خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

سوئیس

فهرست مطالب

یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان سوئیس است. بسیاری از مردم جهان این کشور را با دادگاه‌های بین‌المللی، بانک جهانی، ساعت‌های بسیار لوکس و البته شکلات و پنیرهای معروفش می‌شناسند اما این اطلاعات، برای زندگی در سوئیس کافی نیستند.

بنابراین در این مطلب نگاهی کامل از جوانب مختلف به سوئیس انداختیم تا اگر قصد سفر یا زندگی در آن‌جا را دارید، بهتر تصمیم بگیرید. تا انتها همراه ما بمانید.

 

تاریخچه سوئیس

سوئیس کشور فدرال اروپای مرکزی است که پایتخت اداری آن برن نام داشته و مرکز قضایی آن در لوزان قرار دارد.

سوئیس پیوندی از جغرافیای فیزیکی و فرهنگی متنوع اروپای غربی است و برای هردوی آن‌ها شهرت دارد. برای بسیاری از افراد خارجی، این کشور تداعی‌کننده جامعه‌ای مرفه، آرام و بدون هیجان است.

شهرهای سوئیس به‌عنوان مراکز بین‌المللی صنعتی و بازرگانی بین المللی مطرح شده‌اند و وضعیتشان متفاوت از گذشته منزوی آن‌ها است. در نتیجه سیاست‌های بی‌طرفانه سوئیس در جهان در طولانی مدت، ژنو به‌عنوان مقر مجموعه گسترده‌ای از سازمان‌های دولتی و غیردولتی از جمله بسیاری از سازمان‌های مرتبط با سازمان ملل متحد شناخته شده است.

سوئیس با وجود مقاومت‌هایی که نسبت به پیوستن به سازمان ملل متحد داشت، در اوایل قرن بیست و یکم به این سازمان ملحق شد.

جغرافیا

سوئیس در اروپای مرکزی واقع شده و محصور در خشکی است. همسایه‌های زمینی این کشور آلمان، اتریش، لیختن اشتاین، ایتالیا و فرانسه هستند.

بزرگترین شهر سوئیس زوریخ است که 1.3 میلیون نفر جمعیت دارد. این سرزمین از لحاظ وسعت در زمره کشورهای کوچک قرار می‌گیرد و اندازه آن تقریبا نصف اتریش یا دو برابر ایالت نیوجرسی آمریکا است.

 

برتری‌های جغرافیایی

سوئیس از لحاظ جغرافیای طبیعی خود بسیار غنی است. در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین حقایق درباره آن می‌پردازیم:

 • بلندترین کوه‌های اروپا در سوئیس قرار دارند.
 • طولانی‌ترین یخچال طبیعی اروپا به ‌نام Aletsch در این کشور قرار دارد.
 • شیب‌دارترین راه آهن دنده‌ای در جهان با شیب 48 درصد از کوه پیلاتوس در لوسرن بالا می‌رود.
 • آبشار راین در سوئیس معروف‌ترین آبشار اروپا است.
 • نوشاتل بزرگترین دریاچه این کشور بوده که بین سوئیس و فرانسه مشترک است.
 • سد گراند دیکسنس سوئیس بلندترین سد اروپا و بزرگترین سد گرانشی جهان است.
 • طولانی‌ترین و عمیق‌ترین تونل ریلی جهان به اسم گوتارد با مسیر ریلی 57 کیلومتر در این کشور قرار دارد.
 •  

مردم شناسی

قسمت شمالی سوئیس به دلیل قرار داشتن کوه‌های مرتفع‌تر در آن نسبت به بخش جنوبی، جمعیت بیشتری از مردم را در خود جای داده است. کانتون کم جمعیت‌ترین شهر این کشور است که در رشته کوه‌های آلپ قرار دارد. بزرگترین شهرهای سوئیس هم زوریخ، ژنو، بازل، برن و لوزان نام دارند.

مردم این کشور تفریحات مختلفی دارند که ورزش از رایج‌ترین آن‌ها است، در حدی که از هر 4 نفر یک نفر به دنبال کردن ورزش علاقه نشان می‌دهد. اسکی، فوتبال، هاکی روی یخ، تنیس و بسکتبال از محبوب‌ترین‌های ورزش‌ها هستند. همچنین سوئیس از اولین کشورهای پیشگام در زمینه ورزش‌های زمستانی است.

در این کشور ورزش‌های خاص دیگری نیز انجام می‌شوند که آن‌ها نیز طرفداران خودشان را دارند. از جمله آن‌ها باید پرچم‌گردانی و شوینگن را که نوعی کشتی سوئیسی است، نام ببریم. مردم سوئیس بیشتر از هر چیزی مسابقات فوتبال را مشاهده می‌کنند اما اسکی را باید ورزش ملی این کشور بدانیم.

اقتصاد

عوامل جغرافیایی و فرهنگی بر توسعه اقتصادی سوئیس تاثیرگذار بوده‌اند. کم بودن منابع مواد خام، میزان بارش و کیفیت خاک از مهم‌ترین این عوامل هستند.

جوامع صنعتی و بازرگانی تاثیر مهمی بر اقتصاد دولت دارند. گسترش شهری و صنعتی سوئیس به ‌دلیل محدودیت زمین، به ‌اندازه محدودی به زمین‌های قابل کشت تجاوز می‌کند. بخش‌های بازرگانی و حمل و نقل نیز از موقعیت مرکزی سوئیس در امتداد مسیرهای تجاری بین‌المللی استفاده می‌کنند.

گردشگری عامل دیگری برای رشد اقتصادی سوئیس است. زیبایی استثنایی چشم‌اندازهای طبیعی از جمله قله‌های یخچالی و دریاچه‌های آلپ، از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور هستند.

مشکل اقتصادی سوئیس در زمینه ناتوانی در جذب کل تولیدات بازار در داخل کشور است. بنابراین سیاست کشور در جهت جذب نیروهای ماهر و کارآمد است تا به کمک آن‌‌ها، تولیدات خود را به بازار جهانی عرضه کند. بنابراین سوئیس با واردات مواد خام و تبدیل آن‌ها به محصولات نهایی باکیفیت و با ارزش افزوده بالا، گردش مالی خوبی از طریق صادرات دارد.

دولت در نهایت با توسعه سیستم حمل و نقل، صنعت توریستی بسیار سازمان یافته و کارآمد و سیاست‌های حساب‌شده برای فعالیت در بازار آزاد، توانسته است تا نرخ بیکاری را پایین نگه دارد. به ‌این ترتیب تورم نیز تحت کنترل دولت است. بنابراین استانداردهای زندگی در سوئیس بالا است و مردم آن درآمد سالیانه بالایی دارند.

اقتصاد سوئیس تنوع صنعتی بالایی دارد اما مشکل آن کمبود شرکت‌های بزرگ است. با این‌حال تعدادی از شرکت‌های سوئیسی مانند غول مواد غذایی نستله و شرکت داروسازی نوارتیس،  در سراسر جهان شعبه دارند. دلیل آن ‌هم فروش محصولاتشان در دیگر کشورها است.

پنج مکان دیدنی که باید از آن‌ها در سوئیس دیدن کنید

سوئیس از دیدنی‌ترین کشورهای جهان است که جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد. در این بخش ما تعدادی از محبوب‌ترین‌های آن‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 

1) روستای زرمات و کوه ماترهورن

کوه ماترهورن از معروف‌ترین کوه‌های سوئیسی است که در نزدیکی روستای زرمات قرار دارد. ارتفاع این کوه 4478 متر است و کوه بلندی به‌شمار می‌آید. لوگوی شکلات معروف تابلرون نیز نمایی از کوه ماترهورن را نشان می‌دهد.

 

2) کوه یونگفراو

یکی دیگر از مرتفع‌ترین کوه‌های سوئیس با ارتفاع 3454 متر، یونگفراو است. این کوه که به بام اروپا شهرت دارد، بلندترین ایستگاه راه آهن جهان، موزه و قصر یخی را در درون خود جای داده است.

 

3) پل چپل در لوسرن

یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین پل‌های عابر پیاده سرپوشیده چوبی اروپا، به ‌نام پل چپل در سوئیس قرار دارد. این پل در سال 1993 طی یک فاجعه آتش سوزی سوخت و چیزی در حدود دو سوم تابلوهای رنگ شده روی سقف آن از بین رفتند. در این میان 30 عدد از تابلوها بازسازی شدند.

 

4) جت آب ژنو

فواره آب ژنو که به جت دیو نیز شهرت دارد، آب را تا ارتفاع 140 متر پرتاب می‌کند. هنگام پرواز بر فراز دریاچه در ارتفاع 10 هزار متری نیز جت دیو قابل مشاهده است.

 

5) جهان علم و فناوری ژنو

اگر به علم علاقه دارید، جهان علم و فناوری ژنو به ‌روی بازدیدکنندگان تحقیقات هسته‌ای باز است. این سایت بزرگترین آزمایشگاه فیزیک ذرات در جهان را در خود جای داده است. این مرکز یک کره زمین بسیار بزرگ با ارتفاع 27 متر است.

مزایا و معایب زندگی در سوئیس

زندگی در سوئیس مانند هر کشور دیگری مزایا و معایب مخصوصی دارد که آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

مزایا

 • به‌ دلیل استانداردهای بالای مسکن، کیفیت ساخت و ساز در سوئیس عالی است.
 • فضاهای باز در این کشور اهمیت دارند و به‌همین دلیل مکان‌های تفریحی مناسبی برای افراد خانواده در نظر گرفته شده است.
 • وجود مدارس دولتی متعددی با کیفیت آموزش عالی برای تحصیل فرزندان مهاجران
 • کودکان به‌ دلیل امنیت بالا می‌توانند به‌صورت مستقل در خیابان‌ها تردد کرده، دوچرخه سواری کنند یا سوار اتوبوس شوند.
 • نرخ بیکاری در سوئیس کم است.
 • مردم سوئیس در مدارس آموزش زبان انگلیسی می‌بینند و بنابراین اکثر مردم محلی آن به‌خوبی به این زبان صحبت می‌کنند.
 •  

معایب

 • بازار مسکن سوئیس رقابتی و گران است.
 • قوانین سختگیرانه‌ای که در رابطه با مسکن وجود دارد، باعث می‌شود افراد زمان زیادی را برای یافتن محل مناسبی برای اقامت خود صرف کنند.
 • ممکن است بعضی از مجتمع‌های مسکونی مقرراتی در رابطه با رفت آمد داشته یا خشکشویی مشترک داشته باشند.
 • آرامش سوئیس ممکن است برای مهاجران مجرد یا بدون بچه کمی خسته‌کننده باشد.
 • به‌ دلیل بسته بودن جوامع محلی دوستی با مردم محلی می‌تواند دشوار باشد.
 • به ‌استثنای پمپ بنزین‌ها، فروشگاه‌های کوچک و ایستگاه‌های قطار، تمام کشور در روزهای یکشنبه هر هفته تعطیل است.
 • کودکانی که به زبان سوئیسی تسلط ندارند، ممکن است در مدارس دولتی دچار مشکلاتی شوند.
 • مدارس خصوصی برای تحصیل کودکان گران هستند.
 • اغلب مدارس دانش آموزان را برای وقت ناهار به منزل می‌فرستند و ادامه کلاس‌ها بعد از ناهار است.
 • فرصت‌های شغلی برای آن دسته از مهاجرانی که به زبان آلمانی یا فرانسوی صحبت نمی‌کنند، محدود است و اغلب کارفرمایان مدارک زبان خارجی را به رسمیت نمی‌شناسند.
 • مهاجران امکان دارد به‌ علت مانع زبانی برای زندگی در سوئیس دچار شوک فرهنگی شوند.
 •  

هزینه زندگی در سوئیس

با وجود آرامشی که در سوئیس حکمفرمایی می‌کند، هزینه زندگی در این کشور بسیار زیاد است. شهرهای زوریخ و جنوا همیشه در لیست گران‌ترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار می‌گیرند. میانگین اجاره خانه در این کشور 2200 فرانک سوئیس است و 80 درصد ملک‌ها ماهیانه اجاره‌ای بین 600 تا 5120 فرانک سوئیس دارند.

یک فرد مجرد برای زندگی در اکثر شهرهای سوئیس باید 3500 فرانک سوئیس حقوق داشته باشد و این مقدار برای یک خانواده چهارنفره ماهیانه 9000 فرانک سوئیس است.

سخن نهایی

از زیباترین کشورهای جهان برای زندگی سوئیس است. این کشور با وجود وسعت کم خود یکی از بهترین مقصدهای جهان از لحاظ رفاه و سطح استانداردهای زندگی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Alert: Content is protected !!