خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

مهاجرت به ایتالیا

فهرست مطالب

مهاجرت به ایتالیا

کشور ایتالیا با دارابودن جاذبه‌های توریستی فراوان هرساله پذیرای میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان است. ازنظر تعداد گردشگری که هرساله وارد این کشور می‌شوند ایتالیا در بین پنج کشور نخست دنیا قرار دارد. کشوری زیبا با فرهنگ و تمدنی کهن و مردمی خونگرم و مهربان. بدیهی است زندگی در چنین کشوری آرزوی خیلی‌ها در دنیا است و متقاضیان بسیاری به دنبال راهی برای کسب اقامت و مهاجرت به ایتالیا هستند. به‌طورکلی ولی مهاجرت به ایتالیا برای ایرانیان به دلایل گوناگونی جذاب است. از دلایل عمده مهاجرت به ایتالیا می‌توان پایین بودن هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های ممتاز این کشور و نیز پایین بودن هزینه‌های زندگی در ایتالیا را برشمرد. خونگرمی و مهمان‌نوازی ایتالیایی‌ها و آب‌وهوای گرم و معتدل این کشور هم از دیگر دلایل علاقه متقاضیان به این کشور است. با ما همراه باشید تا به بررسی راه‌های مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت و اقامت این کشور بپردازیم.

آموزش های ویزای کانادا

روش‌های مهاجرت به ایتالیا

برای مهاجرت روش‌های گوناگونی وجود دارد. بعد از مهاجرت شما باید برای اخذ اقامت ایتالیا و تابعیت این کشور قوانین خاصی را رعایت کنید. در ادامه این موضوع این روش‌ها را به شما معرفی کرده و شرایط لازم برای به‌دست‌آوردن اقامت ایتالیا از طریق این راه‌ها را برای شما شرح می‌دهیم.

 

کار در ایتالیا

برای مهاجرت به ایتالیا می‌توان از ویزای کاری نیز استفاده کرد. روند درخواست ویزای کاری برای ایتالیا بدین‌گونه است که شما ابتدا باید از طریق وب‌سایت‌های کاریابی و سایر روش‌های ممکن شغل مدنظر خود را بیابید، بعد از یافتن شغل موردنظر باید برای کارفرما رزومه خود را ارسال کنید، سپس نوبت به گرفتن نامه پیشنهاد شغلی یا Job Offer می‌رسد، مرحله بعدی درخواست ویزای کاری ایتالیا از طریق سفارت این کشور است که به‌صورت نرمال حدود 30 روز کاری به طول می‌انجامد، بعد از صدور ویزا شما به ایتالیا سفر کرده و اقدام به امضای قرارداد کاری با کارفرما می‌کنید. توجه کنید که از زمان ورود شما به ایتالیا تا امضای قرارداد نباید بیشتر از 8 روز طول بکشد. مرحله آخر هم گرفتن مجوز اقامت ایتالیا از اداره پلیس محلی است. قبل از اقدام برای مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای کاری بایستی به چند نکته توجه کنید. در نظر داشته باشید که ایتالیا با نرخ بیکاری حدود 10 درصد بعد از یونان و اسپانیا در رده سوم کشورهای اروپایی از نظر بیکاری قرار دارد که نشان‌دهنده فرصت‌های کم شغلی در این کشور است. همچنین باید احراز شود که نیروی کاری مدنظر در اروپا و ایتالیا وجود ندارد، برای همین کارفرما باید 3 ماه در ایتالیا و 3 ماه در اروپا برای موقعیت شغلی مدنظر آگهی داده باشد و کسی متقاضی آن کار نشده باشد. بروکراسی و کاغذبازی‌های اداری در ایتالیا به‌شدت کلافه‌کننده و حوصله‌سربر است. تصور کنید که در چنین شرایطی به زبان ایتالیایی هم مسلط نباشید، پس بهتر است قبل از اقدام برای گرفتن اقامت ایتالیا به فکر وکیلی خبره و مورد اعتماد باشید که به زبان ایتالیایی هم مسلط باشد.

تحصیل در ایتالیا

یکی از پرطرف‌دارترین روش‌های مهاجرت به ایتالیا و گرفتن اقامت ایتالیا مهاجرت تحصیلی است. البته این روش به‌تنهایی نمی‌تواند برای اخذ اقامت ایتالیا به‌صورت دائمی استفاده شود، ولی می‌تواند به‌عنوان عاملی تسهیل‌کننده برای یافتن شغل مناسب نقش ایفا کند و همین‌طور که در بالا هم به آن اشاره شد بعد از یافتن شغل می‌توانید مجوز اقامت ایتالیا را به‌صورت موقت و بعد از 5 سال اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. برای اینکه بتوانید در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کنید ابتدا باید از طریق سایت Universitaly درخواست پذیرش خود را ثبت کنید. بعد از پذیرش باید درخواست ویزای تحصیلی بدهید. توجه کنید که بهتر است برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا به زبان ایتالیایی مسلط باشید ولی امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم برای بعضی رشته‌ها ممکن است. برای تحصیل به زبان انگلیسی باید حداقل نمره 6.5 را در آزمون آیلتس کسب کرده باشید و یا اینکه نمره 70 تا 80 مدرک تافل داشته باشید. بدون داشتن مدرک زبان هم می‌توان برای مهاجرت به ایتالیا و گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کرد البته درصورتی‌که در مصاحبه حضوری با مسئول پذیرش سطح زبان شما تأیید شود. پس می‌توان گفت بدون داشتن سطح قابل قبولی در زبان انگلیسی یا ایتالیایی باید قید ویزای تحصیلی ایتالیا را بزنید.

سرمایه‌گذاری در ایتالیا

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به ایتالیا و اخذ اقامت ایتالیا سرمایه‌گذاری است. شرایط لازم برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری ایتالیا شامل موارد زیر است:

  • سرمایه‌گذاری به میزان حداقل 2 میلیون یورو در اوراق قرضه دولتی
  • سرمایه‌گذاری حداقل 2 میلیون یورویی در سهام شرکت‌های ایتالیایی
  • سرمایه‌گذاری حداقل به مبلغ 1 میلیون یورو در پروژه‌های عام‌المنفعه مثل آموزش، فرهنگ، مهاجرت، هنر، میراث‌فرهنگی، توسعه و آبادانی و مواردی ازاین‌قبیل.

این ویزای اقامتی شامل همسر بالای 18 سال و فرزندان زیر 18 سال فرد متقاضی هم می‌شود. همچنین اگر فرزند بالای 18 سال فرد متقاضی به دلیل مشکلات سلامتی از عهده خود برنیاید برای او نیز ویزا صادر می‌شود. چنانچه والدین فرد متقاضی بالای 65 سال سن داشته باشند و یا فرزند دیگری به جز او نداشته باشند هم شامل این ویزا می‌شوند. پس از گذشت 5 سال از اقامت موقت اجازه اقامت ایتالیا به‌صورت دائم داده می‌شود و بعد از 10 سال هم تابعیت ایتالیا قابل اخذ است.

ازدواج در ایتالیا

شاید در گذشته آسان‌ترین روش مهاجرت به ایتالیا ازدواج با شهروندان این کشور بود ولی به دلیل سوءاستفاده‌های بسیاری که از این قانون شد (بسیاری از این ازدواج‌ها صوری بود و تنها برای مهاجرت به ایتالیا انجام می‌شد) در حال حاضر سخت‌گیری‌های بسیاری بر این قانون اعمال می‌شود و به‌راحتی نمی‌توان از این طریق تابعیت ایتالیا را اخذ کرد. مدارک لازم برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج عبارت‌اند از: شناسنامه صادرشده در کشور مبدأ، گواهی عدم سوءپیشینه، رسید پرداخت 200 یورو، کپی مدارک مربوط به ازدواج که به زبان ایتالیایی هم ترجمه شده باشد. همین‌طور که گفتیم در سال‌های اخیر سخت‌گیری‌های بیشتری بر این قانون اعمال شده و شما برای اثبات حقیقی بودن ازدواج خود باید مدارک بیشتری ارائه کنید؛ مانند عکس‌های خانوادگی که دارای تاریخ باشند، مدارک رزرو هتل در سفرهای مشترک، پرینت تماس‌های گرفته شده زوجین با یکدیگر و موارد این‌چنینی که ثابت می‌کند این یک ازدواج معمولی و واقعی است.

 

تولد در ایتالیا

به‌طور‌کلی کشورها از دو طریق به نوزادی که در آن کشور متولد شده تابعیت می‌دهند. برخی کشورها کاری به تابعیت والدین نوزاد ندارند و درصورتی‌که نوزاد در آن کشور متولد شود به او تابعیت و پاسپورت آن کشور را می‌دهند. برخی نیز تنها در صورتی به کودک تازه‌متولدشده تابعیت می‌دهند که یکی از والدین او شهروند آن کشور باشد. کشور ایتالیا از قانون دوم تبعیت می‌کند و تنها به نوزادانی تابعیت می‌دهد که یا مادر یا پدرشان تابعیت ایتالیا را داشته باشند.

 

پناهندگی در ایتالیا

پیشنهاد می‌کنیم که به‌هیچ‌عنوان برای مهاجرت به ایتالیا از این روش استفاده نکنید. می‌توان گفت در شرایط کنونی که ایتالیا هرروزه با موج بی‌شمار پناهندگان از آفریقا و دیگر مناطق دنیا روبروست و روی خوشی به پناهندگان نشان نمی‌دهد. درخواست پناهندگی از این کشور به‌هیچ‌عنوان معقولانه نیست و چیزی که درنهایت عاید شما می‌شود ماه‌ها و گاه سال‌ها بلاتکلیفی در کمپ‌هایی است که اصولاً تنها برای زنده ماندن ساخته شده‌اند نه زندگی. تنها کسانی که از این ماجرا سود می‌برند قاچاقچیان انسان هستند.

آموزش های ویزای کانادا

سخن پایانی

در این مقاله درباره مهاجرت به ایتالیا و جذابیت‌های این کشور صحبت کردیم و گفتیم که ایتالیا با ویژگی‌هایی مثل پایین بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل می‌تواند مقصدی جذاب برای مهاجران کشورهای مختلف و ایران باشد. روش‌های زیادی برای مهاجرت به ایتالیا و گرفتن اقامت ایتالیا وجود دارد که شما بسته به شرایط و توانایی‌های خود می‌توانید از طریق یکی از آنها اقدام کنید. همچنین این هم گفته شد که پناهندگی روشی بسیار خطرناک و نامعقول برای اخذ اقامت ایتالیا است و به‌ندرت پیش می‌آید که به فرد پناهنده اقامت داده شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *