خوش آمدید، ممنون بابت انتخاب درستتون ...
0

ویزای تحصیلی کانادا

فهرست مطالب

ویزای تحصیلی کانادا یعنی تضمین آینده روشن، ویزای تحصیلی کانادا یعنی تغییر مسیر زندگی برای همیشه، ویزای تحصیلی کانادا یعنی امید به آینده ای متفاوت، …

 

برای شما ویزای تحصیلی کانادا چه معنایی داره؟

روش های اخذ ویزای تحصیلی کانادا

سیستم آموزشی در کشور کانادا از بالاترین استانداردهای آموزشی در سطح جهان برخوردار است. از جمله مزایای تحصیل در کانادا می‌توان به پایین‌تر بودن هزینه تحصیل نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان اشاره کرد. همچنین دولت کانادا به منظور ایجاد برابری در نظام آموزشی، انواع مختلفی از بورسیه‌های تحصیلی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می‌دهد. با توجه به مزایای تحصیل در کانادا، این کشور همواره مقصد اصلی دانشجویان بین المللی و مهاجران تحصیلی از سراسر جهان است. در این راهنما قصد داریم به معرفی ویزای تحصیلی کانادا و شرایط اخذ این نوع ویزای کانادا بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برخی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانش آموزان و دانشجویان متفاوت است. اصلی‌ترین شرایط ویزای تحصیلی کانادا برای متقاضیان مهاجرت به این کشور، به شرح زیر است.

 • مهاجران تحصیلی از جمله دانشجویان و دانش آموزان باید نامه پذیرش از یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادا را ارائه دهند.
 • ارائه نامه عدم سوء پیشینه برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا همواره الزامی است.
 • باید گردش حساب 4 ماه اخیر متقاضی را همراه با سایر مدارک ارائه دهید.
 • ارائه نامه تمکن مالی از جمله مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا است.
 • هنگام مصاحبه برای اخذ ویزای کانادا باید افسر ویزا را متقاعد کنید که پس از اتمام زمان ویزای تحصیلی، کانادا را ترک خواهید کرد.
 • ارائه گواهی سلامت برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا الزامی است.
 • ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا الزامی است.

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا و اخذ اقامت تحصیلی کانادا باید مطابق مراحل زیر اقدام نمایید:

 

1- در مرحله اول باید وب‌سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا مراجعه کنید.

2- در مرحله دوم باید یک اکانت بسازید و از این طریق مدارک و اسناد مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا را در این قسمت آپلود کنید.

3- در مرحله بعد، برای بارگذاری مدارک باید هزینه بیومتریک و هزینه اخذ ویزا که در مجموع 235 دلار است را بپردازید. توجه داشته باشید که بدون پرداخت هزینه، امکان بارگذاری مدارک وجود ندارد.

4- در این مرحله یک ایمیل تحت عنوان، ثبت مدارک برای درخواست ویزای تحصیلی برای شما ارسال می‌شود.

5- با گذشت دو روز، یک نامه برای انجام فرآیند انگشت نگاری دریافت خواهید کرد. سپس به منظور ثبت داده‌های بیومتریک باید به سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه مراجعه کنید.

6- پیش از مراجعه به دفاتر VCA برای انگشت‌نگاری و عکس برداری، باید نسبت به اخذ نوبت اقدام کنید.

7- با انجام مراحل فوق، در صورت تایید مدارک یک ایمیل با محتوای ” تایید ویزای تحصیلی کانادا” دریافت خواهید کرد.

8- تبریک می‌گوییم! اکنون شما می‌توانید برای پیکاپ ویزا (درج لیبل ویزای کانادا در پاسپورت) به سفارت کانادا مراجعه کنید.

 

اگر متقاضی در تحصیل در استان کبک کانادا هستید، روند اخذ ویزای تحصیلی کانادا کمی متفاوت است. متقاضیان تحصیل در استان کبک باید مرحله گزینش (Selection) و پذیرش (Admission) را مطابق با نظر مقامات استانی ایالت کبک سپری کنند. مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا نیز برای متقاضیان تحصیل در ایالت کبک حدود 6 ماه است.

فرم اخذ ویزای تحصیلی کانادا بهترین قیمت بالاترین شانس کمترین زمان

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای دانش آموزی کانادا یکی از انواع ویزاهای تحصیلی کانادا است. والدینی که قصد دارند فرزندان زیر 17 سال خود را برای ادامه تحصیل به کانادا بفرستند، می‌توانند برای اخذ ویزای گاردین کانادا اقدام کنند. با اخذ این ویزا والدین می‌توانند فرزند خود را در کانادا همراهی کنند اما در صورتی که والدین به هر دلیلی نتوانند به عنوان سرپرست همراه فرزند خود باشند، امکان اخذ ویزای کاستودین کانادا وجود دارد. شخصی که اقامت کانادا را داشته باشد می‌تواند با اخذ ویزای کاستودین در صورت نیاز به حمایت، دانش آموز را در کانادا همراهی کند.

برای ویزای دانشجویی کانادا نیز، متقاضی باید ابتدا از یک دانشگاه معتبر در کانادا نامه پذیرش داشته باشد، سپس الزامات زبان انگلیسی و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر را فراهم کند. در واقع اخذ این ویزا برای مهاجرت دانشجویی کانادا الزامی است.

رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

در صورتی که متقاضی ویزای تحصیلی کانادا الزامات اخذ این ویزا را نداشته باشد، ویزای تحصیلی از طرف افسر ویزا ریجکت می‌شود. رد شدن ویزا با نامه‌ای تحت عنوان “نوت آفیسر” به متقاضی ارائه می‌شود که در این نامه دلایل رد شدن ویزا ذکر شده است. برای رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید از طریق یکی از روش‌های زیر را اقدام کنید:

 

 1. ارسال درخواست جدید برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

یکی از حساس‌ترین مراحل درخواست رفع ریجکتی، ارسال مجدد درخواست ویزا است. در این مرحله متقاضی بایستی الزامات ویزای تحصیلی را به طور کامل فراهم کرده تا بتواند نظر افسر ویزا را جلب کند، سپس برای درخواست جدید اقدام کند.

 

 1. اعتراض به تصمیم افسر ویزا

اگر متقاضی ویزای تحصیلی کانادا معتقد است که مدارک و الزامات ویزای تحصیلی را به‌طور کامل ارائه داده اما به‌طور نا عادلانه‌ای درخواست ویزا رد شده باشد، می‌تواند درخواست بررسی مجدد داشته باشد. در این صورت امکان رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد.

 

 1. رفع ریجکتی ویزا از طریق دادگاه فدرال

درصورتی که متقاضی با استفاده از مراحل یک و دو موفق به اخذ ویزای تحصیلی نشود، می‌تواند از طریق دادگاه فدرال درخواست رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا را پیگیری کند.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

هزینه ویزای تحصیلی کانادا شامل شهریه مراکز آموزشی کانادا و هزینه‌های مربوط به درخواست ویزای کانادا است. انواع هزینه‌های مرتبط با سفارت کانادا برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

 

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا

235 دلار کانادا

هزینه انگشت نگاری

85 دلار

هزینه بررسی پرونده متقاضی

150 دلار

 

علاوه‌بر هزینه‌های فوق، متقاضی باید تمکن مالی جهت پرداخت هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کانادا و هزینه‌های زندگی در کانادا را داشته باشد. تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 

 • تمکن مالی در سال علاوه‌بر شهریه تحصیلی برای یک دانشجو: 10 هزار دلار
 • تمکن مالی در ماه علاوه‌بر شهریه تحصیلی برای یک دانشجو: 833 دلار
 • تمکن مالی برای یک عضو خانواده در سال: 4 هزار دلار

 

لازم به ذکر است، تمکن مالی برای دانشجویانی که در استان کبک کانادا تحصیل می‌کنند بیشتر از هزینه‌های فوق است. به عنوان مثال، حداقل تمکن مالی برای تحصیل در دانشگاه‌های کبک برای هر دانشجو 11 هزار دلار است.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر، متفاوت است. برخی از مدارک مشترک برای دانشجویان و دانش آموزان بین المللی به شرح زیر است:

 

 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه یا مدرسه در کانادا
 • ارائه مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی
 • همراه داشتن پاسپورت
 • ارائه ریز نمرات در آخرین مقطع تحصیلی
 • ارائه نامه (Letter of explanation) یا نامه توضیحات
 • مدرک آیلتس یا تافل (فراهم کردن الزامات زبان انگلیسی با توجه به مقطع تحصیلی همواره ضروری است)
 • ارائه رزومه تحصیلی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • نامه مرتبط با گردش حساب مالی
 • ارائه نامه تمکن مالی

رزرو وقت مشاوره بهترین مشاوران صادقانه ترین مشاوره بهترین راه حل

[bookme category_id=”1″ service_id=”3″ staff_member_id=”1″]

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا

اصلی‌ترین تفاوت کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا، آسان‌تر بودن اخذ پذیرش در کالج نسبت به دانشگاه است. آموزش در کالج بر مبنای فراگیری مهارت در یک رشته خاص است، به همین دلیل کالج را می‌توان دوره‌ای میان مدرسه و دانشگاه در نظر گرفت. در واقع هدف از آموزش در کالج‌های کانادا، آماده‌سازی متقاضیان برای ورود به بازار کار است. کالج‌های کانادا به صورت خصوصی و دولتی هستند که متقاضی تحصیل در کالج خصوصی باید تمکن مالی لازم را داشته باشد.

داشتن مدرک زبان برای ورود به کالج الزامی است اما برخی کالج‌های کانادا شرط مدرک زبان را ندارند. متقاضیانی که بدون مدرک زبان به کالج می‌روند، پیش از شروع دوره تحصیلی باید در یک دوره آموزش زبان نیز شرکت کنند.

مزایای تحصیلی در کانادا

کانادا نسبت به سایر کشورها، استانداردهای زندگی را با کیفیت بالاتری ارائه می‌دهد. مراکز آموزشی و دانشگاه‌های معتبری نیز در کانادا وجود دارند که امکانات بی‌نظیری برای تحصیل دانش آموزان و دانشجویان بین المللی فراهم کرده‌اند. زندگی در کانادا دارای مزایای بسیار زیادی است، از جمله مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • بسیاری از دانشگاه‌های کانادا در رتبه‌بندی بین المللی همواره جزو 100 دانشگاه برتر دنیا محسوب می‌شوند.
 • کشور کانادا از بالاترین سطح استانداردهای آموزشی در مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها برخوردار است.
 • دانشجویان بین المللی می‌توانند از مزایای کار دانشجویی بهره‌مند شوند؛ امکان کار در طول دوران تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته برای دانشجویان وجود دارد.
 • دانشجویان برتر می‌توانند انواع بورسیه‌های تحصیلی کانادا را دریافت نموده و از مزایای تحصیل رایگان در کانادا استفاده کنند.
 • مدرک تحصیلی از مراکز آموزشی کانادا دارای اعتبار بین المللی است.
 • زبان رایج در کانادا انگلیسی و فرانسوی است، بنابراین متقاضیان می‌توانند به صورت دلخواه به یکی از این دو زبان تسلط پیدا کنند.
 • در برخی از مقاطع تحصیلی و مراکز آموزشی کانادا، می‌توانید برای ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان نیز اقدام کنید.
 • قوانین مهاجرت تحصیلی به کانادا نسبت ب سایر کشورها از جمله آمریکا آسان‌تر است.
 • در صورت افزایش مهارت در رشته تحصیلی، دانشجویان بین المللی جذب بازار کار کانادا می‌شوند.
 • دانش آموزان با تحصیل در مدارس کانادا می‌توانند برای پذیرش در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد نیز در کانادا اقدام کنند.

در آموزش اخذ ویزای تحصیلی کانادا قصد داریم نکات مهم و مراحل لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا را بررسی کنیم. این مطلب بر آموزش نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا تمرکز دارد. مدتی است اقامت تحصیلی کانادا، به دلیل شرایط مناسب زندگی و دارا بودن استاندارد‌های بالای آموزشی به یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای تحصیل دانشجویان و دانش‌آموزان تبدیل شده است. همچنین کشور کانادا بنابر قوانینی که به تازگی وضع کرده، نشان داده بیشتر مایل است به دانشجویان و از طریق ویزای تحصیلی اقامت دائم بدهد. تمام این عوامل باعث شده اخذ ویزای تحصیلی کانادا متقاضایان زیادی پیدا کند. اما چگونه می‌شود برای تحصیل در کانادا ویزا گرفت؟ شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌‌های کانادا چیست؟ بورسیه کانادا برای تحصیل در این کشور به چه شکل است؟ برای اخذ پذیرش از کالج‌های کانادا چه اقداماتی باید صورت گیرد؟ تحصیل رایگان در کانادا تحت چه شرایطی امکان‌پذیر است؟ در این مطلب قرار است به این سوال‌ها و تمام نکات مربوط به آموزش نحوه اخذ ویزای تحصیلی کانادا بپردازیم.

 

برای اخذ پذیرش از کانادا برای تحصیل به طور عمده باید دو مرحله اصلی را پشت سر گذاشت. مراحلی از قبیل:

 

 1. آماده و ارسال کردن مدارک لازم به یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا برای گرفتن پذیرش تحصیلی.
 2. آماده و ارسال کردن مدارک به سفارت کانادا (داشتن پذیرش دانشگاهی یکی از مهم‌ترین مدارک آن است) برای اخذ ویزای تحصیلی.

مرحله‌ی اول آموزش اخذ ویزای تحصیلی کانادا: پذیرش دانشگاهی

برای این‌که بتوانید از کانادا پذیرش تحصیلی بگیرید ابتدا باید به فکر گرفتن پذیرش از یک دانشگاه معتبر کانادا باشید در ادامه مراحل لازم را مرور خواهیم کرد.


آموزش اخذ ویزای تحصیلی کانادا: گرفتن مدرک معتبر زبان(آیلس یا تافل)

یکی از مهم‌ترین عواملی که در گرفتن پذیرش از دانشگاه‌‌های معتبر کانادا برای دوره ارشد یا دکترا موثر می‌باشد داشتن مدرک معتبر زبان مثل آیلس و تافل است. برای دانشگاه‌های کانادا حداقل نمره قابل قبول آیلس 5/6 تا 7 و حداقل نمره قابل قبول تافل بالای  95 درصد است.

 

آموزش اخذ ویزای تحصیلی کانادا: پیدا کردن دانشگاه مناسب

در مرحله‌ی بعدی از آموزش اخذ ویزای تحصیلی کانادا به چگونگی پیدا کردن دانشگاه مناسب می‌پردازیم. انتخاب دانشگاه مناسب یکی از مهم‌ترین مراحل است، شما می‌توانید از طریق سایت www.universitystudy.ca به بررسی تمامی دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا بپردازید و اطلاعات مهمی از جمله رشته‌های تحصیلی و شرایط پذیرش دانشگاه‌های کانادا را با هم مقایسه کنید. همچنین از طریق این سایت‌ می‌توانید به سایت دانشگاه موردنظرتان لینک شوید.

از آنجایی که دانشگاه‌ها برای گرفتن داشجو‌های ممتاز با یکدیگر رقابت می‌کنند در سایت‌شان قسمتی را تعبیه کرده‌اند به نام ادمیشن آفیس که می‌توانید تمام سوالات خود را درمورد منابع مالی، فاند دریافتی و همچنین محدودیت‌های کارکردن داخل و خارج از دانشگاه، امکانات ورزشی، خوابگاه و بیمه را از آن‌ها بپرسید.

آموزش اخذ ویزای تحصیلی کانادا: مکاتبه با اساتید دانشگاه مورد نظر

بعد از اینکه دانشگاه مناسب را پیدا کردید نوبت به پیدا کردن استاد‌ها و مکاتبه با ایشان می‌رسد. در سایت تمام دانشگاه‌ها قسمتی وجود دارد که اطلاعات تمام استاد‌ها قرار دارد. در این قسمت شما می‌توانید ببینید هر استادی درمورد چه موضوعی تحقیق می‌کند، به چه دستیار و دانشجویی نیاز دارد و حتی چه منابع مالی و فاندی در اختیار دارد.

بعد از اینکه استاد موردنظرتان را انتخاب کردید مرحله‌ی بعدی مکاتبه با استاد است، به او ایمیل بزنید و شرایط خودتان را شرح دهید و بگویید به چه دلیل می‌خواهید با او همکاری کنید. همچنین خلاصه رزومه تحصیلی خود را به این ایمیل پیوست کنید. بهترین زمان برای مکاتبه با استادها اواسط یا اواخر پاییز است.

 

آموزش اخذ ویزای تحصیلی کانادا: اپلای کردن از طریق دانشگاه

بعد از آنکه رزومه شما توسط استاد بررسی شد درصورت تایید شدن، استاد به شما می‌گوید باید از طریق دانشگاه اپلای کنید. در این مرحله شما باید از طریق بخش ادمیشن دانشگاه‌ها، اطلاعات خود را وارد کنید. در این مرحله به شما لینک می‌دهند و بعد از آنکه هزینه اپلیکیشن فی را پرداخت کردید، USERNEAM و PASSWORD تان را دریافت می‌کنید و در ادامه‌ مدارکی از قبیل:

 • رزومه
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • SOP یا انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه از استاد‌های قبلی
 • مدرک زبان

 

را در سایت بارگذاری و سابمیت می‌کنید. بعد از انجام این مراحل شما باید صبر کنید تا مدارک‌تان از طرف دانشگاه بررسی شود. در این فاصله‌ی زمانی توصیه می‌شود ارتباط‌تان را با استاد مورد نظر حفظ کنید تا شما را فراموش نکند و درمورد پذیرش شما رای مثبت بدهد.

مرحله‌ی دوم آموزش اخذ ویزای تحصیلی کانادا: اخذ ویزای تحصیلی از سفارت کانادا

گرفتن پذیرش از یک دانشگاه معتبر کانادا یکی از مهم‌ترین مراحل است اما به هیچ وجه کافی نیست. داشتن پذیرش دانشگاهی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا یکی از مدارک لازم است. در مرحله‌ی بعد آموزش اخذ ویزای تحصیلی کانادا به نحوه آماده کردن مدارک و مکاتبه با دولت کانادا برای گرفتن ویزای تحصیلی خواهیم پرداخت.

از آنجایی که به عنوان شهروند ایرانی دسترسی مستقیم به سفارت کانادا را در ایران ندارید، باید به صورت اینترنتی و از طریق وب‌ سایت Canada.ca برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید، برای خودتان یک حساب کاربری بسازید و بعد از مشخص کردن نوع ویزای درخواستی، مدارک مورد نیاز را بارگذاری ‌کنید، مدارکی از قبیل:

 • نامه تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه(در صورت درخواست)
 • آزمایش مدیکال( درصورت درخواست)
 • پرینت نامه پذیرش معتبر دانشگاه کانادا
 • ترجمه مدارک هویتی( پاسپورت، کارت ملی و شناسنامه)
 • ترجمه رزومه دانشجو
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی دانشجو
 • مدرک زبان معتبر انگلیسی یا فرانسوی
 • دو قطعه عکس رنگی جدید قطع پاسپورت
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر و دارای حداقل یک سال اعتبار
 • رسید پرداخت هزینه بررسی ویزای تحصیلی
 • رسید پرداخت هزینه انگشت نگاری بیومتریک

با انجام مراحل ذکر شده نامه‌ای از طرف سفارت کانادا برای شما ارسال می‌شود مبنی بر اینکه باید ظرف 30 روز آینده به یکی از مرکز خدمات ویزا مراجعه کنید و مراحل مربوط به انگشت نگاری بیومتریک را انجام دهید. از آنجایی که این مرکز در ایران شعبه ندارد شما برای انجام این مرحله باید به یکی از کشورهای همسایه مثل ارمنستان، ترکیه، گرجستان یا امارات مراجعه کنید.

بعد از انجام این مراحل، نوبت به ارزیابی پرونده شما توسط سفارت و کنسولگری کانادا می‌رسد. درصورتی که مدارک شما توسط سفارت کانادا تایید شود، سفارت کانادا ابتدا به شما یک ویزای توریستی می‌دهد، بعد از اینکه وارد کشور کانادا شدید افسر مهاجرت کانادا مدارک شما را چک می‌کند و کارت مجوز اقامت تحصیلی یا همان ویزای تحصیلی را برای‌تان صادر می‌کند. این مدرک به شما اجازه قانونی اقامت در کانادا را تا پایان مدت زمان تحصیل‌تان می‌دهد.

 

آموزش اخذ ویزای تحصیلی کانادا: دلایل رد شدن ویزای تحصیلی

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر جهان برای اخذ پذیرش از کالج‌های کانادا اقدام می‌کنند اما تعدادی از آن‌ها رد می‌شوند. از آن‌جایی که تحصیل در کانادا متقاضیان زیادی دارد، دانستن مهم‌ترین دلایل رد شدن ویزای تحصیلی در بالابردن شانس موفقیت گرفتن ویزای تحصیلی کانادا می‌تواند بسیار مفید باشد. مهم ترین دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کشور کانادا موارد زیر هستند:

 • نقص مدارک
 • عدم اثبات برخورداری از تمکن مالی
 • عدم اثبات اینکه بعد از پایان تخصیل قصد ماندن در کانادا را ندارید
 • تعداد بالای پرونده‌ها
 • مشکلات پزشکی( در برخی موارد خاص)
 • مدارک جعلی

امروزه اخذ پذیرش از کانادا هدف بسیاری از افرادی است که می‌خواهند برای تحصیل مهاجرت کنند. در آموزش نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا سعی کردیم مهم‌ترین نکات و مراحل، اعم از پیداکردن دانشگاه مناسب، مکاتبه با استاد، مدارک زبان و مدارک تحصیلی مورد نیاز را بررسی و موارد مهم را دسته‌بندی کنیم.

مرور آنچه در آموزش اخذ ویزای تحصیلی کانادا آمد باعث می‌شود درک روشن‌تری از نحوه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا داشته باشید. با این حال هریک از این مراحل می‌توانند پیچیده و زمان‌بر باشند و در صورت نداشتن اطلاعات کافی ممکن است گران‌تر از آنچه واقعاً هستند تمام شوند. 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Alert: Content is protected !!