خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

دانمارک

فهرست مطالب

اکثر کسانی که اروپا را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، دوست دارند سری هم به دانمارک بزنند. کشوری که به خاطر جو آرامش‌بخش و صلح‌جویانه خود به مقصد توریستی خاصی تبدیل شده است. از طرفی دلایلی مانند کیفیت خدمات بهداشتی و سلامت، محیط پاکیزه و هزینه پایین مسکن باعث شده است که مهاجران زیادی بخواهند به این کشور آیند.

اگر شما هم جزو کسانی قرار می‌گیرید که این کشور را برای مسافرت یا مهاجرت انتخاب کردید، تا انتها همراه ما باشید تا به بررسی آن از جوانب مختلف بپردازیم.

 

معرفی دانمارک

دانمارک کشوری است که مرز آن از بخش مرکزی قاره اروپا به سمت شمال امتداد می‌یابد و همراه با نروژ و سوئد در بخش شمالی قاره اروپا به نام اسکاندیناوی قرار گرفته‌اند. این کشور با نام اصلی پادشاهی دانمارک نیز شناخته می‌شود و نام دیگر آن دانوانگ (Danevang) است.

پادشاهی دانمارک جزایر فارو و جزیره گرینلند را نیز در بر می‌گیرد که در اقیانوس اطلس شمالی واقع شده‌اند. هر یک از این مناطق تاریخ، زبان و فرهنگ مخصوص به خود را دارند. حکومت داخلی آن‌ها در سال 1948 به فاروها و در سال 1979 به گرینلند اعطا شد اما سیاست خارجی و دفاع از سرزمینشان، همچنان تحت کنترل دانمارک است.

پایخت دانمارک کپنهاگ است و دومین شهر بزرگ آن آرهوس نام دارد. دانمارک دومین کشور دنیا از نظر شاد بودن مردم آن و رضایتشان از زندگی است.

 

تاریخچه دانمارک

اگرچه دانمارک از نظر قلمرو و جمعیت کوچک بوده اما نقش مهمی را در تاریخ اروپا ایفا کرده است. در دوران ما قبل تاریخ دانمارکی‌ها و سایر اسکاندیناوی‌ها جامعه اروپایی را در زمانی‌که وایکینگ‌های غارتگر حمله کرده بودند، بازسازی کردند.

در طول قرون وسطی پادشاهی دانمارک از طریق قدرت اتحادیه کالمار بر شمال غربی اروپا تسلط پیدا کرد. در قرون بعدی این کشور با توجه به شرایط جغرافیایی که داشت، آغازکننده اتحادهای تجاری متعددی در سراسر اروپای شمالی، اروپای غربی، بریتانیای کبیر و ایالات متحده به نفع صنایع دریایی بود.

دانمارک کمک‌های مهمی را به فرهنگ جهانی، نهادهای دولتی و مطرح کردن رویکردهای مشارکتی و غیرخشونت‌آمیز برای حل مشکلات جهان کرده است.

آموزش های ویزای کانادا

موقعیت جغرافیایی

دانمارک کشوری جزیره‌ای است که بیش از 440 جزیره آن را تشکیل دادند که از بین آن‌ها تنها حدود 70 جزیره مسکونی هستند. جالب است بدانید که پایتخت این کشور نیز در یک جزیره قرار دارد.

موقعیت مکانی دانمارک آن را به دروازه‌ای عالی برای سایر کشورهای اسکاندیناوی و بقیه نواحی اروپا تبدیل کرده است. این کشور از طریق هواپیما با برلین تنها یک ساعت فاصله دارد و در کمتر از دو ساعت می‌توان از آن به لندن و پاریس رسید. بارسلونا، رم، وین و پراگ نیز تنها چند ساعت با این کشور فاصله دارند.

دانمارک در مرز 68 کیلومتری یوتلند با آلمان قرار دارد و مستقیما به قاره اروپا متصل بوده و به‌غیر از بخش جنوبی این کشور از سایر مرزها با دریا احاطه شده است. این کشور از قسمت دریایی که در شمال آن واقع شده است با بریتانیا مرز مشترک دارد.

نروژ و سوئد نیز در شمال اروپا قرار دارند و با مرزهای دریایی که دریای شمال را به دریای بالتیک متصل می‌کنند، از دانمارک جدا شده‌اند. این کشور را باید شبیه به دشتی بدانیم که حدود 30 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. بلندترین نقطه این کشور 173 متر ارتفاع دارد و تپه‌ای جنگلی در قسمت شرق یوتلند است.

جمعیت این کشور به حدود 5.8 میلیون نفر می‌رسد و 5 استان اصلی به نام‌های هوودستان، میتولن، نوردیولند، شیلند و سوددانمارک دارد. بیش از یک میلیون از جمعیت دانمارک در پایتخت آن یعنی کپنهاگ ساکن شدند، بنابراین طبیعی است بسیاری از شرکت‌ها و برندهای مهم آن‌جا قرار داشته باشند.

امکانات رفاهی

ساکنان این کشور از شادترین مردم روی کره زمین هستند و سیستم رفاهی دانمارک را باید یکی از دلایل آن بدانیم. براساس آمار منتشر شده، دانمارک پس از فنلاند دومین کشور شاد دنیا است. اساس سیستم رفاهی این کشور حقوق رایگان و برابر و امکان استفاده از مراقبت‌های بهداشتی و آموزش برای همه مردم است.

هدف سیستم رفاهی این کشور هم تضمین برابری اقتصادی در جامعه، نبودن فساد، نرخ پایین جرم و جنایت است. در دانمارک ارائه خدمات آموزش رایگان برای همه به منظور تضمین رشد، رفاه و رقابت در اولویت قرار دارد. ترکیبی از استانداردهای تحصیلی بالا و رویکردهای یادگیری نوآورانه دانش‌آموزان دانمارکی را برای ایفای نقش فعال در دنیای امروز آماده می‌کند.

سیستم آموزش عالی این کشور همکاری طولانی با موسسات تجاری، صنعتی و تحقیقاتی دارد و محیطی مناسب را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

در این کشور در یک هفته کاری، افراد حدود 37 ساعت مشغول به کار هستند. همچنین ساعت‌های کاری انعطاف‌پذیر نیز رایج است، زیرا بیشتر مردان و زنان دانمارکی در کنار یکدیگر کار می‌کنند. به‌طور کلی ساعت کاری بستگی به شغل و موقعیت اجتماعی شخص دارد اما بیشتر مردم از ساعت 8 صبح تا 4 بعدازظهر کار می‌کنند.

گرچه زندگی در دانمارک هزینه زیادی دارد اما سطح درآمد هم در آن‌جا بالا است. برای داشتن زندگی معمولی در این کشور باید ماهانه حدود 7000 کرون درآمد داشته باشید. البته این رقم بستگی به شهری که در آن زندگی می‌کنید نیز دارد. در شهرهای کوچکتر می‌توانید با درآمد کمتر نیز زندگی مناسبی داشته باشید.

 

آب‌وهوا

این کشور آب‌وهوای معتدلی دارد. در تابستان هوا نسبتا خنک است و زمستان‌ها دمای پایین و سردی دارند. در دانمارک روزهای زیادی از سال باران می‌بارد، به‌نحوی که مقدار آن سالانه به‌طور متوسط به 765 میلی‌لیتر می‌رسد و رطوبت هوا نیز بالا است.

در این کشور زمستان‌ها شب‌های طولانی دارند، به‌همین دلیل شاید این شرایط برای برخی افراد طاقت‌فرسا باشد. در فصل‌های بهار و تابستان نیز دمای هوا متعادل است و خورشید کاملا بر این سرزمین می‌تابد.

بورنهلم آفتابی‌ترین جزیره این کشور به‌شمار می‌رود. حدود 62 درصد از مساحت دانمارک برای کشاورزی استفاده می‌شود و دولت بخش زیادی از درآمد خود را از آن در می‌آورد، به‌طوری که براساس آمار 56 درصد زمین‌های زراعی به کشت ذرت اختصاص داده شده‌اند.

مردم دانمارک

مردم دانمارک اسکاندیناوی نوردیک به‌شمار می‌روند و بیشتر آن‌ها از نظر تیپ و قیافه بلوند، چشم آبی و قد بلند هستند. در بخش جنوبی این کشور برخی از مردم نژاد آلمانی دارند و از آلمان به دانمارک مهاجرت کرده‌اند.

مردم دانمارک بالاترین استانداردهای زندگی را در جهان دارند. همه خانواده‌ها بیش از 1500 دلار در سال برای هر کودک 18 سال خود دریافت می‌کنند.

در این کشور 75 درصد جمعیت اعضای ثبت شده در كلیسای انجیلی لوتران هستند اما تنها کمتر از یک پنجم مردم خود را بسیار مذهبی می‌دانند. مسیحیت فرهنگ دانمارک را شکل داده است و در حومه شهرها کلیساهای قدیمی و سنتی زیادی دیده می‌شوند.

یکی از غذاهای معمولی و معروف دانمارک ساندویچ سرد است که از تکه‌های کالباس و پنیر با نان چاودار تهیه می‌شود. بیشتر دانمارکی‌ها از دوچرخه به‌عنوان وسیله حمل‌ونقل استفاده می‌کنند.

 

اقتصاد

اقتصاد این کشور وابسته به کشاورزی، بخش‌های خدماتی، صنعتی و پزشکی است. دانمارک محصولاتی مثل گوشت، لبنیات و تجهیزات پزشکی را به سایر کشورها صادر می‌کند. دانمارک با آن‌که کشوری اروپایی است واحد پولی متفاوت با یورو به اسم کرون دارد. میزان فساد در اقتصاد این کشور بسیار پایین است و مردم آن رفاه زیادی دارند.

 

جاذبه‌های گردشگری دانمارک

جاهای دیدنی دانمارک بسیار زیبا و منحصر به‌فرد هستند. تعدادی از جذاب ترین مکان های دیدنی دانمارک را در لیست زیر آورد‌ه‌ایم:

 • جزیره فسیل
 • صخره مانس به ارتفاع 128 متر
 • پارک ملی تای
 • تپه ماسه‌ای Råbjerg Mile
 • Faxe Kalkbrud مکانی زیبا با دریاچه‌های آبی کریستالی و تپه‌های شنی سفید
 • دریای وادن
 • باغ تیوولی کپنهاگ
 • بندر نیهاون
 • موزه ملی دانمارک
 • کاخ کریستین برگ
 • پل اورسوند کپنهاگ
 • موزه لینگبی
 • قلعه کرانبورگ
 • قلعه اگسکوف
 • موزه هانس کریستین اندرسن

کاخ آمالینبورگ

مزایا و معایب زندگی در دانمارک

با زندگی و مهاجرت به دانمارک از مزایای زیر برخوردار می‌شوید:

 

 • شرایط مناسب کاری: در این کشور فرصت‌های شغلی زیادی با درآمد بالا وجود دارد. افراد می‌توانند با داشتن شغل مناسب هزینه‌های زندگی و تفریح خود را به‌راحتی فراهم کنند و حتی برای آینده خود پس‌انداز داشته باشند.
 • اقتصاد غنی و رو به رشد
 • امکانات رفاهی عالی
 • میزان رضایت از زندگی در بین مردم دانمارک بسیار بالا است.

جدا از مزایای بالا، زندگی در این کشور با معایبی نیز همراه است. از جمله:

 • میزان بارش باران در این کشور بسیار بالا است. این موضوع می‌تواند برای برخی افراد ناخوشایند باشد.
 • اگر علاقه‌مند به هوای آفتابی هستید، به‌سختی با فصل‌های پاییز و زمستان این کشور کنار خواهید آمد.
 • هزینه‌های بالای زندگی: در این کشور هزینه‌های زندگی بالا است و از مردم مالیات نسبتا زیادی گرفته می‌شود. همه شهروندان دانمارکی باید ماهانه بخشی از درآمد خود را به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند. البته ناگفته نماند که این مالیات‌ها صرف تامین خدمات اجتماعی مفید می‌شوند.
 • اگر می‌خواهید به مدت طولانی در دانمارک زندگی کنید، بهتر است زبان دانمارکی را یاد بگیرید. چون درصد کمی از مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند.
 • مردم دانمارک شاد هستند اما خیلی خونگرم نیستند. بنابراین برقراری ارتباط با مردم این سرزمین ممکن است کار سختی باشد.
آموزش های ویزای کانادا

سخن نهایی

دانمارک یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی محسوب می‌شود که مردم آن هم بسیار شاد هستند و نسبت به زندگی خود احساس رضایت دارند. نرخ جرم و جنایت در این کشور بسیار کم است و از طرفی اقتصاد غنی، سالم و بدون فساد دارد.

جاذبه‌های گردشگری، امکانات رفاهی عالی، امکانات تفریحی جذاب، طبیعت زیبا، دانشگاه‌هایی با رتبه علمی بالا و فرصت‌های شغلی مناسب دانمارک را به یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌ها برای زندگی و مهاجرت تبدیل می‌کنند. تنها موردی که شاید زندگی در این کشور را برای برخی افراد سخت کند، زمستان‌های سرد با شب‌های طولانی است.

اگر تصمیم به سفر یا مهاجرت به دانمارک گرفتید، به کمک مطالب بالا می‌توانید اطلاعات خوبی از آن‌ به‌دست آورید.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *