خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

ویزای چک

فهرست مطالب

ویزای جمهوری چک

مقدمه

جمهوری چک کشوری در مرکزیت اروپا، در همسایگی لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی است. به دلیل موقعیت جغرافیایی و روابط سیاسی و تجاری همچنین رشد اقتصادی بالایی که دارد موجب شده  سالانه متقاضیان زیادی  برای اخذ ویزای جمهوری چک اقدام نمایند. این کشور عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن است در نتیجه  با دریافت  ویزای آن شرایط برای سفر به سایر کشورهای حوزه شینگن نیز فراهم می‌شود. متقاضیانی که بتوانند ویزای جمهوری چک را دریافت کنند علاوه بر امکان  استفاده از حقوق شهروندی این کشور می‌توانند از مزایای شهروندی حوزه شینگن  نیز بهره‌مند شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع ویزای جمهوری چک و همچنین مدارک لازم جهت اقدام برای هر نوع از ویزای این کشور بپردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

ویزای جمهوری چک برای توریست‌ها

یکی از پرطرف‌دارترین نوع ویزای جمهوری چک، ویزای توریستی است. اخذ ویزای جمهوری چک از این نوع  به شرایط متقاضی بستگی دارد. چنانچه فرد بتواند به خوبی اطمینان دهد و یا  تضمین کند که پس از بازدید و پایان مدت ویزایش به خاک و سرزمین خود بازمی‌گردد، شانسش برای دریافت ویزای جمهوری چک افزایش خواهد یافت. همان‌طور که اشاره کردیم کشور جمهوری چک جزو کشورهای عضو اتحادیه شینگن است و چنانچه متقاضی، ویزای یکی از کشورهای این حوزه را داشته باشد، می‌تواند  بدون نیاز به ویزا به این کشور سفر کند.

 

مدارک لازم برای ویزای جمهوری چک از نوع توریستی

– پاسپورت معتبر با حداقل سه ماه اعتبار

– دو قطعه عکس با فرمت پاسپورت.

– مدارک رزرو بلیط بازگشت

– وضعیت اشتغال (مدارکی که ثابت کند دانشجو، خود اشتغال، بیکار و یا بازنشسته هستید.)

– بیمه نامه معتبر تا سقف 30 هزار یورو دارای اعتبار در کشور جمهوری چک و سایر مناطق اتحادیه اروپا.

–  بلیت پرواز رفت و برگشت به کشور جمهوری چک که باید دارای تاریخ ورود و خروج به کشور باشد.

– مدرک اقامت، جزئیات رزرو هتل شما، سایر اقامتگاه‌های قابل اسکان از جمله خانه‌ی اقوام و …

– ارائه‌ی مدرک از  تأهل یا تجرد فرد (در صورتی که متقاضی  متأهل باشد باید  مدارک ازدواج  و سایر مدارک هویتی نیز ارائه گردد)

– اثبات تمکن مالی جهت امرار معاش برای مدتی که  فرد در این کشور حضور دارد.

– یک برنامه  دقیق از سفر و مکان‌هایی که قصد بازدیدشان را دارید.

ویزای جمهوری چک برای تحصیل

ویزای جمهوری چک از نوع تحصیلی  علاوه بر فراهم کردن امکان  تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها  می‌تواند  زمینه ساز دریافت  اقامت کاری و در مرحله‌ی آخر اقامت دائم این کشور را به همراه داشته باشد. تحصیل در کشور مذکور به دو صورت ممکن خواهد بود. چنانچه بخواهید در دانشگاه‌های دولتی جمهوری چک تحصیل کنید باید زبان  این کشور را بیاموزید. برای تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی کشور جمهوری چک  متقاضیان باید در آزمون ورودی به زبان چکی نمره قبولی را کسب نمایند. تحصیل در جمهوری چک در مقطع لیسانس 3 تا 4 سال و در برخی  رشته‌ها 4 تا 6 سال به طول می‌انجامد که اکثریت  دروس به زبان چکی و مابقی  به زبان انگلیسی است. همچنین تحصیل در دوره کارشناسی ارشد بین 1 الی 3 سال و مقطع دکترا 3 سال به طول می‌انجامد. کشور جمهوری چک معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها را در سطح اروپا  دارد. این دانشگاه‌ها رتبه‌های جهانی قابل قبولی دارند. چنانچه متقاضیان تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان را داشته باشند، می‌توانند با پرداخت شهریه برای تحصیل اقدام نمایند.

 

 مدارک لازم برای ویزای جمهوری چک از نوع تحصیلی

– پاسپورت معتبر

– سه قطعه عکس در اندازه پاسپورت با پس زمینه روشن

– مدارک هویتی با ترجمه‌ی رسمی

– اثبات تمکن مالی (باید ثابت کنید که می‌توانید  هزینه‌ی اقامت خود را با حساب بانکی، بورسیه تحصیلی  و یا نامه‌ای از یک حامی مالی تأمین کنید.)

– نامه پذیرش از مد نظر دانشگاه

– قرارداد اجاره یا اجاره نامه

– مدرکی توسط دانشگاه  که تأیید می‌کند به شما خوابگاه تعلق می‌گیرد.

– بیمه نامه

– گواهی عدم سوء پیشینه

– تمامی  مدارک مقاطع تحصیلی با ریز نمرات به همراه ترجمه تأیید شده آن‌ها

– ارائه مدرک زبان

– ارائه انگیزه نامه

– مدارک مربوط به  پذیرش تحصیلی جهت  دریافت ویزای تحصیلی

– مدارک تحصیلی و ریز نمرات با ترجمه رسمی

ویزای جمهوری چک برای کار

پروسه‌ی اخذ ویزای جمهوری چک از نوع کاری کمی پیچیده‌تر از انواع دیگر آن است چراکه اولین قدم دریافت جاب آفر یا همان پیشنهاد کاری از سوی  کارفرمای چکی است. دریافت جاب آفر آن‌چنان هم کار ساده‌ای نیست، چراکه  کشور جمهوری چک همان‌طور که اشاره کردیم عضو اتحادیه اروپا است و کارفرمایی که شهروند این کشور است، زمانی که به دنبال افراد متخصص است باید آگهی  همکاری‌اش را در آغاز  به مدت 3 ماه در کشور خود یعنی جمهوری چک و بعد به همان مدت در اتحادیه اروپا آگهی کند، چنانچه  طی این مدت فرد متخصصی برای انجام آن کار پیدا نشد کارفرما می‌تواند پیشنهاد کاری‌اش را برای متقاضیان خارج از آن حوزه  ارسال کند. پس پیش  از هر چیز باید با مشورت افراد خبره، رزومه خود را در سایت‌های کاریابی معتبر این کشور بارگذاری نمایید.

 

مدارک لازم برای ویزای جمهوری چک از نوع کاری

– پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل سه ماه

– دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت

– تمکن مالی جهت تأمین نیازهای روزمره

– جاب آفر یا پیشنهاد کاری از جانب کارفرما

– مدارک تحصیلی یا سابقه‌ی کاری شغل پیشین در صورت وجود

– رزرو هتل یا آدرس محل سکونت

– بیمه نامه مسافرتی

– گواهی عدم سو پیشینه

– فرم تکمیل  درخواست ویزای جمهوری چک

– مدرک پرداخت هزینه دریافت ویزای جمهوری چک

– ارائه مدارک تمکن مالی شامل پرینت حساب بانکی به منظور تأمین هزینه‌های زندگی در جمهوری چک

– ارائه قرارداد کاری جهت  اخذ ویزای کاری

– ارائه مدارک زبان

ویزای جمهوری چک برای سرمایه گذاران

ویزای جمهوری چک از نوع سرمایه گذاری نیز روش دیگری برای گرفتن ویزای این کشور است. روش‌های متفاوتی  برای سرمایه گذاری در کشورهای حوزه‌ی شینگن وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به ویزای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، ویزای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی یا همان استارتاپ، ویزای سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی و ویزای سرمایه گذاری از طریق طرح خود حمایتی اشاره نمود. البته باید توجه کنید تمامی این روش‌های سرمایه گذاری  ممکن است فقط به اخذ ویزای جمهوری چک ختم شود  و نتوانید  تابعیت این کشور به دست آورید چنانچه  قصد شما از سرمایه گذاری و اخذ ویزای  جمهوری چک دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور است  فقط از طریق ثبت شرکت یا کارآفرینی می‌توانید  اقدام نمایید.

 

مدارک لازم برای ویزای جمهوری چک از نوع سرمایه گذاری

– پاسپورت معتبر

– دو قطعه عکس پاسپورتی با زمینه سفید

– گواهی عدم سوء پیشینه

– بیمه نامه مسافرتی

– فرم تکمیل شده درخواست ویزا

– تمکن مالی با مقدار مشخص شده با توجه به نوع سرمایه گذاری

– رسید پرداخت هزینه ویزا

– تمکن مالی شامل پرینت چرخش حساب بانکی جهت تأمین هزینه‌های زندگی

– رسید رزرو هتل یا اجاره نامه خانه

– ارائه مدارک زبان

– اطلاعات لازم از استارتاپ (در صورت وجود)

علاوه بر چهار نوع از ویزای جمهوری چک  یعنی ویزای توریستی، کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری    که در طول مقاله اطلاعاتی از چگونگی این ویزاها و همچنین مدارک لازم جهت اقدام  به دست آوردیم خالی از لطف نیست که بدانیم  ویزاهای دیگری نیز وجود دارند که متقاضیان می‌توانند  از آن طریق وارد خاک کشور جمهوری چک شده و ویزای این کشور را دریافت نمایند. در ادامه قصد داریم به طور مختصر و کوتاه  با تعدادی از این ویزاها آشنا شویم.

 

ویزای تجاری جمهوری چک

این نوع از ویزای جمهوری چک   شامل  متقاضیانی است که می‌خواهند قراردادی عقد کنند، تجارتی موقت انجام دهند  و یا شرایط تجاری منطقه‌ای را بررسی نمایند  باید توجه شود که این ویزا به طور قطعی به متقاضی  اجازه کار جدید در کشور جمهوری چک را نمی‌دهد.

ویزای ورزشی جمهوری چک

ویزای جمهوری چک از نوع  ورزشی به افرادی تعلق می‌گیرد که به‌عنوان مربی و بازیکن قصد دارند تا در مسابقات و رقابت‌های ورزشی جمهوری چک شرکت نمایند. در این مورد نیز از افراد انگیزه نامه برای بازگشت به سرزمین خود دریافت می‌شود.

 

ویزای جمهوری چک برای ملاقات اقوام و آشنایان

متقاضیانی که  توسط یک سازمان خصوصی یا دولتی تحت عنوان یک مهمان در رویدادهای فرهنگی و علمی به کشور جمهوری چک  دعوت می‌شوند، می‌توانند از این طریق ویزا را دریافت کرده و به این کشور سفر کنند.

 

ویزای مذهبی جمهوری چک

افرادی که می‌خواهند در مراسمی  و یا فعالیتی مذهبی در کشور جمهوری چک  شرکت داشته باشند  باید ویزای جمهوری چک  از نوع مذهبی را  اخذ  کنند در غیر این صورت نمی‌توانند به این کشور سفر کنند.

 

ویزای جمهوری چک برای پناهندگی

متقاضیانی  که به دلایلی از جمله وضعیت  سیاسی، مذهبی، قومیتی و… کشورشان، سلامت جان و مالشان در خطر است  می‌توانند از طریق پناهندگی اقدام  به اخذ ویزای کشور جمهوری چک را  بکنند و در صورت دریافت ویزا به عنوان پناهنده وارد خاک این کشور شوند.

سخن پایانی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم کشور جمهوری چک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه‌ی شینگن است در نتیجه ویزای این کشور از لحاظ اعتبار و امکان سفر به سایر کشورهای این حوزه دارای ارزش زیادی است. سالانه افراد زیادی به دلایل مختلفی برای اخذ ویزای جمهوری چک اقدام می‌کنند. متقاضیان باید با توجه به هدفی که دارند به سراغ ویزای مربوط به آن بروند و متناسب با هدفشان  در جهت اخذ ویزای جمهوری چک اقدام نمایند. توضیحات لازمه برای هر نوع ویزای جمهوری چک و مدارک آن در طول مقاله داده شده است. در راه دریافت ویزا مطالعه و استفاده از راهنمایی دیگران و همچنین بهره برداری از مؤسسات معتبر به شما کمک زیادی خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Alert: Content is protected !!