خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

ویزای ایتالیا

فهرست مطالب

ایتالیا کشوری است که در جنوب و مرکز اروپا قرار دارد و نزدیک به دریای مدیترانه است. این کشور یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای مسافران در جهان است.

ایتالیا جزو کشور‌های زیبای اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد که نقش مهمی را نیز در ناتو ایفا می‌کند. چنین ویژگی‌هایی باعث‌ شده‌اند تا افراد زیادی از سراسر جهان تمایل داشته باشند با سفر به این کشور، از جاهای مختلف آن دیدن کنند.

اما اگر کسی بخواهد به دلایلی مانند کار، گردش و تحصیل به کشور ایتالیا برود باید ویزای این کشور را داشته باشد.

ویزای ایتالیا

ایتالیا یکی از کشور‌های حوزه شینگن است که ورود به آن باید ویزای شنگن داشت. اعتبار تمام ویزای‌های شنگن کشور‌های حوزه شینگن یکی است.

حدود ۲۶ کشور عضو شنگن هستند. ویزای شنگن به دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت داده می‌شود. اگر کسی ویزای بلند مدت را داشته باشد، می‌تواند به مدت ۹۰ روز یا ۱۸۰ روز به ایتالیا و سایر کشورهای حوزه شنگن سفر کند.

همچنین اگر شخصی بخواهد برای مدت کوتاهی به کشور ایتالیا برود، می‌تواند از ویزای کوتاه مدت شنگن استفاده کند. با داشتن این ویزا به کشور‌های حوزه شنگن نیز می‌توانید سفر کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای ایتالیا

اگر متقاضی مدارک مورد نیاز را داشته باشد، سفارت کشور ایتالیا به او ویزا را می‌دهد. مدارکی مانند گذرنامه معتبر، عکس، برگه رزرو هتل (در صورت داشتن)، اثبات تمکن مالی، نامه مرخصی کاری یا تحصیلی، بیمه درمانی و پرداخت هزینه درخواست از جمله مدارکی هستند که باید حتما ارائه دهید.

 

گذرنامه

گذرنامه یکی از مهمترین مدارک برای درخواست ویزا است. این مدرک باید در فاصله ده سال گذشته قبل از درخواست صادر شده باشد و حداقل سه ماه بعد از انقضای ویزای ایتالیا اعتبار و دو صفحه خالی داشته باشد.

 

عکس

برای دریافت ویزای ایتالیا باید عکس خود را نیز ارائه دهید. این عکس باید تنها صورت و شانه‌ها را نشان دهد و سیاه و سفید باشد.

 

فرم درخواست

از دیگر مدارک لازم می‌توان به فرم درخواست ویزا اشاره کرد. این فرم را می‌توان به شکل آنلاین دانلود و پر کرد. متقاضی باید این نکته را در نظر داشته باشد که فرم را باید با دقت پر کند و اطلاعات داخل آن درست و قابل پیگیری باشند.

 

برگه رزرو هتل

این مدرک ضروری نیست اما می‌تواند روند گرفتن ویزا را آسان کند. همچنین باید ریسک آن را بپذیرید. زیرا اگر ویزا رد شود، هزینه زیادی در برخواهد داشت. به‌همین علت تعداد زیادی از آژانس‌های مسافرتی توصیه می‌کنند قبل از دریافت ویزا برای رزرو هتل اقدام نکنید.

 

اثبات تمکن مالی

یکی دیگر از مدارکی که برای گرفتن ویزای ایتالیا بسیار اهمیت دارد، مدرک اثبات تمکن مالی است. متقاضی باید ثابت کند که از نظر مالی مشکلی برای ماندن در این کشور ندارد و می‌تواند هزینه خود و خانواده‌اش را پرداخت کند.

اگر خانواده متقاضی او را حمایت می‌کنند، باید رسید بانکی و امضای آن‌ها همراه او باشد.

 

مرخصی کاری

این نامه ترجمه شده به زبان انگلیسی، نشان می‌دهد که کارمند می‌تواند کشور خود را ترک کند و برای گردش در ایتالیا مشکلی ندارد. مرخصی کاری تنها برای کارمندان صادر می‌شود.

 

نامه مرخصی تحصیلی

این نامه برای دانشجویانی است که قصد گرفتن ویزای ایتالیا را دارند. نامه مرخصی تحصیلی نشان می‌دهد دانشجو مشکلی برای ترک کشور خود و رفتن به ایتالیا را ندارد.

 

کاور لتر

متقاضی کاور لتر را می‌نویسد و در این مدرک با جزئیات توضیح می‌دهد به چه دلیلی می‌خواهد از ایتالیا دیدن کند.  

 

بیمه درمانی

فرد متقاضی باید بیمه درمانی داشته باشد که ۳۰۰۰۰ یورو را پوشش ‌دهد.

هزینه ویزای ایتالیا

هزینه ویزای کوتاه مدت ایتالیا برای سفر‌های کوتاه مدت را در جدول زیر آورده‌ایم:

 

سن متقاضی

هزینه‌ها به دلار آمریکا

هزینه‌ها به یورو

بزرگسالان

۹۶ دلار آمریکا

۸۰ یورو

فرزندان بین ۶ تا ۱۲

۴۸ دلار آمریکا

۴۰ یورو

فرزندان زیر شش سال

رایگان

رایگان

افرادی که پاسپورت دیپلماتیک دارند 

رایگان

رایگان

پژوهشگران

رایگان

رایگان

 

همچنین متقاضیان گرامی باید این نکته را در نظر داشته باشند که هزینه درخواست هنگام ثبت‌نام پرداخت می‌شود و بازگردانده نخواهد شد. اگر درخواست را متقاضی لغو کند یا از طرف سفارت رد شود، هزینه پس داده نمی‌شود.

مدت زمان انجام روند ویزای ایتالیا

روند انجام ویزای ایتالیا دو هفته طول می‌کشد و متقاضیان باید حدود دو هفته قبل از بازدید از این کشور برای این نوع ویزا اقدام کنند.

 

مراحل اپلای برای ویزای ایتالیا

اولین قدم برای اپلای ویزا، آگاهی از نوع آن است. نوع ویزا به هدف سفر متقاضی بستگی دارد. به‌طور کلی باید مراحل زیر را انجام دهید.

 • پر کردن فرم درخواست
 • جمع‌آوری مدارک
 • گرفتن وقت سفارت ایتالیا. برای این کار به وب‌سایت کارگزاری ایتالیا (CKGSIR) مراجعه کنید. زمان گرفتن وقت از این سفارت باید در صورت داشتن شماره تلفن، گذرنامه و تاریخ دعوتنامه یا هتل، آن‌ها را ارائه دهید. می‌توانید با ورود به این وب‌سایت فرم‌های درخواست ویزا را به‌شکل آنلاین تکمیل کنید.
 • انجام مصاحبه
 • منتظر ماندن برای اعلام نتایج

انواع ویزای ایتالیا

بسته به اهدافی که دارید برای سفر یا مهاجرت به ایتالیا می‌توانید یکی از 3 ویزای این کشور را دریافت کنید که عبارت هستند از: ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و ویزای کاری ایتالیا. در ادامه هر کدام را به‌صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

 

ویزای کاری ایتالیا

ویزای کاری نام‌های دیگری مانند ویزای D و ملی دارد. معمولا کشور ایتالیا هر سال یا دو سال به متقاضیان براساس بازار کار این نوع ویزا را می‌دهد.

متقاضی برای پیدا کردن کار باید مراحل زیر را انجام دهد.

 • پیدا کردن کارفرمای ایتالیایی که شما را استخدام کند و برای مجوز کار اپلای کنید.
 • زمانی که مجوز کار را دریافت کردید، می‌توانید برای ویزای کار اقدام کنید.
 • بعد از گرفتن ویزا اجازه دارید در این کشور بمانید و کار کنید.
 •  

ویزای توریستی ایتالیا

افراد زیادی از سراسر جهان به این کشور برای دیدن جاذبه‌های گردشگری سفر می‌کنند. تعدادی از شهروندان کشور‌های دیگر مانند ایران، برای رفتن به این کشور باید ویزای توریستی داشته باشند.

این نوع ویزا مانند ویزای شینگن است. در نتیجه، اگر فردی بخواهد برای گردش به این کشور سفر کند می‌تواند ویزای شینگن بگیرد. برای درخواست ویزای توریستی باید دو هفته قبل از سفر اقدام کرد و این نوع ویزا برای ۹ ماه معتبر است.

اگر می‌خواهید برای ویزای توریستی ایتالیا اقدام کنید، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • گرفتن وقت سفارت ایتالیا
 • پر کردن فرم درخواست
 • جمع‌آوری مدارک مانند گذرنامه، شناسنامه یا دعوتنامه
 • ارسال مدارک
 • انجام مصاحبه ویزا
 • پرداخت هزینه‌های درخواست
 •  

ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشجویان بین‌المللی که تمایل داشته باشند بیش از سه ماه در این کشور بمانند، باید برای ویزای تحصیلی اپلای کنند. این نوع ویزا به ویزا‌ی D یا ملی مشهور است.

برای این نوع ویزا باید پاسپورت، عکس، کپی از ویزا‌های قبلی، داشتن مهارت در زبان انگلیسی داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Alert: Content is protected !!