خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

سوئد

فهرست مطالب

اروپا گزینه‌های متعددی را برای زندگی پیش روی افراد قرار می‌دهد که یکی از بهترین آن‌ها، سوئد است. این کشور در شبه جزیره اسکاندیناوی و در شمال اروپا واقع شده و پایتخت آن استکهلم است.

سوئد یکی از قدرتمندترین اقتصادها را طبق آمارها و نظرسنجی‌ها دارد و مردم آن در سطح رفاه بالایی زندگی می‌کنند. بنابراین فرصت زندگی در سوئد می‌تواند زندگی با ثبات تقریبا بالا را برای افراد به ارمغان بیاورد. اما برای زندگی در این کشور باید چه چیزهایی را درباره آن بدانید؟

در پاسخ به این سوال ما در این مطلب سوئد را از جوانب مختلف بررسی کردیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

آموزش های ویزای کانادا

تاریخچه سوئد

سوئد بخش بزرگی از شبه جزیره اسکاندیناوی را اشغال کرده و در همسایگی با کشور نروژ است. این کشور برای 1000 سال متوالی استقلال داشته اما وسعت آن در سال 1809 تغییر کرده است. از سال 1523 تاکنون نیز پایتخت سوئد شهر استکهلم است.

اولین ساکنان این کشور چیزی در حدود 10000 سال پیش در آن سکونت پیدا کردند. این افراد شکارچی بودند و با امپراتوری روم روابط تجاری داشتند. نام سوئد برگرفته از نام یکی از قبایل جنگجوی آن به ‌نام Svea و به ‌معنای سرزمین است.

نوع حکومت سوئد از سال 1917 یک سلطنت مشروطه به‌ همراه دموکراسی پارلمانی است. تا قبل از آن سیستم سیاسی این کشور پادشاهی بوده که بعد از مرگ هر پادشاه، تاج به فرزند او ارث می‌رسیده است. سوئد در طول تاریخ سابقه حکمرانی بر نروژ و فنلاند را نیز داشته است.

از لحاظ قومی و مذهبی نیز یکسانی بالایی بین مردم سوئد وجود دارد، هر چند که در اثر مهاجرپذیری سال‌های اخیر، میزان همگن بودن آن‌ها تغییر کرده است.

سوئد در زمره جوامع فراصنعتی جهان قرار می‌گیرد و بسیار توسعه یافته است. به دلیل رفاه پیشرفته و استانداردهای بالای زندگی، امید به زندگی در میان شهروندان سوئد نسبت به دیگر کشورهای جهان بالاتر است.

 

جغرافیای سوئد

جنگل‌های سرسبز و بزرگ نیمی از کشور را پوشانده‌اند و بیش از 100000 دریاچه نیز در چشم‌انداز آن پراکنده شده‌ است. دریاچه‌ها و بیش از 24000 جزیره سوئد طبق سنت قدیمی مبتنی بر حق دسترسی عمومی، به‌روی عموم مردم باز هستند.

سوئد 1572 کیلومتر طول دارد و از غرب با نروژ و از شرق با فنلاند همسایه است. مرز میان این کشور و دانمارک نیز سه رشته رود است.

سوئد به «سرزمین خورشید نیمه شب» نیز شهرت دارد. دلیل این شهرت نیز هرگز غروب نکردن خورشید در ماه‌های تابستان در مناطق شمالی است. حتی در استکهلم که در جنوب واقع شده است، شب‌های تابستان تنها چهار ساعت طول می‌کشند و آسمان تنها در حد گرگ و میش تاریک می‌شود.

زمستان در این کشور تا اردیبهشت ادامه دارد و شب‌های آن طولانی و روزهایش کوتاه است. در پاییز و بهار، نمایش‌های نوری دیدنی در شمال سوئد وجود دارد که به «شفق قطبی» یا «نورهای شمالی» معروف هستند.

مردم و فرهنگ

سوئد با جمعیتی کمتر از 10 میلیون نفر یکی از کم جمعیت‌ترین کشورهای اروپا است. در گذشته بیشتر مردم آن در حومه شهرها زندگی می‌کردند اما با صنعتی شدن کشور در دهه 1900، آن‌ها به شهرهای مالمو، گوتبورگ و استکهلم نقل مکان کردند.

کشور سوئد در دهه 1930 سیستم رفاهی خود را توسعه داد که به «مدل سوئدی» شهرت دارد. تحت این سیستم همه شهروندان کشور می‌توانند از بودجه عمومی مراقبت‌های بهداشتی استفاده کنند. علاوه ‌بر این، کمک به بیکاران، مراقبت از کودکان، بودجه مدارس، مراقبت از سالمندان و بهره‌مندی از حداقل 5 هفته مرخصی با حقوق در سال، از دیگر مفاد این سیستم رفاهی است.

 

طبیعت

جنگل‌های قدیمی و پهن برگ، کوه‌ها و تالاب‌های سوئد زیستگاه های غنی را برای بسیاری از حیوانات و پرندگان در حال انقراض را فراهم کرده‌اند. مردم سوئدی عاشق حومه شهر و طبیعت آن هستند و به‌همین دلیل دولت این کشور نسبت به ایجاد پارک ملی اقدام کرد.

در حال حاضر 29 پارک ملی و منابع متعدد طبیعی و پنگاه‌های حیات وحش در سوئد وجود دارد. این کشور در تلاش است تا روباه قطبی را از انقراض نجات دهد که تنها 200 گونه آن در اروپا باقی مانده است.

دولت و اقتصاد

رئیس دولت سوئد پادشاه آن است. با این‌حال عمده وظایف شاه کارل گوستاف شانزدهم تشریفاتی است و اداره حکومت بر عهده مقامات منتخب است. پارلمان کشور 349 نماینده عضو دارد که وظیفه آن‌ها انتخاب نخست وزیر بر اساس رای‌هایشان است. سپس نخست وزیر انتخابی اعضای کابینه خود را انتخاب می‌کند.

کشور سوئد عضو اتحادیه اروپا است. اما برخلاف اکثر کشورهای عضو اتحادیه، واحد پول آن یورو نیست و از واحد پول خود یعنی کرون سوئد استفاده می‌کند. دلیل آن‌ هم حفظ کردن هویت مستقل کشور است. از اواسط دهه 1800 و در طول دو جنگ جهانی، سوئد ابراز بی‌طرفی کرد و از هیچ کدام از طرف‌های جنگ حمایت نکرد.

 

دین

در بیشتر آثار و مکان‌های باستانی ماقبل تاریخ از جمله گورها و حکاکی‌های صخره‌ای، نشانه‌هایی از اعتقاد مذهبی در دوران پیش از مسیحیت وجود دارد. سوئدی‌ها به اسطوره‌های باستانی، خدایان، غول‌ها و شیاطین نورس قدیم مانند اودین، ثور، فریر و فریجا اعتقاد داشتند. مردم معتقد بودند که این خدایان در باروری و برداشت خوب محصول دخیل هستند.

سوئد در قرن یازدهم مسیحیت را پذیرفت و برای نزدیک به 500 سال، مذهب رسمی کشور کاتولیک رومی بود. امواج اصلاحات پروتستانی سوئد را در اواسط دهه 1500 فرا گرفت و در نتیجه آن، لوترانیسم بر کشور حاکم شد و مسلط باقی ماند.

کلیسای انجیلی لوتری سوئد تا سال 2000 کلیسای رسمی دولتی بود و همچنان بین سه پنجم تا دو سوم جمعیت مردم در این کلیسا عضو هستند. از اواخر دهه 1800 کلیساهای مستقل شروع به شکل‌گیری کردند. با وجود این، اعضای این کلیساها می‌توانند عضویت خود را در کلیسای رسمی سوئد نیز حفظ کنند.

به‌دلیل مهاجرت‌های مردم سایر اقوام، پیروان ادیان کاتولیک رومی، ارتدکس یونانی و مذاهب اسلامی در سوئد افزایش یافته است. بعد از مسیحیت، یهودیت قدیمی‌ترین دین غیر مسیحی جهان است که پیروان آن از سال 1776، در سوئد زندگی می‌کنند. دومین گروه دینی بزرگ سوئد بعد از مسیحیت، اسلام با حدود 100000 پیروان است.

مزایا و معایب زندگی در سوئد

به‌عنوان یک مهاجر خارجی سوئد کشوری عالی برای انتخاب است. این کشور امکانات آموزشی و بهداشتی قوی را به شهروندان خود اراده می‌کند و در ادامه، به بررسی سایر مزیا و معایب زندگی در این سرزمین می‌پردازیم.

 

مزایا

 

زندگی در سوئد مزایای بسیاری برای شهروندان خارجی دارد که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • آموزش در آن تقریبا رایگان است.
 • فرصت‌های شغلی متعددی در آن وجود دارد.
 • خدمات اینترنت در آن بسیار پرسرعت و پایدار است.
 • می‌توانید در تفریحات خود از اسکی و اسکیت روی یخ لذت ببرید.
 • امکان تفریح در مجمع الجزایر در هر لحظه برایتان فراهم است.
 • غذاهای سوئد در جهان از لحاظ کیفیت و طعم درجه یک هستند.
 • برای تمامی افراد با هر جنسیت و گرایش جنسی امکان آزادی و برابری وجود دارد.
 • هزینه زندگی در سوئد با دستمزد مردم تناسب دارد.
 • این کشور دوستدار محیط زیست است.
 • تقریبا کل جمعیت کشور به چند زبان صحبت می‌کنند و زبان دوم آن‌ها انگلیسی است.
 • شهروندان سوئدی به تمیزی و ظاهر کشورشان اهمیت می‌دهند.
 • ورزش با زندگی مردم پیوند عمیقی خورده و بیشتر آن‌ها طرفدار هندبال هستند.
 •  

معایب

 

در فهرست زیر چند مورد از معایب زندگی در سوئد را نام بردیم:

 • دمای هوا در اکثر اوقات سال سرد است و به‌همین دلیل بیشتر مردم از آب و هوای سوئد تنفر دارند.
 • مناطق شهری در سوئد محدود بوده و بزرگترین شهر آن استکهلم است.
 • امکان تحصیل رایگان برای مهاجران وجود ندارد.
 • فرهنگ مردم صمیمی نیست و به‌همین دلیل ممکن است احساس تنهایی کنید.
 • یافتن مسکن در سوئد سخت است.
 • مناطق اصلی آن بسیار شلوغ هستند.
 • مردم باید از یک آین نامه رفتاری به‌ نام ژانته برای دستیابی به یک جامعه پیروی کنند.
 • زبان سوئدی برای یادگیری سخت است.
 • اکثر سرگرمی‌ها گران هستند.
 • میزان مالیات بالا است.
 •  

هزینه زندگی در سوئد

هزینه زندگی در سوئد کاملا بالا است، به‌ویژه در پایتخت آن یعنی استکهلم که گران‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود. در حقیقت رتبه این شهر در بین گران‌ترین شهرهای دنیا در سال 2021 در بین 209 شهر، 72 بوده است. بخواهیم مقایسه کنیم این جایگاه در سال 2022، 133 بود تا یک جهش قابل توجه را نشان دهد.

میانگین اجاره خانه در سوئد 9500 کرون سوئد بوده و هزینه زندگی در این کشور به نسبت آمریکا 2.2 برار ارزان‌تر است. میانگین حقوق در سوئد براساس گزارش‌های می 2022 به ساعتی 187 کرون افزایش یافته و حداقل مقدار آن 134 کرون سوئد است.

آموزش های ویزای کانادا

سخن نهایی

به ‌دلیل نزدیکی بیشتر کشورهای اروپایی به ایران نسبت به کشورهای آمریکایی، این کشورها محبوبیت بالایی برای مهاجران کشورمان دارند. در میان آن‌ها سوئد به‌ علت اقتصاد پیشرفته خود و سطح رفاه بالای زندگی در آن، از بهترین گزینه‌ها برای زندگی است.

این کشور کوچک که در شبه جزیره اسکاندیناوی قرار دارد، عضو اتحادیه اروپا است. به‌همین دلیل زندگی در آن‌جا کمک می‌کند تا بتوانید به‌راحتی به سفر و گردش در دیگر کشورهای عضو اتحادیه بپردازید.

ممکن است سوئد مانند دیگر کشورهای شمال اروپا یک کشور گران برای زندگی به‌نظر برسد اما به‌دلیل تناسب هزینه‌های زندگی و میزان درآمد، مردم این کشور وضعیت رفاهی مناسبی دارند.

فرهنگ، طبیعت، دولت و اقتصاد و دین مردم از دیگر موارد مهم در رابطه با زندگی در سوئد بودند که در مطلب بالا در کنار بررسی مزایا و معایب زندگی در آن‌جا، به آن‌ها پرداختیم.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *