خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

بررسی وضعیت بازار کار کانادا

فهرست مطالب

کانادا، دومین کشور بزرگ جهان و بزرگ‌ترین کشور آمریکای شمالی است. بسیاری از مردم عمدتاً کانادا را به خاطر شهرهای بزرگ کبک، مونترال و ونکوور می شناسند. شهرهای بزرگ‌تر کانادا نزدیک به مرزهای ایالات متحده آمریکا هستند که کانادا با آن روابط نزدیکی دارد. تقریبا 90 درصد از جمعیت کانادا را مهاجران تشکیل می‌دهند. این کشور به قدری بزرگ است که دارای 6 منطقه زمانی است و همچنین این کشور به 10 استان و 3 قلمرو تقسیم شده است. تمام این مسائل باعث بهبود وضعیت بازار کار در کانادا شده است.

 

بازار کار کانادا

آیا وارد این کشور شد‌اید  شده‌اید ولی در مورد انواع مختلف شغل و بازار کار کانادا مطمئن نیستید؟ شاید به دنبال توازن بهتر بین کار و زندگی به دنبال مرخصی طولانی‌مدت باشید، یا احساس می‌کنید در یک کار نیمه‌وقت خوشحال‌تر خواهید بود، بنابراین می‌توانید کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید. اگر می‌خواهید انواع شغل‌های موجود را بدانید و بفهمید کدام یک برای شما مناسب است، به خواندن ادامه دهید.

آموزش های ویزای کانادا

استخدام تمام وقت                       

شغل دائمی یا تمام وقت روشی است که ما بیشتر با آن آشنا هستیم. به‌طور‌کلی استخدام تمام وقت در کانادا، به این معنی است که باید بیش از 30 ساعت در هفته برای یک کارفرما کار کنید و وظایف قراردادی خود را انجام دهید. در این نوع استخدام، شما اغلب مستحق دریافت حقوق پایه با دوره پرداخت منظم، زمان مرخصی و سایر مزایای قانونی خواهید بود. بسته به شرکت، ممکن است مزایای دیگری مانند طرح‌های اختیار سهام شرکت، پاداش‌ها و تشویقی‌های شخصی نیز دریافت کنید.

استخدام پاره وقت                            

در بازار کار کانادا هر کاری که کمتر از 30 ساعت در هفته باشد پاره وقت محسوب می‌شود. این مشاغل که معمولاً در تعطیلات آخر هفته، عصر، خرده فروشی، فروشگاه‌های موادغذایی و صنایع خدماتی هستند. پذیرش کار پاره وقت پیشنهاد جذابی است. اگر به دنبال ایجاد تعادل بین کار و زندگی یا شغل دوم و فعالیت‌های دیگر هستید، فعالیت در این نوع استخدام مناسب خواهد بود.

در استان انتاریو، قوانین جدید «دستمزد برابر برای کار برابر» به این معناست که کارمندان پاره وقت، گاه به گاه و فصلی در صورت انجام کار مشابه، باید همان نرخ را با همکاران تمام وقت خود دریافت کنند.                                            

استخدام قراردادی                             

اگر سعی می‌کنید چیزهای مختلف را امتحان کنید و در محیط‌های جدید کار کنید، استخدام قراردادی ممکن است برای شما مناسب باشد. استخدام قراردادی کاری است که دارای تاریخ پایان کار از پیش تعیین شده است، مانند اتمام یک پروژه خاص در مدت زمان معین. این نوع کار موقت شامل کارهای فصلی، آزاد، کوتاه مدت یا هرکاری با تاریخ پایان مشخص است. پس از اتمام پروژه، رابطه استخدامی پایان می‌یابد و جستجو برای کار جدید آغاز می‌شود. همچنین کارمندان قراردادی کسری حقوق در قبال بیمه کار یا برنامه بازنشستگی ندارند. لذا ممکن است ایده خوبی باشد که مقداری وجه را کنار بگذارید، بنابراین می‌توانید مالیات خود را به تنهایی در پایان هر سال مالیاتی به دولت واریز کنید.

کار موقت از طریق یک آژانس پرسنل                                         

از دیگر شرایط بازار کار کانادا، کار موقت است. اگر به دنبال گسترش مهارت‌های خود، امتحان کردن یک صنعت جدید، ایجاد رزومه، یا کسب درآمد اضافی برای مدرسه یا دانشگاه هستید، کار موقت می‌تواند بهترین گزینه باشد. شرکت‌هایی که برای جبران عقب‌ماندگی‌های کاری خود  به کمک نیاز دارند، یا آن‌هایی که پروژه خاصی دارند یا کارهایی که در فصل‌های خاصی شلوغ می‌شوند، یا به دنبال استخدام فردی پس از یک دوره آزمایشی هستند، همگی نیروی کمکی لازم خواهند داشت. برای این منظور بهتر است در یک شرکت پرسنلی ثبت نام کنید که شما را به مشاغلی در صنعت یا رشته انتخابی متصل کند و دارای ساعت کاری یا مدت زمان معلوم برای پروژه باشد.                                                        

کار داوطلبانه                                    

کار داوطلبانه راهی عالی برای به دست آوردن تجربه است، به خصوص اگر تازه وارد بازار کار کانادا شده‌ باشید یا اخیراً فارغ‌التحصیل شده‌اید یا شغل خود را تغییر داده‌اید. اگر منابع مالی داشته باشید و بتوانید چند ساعت در هفته را به کار داوطلبانه در یک سازمان غیرانتفاعی در کانادا اختصاص دهید، این کار رزومه عالی برای شما خواهد بود. 

رشته‌ها و مشاغلی که در بازار کانادا پرطرفدار هستند کدامند؟             

 • رشته‌های پزشکی، دنداپزشکی، روانپزشک و جراح از جمله مشاغلی هستند که طرفداران بسیاری دارند. زیرا بازار کار کانادا برای این مشاغل فعال است و از پردرآمدترین شغل‌ها محسوب می‌شوند. البته هزینه‌های تحصیل در این رشته‌ها بسیار بالا است اما تضمین کننده شغل دائم و پردرآمد خواهد بود.
 • مدیریت: رشته‌های مرتبط با مدیریت مثل مدیرت ساخت و ساز، مدیر فناوری و اطلاعات و… نیز جز مشاغلی با بازار کار ثابت و حقوق بالا هستند.
 • مهندسان: از دیگر مشاغلی که بازار کار کانادا برای آن‌ها پررونق است مشاغل مهندسی هستند. البته این کار بسته به رشته تحصیلی می‌تواند دائم، موقت، قراردادی و… باشد.
 • وکالت: این شغل همانند مشاغل دیگر حقوق و دیگر مزایای کار را دارد.

اطلاعات بازار کار چگونه می‌تواند کمک کننده باشد؟                      

اگر دانشجو یا جویای کار هستید، اطلاعات بازار کار می‌تواند به شما کمک کند که بتوانید:

 • مسیرهای شغلی متناسب با مهارت‌ها و علایق خود را شناسایی کنید.
 • ببینید کدام مشاغل بهترین حقوق و مزایا را دارند.
 • مکان‌های شغلی مناسب را پیدا کنید: بخش‌ها و مکان‌ها
 • مهم است بدانید که چه مهارت‌ها و شغل‌هایی نیازمند نیروی کار هستند.

ساعت کاری در کانادا

 • میانگین ساعات کاری: ساعت کاری در این کشور روزانه 8 ساعت است و به‌طورکلی هر فرد باید در هفته بیش از 30 ساعت کار کند.
 • تعطیلات: در استان ساسکاچوان کار با سه هفته مرخصی و همراه با حقوق شروع می‌شود. حقوق در تعطیلات کمی با قوانین انگلستان متفاوت است. همچنین نحوه حقوق در تعطیلات از استانی به استان دیگر متفاوت است. کارمندان بسته به استانی که در آن کار می‌کنند، مستحق 6 تا 10 روز تعطیلات رسمی با حقوق هستند.
 • نرخ‌های مالیات: کانادا هم مالیات فدرال و هم مالیات استانی دارد. نرخ‌های مالیات فدرال از 15درصد در اولین درآمد مشمول مالیات، شروع می‌شود و نرخ مالیات از استانی به استان دیگر که در آن کار می‌کنید متفاوت است.                                

جمع بندی

بازار کار کانادا بسیار متنوع و پر رونق است. لذا این کشور مقصد بسیار خوبی برای کار است. زیرا اگر بیکاری در پایین‌ترین حد خود قرار داشته باشد، بازار کار برای خیلی از افراد همچنان باقی است. کانادا کشوری است که زبان رسمی آن دو زبان انگلیسی و فرانسوی است. برای مشغول به‌کار شدن در استان کبک در برخی مشاغل لازم است که زبان فرانسوی بدانید.

آموزش های ویزای کانادا

در این مقاله ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به‌صورت خلاصه و مفید شما را با کشور کانادا و استان‌ها و قلمروهایش آشنا کنیم و یک تصویر کلی از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه کانادا را به شما نمایش دهیم. بدیهی است که نمی‌توان تنها در یک مقاله تمام ویژگی‌های کشور چندفرهنگی و بزرگی مثل کانادا را پوشش داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که کانادا بهشت مهاجرین است و گزینه اول هر فردی برای زندگی و کار کانادا است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *