خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

فنلاند

فهرست مطالب

جمهوری فنلاند که در زبان فنلاندی به آن Suomi می‌گویند، از جمله پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین کشورهای دنیا است. البته برخی افراد زندگی در این کشور را به‌ دلیل شرایط آب‌و‌هوایی سخت، تنوع کم منابع طبیعی، جمعیت کم و تاریخچه طولانی از تسلط همسایگان قدرتمندتر، مساعد نمی‌دانند.

با این‌حال، فنلاند همچنان انتخاب بسیاری از مهاجران و گردشگران خارجی است. در بررسی علت این موضوع، در این مطلب بیشتر با شرایط جغرافیایی و تاریخچه این کشور آشنا خواهید شد و مکان‌های دیدنی آن را می‌شناسید. پس تا انتها همراه ما بمانید.

 

شرایط جغرافیایی

فنلاند از غرب با سوئد و خلیج باتنیا، از شمال با نروژ، از شرق و جنوب شرقی با روسیه، از جنوب با خلیج فنلاند و از جنوب غربی با دریای بالتیک هم‌مرز است. جزایر آلند در نزدیکی ساحل جنوب غربی تحت حاکمیت فنلاند قرار دارند اما با توجه به قوانین داخلی گسترده کنترل می‌شوند.

فنلاند جزو معدود کشورهایی است که مساحت آن هنوز افزایش پیدا می‌کند، چنین چیزی به‌ خاطر بالا آمدن خشکی از دریا است که در اواخر فصل یخبندان رخ می‌دهد. سالانه حدود 7 کیلومتر مربع به مساحت این کشور اضافه می‌شود.

 

شرایط آب‌و‌هوایی

شرایط آب‌و‌هوای این کشور بسیار سرد است و گاهی زمستان‌های سخت و تابستان‌های گرمی دارد. علاوه بر تاریکی زمستان طولانی در فنلاند، در شمال خورشید به مدت دو ماه نمی‌تابد و در جنوب نیز روزها کوتاه و خورشید حتی هنگام ظهر در افق بسیار پایین است.

اما خوشبختانه تا اواسط آوریل خورشید بیش از 16 ساعت در شمال و 14 ساعت در جنوب بالای خط افق باقی می‌ماند و نبود خورشید را در زمستان جبران می‌کند. در شمالی‌ترین نقطه این کشور، طولانی‌ترین روز حدود دو ماه طول می‌کشد و در جنوبی‌ترین نقطه آن شب‌ها هیچ وقت کاملا تاریک نمی‌شوند. یعنی تفاوت شب و روز فقط چند ساعت سپیده دم خواهد بود.

 

شرایط اقتصادی

اقتصاد شکوفای فنلاند به ‌دلیل عملکرد عالی سیستم آموزشی، زیرساخت‌های پیشرفته و اجماع ملی در مورد حل مشکلات دولتشان است، البته این کشور دموکراسی قوی دارد. در واقع فنلاتد از لحاظ دموکراسی، آزادی مطبوعات و نداشتن فساد رتبه بالایی در بین کشورهای اروپایی و دنیا دارد.

فنلاند طبق شاخص‌های مهم اقتصادی و رفاهی یکی از پیشروترین کشورهای جهان در این زمینه است و در مقایسه‌های بین‌المللی انجام شده، ثروتمندترین کشور جهان به‌شمار می‌رود.

آموزش های ویزای کانادا

جمعیت

 

جمعیت این کشور حدود 5.2 میلیون نفر است که به عبارتی 15 نفر در هر کیلومتر مربع می‌شود و در اروپا کشوری کم سکنه به‌حساب می‌آید. لازم به ذکر است که مردم فنلاند جزو شادترین‌ها در دنیا قرار دارند و این کشور از نظر رضایت شهروندان آن از زندگی‌شان، در اروپا در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

 

تحصیل در فنلاند

دولت فنلاند اولویت بالایی برای تحصیل، تحقیق و توسعه قائل است و درس خواندن برای شهروندان آن از سن 7 تا 16 سال اجباری و البته رایگان است. حتی در سطح دانشگاهی نیز تحصیل رایگان خواهد بود و تقریبا فرد بیسوادی در این کشور وجود ندارد.

در هر کلاس در دوره ابتدایی حدود 20 دانش‌آموز حضور دارد و سیستم آموزش این کشور دانش‌آموز محور است. در این کشور از سال 1940 طرح تغذیه رایگان دانش‌آموزان اجرایی شده و هدف از چنین کاری حمایت از آموزش و یادگیری کودکان، تغذیه و سلامت بوده است.

دانشگاه هلسینکی که در سال 1640 در مرکز شهر هلسینکی تاسیس شد، بزرگترین دانشگاه در میان 20 دانشگاه و 29 موسسه پلی‌تکنیک این کشور است. از جمله دیگر دانشگاه‌های برتر فنلاند باید موارد زیر را نام ببریم:

  • دانشگاه تورکو
  • دانشگاه اولو
  • دانشگاه فنلاند شرقی
  • دانشگاه آلتو
  •  

زبان رسمی

زبان رسمی مردم فنلاند بیش از 600 سال زبان سوئدی بوده است. اما سزار روس، الکساندر دوم فرمانی در سال 1863 صادر کرد که به واسطه آن زبان فنلاندی در مسیر تبدیل شدن به یک زبان رسمی قرار گرفت.

امروزه این کشور به‌طور رسمی دو زبانه است و تقریبا نه دهم از جمعیت این کشور به زبان فنلاندی حرف می‌زنند. مردم حق دارند به انتخاب خود هر کاری را به زبان فنلاندی یا سوئدی انجام دهند، هر چند در حال حاضر سوئدی زبان‌ها کمتر از 6 درصد کل جمعیت فنلاند را تشکیل می‌دهند. صحبت به زبان سوئدی بیشتر در مناطق ساحلی در جنوب، جنوب غربی، غرب و جزایر آلند رایج است.

دولت فنلاند

 

فنلاند به‌طور مداوم در نظرسنجی‌های بین‌المللی از نظر کیفیت زندگی در رتبه بالایی قرار دارد و مردم آن اعتماد بالایی به نهادهای عمومی مانند پلیس و سیستم قضایی، رسانه، رهبران سیاسی و سیستم مالیات کشور خود دارند.

فنلاند در سال 1906 به‌ خاطر دادن حق برابر، حق رای و شرکت در انتخابات پارلمانی، بدون در نظر گرفتن جنسیت یا طبقه، به اولین کشور در سطح جهان تبدیل شد که چنین کاری را انجام داده است. همچنین در زمینه آزادی بیان و آزادی‌های مدنی و سیاسی، اولین رتبه را در جهان دارد.

زندگی و کار در فنلاند

 

هلسینکی، پایتخت فنلاند، بهترین مکان برای زندگی و کار در این کشور است. به‌طوری که با 8 ساعت کار در روز زمان کافی برای وقت گذراندن با خانواده یا دوستان خود و تفریح خواهید داشت. در مورد هزینه زندگی در این کشور بسته به منطقه‌ای که برای زندگی انتخاب کردید، به ماهیانه 700 تا 900 یورو نیاز خواهید داشت.

براساس آمار سال 2021، میانگین درآمد در این کشور ماهیانه 3681 یورو بوده است و برای اجاره خانه به ازای هر متر مربع و با توجه به محل زندگی خود باید 13.3 تا 25.5 دلار آمریکا را پرداخت کنید.

فرهنگ و هنر

 

بیش از 3000 هنرمند تجسمی حرفه‌ای و بیش از 60 موزه هنری و گالری‌های متعدد در فنلاند وجود دارند، هنر رسانه و عکاسی برجسته‌ترین زمینه‌های هنر معاصر در این کشور هستند.

مکان‌های دیدنی فنلاند

 

فنلاند با توجه به تاریخ پر تلاطمی که داشته است، نشانه‌های زیادی از آن دوران به همراه دارد که نمونه آن قلعه‌های سر به فلک کشیده و خرابه‌ها است. در ادامه مکان‌های دیدنی و گردشگری این سرزمین را معرفی می‌کنیم:

قلعه تورکو

این قلعه با شکوه از اواخر قرن 13 برجای مانده است و به همراه قصر تورکو که در همان زمان ساخته شد، قدیمی‌ترین بنای اشغال شده در فنلاند است. این ساختمان شگفت‌انگیز بر رودخانه آئورا مشرف است و سنتی‌ترین بنای تورکو به‌حساب می‌آید.

قلعه تورکو در ابتدا به‌عنوان دژی نظامی ساخته شد و در قرون وسطی به دست بیگانگان افتاد. امروزه قلعه تورکو تبدیل به موزه‌ای دیدنی تبدیل شده است که به‌ دلیل شکوه خود شهرت دارد.

 

کلیسای جامع هلسینکی

کلیسای باشکوهی در شهر هلسینکی وجود دارد که به کلیسای جامع هلسینکی مشهور است، البته آن‌طور که تصور می‌کنید کلاسیک نیست و براساس سبک معماری نئوکلاسیک بنا شده است. ساخت کلیسا از سال 1830 شروع شد و در نهایت درهای آن در سال 1852 به‌عنوان کلیسای انجیلی لوتری گشوده شد.

12 مجسمه حواریون بر پشت‌بام کلیسا به نشانه نگهبانی ایستاده‌اند که بر شهر و بندر آن اشراف دارند. گردشگران پس از بازدید کلیسا سری به میدان بازار می‌زنند که پر از بوفه‌های غذا و رستوران است.

 

دریاچه سایما

دریاچه سامیا یکی از بزرگترین دریاچه‌های فنلاند است و ده‌ها هزار جزیره دارد. این ناحیه از آب‌راه‌های پیچ در پیچ، جزایر سرسبز و جنگل‌های انبوه تشکیل شده است که در بین گردشگران شهرت زیادی دارد. قایق سواری و پیاده‌روی جزو تفریحات این منطقه به‌شمار می‌رود و گردشگران زیادی را جذب می‌کند.

 

قلعه سیو منلینا

وقتی سوئدی‌ها بر فنلاند سلطه داشتند، قلعه سیو منلینا را روی 6 جزیره ساختند که به‌عنوان دژ نظامی برپا شد و در ورودی بندر هلسینکی قرار دارد. ساخت آن در قرن 18 شروع شد و سوئدی‌ها، روسی‌ها و فنلاندی‌های بر آن کنترل داشتند.

پس از استقلال فنلاند در سال 1917 نام آن تغییر یافت و قلعه فنلاند نام گرفت. امروزه این قلعه بیش از 800 سکنه دارد که اکثر آن‌ها به صنعت توریسم مشغول هستند.

 

پارک ملی اورهو ککونن

این پارک ملی دومین پارک بزرگ فنلاند است که نظر اسکی بازان، کوهنوردان و مسافران را به خود جلب می‌کند. هنوز هم مردم بومی سامی در این منطقه به نگهداری از گوزن مشغول هستند و دیدن آن‌ها برای گردشگران لذت‌بخش خواهد بود.

 

طبیعت فنلاند

بیش از 75 درصد از زمین‌های فنلاند با درختان پوشیده شده است و یکی از جنگلی‌ترین کشورهای اروپا محسوب می‌شود. این کشور 56000 دریاچه و رودخانه دارد و مناطق باتلاقی گسترده‌ای در آن دیده می‌شود.

اگر از بالا به مناطق مختلف این سرزمین نگاه کنید مانند یک پازل سبز و آبی به نظر می‌رسند. پوشش مناطق مختلف این کشور، به جز در شمال غربی، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و به‌ندرت در اطراف خود می‌توان فراتر از درختان را دید.

گیاهان مخروطی پوشش غالب در فنلاند هستند، اما در جنوب درختان قان، فندق، سپیدار، افرا، نارون و توسکا به‌چشم می‌خورند و به سمت شمال که می‌روید گل سنگ‌ها بیشتر می‌شوند و تنوع بیشتری نیز پیدا می‌کنند.

در فصل پاییز جنگل‌های این کشور پر از قارچ‌های خوراکی خواهد شد و بیش از 1000 گونه گیاهی گلدار در آن‌ها به ثبت شده است.

 

دین و مذهب

آیین مسیحیت در قرن سیزدهم از غرب و شرق وارد فنلاند شد تا در حال حاضر از لحاظ دینی از جمله یکدست‌ترین کشورهای اروپایی باشد، به‌طوری که این کشور بالاترین درصد اعضای کلیسا در اسکاندیناوی را دارد.

آموزش های ویزای کانادا

سخن نهایی

 

در این مطلب سعی کردیم تمام ویژگی‌های طبیعی، تاریخی و جغرافیایی فنلاند را برایتان شرح دهیم. همچنین مکان‌های دیدنی این کشور را نام بردیم تا با آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

بدون شک فنلاند از بهترین کشورها برای مهاجرت است و دولت آن مزایای زیادی را برای مهاجران فراهم می‌کند. پس می‌توانید آن را به‌عنوان یکی از گزینه‌های خود برای مهاجرت و زندگی قرار دهید.

این کشور با طبیعت بکر و زیبایی که دارد می‌تواند مقصد عالی نیز برای گردشگری باشد و آشنا شدن با فرهنگ و مردم آن خالی از لطف نیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *