خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

اعتبار پاسپورت‌ های مختلف چقدر است و چه زمانی باید آن‌ها را تمدید کنیم؟

 پاسپورت به‌عنوان یکی از مدارک موردنیاز برای سفرهای کاری، تحصیلی و یا سفر برای مهاجرت دارای مقرراتیه است که هنگام صدور در کشورهای مختلف باید اون‌ها رو در نظر گرفت. اولین نکته‌ای که باید درباره‌ی این مدرک معتبر بدونید، اعتبار پاسپورت و زمان تمدید اونه.

اعتبار پاسپورت چه مدت است؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنن همین که برای یه سفر کاری پاسپورت دریافت کنن، مثل شناسنامه یا کارت ملیشون همیشه اعتبار داره اما این تصور غلطه. پاسپورت مثل گواهینامه رانندگی هر چند سال یه بار نیاز به تمدید داره و باید حواستون به اعتبار پاسپورت باشه تا در زمان سفر به مشکل بر نخورید.

اعتبار پاسپورت در کشورهای مختلف به یه اندازه نیست و پاسپورت هر کشور بر اساس قوانین مهاجرتی همون کشور دارای تاریخ انقضای مختص به خودشه.

چه زمانی باید پاسپورت رو تمدید کنیم؟

به‌طور معمول در ایران اعتبار پاسپورت افراد حداکثر هر پنج سال یه بار باید تمدید بشه تا فرد بتونه از پاسپورتش استفاده و به کشورهای خارجی سفر کنه. اما با این حال در خیلی از کشورها مثل ترکیه شما فقط درصورتی می‌تونید برای خرید بلیط هواپیما و سفر خارجی اقدام کنید که حداقل 6 ماه به پایان تاریخ انقضای پاسپورتتون باقی مونده باشه.

البته همونطور که گفتیم گاهی ممکنه بر اساس قوانین مهاجرتی این زمان تغییر هم بکنه، مثلا بر اساس توافق بین دو کشور ایران و عراق کسانی که بخوان در مناسبت‌های مذهبی به کشور عراق سفر کنن، حتی با تاریخ انقضای دو ماهه پاسپورت هم می‌تونن از مرز ایران خارج و به کشور عراق سفر کنن.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Alert: Content is protected !!