خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

فرهنگ اسپانیا

فهرست مطالب

فرهنگ اسپانیا                  

اسپانیا ترکیب فرهنگی پیچیده‌ای دارد.  در این کشور بسیاری خود را اسپانیایی می‌دانند و در طرف مقابل کسانی هستند که خود را پیش از اسپانیایی بودن به‌عنوان کاتالان، باسکی یا گالیسیایی معرفی می‌کنند.

شبه‌جزیره‌ی ایبری با توجه به موقعیت جغرافیایی که در جنوب غرب اروپا دارد پلی برای ارتباط بین فرهنگ اروپای شمالی و جنوبی و همچنین بین آفریقا و ساکنان سواحل مدیترانه در اروپا بوده است. از طرف دیگر فرازها و نشیب‌هایی که تاریخ این سرزمین داشته است آن را به مکانی برای تداخل فرهنگ‌های گوناگون تبدیل می‌کند. شبه‌جزیره‌ی ایبری به میراث غنی فرهنگ خود می‌بالد؛ اثرات این میراث در فرهنگ کنونی این سرزمین مشهود است.

به نظر می‌رسد سبک زندگی که در فرهنگ اسپانیا وجود دارد کامل‌تر است؛ سبکی که عجله کردن در آن ارزشی ندارد. در این کشور مردم تمایل دارند که زمان خود را به قدردانی از افراد اختصاص دهند. مردم اسپانیا از وعده‌های غذایی متنوع و طولانی لذت کامل می‌برند و در روستاهای حیاتبخش و شهرهای جذابی که کشور آنها دارد قدم می‌زنند.

ما برخی ابعاد فرهنگ کشور اسپانیا را بررسی می‌کنیم.

آموزش های ویزای کانادا

خانواده

خانواده به‌طور سنتی، شامل خانواده‌ی هسته‌ای و گسترده، پایه و اساس ساختار اجتماعی بوده است و حمایت اجتماعی و مالی را از فرد دارد. در دهه‌های اخیر جمع شدن تمام اعضای خانواده در یک خانه کمتر شده است اما پیوندهای خانوادگی بخشی مهم از جامعه‌ی اسپانیا است.

مانند نقاط دیگر در جهان، خانواده‌ها در اسپانیا با هم متفاوت هستند اما همه‌ی آنها معمولاً برخوردی گرم، صمیمانه و روابطی محکم در بین اعضای خود دارند. وعده‌های غذایی روزانه که به صورت دسته‌جمعی صرف می‌شوند و دورهمی‌های دیگر باعث نشاط در خانواده‌های اسپانیایی می‌شود و سکوت خانه را می‌شکند. مردم اسپانیا در گروه‌های بزرگ تمایل دارند که بلند حرف بزنند.

نقش اعضای خانواده در اسپانیا در حال به‌روز شدن است همانطور که در سرتاسر جهان این‌گونه است. در اسپانیا زنان بسیاری در بیرون از خانه به کار مشغول هستند اما با این حال وقتی پدر خانواده سر کار است مادر، به‌طور سنتی، مسئولیت اداره کردن امور خانه را بر عهده دارد.

ساختار سنتی و اندازه‌ی یک خانواده در اسپانیا با گذشت زمان تغییر کرده است. مردم برای مدتی طولانی زندگی می‌کنند و فرزندان کمتری به دنیا می‌آورند. خانواده‌های کم‌جمعیت در اسپانیا به‌طور متوسط دو فرزند دارند.

اعضای خانواده‌های گسترده در اغلب اوقات، مخصوصاً در دور‌همی‌های شلوغ آخر هفته، یکدیگر را ملاقات می‌کنند.

 خانواده‌های شهری در اسپانیا معمولاً در واحدهای آپارتمانی زندگی می‌کنند. در بیرون از شهر، به‌طور خاص در روستاهای کوچک، خانواده‌ها تمایل دارند که در خانه‌های بزرگ با باغچه‌ای کوچک زندگی کنند.

در اسپانیا معمول نیست که افراد با سن زیر دوازده یا سیزده سال در منزل شخصی زندگی کنند.

ارتباط اجتماعی                 

در فرهنگ اسپانیا وقتی مردم با یکدیگر به گفتگو می‌پردازند در حالتی صمیمانه قرار می‌گیرند و غالباً بازوی طرف مقابل را لمس می‌کنند. برای مردم اسپانیا برقراری ارتباط چشمی مهم است و برخلاف فرهنگ‌های دیگر برای مدتی طولانی آن را ادامه می‌دهند. در اسپانیا خواهید دید برای اینکه از چیزی که گفته می‌شود دفاع شود مردم بیش از حد از حالات صورت و حرکات دست استفاده می‌کنند؛ همچنین آنها بلند صحبت می‌کنند و زیاد می‌خندند یا لبخند می‌زنند. اشاره کردن به دیگران بی‌ادبی است اما خیره ماندن به دیگران در اسپانیا بیش از حد معمول است. در اسپانیا نشان دادن احساسات در جمع، برای زنان بیش از مردان مورد قبول است.

مذهب

مذهب کاتولیک رومی در کشور اسپانیا فراگیر است و تقریباً به‌طور رسمی بیش از نود و چهار درصد مردم این کشور به این مذهب ارتباط داده می‌شوند. در طول تاریخ گروه‌های مذهبی مختلفی از قبیل مسلمانان، یهودیان و مسیحیان برای دوره‌های طولانی در اسپانیا با هم همزیستی داشتند. امروزه بسیاری از مراسم‌های سنتی پیش از آنکه مذهبی به حساب بیایند، رویدادهایی فرهنگی هستند.

تاریخ مذهبی اسپانیا در شهرهای خیلی کوچک آشکار است. در این شهرها معمولاً کلیسا باشکوه‌ترین ساختمان است. کلیساها در شهرهای بزرگ تقریباً به موزه تبدیل شده‌اند.

غذا

هر منطقه‌ای در اسپانیا موارد تخصصی خاص خود را در غذا دارد. با این حال، روش آشپزی در اسپانیا عموماً به سبک مدیترانه‌ای همراه با مقادیر زیادی روغن زیتون، سیر، پیاز، سیب‌زمینی و فلفل است. در فرهنگ اسپانیا ناهار وعده‌ی اصلی در طول روز است و در حدود ساعت دو یا سه بعد از ظهر صرف می‌شود. شام تا حداقل ساعت نه شب صرف نمی‌شود. در اسپانیا مصرف ماهی و غذای دریایی زیاد است. همچنین گوشت قرمر و خوک هم به‌‌طور نسبی هر روز خورده می‌شود.

تاپا (Tapa) نوعی پیش‌غذای اسپانیایی است. از انواع سنتی تاپاها به موارد زیر اشاره می‌شود:

  • کوفته‌قلقلی با نام آلبوندیگاس (albóndigas)
  • ماهی مرکب سرخ شده با ‌نام کالامارس (calamares)،
  • نوعی اُملت با سیب‌زمینی با ‌نام تورتیلا دِ پاتاتاس (tortilla de patatas)

از غذاهای سنتی و مخصوص تابستان در اسپانیا موارد زیر نام برده می‌شود:

  • پائلا (paella) که غذایی برنجی همراه‌ با سبزیجات و غذای دریای است
  • گازپاچو (gazpacho) که نوعی سوپ گوجه‌فرنگی و سرد است

در اسپانیا برای دسر می‌توانید پیش دست‌فروش‌های خیابانی بروید. آنها چوروس (Churros)، که نوعی دونات است، با رویه‌ی شکلاتی و فلن (flan)، که نوعی فرنی است، را می‌فروشند.

هنر

غرور و علاقه‌ی خاصی در دولت کشور اسپانیا دیده می‌شود که از انواع هنری که در موزه‌ها و دانشگاه‌های این کشور به نمایش درمی‌آیند حمایت کند؛ هنرهایی که جزیی از میراث تاریخی این کشور هستند.

اکتشاف در اسپانیا هم به‌معنی سفر به گذشته و هم پیش افتادن در زمان است. قنات‌های رومی و قلعه‌های قرون وسطی تا معماری نوین در اسپانیا همه‌ی افراد را شگفت‌زده می‌کند.

اسپانیا آثار هنری بسیاری دارد که ارزش تاریخی پیدا کرده‌اند. گذشت قرن‌ها و ترکیب فرهنگ‌های مختلف، اثر خود را گذاشته است و اسپانیا را صاحب میراث هنری ارزشمندی می‌کند. آثار هنری اسپانیا داستان‌هایی دارند که هر کسی را مسحور می‌کند.

اسپانیا هنرمندانی مانند ولاسکوئز (Velázquez)، پیکاسو (Picasso)، دالی (Dalí) و گائودی (Gaudí) را دارد که شاهکارهای زیبایی از خود به یادگار گذاشته‌اند.

کشور اسپانیا در هنر موسیقی تاریخ خود را دارد. گیتار نمادین اسپانیایی (the iconic Spanish Guitar) در سراسر تاریخ این کشور یکی از متداول‌ترین انواع سازهای موسیقی است که در جشن‌های فرهنگی و همچنین بین خانواده‌ها در سرتاسر کشور نواخته می‌شد. در میان همه‌ی انواع موسیقی و رقص در اسپانیا گیتار فلامنکو (the Flamenco guitar)،که رقص فلامنکو (the Flamenco dance) را همراهی می‌کند، بیشترین محبوبیت و شهرت را دارد.

در اسپانیا با تورهای گردشگری مخصوصی که وجود دارد می‌توانید آثار مختلف هنری را ببینید و کشف کنید. گردش در موزه‌هایی مانند پادرو (the Prado) یا تماشای مکان‌هایی مانند الحَمبرا (Alhambra) در گرانادا کار ارزشمندی است.

آموزش های ویزای کانادا

در این مقاله ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به‌ صورت خلاصه و مفید شما را با کشور اسپانیا و استان‌ها و قلمروهایش آشنا کنیم و یک تصویر کلی از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه اسپانیا را به شما نمایش دهیم. بدیهی است که نمی‌توان تنها در یک مقاله تمام ویژگی‌های کشور چند فرهنگی و بزرگی مثل اسپانیا را پوشش داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که اسپانیا بهشت مهاجرین است و گزینه اول هر فردی برای زندگی و کار اسپانیا است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *