خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

ویزای ایتالیا

فهرست مطالب

اگر تمایل داشته باشید به دلایلی مانند کار، گردش و تحصیل به کشور ایتالیا بروید باید ویزای ایتالیا یا ویزای شنگن ایتالیا را اخذ کنید.

ایتالیا کشوری است که در جنوب و مرکز اروپا قرار دارد و نزدیک به دریای مدیترانه است. این کشور یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای مسافران در جهان است.

ایتالیا جزو کشور‌های زیبای اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد که نقش مهمی را نیز در ناتو ایفا می‌کند. چنین ویژگی‌هایی باعث‌ شده‌اند تا افراد زیادی از سراسر جهان تمایل داشته باشند با سفر به این کشور، از جاهای مختلف آن دیدن کنند.

کشور ایتالیا به دلیل برخورداری از جذبه‌های توریستی و بورسیه‌های تحصیلی در کنار خوش آب و هوا بودن و رفاه عمومی بالا به یکی از قطب‌های مهاجرتی و مسافرتی تبدیل شده است. به‌طوری‌که هر ساله افراد زیادی ویزای ایتالیا را اخذ کرده و به این کشور سفر می‌کنند. از آن گذشته ایتالیا بنا به شرایط و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد یکی از محبوب‌ترین کشورهای اروپایی برای ایرانیان به شمار می‌رود. در این مقاله شما را درباره آنچه که باید درباره انواع مختلف ویزای ایتالیا بدانید، آشنا کرده و شرایط هر کدام را بررسی خواهیم کرد. پس همراه ما باشید.

ویزای شنگن ایتالیا

ایتالیا یکی از کشور‌های حوزه شینگن است که ورود به آن باید ویزای شنگن داشت. اعتبار تمام ویزای‌های شنگن کشور‌های حوزه شینگن یکی است.

حدود ۲۶ کشور عضو شنگن هستند. ویزای شنگن به دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت داده می‌شود. اگر کسی ویزای بلند مدت را داشته باشد، می‌تواند به مدت ۹۰ روز یا ۱۸۰ روز به ایتالیا و سایر کشورهای حوزه شنگن سفر کند.

همچنین اگر شخصی بخواهد برای مدت کوتاهی به کشور ایتالیا برود، می‌تواند از ویزای کوتاه مدت شنگن استفاده کند. با داشتن این ویزا به کشور‌های حوزه شنگن نیز می‌توانید سفر کنید.

 

انواع ویزای شینگن ایتالیا

اگر قصد ورود به کشور ایتالیا را دارید، روش‌های مختلفی وجود دارد. در واقع بر اساس شرایط و اهدافی که هر فرد دارد، ویزای متفاوتی برای وی صادر می‌شود. از آنجایی که ایتالیا یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن است، از این رو شرایط و قوانین ویزای آن‌ها نیز، مشابه کشورهای عضو شینگن است. امروزه سفارت ایتالیا برای مقتضیان ورود به این کشور، چهار نوع ویزای مختلف را ارائه می‌دهد. این چهار نوع ویزا، در مدت زمان حضور در ایتالیا و تعداد دفعات ورود به این کشور تفاوت‌هایی دارند. در ادامه این 4 نوع ویزا را به طور کامل شرح داده‌ایم.

 

انواع ویزای شینگن ایتالیا بر اساس مدت زمان حضور

ویزای نوع A

ویزای شنگن نوع A به افرادی داده می‌شود که قصد دارند به شکل ترانزیتی به یک منطقه خارج از اتحادیه شینگن مسافرت کنند. افراد با داشتن این نوع از ویزای ایتالیا تنها قادر به آن هستند که در فرودگاه بمانند و اجازه خروج از فرودگاه را ندارند. در نتیجه دریافت این ویزا برای افرادی که قصد ورود به کشور ایتالیا را دارند کارایی چندانی نخواهد داشت.

 

ویزای نوع B

افرادی که ویزای نوع B را دارند، تنها قادر به آن هستند که در مدت زمان کوتاه یعنی کمتر از ۵ روز در ایتالیا اقامت داشته باشند.

 

ویزای نوع C

متقاضیان  ورود به کشور ایتالیا که ویزای شینگن ایتالیا نوع C دارند، تا حداکثر 90 روز اجازه حضور در خاک ایتالیا را داشته و پس از اتمام آن باید ایتالیا را ترک کنند. با داشتن ویزای نوع C، شما می‌توانید بدون هیچ‌گونه محدودیتی به کشورهای عضو پیمان شینگن عبور و مرور کنید.  

 

ویزای نوع D

ویزای نوع D که با نام ویزای ملی کشور ایتالیا نیز شناخته می‌شود، برای متقاضیانی مناسب است که قصد آن‌ها از اخذ ویزای ایتالیا، اقامت به مدت بیشتر از 90 روز است. با داشتن ویزای نوع D می‌توانید به صورت آزادانه و بدون هیچ گونه محدودیتی به کشورهای عضو شینگن رفت و آمد کنید.   

 

انواع ویزاهای ایتالیا بر اساس دفعات ورود

ویزای ایتالیا علاوه بر نوع A تا D که بر اساس مدت زمان حضور در این کشور است، به گونه دیگری نیز تقسیم بندی می‌شود. این نوع تقسیم بندی بر اساس دفعات مجاز برای حضور متقاضی در این کشور است.

 

ویزای یکبار ورود به کشور ایتالیا

افرادی که ویزای یکبار ورود به ایتالیا را دارند، تنها مجاز هستند که یک بار وارد این کشور شوند و در صورت ترک آن دیگر نمی‌توانند بار دیگر به این کشور بیایند. حتی اگر اعتبار ویزای آن‌ها باقی مانده باشد.

 

ویزای دو بار ورود کشور ایتالیا

این نوع از ویزا نیز همان‌طور که از نامش مشخص است، اجازه 2 بار رفت و آمد به کشور ایتالیا را در مدت زمان مشخص به فرد می‌دهد.

 

ویزای مالتیپل ایتالیا

ویزای مالتیپل یا ویزای مولتی ایتالیا برای افرادی که ویزای ایتالیا را اخذ می‌کنند، بهترین و کارآمدترین نوع ویزا است. این ویزا که با  درج عبارت MULTI روی ویزا مشخص می‌شود، به افراد اجازه می‌دهد تا به‌صورت نامحدود به این کشور رفت و آمد کنند. البته ممکن است محدودیت زمان برای این ویزای ایتالیا وجود داشته باشد.

فرم اخذ ویزای ایتالیا بهترین قیمت بالاترین شانس کمترین زمان

انواع ویزای ایتالیا بر اساس هدف سفر

علاوه بر دسته بندی‌هایی که به شرح و بررسی هر یک از آن‌ها پرداختیم، نوعی دیگری از دسته بندی ویزای ایتالیا وجود دارد که آن هم بر اساس اهداف سفر افراد مشخص می‌شود. از آنجایی که عموم مردم اکثرا اسم این نوع ویزای ایتالیا را شنیده و با آن آشنایت دارند تصمیم گرفتیم انواع ویزای ایتالیا بر اساس هدف سفر را نیز شرح دهیم.

 

ویزای تحصیلی ایتالیا

اکثر دانشجوها ایتالیا را با بورسیه‌های استانی که برای متقاضیان تحصیل ارائه می‌دهد می‌شناسند. از این رو بسیاری از افراد هر ساله برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می‌کنند. شما می‌توانید در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ایتالیا به تحصیل بپردازید. اگر ویزای ایتالیا برای تحصیل را اخذ کردید بایتی بدانید که برای این کار باید هزینه‌های دانشگاه خود را بپردازید. البته کشور ایتالیا به خاطر بورسیه‌های استانی که ارائه می‌دهد، تا حد زیادی این هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. از جمله از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا عبارت‌اند از:

 

 • مشخصات هویتی نظیر کارت ملی، شناسنامه، پاسپورت
 • ریز نمرات
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • دعوت نامه دانشگاه (در صورت وجود)
 • تمکن مالی (8 هزار یورو)
 • انگیزه نامه
 • و…

 

مدارک شما با توجه به نوع تحصیل، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. از این رو بهتر است در زمانی که به اخذ ویزای ایتالیا اقدام می‌کنید، به مدارک درخواستی دانشگاه و سفارت توجه کنید.

 

ویزای توریستی ایتالیا

کشور ایتالیا به خاطر بافت تاریخی، بناهای بی نظیر و خوش آب و هوا بودن همواره جز پر طرف‌دارترین کشورهای توریستی قرار داشته است. شما می‌توانید با این ویزای ایتالیا به مدت 90 روز در طول 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشید. البته شما بایتی در حین مصاحبه با افسر جهت گرفتن ویزای ایتالیا بایستی وی را متقاعد کنید که قصد شما از سفر به ایتالیا تنها گردشگری و یا بازدید اقوام بوده و پس از مدت مشخص شده، به کشور خود باز خواهید گشت.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ایتالیا به عنوان توریست عبارت‌اند از:

 • پاسپورت متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار و یک صفحه خالی
 • کلیه پاسپورت‌های قبلی متقاضی به همراه ویزاهای اخذ شده
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای توریستی ایتالیا
 • یک قطعه عکس
 • ترجمه و اصل کلیه اسناد ملکی
 • ترجمه و اصل گواهی اشتغال به کار
 • ترجمه و اصل سوابق بیمه تأمین اجتماعی
 • پرینت برگه وقت سفارت
 • تمکن مالی و تاریخچه گرش حساب
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • واچر هتل
 • ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)

 

ویزای کاری ایتالیا

افرادی که قصد کار در کشور ایتالیا را دارند بایتی ویزای ایتالیا را داشته باشند. برای اخذ ویزای کاری ایتالیا لازم است تا یک کارفرما یا شرکت برای شما پیشنهاد کاری ارسال کند، پس از این دعوت نامه کار راحتی را برای گرفتن ویزای ایتالیا خواهید داشت. البته از آن جایی که نرخ بیکاری در این کشور بسیار بالا است، افراد کمی هستند که بتوانند با هدف کار، ویزای ایتالیا را دریافت کنند. 

 

ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

ویزای سرمایه گذاری یکی از راحت‌ترین و پر مزایا ترین روش‌های اخذ ویزای ایتالیا شناخته می‌شود. شما برای دریافت این ویزای ایتالیا باید در کسب و کاری که در ایتالیا وجود دارد سرمایه گذاری کرده و شرایط شغلی برای شهروندان ایتالیا را فراهم کنید. شما می‌توانید برای اخذ ویزای ایتالیا از از طریق ثبت شرکت، خود حمایتی، کار آفرینی، خرید ملک و یا خرید اوراق قرضه در این کشور سرمایه گذاری کنید. حداقل سرمایه گذاری در کشور ایتالیا حداقل 50.000 یورو بوده و بسته به نوع سرمایه گذاری این رقم بالاتر می‌رسد. شایان ذکر است که سرمایه گذاری در این کشور برای اخذ ویزای ایتالیا مزایا  معایب بسیار زیادی داشته و لازم است تا افراد تمام جوانب آن را سنجیده و با اشخاص که اطلاعات کافی دارند، مشورت کنند.

 

ویزای درمانی

اخذ ویزای ایتالیا از طریق ویزای پزشکی (درمانی) یکی از راحت‌ترین نوع دریافت ویزا است. ویزای درمانی برای افرادی اعطا می‌شود که قصد دارند برای انجام معالجات پزشکی وارد ایتالیا شوند. البته شما بایستی مدارک پزشکی و تمکن مالی که نشان دهنده آن است که از پس هزینه‌های درمانی بر می‌آیید را در اختیار سفارت قرار دهید.

 

سایر ویزاهای ایتالیا

به‌غیراز روش‌های گفته شده، انواع دیگری از ویزای ایتالیا نیز وجود دارد که بنا به نیاز می‌توانید به دریافت هر کدام از آن‌ها اقدام کنید.

 

ویزای تجاری

ویزای تجاری به افرادی ارائه می‌شود که بنا به دلایل تجاری، عقد قرارداد و بررسی شرایط تجاری منطقه می‌خواهند وارد ایتالیا شوند.

 

ویزای ورزشی

ویزای ورزشی به مربیان و بازیکنان ورزشی اعطا می‌شود که قصد شرکت در مسابقات و رقابت‌های ورزشی در کشور ایتالیا را دارند.

 

ویزای ملاقات

افرادی که توسط یک سازمان خصوصی یا دولتی به عنوان یک مهمان در رویدادهای فرهنگی و علمی به این کشور دعوت می‌شوند، می‌توانند از این طریق ویزای ایتالیا را دریافت کند.

 

ویزای مذهبی

افرادی که قصد شرکت در مراسم مذهبی و یا انجام فعالیتی مذهبی دارند و برای این کار به ویزای ایتالیا نیاز دارند، می‌توانند ویزای مذهبی بگیرند.

 

ویزای داوطلبی

 برای افراد 20 تا ۳۰ساله که می‌خواهند به فعالیتی داوطلبانه‌ای نظیر سازمان NGO بپردازند، ویزای داوطلبی ارائه می‌شود.    

مدارک ویزای ایتالیا

برای دریافت ویزای ایتالیا بایتی یک سری دارک عمومی داشته باشید. این مدارک فارغ از نوع ویزا بوده و همیشه از شما خواسته می‌شود. در کنار مدارک عمومی نیز، لازم است چندین مدرک خصوصی نیز به سفارت ارائه دهید. مدارک خصوصی با توجه به هدف سفر و نوع ویزایی که دارید متغیر است. مدارک عمومی ویزای ایتالیا عبارت‌اند از:

 

 • فرم درخواست ویزای ایتالیا
 • گذرنامه فعلی شما و کلیه گذرنامه‌های قبلی
 • دو قطعه عکس ۳,۵×۴,۵
 • رزرو بلیط هواپیما و واچر هتل
 • ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)
 • گردش حساب و تمکن مالی
 • گواهی اشتغال به کار و یا گواهی اشتغال به تحصیل
 • اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی
 • بیمه مسافرتی
 • اصل و ترجمه سند ازدواج (در صورت متأهل بودن)

هزینه ویزای ایتالیا

هزینه ویزای کوتاه مدت ایتالیا برای سفر‌های کوتاه مدت را در جدول زیر آورده‌ایم:

سن متقاضی

به دلار آمریکا

به یورو

بزرگسالان

۹۶ دلار آمریکا

۸۰ یورو

فرزندان بین ۶ تا ۱۲

۴۸ دلار آمریکا

۴۰ یورو

فرزندان زیر شش سال

رایگان

رایگان

افرادی که پاسپورت دیپلماتیک دارند 

رایگان

رایگان

پژوهشگران

رایگان

رایگان

همچنین متقاضیان گرامی باید این نکته را در نظر داشته باشند که هزینه درخواست هنگام ثبت‌نام پرداخت می‌شود و بازگردانده نخواهد شد. اگر درخواست را متقاضی لغو کند یا از طرف سفارت رد شود، هزینه پس داده نمی‌شود.

رزرو وقت مشاوره بهترین مشاوران صادقانه ترین مشاوره بهترین راه حل

[bookme category_id=”1″ service_id=”3″ staff_member_id=”1″]

مدت زمان انجام روند ویزای ایتالیا

روند انجام ویزای ایتالیا دو هفته طول می‌کشد و متقاضیان باید حدود دو هفته قبل از بازدید از این کشور برای این نوع ویزا اقدام کنند.

 

مراحل اپلای برای ویزای ایتالیا

اولین قدم برای اپلای ویزا، آگاهی از نوع آن است. نوع ویزا به هدف سفر متقاضی بستگی دارد. به‌طور کلی باید مراحل زیر را انجام دهید.

 • پر کردن فرم درخواست
 • جمع‌آوری مدارک
 • گرفتن وقت سفارت ایتالیا. برای این کار به وب‌سایت کارگزاری ایتالیا (CKGSIR) مراجعه کنید. زمان گرفتن وقت از این سفارت باید در صورت داشتن شماره تلفن، گذرنامه و تاریخ دعوتنامه یا هتل، آن‌ها را ارائه دهید. می‌توانید با ورود به این وب‌سایت فرم‌های درخواست ویزا را به‌شکل آنلاین تکمیل کنید.
 • انجام مصاحبه
 • منتظر ماندن برای اعلام نتایج

انواع ویزای ایتالیا

بسته به اهدافی که دارید برای سفر یا مهاجرت به ایتالیا می‌توانید یکی از 3 ویزای این کشور را دریافت کنید که عبارت هستند از: ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و ویزای کاری ایتالیا. در ادامه هر کدام را به‌صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

 

ویزای کاری ایتالیا

ویزای کاری نام‌های دیگری مانند ویزای D و ملی دارد. معمولا کشور ایتالیا هر سال یا دو سال به متقاضیان براساس بازار کار این نوع ویزا را می‌دهد.

متقاضی برای پیدا کردن کار باید مراحل زیر را انجام دهد.

 • پیدا کردن کارفرمای ایتالیایی که شما را استخدام کند و برای مجوز کار اپلای کنید.
 • زمانی که مجوز کار را دریافت کردید، می‌توانید برای ویزای کار اقدام کنید.
 • بعد از گرفتن ویزا اجازه دارید در این کشور بمانید و کار کنید.
 •  

ویزای توریستی ایتالیا

افراد زیادی از سراسر جهان به این کشور برای دیدن جاذبه‌های گردشگری سفر می‌کنند. تعدادی از شهروندان کشور‌های دیگر مانند ایران، برای رفتن به این کشور باید ویزای توریستی داشته باشند.

این نوع ویزا مانند ویزای شینگن است. در نتیجه، اگر فردی بخواهد برای گردش به این کشور سفر کند می‌تواند ویزای شینگن بگیرد. برای درخواست ویزای توریستی باید دو هفته قبل از سفر اقدام کرد و این نوع ویزا برای ۹ ماه معتبر است.

اگر می‌خواهید برای ویزای توریستی ایتالیا اقدام کنید، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • گرفتن وقت سفارت ایتالیا
 • پر کردن فرم درخواست
 • جمع‌آوری مدارک مانند گذرنامه، شناسنامه یا دعوتنامه
 • ارسال مدارک
 • انجام مصاحبه ویزا
 • پرداخت هزینه‌های درخواست
 •  

ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشجویان بین‌المللی که تمایل داشته باشند بیش از سه ماه در این کشور بمانند، باید برای ویزای تحصیلی اپلای کنند. این نوع ویزا به ویزا‌ی D یا ملی مشهور است.

برای این نوع ویزا باید پاسپورت، عکس، کپی از ویزا‌های قبلی، داشتن مهارت در زبان انگلیسی داشته باشید.

ما مسئول آموزش و اخذ ویزاهای شنگن برای بیش از 700 آژانس و مجموعه در ایران هستیم، پس مسیر خود را کوتاه نمایید و برای اخذ ویزای ایتالیا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.