است.

کمترین دوره‌ی زمانی که شما می‌توانید آپارتمانی را در اسپانیا اجاره کنید 6 ماه تا یک سال است و بستگی به صاحب‌خانه دارد. اکثر صاحب‌خانه‌ها دوره‌ی یک‌ساله را قبول دارند و این دوره معمول است. مورد مهم در مورد اجاره کردن خانه آن است که شما مجبور خواهید بود مبلغی به مقدار اجاره‌بهای یک ماه تا دو ماه را به‌عنوان بیعانه پیش‌پرداخت کنید؛ این مورد هم به صاحب‌خانه بستگی دارد. این پیش‌پرداخت علاوه‌بر اجاره‌بهای اولین ماه است.

بسیاری از صاحب‌خانه‌ها موارد زیر را از شما می‌خواهند:                    

  • گواهی اشتغال یا توانایی پرداخت اجاره‌بها
  • پاسپورت یا NIE
  • منابع شخصی

خرید ملک در اسپانیا توسط مهاجران                    

قوانین خرید یک ملک در اسپانیا توسط یک مهاجر به‌طور نسبی آسان است. قبل از اقدام به خرید، یک شماره‌ی مالی (a financial number) برای مهاجر لازم است. مهاجر می‌تواند با ارائه‌ی پاسپورت خود به یک ایستگاه پلیس شماره‌ی مالی خود را تهیه کند. یک اسپانیایی یا شهروند اتحادیه‌ی اروپا در چند روز شماره‌ی مالی خود را تهیه می‌کند اما برای مهاجرانی که از مناطق دیگر می‌آیند ممکن است چند هفته طول بکشد.

 اسپانیا برای صاحبان خارجی ملک برنامه‌ی ویزای طلایی را پیشنهاد می‌دهد. مطابق این طرح اگر یک غیراسپانیایی بیش از 500000 پوند در املاک این کشور سرمایه‌گذاری کند ویزای اقامت دریافت می‌کند. برای ویزای طلایی بازنشستگان و کسانی که برای گذراندن تعطیلات خود در اسپانیا ملک می‌خرند در اولویت هستند با این حال ساکنان بیرون از اتحادیه‌ی اروپا به‌طور خاص برای دریافت ویزای طلایی علاقه دارند.

تأثیر بیش از حد بیماری کووید-19 روی قیمت‌ها در بازار ملک اسپانیا هنوز هم به‌طور کامل درک نمی‌شود بنابراین تنها می‌توان نشانه‌ای عمومی از آنچه که در این بازار دارد اتفاق می‌افتد داد.

تحلیلی از ملک در وسعت جهانی پیش از وقوع همه‌گیری نشان می‌داد که قیمت ملک برای هر متر مربع برای 14 منطقه از 17 منطقه‌ی خودمختار اسپانیا متوسط است.

ارقام مربوط به سه‌ماهه‌س سوم سال 2019 نشان می‌داد که متوسط قیمت خانه در شهرهای اصلی بیش از 5% رشد داشت و به 1649 یورو برای هر متر مربع رسید. از طرفی قیمت املاک در مناطق بالئاریک و جزایر قناری افزایش 11% را تجربه کرد و به 1604 یورو برای هر متر مربع رسید.

املاک در شهرهای سان سباستین (San Sebastian)، بارسلونا و مادرید بیشترین قیمت را دارند. قیمت‌ها در این سه شهر از 3000 یورو تا 3600 یورو برای هر متر مربع متغیر است.

آموزش های ویزای کانادا

در این مقاله ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به‌ صورت خلاصه و مفید شما را با کشور اسپانیا و استان‌ها و قلمروهایش آشنا کنیم و یک تصویر کلی از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه اسپانیا را به شما نمایش دهیم. بدیهی است که نمی‌توان تنها در یک مقاله تمام ویژگی‌های کشور چند فرهنگی و بزرگی مثل اسپانیا را پوشش داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که اسپانیا بهشت مهاجرین است و گزینه اول هر فردی برای زندگی و کار اسپانیا است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *