خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

ویزای اتریش

فهرست مطالب

اتریش کشوری کوچک در اروپای مرکزی می باشد، این کشور کوهستانی زیبا یکی از امن ترین نقاط برای گردشگری و یا مهاجرت دائم می باشد. اگر قصد سفر یا مهاجرت به این کشور اروپایی کوچک در قلب اروپا را دارید ابتدا با مطالعه متن راهنمای ما با این کشور زیبا بیشتر آشنا شوید، سپس با انواع ویزای اتریش و شرایط اخذ ویزای اتریش بیشتر آشنا شوید.

اتریش یکی از کوچک‌ترین کشور‌های اروپایی است که ۶۰ درصد کوه‌های آلپ به آن تعلق دارد و زمستان‌های این کشور سرد و تابستان‌ها گرم است.

این کشور حدود ۸ میلیون نفر جمعیت دارد و به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. افراد زیادی تمایل دارند به دلایلی مانند گردش، کار یا تحصیل به این کشور بروند. به‌همین علت برای دریافت یکی از انواع ویزاهای اتریش اقدام می‌کنند.

آشنایی با کشور اتریش

کشور زیبای اتریش کشوری احاطه شده در خشکی و کوهستانی می باشد. این کشور واقع در اروپای مرکزی از شمال با آلمان و جمهوری چک از جنوب با ایتالیا و اسلوونی از شرق با اسلواکی و مجارستان و از غرب با سوئیس و لیختن اشتاین هم مرز می باشد. پایتخت اتریش شهر وین و زبان رسمی این کشور آلمانی است، واحد پول آن یورو است و از لحاظ وسعت 83879 کیلو متر مربع مساحت این سرزمین می باشد. برای سفر یا زندگی دائم در این کشور بهتر است کمی با آب و هوای آن آشنایی پیدا کنید، شرایط آب و هوایی در نقاط مختلف اتریش با هم متفاوت است. دشت های واقع شمال و شرق این کشور آب و هوایی قاره ای دارد یعنی زمستان های سرد و تابستان های گرم با بارش متوسط، اما تابستان در مناطق جنوب و جنوب شرق اتریش طولانی تر و گرمتر است و تقریبا آب و هوایی مدیترانه ای دارد، نقاط غربی کشور اتریش  دارای آب و هوایی اقیانوسی هستند یعنی در این مناطق سرما ی هوا کمتر است. وجود تنوع آب و هوایی باعث شده که پوشش گیاهی در نقاط مختلف این کشور با هم متفاوت باشد و در کل طبیعتی زیبا و بی نظیر در این کشور به وجود بیاید.

آشنایی با انواع ویزای اتریش

کشور اتریش عضو کشورهای اتحادیه شینگن است به همین جهت اخذ ویزای اتریش بسیار مشکل می باشد. شما برای اخذ ویزای اتریش باید مدارک خود را به همراه انگشت نگاری به دفتر کارگزاری ویزای کشور اتریش تحویل دهید، البته برای اخذ ویزای اتریش نیازی به مصاحبه ندارید. انواع ویزای اتریش شامل ویزای توریستی اتریش، ویزای تحصیلی اتریش، ویزای کاری اتریش می شود.

انواع ویزای اتریش

ویزای اتریش به دو نوع ویزای C و ویزای D است. ویزای C، ویزای کوتاه یا شنگن بوده و ویزای دوم ویزای بلند مدتی است که از انواع آن می‌توان به ویزای کاری یا تحصیلی اشاره کرد. در ادامه هر کدام را بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

ویزای C اتریش

ویزای C یا ویزای شنگن ویزای کوتاه مدتی است که به شما اجازه می‌دهد در اتریش برای نود تا صد و هشتاد روز بمانید. یکی از انواع آن ویزای توریستی است.

 

ویزای توریستی اتریش

کشور اتریش جاذبه‌های گردشگری زیادی مانند آبشار کریمل، کاخ سلطنتی هافنبرگ و شهر‌های تاریخی دارد که گردشگران زیادی برای دیدن آن‌ها به این کشور سفر می‌کنند.

اگر شما نیز می‌خواهید به این کشور سفر کنید باید ویزای توریستی اتریش را داشته باشید. برای این نوع ویزا باید مدارکی مانند گذرنامه، فرم درخواست ویزا، عکس، بیمه مسافرتی شنگن، مدرک اثبات تمکن مالی، کاور لتر، مدرک پرداخت هزینه درخواست و دعوتنامه را داشته باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که تمام مدارک شما باید به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شوند. اگر بخواهید با این ویزا بیشتر در کشور اتریش بمانید، در صورت داشتن دلیل محکم می‌توانید برای آن درخواست تمدید دهید.

 

ویزای D اتریش

ویزای D یا ویزای شهروندی ویزای بلند مدتی است که به شما اجازه می‌دهد نود و یک روز تا شش ماه در این کشور بمانید. این نوع ویزا طی این شش ماه، به متقاضی اجازه می‌دهد تا برای مجوز اقامت اتریش اپلای کرده و به مدت بیشتری در این کشور زندگی کند.

از انواع این نوع ویزا می‌توان به ویزای کاری یا تحصیلی اشاره کرد.

 

ویزای کاری اتریش

کشور اتریش شرایط کاری، حقوق بالا و مزایایی را برای مهاجران در نظر گرفته است که هر ساله افراد زیادی برای کار کردن تمایل دارند به این کشور مهاجرت کنند.

برای کار در این کشور باید ویزای کار داشت، مدت اعتبار آن حدود دو سال بوده و مراحل اپلای آن به شرح زیر است:

 • پیدا کردن شغل در اتریش: ابتدا باید شغلی در این کشور پیدا کنید. اگر موفق به انجام این کار نشوید، به شما ویزا نخواهند داد.
 • اپلای برای مجوز کاری: زمانی که توانستید شغلی به دست آورید برای مجوز کاری اقدام می‌کنید.
 • اپلای برای ویزای کاری: درست است مجوز کاری دریافت کردید و اجازه زندگی دارید اما اگر ویزای کاری اتریش را نداشته باشید، نمی‌توانید در این کشور زندگی کنید. با این ویزا می‌توانید شش ماه در این کشور بمانید و این ویزا فقط برای ورود به کشور اتریش است. بعد از آن می‌توانید برای کارت قرمز-سفید-قرمز اپلای کنید.

اگر کارت قرمز-سفید-قرمز را داشته باشید، می‌توانید خانواده خود را به این کشور بیاورید و برای دریافت این کارت اقدام کنند. با این کارت آن‌ها می‌توانند کار کرده و برای یک تا دو سال در این کشور زندگی کنند.

هزینه درخواست این نوع ویزا حدود ۱۶۰ یورو است و معمولا انجام مراحل ویزای کار اتریش حدود هشت هفته طول می‌کشد.

 

ویزای تحصیلی اتریش

دانشجویان بین‌المللی زیادی تمایل دارند در اتریش تحصیل کنند، زیرا این کشور دانشگاه‌های برتر با شهریه مناسب دارد. همچنین به آن‌ها نیز اجازه می‌دهد تا در این کشور کار و زندگی کنند.

با این‌حال، باید ویزای تحصیلی اتریش را داشته باشید. این نوع ویزا دو نوع است. ویزای کوتاه مدت که می‌توانید سه ماه با آن تحصیل کنید و ویزای بلند مدت که تا شش ماه معتبر است. با ویزای بلند مدت می‌توانید برای مجوز اقامت اقدام کنید.

اگر بخواهید برای این ویزا درخواست دهید باید گذرنامه معتبر، بیمه مسافرتی، عکس، مدرک اثبات تمکن مالی، مجوز تحصیلی و سوابق تحصیلی را ارائه دهید.

برای اپلای این نوع ویزا باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • پیدا کردن دانشگاه در اتریش
 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • جمع آوری مدارک خواسته شده
 • گرفتن وقت سفارت اتریش
 • انجام مرحله مصاحبه

برای انجام مراحل این نوع ویزا توصیه می‌کنیم حداقل سه هفته قبل از برنامه‌ریزی برای مهاجرت اپلای کنید و روند انجام آن حدود دو تا چهار هفته طول می‌کشد.

مدارک لازم برای ویزای اتریش

برای اپلای ویزای این کشور باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • گذرنامه معتبر، گذرنامه شما باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد و برای شش ماه معتبر باشد.
 • تکمیل فرم درخواست، این نوع فرم را می‌توانید از وب‌سایت gv.at دانلود کرده و آن را پر کنید.
 • ارائه دو قطعه عکس
 • پرداخت هزینه درخواست
 • نامه‌ای که نشان دهد چرا به کشور اتریش می‌خواهید سفر کنید.
 • داشتن بیمه مسافرتی
 • مدرکی که نشان دهد در این کشور کجا اقامت خواهید داشت.
 • اثبات تمکن مالی
 • کپی از ویزا‌های قبلی شنگن

همچنین سفارت یا کنسولگری ممکن است براساس نوع ویزا، از شما مدارک بیشتری بخواهد.

 

مراحل اپلای ویزای اتریش

 • باید بدانید چه نوع ویزایی را می‌خواهید و سپس درخواست دهید. زیرا شرایط و مدارک لازم آن‌ها ممکن است با هم متفاوت باشند.
 • به سفارت یا کنسولگری اتریش برای انجام مراحل مراجعه کنید.
 • وقت سفارت اتریش بگیرید.
 • تمام مدارک ضروری را آماده کنید.
 • در مرحله مصاحبه شرکت کنید.
 • منتظر نتیجه بمانید.
 •  

زمان اپلای ویزای اتریش

بهترین زمان برای اپلای این نوع ویزا دو هفته قبل از سفر است.

 

هزینه اپلای ویزای اتریش

هزینه درخواست ویزای اتریش براساس سن و نوع ویزا متفاوت است.

 • ویزای شنگن برای بزرگسالان، ۸۰ یورو
 • ویزای شنگن برای فرزندان شش تا دوازده سال، ۴۰ یورو
 • برای زیر شش سال، رایگان
 • ویزای D برای بالای شش سال، ۱۵۰ یورو
 • ویزای D برای زیر شش سال، ۷۵ یورو

مدت زمان روند انجام ویزای اتریش

معمولا انجام مراحل ویزای این کشور حدود پانزده روز طول می‌کشد و گاهی ممکن است تا سی یا شصت روز نیز به‌طول انجامد.

 

رد شدن ویزای اتریش

ممکن است به دلایلی مانند ناقص بودن مدارک یا تمام شدن انقضای گذرنامه، درخواست ویزای اتریش شما رد شود. با آن‌که می‌توانید دوباره درخواست دهید، اما بهتر است ابتدا از دلایل رد شدن آگاه شوید و آن‌ها را اصلاح کنید.

آدرس کارگزاری و سفارت اتریش

شما برای تایین وقت سفارت باید مراحل را توسط کارگزاری VFSGlobal  طی نماید آدرس کارگزاری تهران – میدان هروی – خیابان موسوی – مجتمع تجاری هروی – طبقه چهار است. آدرس سفارت اتریش، تهران – نیاوران – خیابان باهنر – خیابان مقدسی – خیابان زمانی – کوچه میرولی – پلاک 6 می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Alert: Content is protected !!