خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

هلند

فهرست مطالب

هلند کشوری است که در شمال غربی اروپا واقع شده است. نام لاتین این سرزمین یعنی Netherlands به‌معنای کشور کم ارتفاع است. برخی افراد هلند را سرزمین چوبی، کشور گل لاله و سرزمین آسیاب بادی می‌نامند.

زندگی در هلند یا سفر به آن‌جا جذابیت‌های زیادی دارد. اگر جزو گردشگران یا مهاجران احتمالی این کشور هستید، تا انتها همراه ما باشید تا آن را از دیدگاه‌های مختلف بررسی کنیم.

 

موقعیت جغرافیایی

هلند موقعیت جغرافیایی غیرمعمول و خاصی دارد. ارتفاع بیشتر زمین‌های این کشور کمتر از سطح دریا است و از اطراف توسط خاکریزها محافظت می‌شوند. مساحت هلند به حدود 41500 کیلومتر مربع می‌رسد و 17.5 میلیون نفر جمعیت دارد. هلند پس از مالتا دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

بلندترین نقطه این کشور تنها حدود 323 متر ارتفاع دارد. طولانی‌ترین رودخانه هلند Rhine نام دارد که در مجموع طول آن به 764 کیلومتر می‌رسد.

این کشور از شمال و غرب به دریا راه دارد و از شرق با آلمان و از جنوب با بلژیک همسایه است. اگر خاکریزه‌های اطراف زمین‌های هلند از بین بروند، بخش زیادی از جمعیت این کشور به زیر آب خواهند رفت. بیش از نیمی از مساحت هلند بیشتر از یک متر بالاتر از سطح دریا قرار ندارد.

پایتخت هلند آمستردام است و بندر روتردام دومین شهر بزرگ آن محسوب می‌شود که آن را به‌عنوان بزرگترین بندر اروپا می‌شناسند.

آموزش های ویزای کانادا

آب‌وهوای هلند

هلند آب‌وهوای معتدل دریایی یا اقیانوسی دارد. در این نوع آب‌وهوا معمولا زمستان‌ها معتدل بوده و دمای هوا در تابستان‌ها رو به خنکی است. در طول سال باران زیادی می‌بارد و به‌طور کلی فصل خشک و بدون بارش وجود ندارد.

در فصل بهار میانگین دما در این سرزمین حدود 9.5 درجه سانتی‌گراد بوده و میزان تابش نور خورشید و بارش باران در این فصل متغیر است. هلند تابستان‌های نسبتا گرمی دارد، به‌نحوی که در این فصل دمای هوا حدود 17 درجه سانتی‌گراد است و حدود 230 میلی‌متر باران می‌بارد.

میانگین دمای هوای هلند در فصل پاییز 10.6 درجه سانتی‌گراد است و پاییز مرطوب‌ترین فصل این کشور به‌شمار می‌رود. در ماه نوامبر میزان بارش باران در هلند بیشتر از هر ماه دیگری است. میانگین دمای هوا در زمستان به 3.4 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و در این فصل میزان تابش آفتاب تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 

فرهنگ و مردم

بسیاری از شهروندان هلند برای رفت‌وآمدهای داخل شهری خود از دوچرخه استفاده می‌کنند. به‌طوری که تعداد دوچرخه‌ها در این کشور سه برابر ماشین‌ها است.

در هلند صنعت گردشگری اهمیت زیادی دارد و سالانه افراد زیادی برای بازدید از هنر هنرمندان هلندی، معماری و گل‌های زیبای این کشور به آن سفر می‌کنند. گل‌ها لاله بخش مهمی از صنعت هلند را به خود اختصاص داده است. در این کشور سالانه میلیاردها لامپ تولید می‌شود.

برای مردم هلند برنامه‌ریزی اهمیت زیادی دارد، زیرا می‌خواهند حتما در زمان مشخصی به اهداف خود برسند. در این کشور برنامه‌ریزی به‌قدری مهم است که امکان بازدید سرزده به خانه یک هلندی امکان‌پذیر نیست.

در این کشور تعارف و دروغ‌گویی معنایی ندارد و همه مردم احساسات خود را صادقانه به دیگران بیان می‌کنند. مردم هلند از ولخرجی و اسراف خوششان نمی‌آید و به کسی که مبالغ زیادی خرج می‌کند، خودنما می‌گویند. هلندی‌ها همچنین به هدیه علاقه زیادی دارند و در زمان رفتن به خانه دیگران معمولا گل، شکلات یا شراب را به‌همراه خود می‌برند.

در این کشور مردم 2 تا 3 وعده غذا می‌خورند و صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی آن‌ها است، بنابراین آن را معمولا به همراه تمام اعضای خانواده صرف می‌کنند. صبحانه هلندی‌ها را اغلب پنیر گودا، کره بادام زمینی و شکلات تشکیل می‌دهد.

جالب است بدانید که در این کشور ترک میز غذا در هر وعده به هر دلیلی، نوعی بی‌ادبی محسوب می‌شود. مردم هلند به ورزش و سلامتی اهمیت زیادی می‌دهند و آن را تفریح تلقی می‌کنند. ساکنان این سرزمین به موسیقی علاقه زیادی دارند و در زمان تجربه احساسات مختلف از آن استفاده می‌کنند. بنابراین جای تعجب ندارد که تعدادی از بهترین آهنگسازهای تاریخ موسیقی در هلند متولد شده‌اند.

در سال 2017 مردم هلند به‌عنوان شادترین مردم جهان معرفی شدند. مشابه با سایر کشورهای دنیا در هلند نیز سالانه جشن‌ها و مراسم‌های خاصی برگزار می‌شود و در بعضی از آن‌ها شاهد اجرای رقص‌هایی مثل تکنو خواهید بود.

 

دین

در هلند هر شخص می‌تواند دین و مذهب خود را آزادانه انتخاب کند. این آزادی شامل پیروی از دین دلخواه یا اعتقاد نداشتن مطلق به خدا است. در این سرزمینی هیچ تبعضی بین ادیان و عقاید مختلف وجود ندارد.

بیشتر مردم این کشور از دین مسیحیت پیروی می‌کنند. البته بخشی از آن‌ها نیز پیرو ادیانی مانند اسلام، هندو و بودا نیز هستند. به‌طور کلی دین در هلند یک موضوع شخصی است و تاثیری در نظام آموزشی و سیاست دولت آن ندارد.

زبان و پرچم

زبان رسمی این کشور هلندی است که شاخه‌ای از زبان ژرمنی محسوب می‌شود. بسیاری از مردم این کشور به زبان‌های انگلیسی و بلژیکی نیز تسلط دارند. زبان هلندی و بلژیکی به یکدیگر بسیار شبیه هستند و تنها در نوشتار بعضی حروف با یکدیگر فرق دارند. پرچم این کشور از سه رنگ افقی قرمز، سفید و آبی تشکیل شده است.

در این پرچم رنگ‌های قرمز نماد شجاعت، قدرت، دلاوری و سرسختی، سفید نماینگر صلح و صداقت و آبی نشان‌دهنده حقیقت، وفاداری، عدالت و استقامت هستند.

 

سیاست

دولت هلند شامل پادشاه و وزرای مختلف است و ریاست کابینه را نخست‌وزیر به‌عهده دارد. کابینه از تمام وزرای این کشور تشکیل شده و وظیفه آن تصمیم‌گیری درباره سیاست کلی دولت و حفظ انسجام سیاست‌های آن است.

 

طبیعت

حیوانات این سرزمین مجبور شده‌اند برای تغییر زیستگاه‌های خود به اطراف سدها، خاکریزه‌ها و کانال‌ها هجوم ببرند. بعضی گونه‌های پرندگان نیز به باتلاق‌های پرآب راه پیدا کرده‌اند.

دولت هلند پناهگاه‌هایی را ایجاد کرده است تا محیط مناسبی برای حیات پرندگان، حیوانات و گیاهان شکل گیرد. بیش از 600 سال است که در هلند آسیاب‌های بادی به تخلیه آب از زمین کمک می‌کنند. امروزه در این کشور از منابع دیگری برای کنترل سیل بهره می‌برند.

یکی از اهداف هلند این است که حدود 10 درصد از انرژی مورد نیاز خود را از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر مثل توربین‌های بادی تامین کنند.

 

اقتصاد

از زمان جنگ جهانی دوم هلند یک کشور صنعتی بوده است و جایگاه مهمی در بخش اقتصاد اروپای غربی دارد. بخش کمی از درآمد و نیروی کار این کشور وابسته به کشاورزی است اما این صنعت در صادرات محصولات هلندی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

هلند منابع معدنی زیادی ندارد و وابسته به واردات مواد اولیه و اساسی است و دولت آن توجه زیادی به سیاست سرمایه‌گذاری دارد. هلند رتبه اول را برای پرورش گل در جهان به خود اختصاص داده است و بخشی از درآمد دولت نیز از طریق دامداری تامین می‌شود.

از سایر صنایع مهم این کشور می‌توان به کشتی‌سازی و صنایع شیمیایی اشاره کرد. واحد پول هلند یورو است.

جاذبه‌های گردشگری هلند

هلند را باید یکی از متفاوت‌ترین نقاط روی کره زمین بدانیم که تنوع بالایی از نظر جاذبه‌های گردشگری دارد. در ادامه تعدادی از آن‌ها را معرفی کردیم:

 

کانال‌های یوردان و آمستردام

یکی از جذاب‌ترین تفریحات در هلند قایق سواری و عکاسی در کانال‌های معروف یوردان و آمستردام است. همچنین می‌توانید از موزه‌ها و بناهای تاریخی شهر آمستردام بازدید کنید.

 

کوکنهوف

کوکنهوف با نام باغ اروپا نیز شناخته می‌شود. این باغ در نزدیکی شهر لیسه واقع شده است و سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. در این باغ 70 گونه مختلف از گل لاله پرورش داده می‌شود و به‌همین علت فضای آن بسیار عطرآگین و دلپذیر است.

 

خانه آن فرانک

این خانه قدیمی در شهر آمستردام واقع شده است و در طول جنگ جهانی دوم مخفی بود. در آن دوران شخصی خاطرات خود را در این محل به ثبت رسانده است که امروزه آن را به 21 زبان دنیا ترجمه کرده‌اند. خانه آن فرانک از نظر بسیاری از مردم هلند مکانی مقدس و قابل احترام محسوب می‌شود.

 

آسیاب‌های بادی

در جنوب هلند روستایی به نام  Kinderdijk به معنای کودکان کوچک، قرار گرفته است. در این روستا آسیاب‌های بادی وجود دارد که از قرن هجدهم در این مکان نصب شده‌اند. این آسیاب‌ها قدمت زیادی دارند و همیشه گردشگران علاقه‌مند به بازدید از آن‌ها هستند.

هزینه زندگی در هلند

به‌طور میانگین برای زندگی در هلند هر فرد به ماهیانه 800 تا 1000 یورو نیاز دارد که این هزینه شامل غذا، اجاره خانه، استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی و سایر مخارج می‌شود. آمستردام از نظر گرانی هزینه زندگی در بین شهرهای اروپا، رتبه یازدهم را دارد. میانگین حقوق ماهیانه بین 2800 تا 3500 یورو در این کشور خوب محسوب می‌شود.

اجاره خانه نیز در هلند بسیار کم است و برای اجاره باید ماهی بین 300 تا 600 یورو هزینه کنید.

 

مزایای زندگی در هلند

  • نرخ پایین بیکاری و ثبات اقتصادی بالا
  • شرایط آب‌وهوایی عالی
  • امکانات و برنامه‌های تفریحی متنوع و عالی
  • بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند و می‌توانید بخش زیادی از کارهای خود را بدون نیاز به یادگیری زبان هلندی انجام دهید.
  •  

معایب زندگی در هلند

  • نرخ بالای مالیات
  • قیمت بالای مسکن و خودرو
  • برخورد سرد و خاص مردم هلند با مهاجران
آموزش های ویزای کانادا

سخن نهایی

هلند یکی از بهترین کشورهای اروپایی است که بخش مهمی از درآمد خود را از کشت گل و گیاه به‌دست می‌آورد و در این زمینه شهرت زیادی در جهان دارد. گردشگران زیادی سالیانه به دلیل جذابیت‌های بالای هلند به آن‌جا سفر می‌کنند و آزادی‌های فردی که دولت برای شهروندان این کشور در نظر گرفته، باعث جلب توجه مهاجران نیز شده است.

چه بخواهید به‌عنوان گردشگر به هلند بروید یا مهاجر، در مطلب بالا اطلاعات مختلفی از این کشور را به شما دادیم تا با آگاهی بیشتری برای تصمیم خود اقدام کنید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *