خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

اتریش

فهرست مطالب

اتریش کشوری کوهستانی است که در جنوب مرکزی اروپا به حالت محصور شده قرار دارد. با وجود عضویت کامل اتریش از سال 1995 در اتحادیه اروپا (EU)، این کشور به همراه با سوئیس به‌عنوان مرکز بی‌طرف اروپا شناخته می‌شود.

کوه‌ها و جنگل‌ها در اکثر بخش‌های اتریش خودنمایی می‌کنند و بخش بزرگی از اهمیت استراتژیک این کشور را می‌توان به موقعیت جغرافیایی آن نسبت داد. زیرا در مرکز ترافیک اروپا بین شرق و غرب در امتداد مسیر بزرگ تجاری دانوب و بین شمال و جنوب از طریق گذرگاه‌های باشکوه آلپ قرار دارد.

اتریش در سیستم‌های مختلف سیاسی و اقتصادی قرار می‌گیرد. در دهه‌های پس از فروپاشی اتریش-مجارستان در سال 1918، این کشور کوچک بیش از یک ربع قرن آشفتگی اجتماعی و اقتصادی و دیکتاتوری نازی‌ها را تجربه کرد. امپراتوری اتریش-مجارستان تا مدت‌ها یک سلسله چند ملیتی بود و این فروپاشی و آشفتگی مردم این کشور را عذاب داد.

با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا بیشتر با اتریش آشنا شوید و در مورد تاریخچه، زبان، آب و هوا و دیگر خصوصیات آن بدانید.

تاریخچه

منطقه‌ای که ما امروزه آن را به اسم اتریش می‌نامیم، مربوط به عصر حجر است. اما نام اتریش از سال 996 پس از میلاد، زمانی که این منطقه به نام Ostarrîchi نامیده می‌شد، مورد استفاده قرار گرفت. این داستان به چندین هزار سال پیش برمی‌گردد، پس می‌توانیم تصور کنیم که تاریخ این کشور بسیار طولانی و پر از فراز و نشیب و اتفاق‌های جذاب است.

تاریخ اتریش مانند یک افسانه طولانی، پر از فتح و شکست، تشکیل امپراتوری، درگیری و سلطنت است و این درست در زمان سلسله هابسبورگ (Habsburg) رخ داد. گذشته رنگارنگ این کشور به آغاز فروتنانه‌اش در عصر حجر باز می‌گردد.

سپس پس از گذشت چند دهه، امپراتوری اتریش-مجارستان در بخش‌های وسیعی از اروپا گسترش یافت و نتیجه آن، رخ دادن نبرد‌های زیادی برای برتری منطقه‌ای بود. اما در قرن بیستم مردم این سرزمین شاهد دو جنگ جهانی و پس از آن، به عضویت درآمدن کشورشان در اتحادیه اروپا بودند.

 

آب و هوا

دامنه‌های جنگلی آلپ و بخش کوچکی از دشت‌های جنوب شرقی اروپا با مناطق آب و هوایی متفاوت مشخص می‌شوند. جهت وزش باد معمولا از سمت غرب بوده، بنابراین رطوبت در غرب بیشتر از سایر نقاط کشور است و میزان آن در شرق کاهش می‌یابد.

مناطق مرطوب‌تر غربی اتریش آب و هوای اقیانوس اطلس را دارند و میزان بارش در آن‌ها سالانه حدود 40 اینچ (معادل 1000 میلی‌متر) است. مناطق شرقی خشک‌تر، تحت تاثیر نوع آب و هوای قاره‌ای قرار می‌گیرند و بارندگی در آن‌ها کمتر رخ می‌دهد.

در مناطق پست و تپه‌های شرقی، میانگین دما از حدود 30 درجه فارنهایت (معادل 1- درجه سانتی‌گراد) در ژانویه تا حدود 68 درجه فارنهایت (معادل 20 درجه سانتی‌گراد) در جولای متغیر است.

در مقابل، در مناطق بالای 10000 فوت (معادل 3000 متر)، محدوده دما بین 12 درجه فارنهایت (11- درجه سانتی‌گردا) در ژانویه، با بارش برف تقریبی 10 فوت (3 متر) و حدود 36 درجه فارنهایت (معادل 2 درجه سانتی‌گراد) در ماه جولای است که ارتفاع برف در آن‌جا تقریبا به 5 فوت (1.5 متر) می‌رسد.

مردم اتریش

اتریشی‌های بومی اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، گرچه گروه‌های کوچک اما قابل توجهی از قومیت‌های سوئیسی‌ و آلمانی‌ زبان نیز در آن‌ زندگی می‌کنند.

صرب‌ها، بوسنیایی‌ها (منظور مسلمانان بوسنی و هرزگوین است که عمدتا در شهر‌های بزرگتر زندگی می‌کنند)، ترک‌ها، مجارستانی‌ها، کروات‌ها و اسلوونیایی‌ها اقلیت‌های قومی اصلی را تشکیل می‌دهند.

ترک‌های ساکن اتریش معمولا در شهر وین و مجارستانی‌ها و کروات‌ها در بورگنلند زندگی می‌کنند و محل زندگی اسلوونیایی‌ها در کرنتن است.

 

زبان

اگرچه گروه‌های اقلیتی در اتریش به زبان‌های کرواتی، مجارستانی، اسلوونیایی، ترکی و سایر زبان‌ها صحبت می‌کنند اما تقریبا زبان همه مردم آلمانی است. لهجه آلمانی در این کشور به‌ جز قسمت غربی آن، باواریایی است که گاهی اتریش-باواریایی نیز نامیده می‌شود.

حدود هفت میلیون نفر در اتریش به زبان باواریایی صحبت می‌کنند. یکی از انواع گویش فرعی باواریایی میانه معمولا در شهرهای اوبر و نیدروسترایش (Ober and Niederösterreich) و همچنین وین صحبت می‌شود.

گویش فرعی دیگر باواریایی جنوبی در تیرول (که شامل تیرول جنوبی نیز است)، در کرنتن (Kärnten) و در بخش‌هایی از اشتایرمارک (Steiermark) صحبت می‌شود.

زبان اکثر ساکنان این کشور به یکی از گویش‌های فرعی ارتباط دارد. با این‌حال، در بخش غربی آن، گویش آلمانیک (سوئیسی) غالب است. ساکنان فورارلبرگ (Vorarlberg) و بخش‌هایی از تیرول غربی ریشه آلمانی داشته و قرابت‌های فرهنگی و گویشی با سوئیسی‌های آلمانی در غرب و سوابی‌ها (Swabians) در شمال آلمان دارند.

 

دین

آزادی مذهبی در قانون اساسی اتریش ثبت شده و از زمان سرشماری سال 2001، هیچ داده رسمی در مورد وابستگی مذهبی برای حفظ یک موضع سکولار جمع آوری نشده است. با وجود این مسیحیت، به‌ویژه کاتولیک رومی، همچنان دین بیشتر مردم این سرزمین است.

در سال 2001، کمتر از سه چهارم از جمعیت (73.8 درصد) اتریش به‌عنوان کاتولیک شناسایی شدند. این رقم در سال 2011 به 64.1 درصد کاهش یافت که به معنای کاهش مذهب کاتولیک در این کشور است. در مورد دیگر فرقه‌های مسیحیت، 4.9 درصد را پروتستان و 2.2 درصد را ارتدوکس به خود اختصاص می‌دهند.

از جمعیت باقیمانده، 4.2 درصد مسلمان و 0.8 درصد بی‌دین هستند و 0.2 درصد نیز وابستگی خود را به مذهب خاصی مشخص نکرده‌اند.

اقتصاد

اتریش به‌عنوان یکی از مرفه‌ترین و با ثبات‌ترین کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، شرایط ایده‌آلی را برای زندگی شهروندان خود فراهم کرده است. سیستم اقتصادی این کشور را می‌توان به‌عنوان یک اقتصاد بازار آزاد با تمرکز اجتماعی قوی با در نظر گرفتن اعضای ضعیف‌تر جامعه توصیف کرد.

اتریش کشوری صنعتی و بسیار توسعه یافته است که در آن بخش خدماتی اهمیت قابل توجهی دارد. مهم‌ترین صنایع آن مواد غذایی و کالا‌های لوکس، مهندسی مکانیک و فولاد سازی، مواد شیمیایی و خودروسازی است.

در عرصه جهانی-سیاسی، اتریش در حال تبدیل شدن به یک نقطه ملاقات بین المللی است و دلیل آن را می‌توان برگزاری تعداد زیادی از اجلاس‌ها و کنفراس‌ها در این کشور دانست. با این‌حال، اهمیت آن به‌عنوان یک مقصد ترانزیت حیاتی بین مناطق اقتصادی اروپا، به‌ویژه برای منابع انرژی اروپا، از جمله نفت، گاز طبیعی و برق در حال افزایش است.

 

فرهنگ

فرهنگ اتریش به ‌دلیل شیوه خاص خود برای لذت بردن از زندگی (که آن را Gemutlichkeit می‌نامند.)، هنر، قهوه غلیظ، سبک زندگی سالم و ورزش شناخته شده است. تفریحات محبوب ملی شامل شرکت در کنسرت، نواختن موسیقی و پیاده‌روی (Spaziergänge) می‌شوند.

در فرهنگ اتریش، مردم علاقه خاصی به غذا و نوشیدنی مغذی دارند. در دوران امپراتوری قدرتمند اتریش-مجارستان، مردم این سرزمین ظروف را از مکان‌هایی مانند ایتالیا و اروپای شرقی انتخاب می‌کردند. غذاهای محبوب مردم این کشور عبارت هستند از:

  • شنیسل وینر (کوکوی گوساله یا خوک نان شده)
  • سوسیس
  • گولاش (خورشتی از گوشت و سبزیجات)

برای دسر حتما باید کیک‌ها و شیرینی‌های اتریشی مانند اشترودل سیب خوشمزه یا ساچرتورته کلاسیک (یک کیک شکلاتی با مربا و آیسینگ) را امتحان کنید. این کشور همچنین دارای فرهنگ تاریخی قهوه‌خانه است، بنابراین می‌توانید بعد از ظهر‌های کسل کننده خود را در کافه‌های مختلف سپری کرده و یک نوشیدنی گرم میل کنید.

بیشتر مردم اتریش در مناطق حومه شهر زندگی می‌کنند. زمان صرف غذا، اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند و در مورد وقایع روز خود صحبت می‌کنند. از آن‌جایی که اغلب پدر و مادر هر دو شاغل هستند، وعده‌های غذایی مشترک بسیار اهمیت دارد.

در اتریش از بچه‌های بزرگتر انتظار می‌رود که خودشان ناهار خود را تهیه کنند و در این امر وابسته به والدین نباشند.

شرایط زندگی در اتریش

کیفیت زندگی در اتریش بسیار بالا است. در حقیقت در تحقیق جهانی که در سال 2019 انجام شد، از نظر کیفیت زندگی این کشور رتبه دوم را در جهان به‌دست آورد. علاوه بر این، وین ده سال متوالی عنوان قابل زندگی‌ترین شهر دنیا را کسب کرده است. اتریش همچنین از نظر رعایت آزادی رسانه، حقوق زنان و حقوق انسانی رتبه بالایی در جهان دارد.

هزینه زندگی در اتریش بستگی به محل انتخابی شما برای زندگی دارد، به‌عنوان مثال زندگی در وین هزینه نسبتا بالایی دارد. تخمین زده می‌شود یک خانواده چهار نفره برای زندگی در این کشور بدون توجه به اجاره خانه، ماهیانه به 3163 دلار آمریکا نیاز داشته باشند.

هزینه زندگی برای یک فرد مجرد بدون توجه به اجاره خانه، ماهیانه 909 دلار آمریکا است. بخواهیم مقایسه کنیم هزینه زندگی در اتریش در مقایسه با آمریکا 8.95 درصد کمتر است و شهروندان آن نسبت به مردم آمریکا 51.35 درصد برای اجاره خانه کمتر هزینه می‌کنند.

 

چند حقیقت جالب در مورد کشور اتریش

در ادامه به بررسی چند حقیقت جالب را در مورد این کشور دوست داشتنی می‌پردازیم.

  • نام این کشور از کلمه آلمانی Austro به معنای شرق گرفته شده است.
  • پرچم اتریش یکی از قدیمی‌ترین پرچم‌های دنیا است.
  • چرخ خیاطی توسط یک فرد اتریشی اختراع شد.
  • تقریبا یک چهارم جمعیت این کشور در پایتخت آن یعنی وین زندگی می‌کنند.
  • بازیگر محبوب هالیوود، آرنولد شوارتزنگر در اتریش بزرگ شد.
  • اتریش به علت داشتن بناهای باشکوه معماری و قلعه‌ها شهرت دارد. از جمله مشهورترین قلعه‌های این کشور باید دژ هوهنسالزبورگ، Burg Hohenwerfen، Castle Liechtenstein و Schloß Artstetten را نام ببریم. بسیاری از قلعه‌های این کشور در طول حکومت هابسبورگ ساخته شدند.

سخن نهایی

ما در این مطلب سعی کردیم اتریش را از جوانب مختلف بررسی کنیم. موقعیت جغرافیایی این کشور یکی از ویژگی‌های مهم و برجسته آن است، زیرا در مرکز اروپا قرار دارد. اقتصاد درحال رونق اتریش و فرهنگ غنی آن، نظر توریست‌های زیادی را به خود جلب کرده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Alert: Content is protected !!